Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 86


226 raspunsuri la acest subiect

#201
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 17:37

doamnelor,

am o intrebare , daca ma puteti ajuta si pe mine

vreau sa ajung sapt asta la dr Uscatescu pt mutatiile mele trombofilice ambele heterozigote (PAI 1 si Fact XIII val 34 LEU) ,

 

intrebare 1: daca iau deja Clexane 0,4, analiza ANTIFXA  (la Fundeni) trebuie facuta DOAR la 2 - 4 ore de la utima adminstrare a Clexane-ului? deci , daca trebuie sa fiu in fata cabinetului de pe la ora 6 dimineata, inseamna ca pe la ora 4 noaptea imi fac injectia?

intrebare 2: stiti sigur ca e la Fundeni in 2 -3 oct? eu sunt din MS si e destul de departe drumul, n-as vrea sa merg degeaba, azi am sunat toata ziua la laborator hematologie dar nu a raspuns nimeni...

mersi



#202
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 19:26

Jose, eu nu am decalat ora de clexane . Eu fac seara clexane-ul. Doamna asistenta m-a intrebat la ce ora am facut clexane-ul si i-am spus ora . I-am mai spus ca uneori fac inj intre 20-22 ..
Am inteles ca atunci iti calculeaza ele exact ce si cum...
Asa ziceau fetele ca vine dupa 3 oct... Mai insista maine, poate iti raspunde cineva !
Mult succes ! [flor]

#203
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 19:29

Jose, ai PM

#204
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 22:39

Am o intrebare legata de injectia cu clexane: e normal sa apara o bula de aer in timpul injectiei ? Eu stiu ca bulele de aer sunt periculoase deoarece daca ajung in vasele de sange pot urca la inima si pot provoca decesul.

Mi se are anormal ca in interiorul injectiei sa apara o bula de aer care creste pe masura ce este injectat serul, pana la dimensiunea de jumatate de cm.

I-am spus sotiei sa se opreasca din injectare cand nu se mai vede ser in seringa. Dupa scoaterea seringii, apasam pistonul pana la capat si tot ceea ce iese e aer.

 

E normal asa ceva sau am nimerit noi un lot mai special ?

 

Mutumesc.



#205
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 22:47

Andrew este normal. Acea bula de aer trebuie injectata la sfarsit. Ea actioneaza precum un garou si opreste sangerarea.

#206
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 23:19

Andrew, confirm ce spune Cristina: bula trebuie sa fie sus, spre piston si ea e ultima care intra...ma rog, de fapt nu intra, ca aerul ramane pe ac si impinge lichidul in corp. Pe langa bula mai exista un gel care opreste sangerarea actionand ca un dop...sigur, uneori mai apar sangerari si chiar tasneste sangele pt scurt timp. Nu e periculos.

Cred ca aerul poate intra in sange doar in caz de injectie intravenoasa, nu la cea subcutatanat.



#207
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 05:01

Uau. M-ati lasat cu gura deschisa referitor la bula aia din Clexane. Citisem in prospect ca nu se scoate bula aia inainte de injectare, dar mi se paruse ciudat si eu o scoteam. Nu stiam ca de fapt are un rol.. Uau. O sa testez faza acus la injectie. Ms babute informate !! ..pe toate le stiti :)
Va pup

#208
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 09:18

Buna dimineata,

 

Mi-au spus ca este bine copilul si ca este in dimesiuni normale. Nu a fost prea vorbareata doamna doctor...dar , bine ca este copilul bine. Si tot nu stiu sexul copilului , ca nu are pozitie buna sa il vada...
 



#209
adidi

adidi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 11:04

Buna fetelor.sunt de la fiv sibiu.am o intrebare.am citit despre injectia de implantare diphereline 0,1 ca ar ajuta mult.oare in a catea zi de la transfer se face? Eu ieri am facut transfer cu embrioni congelati si ma bate gandul s o fac .ajutati ma daca stiti

#210
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 14:29

Bravo , Sim, deci sunteti bine !! Felicitari !!
Adidi, vezi ca vorbeau fetele cu cateva pagini in urma despre asta , am urmarit si eu pt ca vreau sa-mi fac si eu. Am inteles ca se face in ziua a 6a de la punctie ( indiferent de ziua in care ti-ai facut transferul ) .
Carla, cum a fost azi ? Pupam lipiciosii !!
Fetele, am si eu 2 intrebari :
-cate zile de abstinenta trebuie partenerului inainte de recoltarea spermei pt FIV ? Eu stiam de 2 zile , e ok ? A uitat proful sa-mi spuna .
-cele care ati facut Clexane inainte de ET, cu cat timp inainte de recoltarea foliculilor ati intrerupt Clexane ? Proful zice sa-l intrerup de azi marti, punctia fiind vineri dimineata. Mi se pare cam mult . Stiti ca eu sunt cu PAI homozigot. Bine, nici sa-l intrerup f tarziu nu vreau, ca sa nu risc sangerare. Apropos, nici pana in ziua de azi nu mi-a trimis Synevo rezultatul la antiFXa, desi am 10 zile..
Multumesc, va pup, sa fiti bine


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -