Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Calcand o camasa...

scoala copil boboc

36 raspunsuri la acest subiect

#1
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 20:14

E duminica seara, s-a sfarsit weekendul , ne pregatim de o noua saptamana.

Astept copilul sa vina de la circ ( e cam tarziu totusi, s-or fi dus la proteste ? ) si ii pregatesc ghiozdanul pentru maine.

Si calc o camasa ...

Calc prima camasa de elev a copilului meu !!! Ma inunda emotia, bucuria, lacrimile, simt nevoia sa impartasesc momentul cu voi fiindca sunt absolut fericita , ceea ce va doresc si voua .

Am trecut momentul de fericire " sunt insarcinata", l-am trecut si pe cel de "sunt mamica".

Primul dintisor, diversificarea, primii pasi, gradinita, prima vacanta....

 

Oameni buni, eu acum calc prima camasa de scolar !

 

Urez bobocilor mult succes in primul lor an scolar !

 

( si sunt convinsa ca e asa liniste pe forum fiindca sunt destule mamici care-s la primul calcat de camasa pentru scoala, asa-i ? )

 

 

Va saluta dintre emotii si lacrimi

 

 

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 20:17

Mult succes in viatza de scolarel si tzie o imbratzisare!

 

Asa ne cresc copiii,ne uitam la ei si ne intrebam "oare cind a trecut timpul,ca mai ieri se ridica pe virfuri sa poata deschide usa!"

 

Si sa nu plingi...(eu sunt o mare,mare plingacioasa mai ales cind sunt implicatzi cei foarte dragi mie si sufletului meu)

 

Dana



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 20:24

Papanash...da, e un moment frumos - care face parte din calendarul de emotii ale unei mame.

Intr-un fel, noi mamele avem un calendar sentimental, in care pastram cu drag si pentru totdeauna, tot felul de milestones din viata copilului nostru.

 

Primii pasi, primul dinte, primul cuvant, primul Multumesc, prima zi de scoala, primul examen, prima intalnire ...

 

Intre aceste evenimente, uitam uneori cat de mult inseamna ei pentru viata noastra ... si ca intr-o zi, vor zbura catre viata lor....

Bucurati-va de orice moment cu copilasul/copilasii voastri!!!

 

Papanash, mult success puiului tau scump in prima zi de scoala si apoi in toate zilele de scoala care urmeaza !!!

 

cu drag,

mirela
 



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 20:34

Iti multumesc Papanash! Iti multumesc ca mi-ai reamintit de prima zi de scoala.

 

Acum 10 ani...

Cand a disparut, mandra in uniforma ei, sub bolta de flori.

Sortuletul pe care l-am calcat cu atata drag, 4 ani de zile.

Unicul lucru pe care l-am calcat vreodata cu placere.

Hai, mai... ca imi vine sa...

 

O floare pentru toti boboceii, pentru toate mamicile si taticii [flo2]



#5
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 20:48

Ce frumos!

Multumesc Papanash ca ai impartasit cu noi momentul asta!M-ai umplut si pe mine de emotie si lacrimi!

Eu mai am 3 ani pana o sa calc si eu sortuletul de scolarita si astept cu nerabdare!Offff, dar cresc mult prea repede!!!Parca vreau sa creasca si parca nu vreau.Vreau sa savurez mai bine toate clipele alaturi de copilul meu si nu stiu cum sa o fac mai bine

 

Oricum, ii urez mult noroc la scoala, sa aiba parte de un debut fericit, sa aiba colegi prietenosi si apropiati , sa aiba cele mai bune cadre didactice, din toate punctele de vedere , sa aiba ani de scoala cat mai frumosi si plini de amintiri!



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 23:12

Eu am calcat in seara asta, pt prima data, camasa unui flacau si sortuletul unei domnisoare ce incep  maine (azi de acum) clasa a II-a  [:)] , cu aceeasi emotie, cu aceleasi griji. Cand i-am invelit si i-am pupat de noapte buna le-am urat un an scolar usor si plin de descoperiri interesante si i-am asigurat ca va fi un an grozav. Si stiu ca asa va fi [:)]. Trebuie sa fie!  



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:48

Da, probabil este un moment marcant in viata multora. Poate suficient de marcant incat si eu la cei 45  de ani sa imi aduc aminte la perfectie momentul in care am intrat pentru prima data in clasa ca si elev, zarind pe locul in care urma sa stau Abecedarul, o floare si un biletel, pe care ulterior am inteles ca scria numele si prenumele meu, in acea clipa nefiind capabil inca sa citesc, dar inundat de emotia clipei, pana la sugrumarea vocii. In momentele ce s-au scurs cu repeziciune, invatatoarea si ea vizibil emotionata, ne-a adresat primele cuvinte, ne-a deschis ferestrele prezentarilor noastre si ale clasei in care urma sa pasim zi de zi, indepartandu-ne pas cu pas de jucarii si apropiindu-ne de noi orizonturi si deveniri.

Pentru ca prima zi de scoala, ramane pentru mine cel putin, o bariera imensa care odata traversata, ne impinge iremediabil spre alte destinatii ale maturitatii, lasand in urma in mod ireversibil gradinita si jucariile pentru un esalon secund si toate acestea pentru ca, incepand din aceasta zi, fiecare copil nu mai este gradinist ci este elev.

Da, dragii mei, incepand de azi sunteti elevi.

Succes, incredere si sa nu renuntati niciodata la visele voastre!

Cu drag, un fost gradinist, un fost elev si un fost profesor.



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 09:23

A mea n-a plans......s-a imbracat cu hainutele pregatite de seara si a mers toata numai zambet......

 

GHICI CINE s-a apucat de plans cand a plecat......eu.Si acum am un nod in gat si nu stiu de ce.Poate ca am vazut-o asa mica si serioasa,convinsa de ce spune.....



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 09:37

Papanash...si voi ceilalti cu copii micuti, va urez un an scolar bun, cu rezultate grozave. Cum zice Laura? Trebuie sa fie asa...

 

Bine, si pentru cei cu copii mai mari, aceleasi urari...dar stiu ca emotiile sunt mai mici.



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 10:56

   Emotiile raman in fiecare an, chiar daca nu este primul, chiar daca e inmultit cu 2 (sau cati scolari are fiecare). Aseara am calcat 2 camasute, am pregatit 2 umerase... Azi am inceput clasa a 2 -a si a 5-a, fiecare cu emotiile si asteptarile ei.

   Un an bun tuturor scolarilor si multa rabdare parintilor!


Editat de anya, 16 septembrie 2013 - 10:57 .




Etichetat si cu scoala, copil, boboc

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -