Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Felicitari Roxana & Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (22)

gravidute sept2013 oct2013

240 raspunsuri la acest subiect

#31
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 22:15

Misandra -exact diferența asta de vârsta am avut-o între baieti si da...am cunoscut raiul pe pamant [alcool]  cea mare nu e atât de mare sa înțeleagă...E bine ca ai lapte, insa trebuie sa te odihnesti cât mai mult, sa lași toate treburile pe planul 2, altfel te vei extenua.

sunt cu gândul înspre tine....succes!

 

Criss -eu recomand pt sfarcuri sensibile crema Garmastan. Este grozava! Am cumpărat deja, pt ca stiu ca va fi nevoie la inceput.

 

Daniela - si ei mei copii sunt nazdravani si fac acrobatii oricât încerc sa le explic care va fi efectul. Bine ca nu s-a lovit f rău. Mă bucur de progresele voinicilor si iti țin pumnii sa reusesti sa tii ritmul in continuare [flo2]

 

Alina-succes la următorul consult, poate nu va fi nevoie de declansare.

 

Eu am programare luni, pt declansare. De miercuri iau remedii homeopate pt dilatarea colullui si pregătire nastere. Joi cred ca am eliminat o parte din dop. Nu pot decât sa sper ca remediile homeopate chiar au avut efect si ca dr va constata un col sters si dilatat. Tare imi doresc sa țin micuta in brate cât mai repede.

 

insa înainte de toate astea imi duc băieții la școala, pt cel mic e chiar prima zi, si e f emotionat. Se anunța o zi plină!



#32
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 22:20

Andra, 

si eu cred ca acesti colici (gaze instomacel ) sunt de la alimentatia mamicii si de la faptul ca stomacelul lor nu este inca ff bine dezvoltat si prelucreaza mai greu diverse compozitii ale laptelui de la san.

Cei alimentati cu lapte praf, fac mai rar colici, formula fiind aceasi zi de zi.

 

Mie cei din maternitate mi-au recomandat Galactogil  si ceai de la Fares de stimulare a lactatiei. 

Ambele la mine au mers foarte bine,

Dureri de sfarcuri am si eu, pana incepe sa curga laptele, mai exact la primele supturi din fiecare san, imi vine sa plang efectiv.

De o saptamana sunt cu tatele :)) pe afara, ca nu suport nici o bluza peste ele.

dau cu creme, dar parca nu se vad imbunatatiri majore.

 

multumim pentru aprecieri! Maria  va pupiceste pe toate!

Suptul la san nu trebuie sa provoace durere. Daca sfarcurile dor, inseamna ca bebe nu papa bine si a prins doar sfarcul...Bebelusul trebuie sa prinda o bucata mai mare din san in gurita, niciodata doar sfarcul. Il inveti sa faca asta ghidandu-l: ii oferi sanul mai sus de nivelul gurii, pe sub nas, in asa fel incat sa fie nevoit sa deschida gura mare si sa inhate cu pofta sanul..Altfel prinde doar sfarcul ca e mai la indemana si nu e musai sa faca efort...Un alt truc e sa tii sanul intre degetul aratator si cel din mijlociu, sa aplatizezi cumva varful pentru ca bebe sa prinda mai usor o mai mare parte din san.

 

Mie mi-a placut enorm textul de aici, care e perfect adevarat:

 

http://alapteaza.wor...ss.com/2013/06/



#33
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 22:41

Asa!

Daniela, ai doua minuni de baieti si o super minune de fata, sa-ti traiasca toti 3 si voi pe langa ei. Felicitari si toata stima pentru lupta cu sistemul de "alaptat" din maternitate!
Zi-mi te rog, am tot auzit si eu de varianta congelarii mancarii gata preparate, dar mereu m-am gandit ca dupa ce decongelezi se face o mare chestie nemancabila. E ok? Ramane mancarea cu gustul, textura si starea de agregare initiala? :)

Ella, tu ziceai de placinta cu mere? Ca mi-ai dat maine de lucru (desi e plina piata si de dovleac, daca stau bine sa ma gandesc), ce reteta de foi folosesti?

Onnu, tu ai zis ca vrei sa muncesti pana cu doua saptamani inainte de termen? :) macar 2-3 zile mai putin, te rog, ca eu la sarcina anterioara am patit-o, aveam
dpn 15 noiembrie si tot asa, m-am dat eroi pe altarul muncii, am zis ca lucrez pana in 38 si am doua saptamani de odihna apoi. Ana a venit pe 1 noiembrie (eram
la birou:) ), asa ca tot neodihnita am ramas :) ai grija de tine!

Andra, tu in sarcina n-ai bagat madrasuri si vindaloouri? :) citisem
undeva ca poti continua in alaptare dieta din sarcina, daca l-ai obisnuit pe bebe cu ardei iute :)

Ma duc la nani cat dorm ambele domnisoare scortisoare. Maine, daca nu ploua, incercam
o mica plimbare pe la Cernica, la padure...

Misandra, merci de aprecieri! [:)] Eu nu ma iau dupa ce zice lumea si experimentez eu, sa aflu eu pe propria piele, indiferent despre ce ar fi vorba. La fel si cu mancarea congelata. Imediat dupa ce se raceste, mancarea proaspat gatita o portionez si o pun in cutii speciale pentru congelator, care se inchid ermetic. Cutiile le etichetez cu data la care am gatit si cu continutul lor. Asa nu risc nimic (nici sa ma incurc cand vreau sa dezghet ceva,nici sa mananc ceva ce a stat prea mult timp in congelator. Mancarea o pastrez asa maxim doua luni..

Mie mi se pare ca gustul ramane cam la fel, textura la fel..Ce congelez? Sarmale, tocanite diverse (cele romanesti, gen papricas sau cu sos cu ceapa, dar si cele frantuzesti:blanquette de veau,  coq au vin, boeuf bourguignon..Mai am o friptura de vita argentiniana cu sos de rosii si vin alb...garantez ca toate tocanitele astea raman delicioase si dupa ce le dezghet)...Prefer tocanitele pt ca proaspat mai am de facut doar garniturile (eu astea nu le congelez aproape niciodata ca la orez, paste sau cartofi se schimba gustul, nu e acelasi lucru)..Mai congelez (si se pastreaza perfect) quiche lorraine sau tarta de spanac cu cascaval.



#34
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 07:19

Misandra, mult succes cu adaptatea acasa. Cred ca e greu cu 2 copii mici dar mai incolo vor fi cele mai bune prietene. Asa sunt si eu cu sora mea care e cu 1 an si 3 luni mai mica decat mine :)

Roxana dar de ce iti declanseaza nasterea? Parca esti in saptamana 39 nu? Eu intru in 39 marti dar daca nu se intampla nimic nu cred ca imi fac nimic pana la 2 sapt dupa sau asa ceva

Daniela merci pt idei, nici eu nu stiu cum sa congelez dar va fi util pt viitorul apropriat :)

#35
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 08:28

neata!!!

Daniela, bine ca Alma e ok, eu pe a mea nu am inima sa o las sa faca jonglerii prea multe.

 

 

F bune sfaturile despre alaptat, eu acum 6 ani nu prea aveam de la cine sa invat si-mi pare rau ca nu am putut face mai mult.

va apreciez tare mult cum va zbateti cu ai vostri, va incurajez sa fie bine!!

Mi-aduc insa aminte ca si mie mi-a ranit unul din sfarcuri si durea ingrozitor. am dat cu vreo 3 creme degeaba, pana la urma am pus din instinct lapte din san si l-am lasat la aer. in jumatate de zi era ca nou!!!

de azi mai avem 2 saptamani pana la data stabilita pt cezariana.

e ok, insa parca imi rupe burta cand se misca. asa doare uneori...

si am inceput sa ma umflu la maini. nu-mi place deloc partea asta de sarcina.

in alta ordine de idei, maine e prima zi de scoala,  iar azi la noi e furtuna, ploua de cateva ore bune si bate un vant groaznic... ce-om face maine nu stiu...



#36
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 09:09

Misandra, uite reteta este foarte simpla:

1 pahar ulei
1 pahar apa
1 plic drojdie uscata
1 plic zahar vanilat
Coaja lamaie
1 varf de sare
Faina cat cuprinde

Eu amestec apa, uleiul, drojdia, sarea, zaharul si coaja de lamaie apoi adaug faina (cca 700 gr) amestec aluatul, il impart in doua si il intind pe o planseta.ung tava cu ulei si faina, pun merele calite cu zahar si scrtisoara si o pun la cuptor la 180 de gr cam 1 ora.
Paharele sunt de 250 ml si iese o tava mare de cuptor. E foarte simpla reteta. Spor la tb.

#37
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 09:27

Deci avem 2 mamici care vor naste saptamana viitoare!

#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 10:06

neata!!!

Daniela, bine ca Alma e ok, eu pe a mea nu am inima sa o las sa faca jonglerii prea multe.

 

 

F bune sfaturile despre alaptat, eu acum 6 ani nu prea aveam de la cine sa invat si-mi pare rau ca nu am putut face mai mult.

va apreciez tare mult cum va zbateti cu ai vostri, va incurajez sa fie bine!!

Mi-aduc insa aminte ca si mie mi-a ranit unul din sfarcuri si durea ingrozitor. am dat cu vreo 3 creme degeaba, pana la urma am pus din instinct lapte din san si l-am lasat la aer. in jumatate de zi era ca nou!!!

de azi mai avem 2 saptamani pana la data stabilita pt cezariana.

e ok, insa parca imi rupe burta cand se misca. asa doare uneori...

si am inceput sa ma umflu la maini. nu-mi place deloc partea asta de sarcina.

in alta ordine de idei, maine e prima zi de scoala,  iar azi la noi e furtuna, ploua de cateva ore bune si bate un vant groaznic... ce-om face maine nu stiu...

Raluca, ai mare dreptate: laptele matern e cel mai bun medicament...si pt sfarcuri si pt bebe, cand ii curge ochisorul. Nimic nu ajuta mai bine si nu e mai natural, inofensiv.



#39
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 10:13

Neata, citind tot ce ati scris, am realizat ca habar nu am de groaza de lucruri si nu stiu cum o sa le invat, cred ca pana nasc, fac o recenzie la ce ati scris despre alaptare si somnic bebe si poate  o sa imi fie mai usor....  [fri]



#40
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 10:34

Neata, 

 

Scriu repede pe fuga ca ne pregatim sa plecam sa ne vedem cu niste prieteni.

 

ROXANA, ca vorbeam de homeopate, am fost la medic si colul meu e deschis la 1 si e scurtat. Ultima data era lung si inchis, asta era pe 27 august. Am contractii dar neregulate.

Nu stiu daca homeopatele au ajutat, imi place sa cred ca da. :) La sarcina precedenta, colul era lung si inchis in sapt 41. Sper sa nu nasc pana marti, ca ne mutam cu birourile si vreau sa fiu sigura ca e totul aranjat cum vreau eu in noul meu birou. 

Iti urez sa fie ok luni la declansare si sa vina bebe repede, tin pumnii! 

MISANDRA, iti doresc o adaptare usoara acasa. E greu la inceput cu doi copilasi mici dar apoi, vorba Elenei, se vor juca impreuna si vor fi cei mai buni prieteni. Asta ne-am fi dorit si noi dar nu am reusit, am fost ocupati cu job-urile, adaptarea la viata in strainatate si un nou bebe nu mai voia sa vina. 

DANIELA, ma bucur mult ca Alma e ok, sper sa nu mai aveti parte de asemenea emotii! 

 

Confirm cu Garmastanul, tare bine mi-a facut si mie la prima sarcina, eu am folosit chiar dinainte de nastere sa imi obisnuiesc sanii. Acum nu am mai folosit, ca nu se gaseste aici, folosesc o crema pt sani de la Mothercare, sper sa fie ok. 

Gata, am fugit, o duminica frumoasa va doresc.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -