Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Felicitari Roxana & Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (22)

gravidute sept2013 oct2013

240 raspunsuri la acest subiect

pastilutza

pastilutza

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 11:55

ps  pentru listuta : 

sarcina 38 sapt si 2 zile, apgar 9, gr 3350, cm 51.

• 0

ela_ella2003

ela_ella2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 12:10

Buna dimineata si de la mine, cam tarziu dar azinoapte nu am dormit, nu am avut somn decat pe la 5 dimineata. La ora 2 noaptea montam cu sotul patutul, doar sa ma i-a somnul...

Nane, multumim de capitol nou, sa fie plin de bebici sanatosi si mancaciosi

Daniela, eu zic ca este foarte importanta casca pe bicicleta, eu as considera obligatorie, ca la motociclisti, vine din greseala un nebun si o loveste, nu e mai bine sa aiba protectie?

Incerc sa ma apuc si eu de treaba...am o lene
  • 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 12:42

Buna dimineata si de la mine, cam tarziu dar azinoapte nu am dormit, nu am avut somn decat pe la 5 dimineata. La ora 2 noaptea montam cu sotul patutul, doar sa ma i-a somnul...

Nane, multumim de capitol nou, sa fie plin de bebici sanatosi si mancaciosi

Daniela, eu zic ca este foarte importanta casca pe bicicleta, eu as considera obligatorie, ca la motociclisti, vine din greseala un nebun si o loveste, nu e mai bine sa aiba protectie?

Incerc sa ma apuc si eu de treaba...am o lene

Aici nu se obisnuieste Ela. Daca ii dau, toata lumea ma vede drept mama exagerata. La un copil de 9 ani nu am vazut deloc...Are casca de protectie de la role.

Pe benzile pt ciclisti circula exclusiv ciclisti si este destul loc pt fiecare. Daca ea circula cuminte si nu se sparge ea insasi in figuri, riscurile sunt minime.

• 0

alinabold

alinabold

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 13:16

citesc pe net statistici despre cauzele depasirii DPN-ului si cica ar fi ceva si genetic, mama pe mine m-a nascut la 5 zile dupa DPN si i-a fost indusa nasterea, sora mea l-a nascut pe nepot la 4 zile peste DPN..

M-am obisnuit cu ideea ca cel mai probabil miercuri( atunci se fac 7 zile post DPN) o sa ma interneze si o sa ajung la inducere.

Pastilutza : ce fetita frumusica ai!!! Sa creasca mare si sanatoasa!

• 0

onnu

onnu

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 13:30

Ziua buna, fetelor!!!Am cateva minute sa mai intru si eu ca is la servici,,,inca.Desi sotu ma bate la cap de vreo luna sa stau acasa eu insist...desi parca e tot mai greu cu fiecare zi.As vrea sa pot lucra macar inca 2 sapt,pana la sfarsitul lunii ca sa imi ramana 2 sapt,teoretic pana la termen,decicat mai mult timp de stat acasa pe urma, ca, legal am doar 18 sapt concediu dupa care sunt obligata sa imi reiau postul altfel il pot pierde.

Whatever....noi sa fim sanatosi!!

Ce ziceti voi acolo de pampersi ca nu-s de treaba??Eu folosesc numai Pampers la Erika si inca n-am avut probleme.Am incercat si alte tipuri...cam toate de pe piata....dar nu se compara!!Erika mea s-a nascut cu  niste problemute la piele, adica avea pielea aproape transparenta...de la gat in jos ii putea vedea toate venele si vinisoarele,iar cand ii era frig se invinetea toata....albastra se facea.I s-a pus diagnosticul de Hemangiom si mi s-a spus ca ,in majoritatea cazurilor trece pana la 3 ani, daca nu, vom cauta o solutie atunci.Slava Cerului ca, in proportie cam de 80-90 la suta s-a estompat.Adica pieleea s-a maturizat si acum are aspect normal insa a ramas cu o hipersensibilitate....adica se irita din orice,inclusiv de la caldura!!Chiar si in mijlocul iernii, daca transpira un pic, imediat se inroseste zona respectiva(de obicei pe gat si la subsori) si ii apar niste bubite mici mici . Va imaginati ce am de tras cu ea vara....la caldurile de aici.Vara asta a fost un pic mai bine,parca,dar anul trecut am ajuns la urgente fiinca luase un streptococ din apa de la mare dupa ce s-a scarpinat pe bubitele alea.O saptamana a stat pe perfuzii si i se jupea pielea de pe ea de parca curatam cartofi. [:(] Ideea e ca nici macar hainute din material sintetic nu-i pot da,de scutece ce sa mai vorbim.Cat am stat cu ea in spital,pentru ca nu au stiut chiar de la inceput ce are, m-au trimis la un dermatolog de la Nicosia, o dr ff buna si ea mi-a recomandat sa folosesc numai Pampers, fiindca sunt singurele scutece de pe piata care sunt de bumbac(in cea mai mare propotie).Am incercat si de altele dar se irita imediat, cu toate ca o schimb mai des ori sunt prea grosi si dupa ce face un pish ii atarna pana la genunchi...Acum am descoperit Nanys...nu stiu daca sunt si pe la voi.De fapt, sunt de mult aici pe piata dar acum au scos o noua varianta, Sensitive, care sunt la fel ca Pampers si vad ca zana ii accepta bine.Dar sa ne intelegem....eu vorbesc de Pampers originali, care ii luati din magazinele serioase, ca am luat si eu plasa de cateva ori de ii gasisem la un pret de mega-extra oferta si iesea pishu pe dinafara din pampersu proaspat pus sau toata partea aia absorbanta se facea numai ghemotoace !!!!Hai, gata pledoaria pt Pampers ca ar trebui sa ma plateasca astia ca le fac reclama!!Oricum, reactia "beneficiarilor" face cat o mie de vorbe.Fiecare vede pe parcurs ce-i mai bun pentru copilul sau.

Daniela, bine ca nu a fost nimic grav!!!Cred ca asta ne asteapta pe toate cele care avem copii inca mici si foarte mici,nu???

Eu am fost joi la dr si in sfarsit au concluzionat ca baby e ok, cu capu in jos, cum de altfel o simteam de cateva saptamani incoace,Nu da nici un semn ca vrea afara asa ca, treaba buna.....poate reusesc sa mai merg la servici pana la sfarsitul lunii [:D] .......Am si eu fixurile mele.......

[pup]  [pup] la mamici si bebei si multa energie si laptic!!!

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 14:01

Hello!

Eu la primul bebe am incercat fiecare marca de scutec de pe piata, si Pampers, si Huggies, si Little Angels, si.. si.. (am luat supermarketurile la rand si am cumparat de la fiecare thier own brand), si in final am ramas la Pampers.

Daniela, bine ca nu a avut Alma un accident serios! [pup]

Alina, keep on with the zen [flo2] Asa e, se intampla ca sa mostenim "patternu'" mamelor noastre cand e vorba de sarcina... la mine s-a vazut clar, vergeturi si greturi nu am avut  - ca mama, varice insa da - tot ca mama, sarcinile le-am avut usoare si am nascut intre sapt 38+-39+ tot ca ea, s-ar putea sa fie coincidenta, dar totusi... Trimit [majoreta] [majoreta] [majoreta] sa se antreneze un pic, sa fie gata oricand - poate totusi nu ajungi  la inducere.

Onnu, asa te inteleg cu serviciul, cand e concediul de maternitate scurt incerci sa "rezisti la datorie" cat mai mult. [pup]

Ela, tare rele sunt insomniile in sarcina ufff ... poate te poti odihni in timpul zilei [pup]

• 0

ela_ella2003

ela_ella2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 14:30

De unde sa ma odihnes Andra, am pus o placinta cu mere la cuptor, sotul a facut baile si acum da cu aspiratorul. Acum chiar mi-a trecut somnul, iar mai pe seara mergem la nasi

Si eu am auzit numai lucruri bune de Pampers si asta am cumparat, poate o sa incerc si alta marca

Alina, nu stiam de genetica
  • 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • 6.055 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 14:37

Mada, poate ajungeti totusi la cumparaturi azi.. sau maine [flo2]

Lorilady, welcome back [pup]

Nanne, eu nu voi pune poze aici, prea sunt "la vedere" si nu pot restrictiona cine are acces la ele - si unde pot ajunge de aici.

Pastilutza, ma bucur ca toate merg bine la voi si ca cea mica creste si ea. In legatura cu piciorusul, la varsta asta isi revin foarte repede, bebelusul cumnatei mele  s-a nascut cu ambele picioruse rasucite, "club feet" din cauza complicatiilor de sarcina, si deja este aproape recuperat, la nici 5 luni.

Ca pomeneai de gaze, chiar ieri am discutat cu Health Visitor despre colici, a mea fusese un pic agitata (mai putin de o ora) cu o noapte inainte si, desi nu eram convinsa ca avea colicute, am intrebat-o pe HV ce si cum. De fapt se dovedise ca fusese agitata din cauza curry-ului pe care il mancasem la pranz  [batcap]  (spre deosebire de frate-sau, se pare ca madmazel nu prefera mancarurile picante ). Masajul la burtica ajuta mult, dupa baita de seara (care si ea poate sa ajute) fa-i un pic de masaj, usor, pe burtica, in sensul acelor de ceasornic (imagineaza-ti burtica ei un cadran de ceas si fa masajul "de la 11 la 11", si apoi "de la 7 la 7"), iar inainte si dupa masaj, ridica-i de cateva ori piciorusele catre burtica, ajuta la eliminarea aerului. Fii atenta si la ce mananci, ca trece in lapte - aici nu se recomanda sa excluzi nimic automat din meniu, deoarece fiecare bebelus e diferit, si poate reactiona diferit, asadar vezi cam la ce reactioneaza in mod nefavorabil cea mica (de exemplu din meniul meu au iesit curry-urile, chestiile cu chilly, picanteriile) si ajusteaza-ti meniul ca atare. Infacol-ul de aici e bun, asa spuneau fetele de la fosta mea odisee. De asemenea, bea ceai anti-colici (tu, nu bebele), deoarece ajunge in lapte si beneficiaza bebelina de el. O sa treaca si colicutele pana la urma [flo2] [flo2]

Mina, inteleg ca esti tare ocupata cu cei doi copilasi, unu' mare si unu' mic, mult de lucru cu amandoi [flo2] [flo2]  Eu huzuresc weekendul asta, a venit sora cea mica a sotului la noi de ieri, azi a facut curatenie in bucatarie - fata foarte buna, s-a oferit sa pregateasca si cina, tati mi-a adus cani de ceai si a stat cu bebelina sa ma pot odihni eu... bliss!  Saptamana viitoare mai e tati acasa, apoi o saptamana vor fi socrii (soacra si sotul ei) si apoi si eu voi fi (on my own all day cu cea mica, si de la 3 incolo cu cel mare, pe care va trebui sa il duc si sa il aduc eu de la scoala, cu piticuta dupa noi, in carucior sau baby carrier)

• 0

ela_ella2003

ela_ella2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 14:48

Andra, deci ceaiul de colici il bem noi mamicile, nu dam la bebe, de retinut!
  • 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • 6.055 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 15:05

Asa e, Alina, bebe la varsta asta are nevoie DOAR DE LAPTE (de la mami sau formula). Nu ii trebuie nimic altceva (in nici un caz "ceiut", sau chestii dulci gen "baby drink" care doar umfla burtica si nu aduc nutrientii necesari)

Editat de DarkBendis, 14 septembrie 2013 - 15:13 .

• 0

Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Intrebari Panica

• Hcg-beta

Alina21Lucian
    - Ieri, 20:07

• Vitamina

adelina_potcovaruuu
    - Ieri, 13:03

• Secretii maronii

Alexa.ceza
    - Ieri, 05:37

• Sarcină

meedee
    - ian 25 2022 17:38

• Somnul bebelusului

AlinasiIanis
    - ian 25 2022 11:31

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Arsuri

Btyart
    - Ieri, 23:42

• Am primit geanta bebelusului

VasiAda
    - Ieri, 23:39

• Ultimele săptămâni

MBuburuza
    - Ieri, 22:21