Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Discutii despre orientarea sexuala ...

adolescent orientare sexuala homosexual sexualitate heterosexual

4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 08:04

Iti mai aduci aminte de perioada adolescentei, de vremurile in care erai in liceu si iti batea inima cu putere atunci cand vorbeai cu cineva fata de care simtei mai mult decat prietenie? Iti mai amintesti cum roseai, cum tremurai de emotie si cum… simteai intens fiecare moment? Ei bine, acelea au fost, probabil, primele momente in care ai simtit o atractie sexuala fata de cineva, chiar daca, poate, atunci nu constinetizai asta.

 

Adolescenta este, printre altele, perioada in care incepe sa se manifeste atractia sexuala, lucru care se intampla din cauza schimbarilor hormonale si a instalarii pubertatii. Aceste schimbari implica deopotriva corpul si mintea, asa incat uneori este suficient sa te gandesti la cineva care te atrage pentru ca acest lucru sa dea nastere unor reactii fizice. Pentru un adolescent, aceste noi sentimente pot fi intense, confuze si uneori coplesitoare. Tinerii incep sa descopere ce inseamna sa fii atras romantic si fizic de cineva. Iar recunoasterea orientarii sexuale a unei persoane face parte din acest proces.

 

Ei bine - un parinte evoluat - stie ca discutiile sincere despre orietarea sexuala a adolescentului isi au rostul. Va invitam sa cititi Orientarea sexuala - o problema delicata de discutat cu propriul copil

 

Intrebari pentru voi, parinti de adolescenti:

 

Care este varsta la care copiii stiu ce orientare sexuala au?

Cum se simt parintii unui adolescent homosexual?

 

 

asteptam raspunsurile :)

 

[dc]

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 10:35

Eu cred ca se vede orientarea mai devreme de perioada adolescentei. Cit despre cum se simt parintii homosexualilor, ma indoiesc ca ai sa primesti vreun raspuns, avind in vedere cit de tabu este acest subiect in Romania.



#3
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 10:01

Cum se simt parintii unui copil cu o orientare sexuala diferita de a majoritatii nu stiu,insa discutii despre alte orientari sexuale am avut cu cei mari.

Sunt de acord ca orientarea sexuala se manifesta mai devreme de perioada adolescentei.

In orice caz discutiile sincere despre sex mi se par esentiale atat in dezvoltarea adolescentilor cat si in evolutia relatiei dintre parinte si adolescent.

E greu,dar oare ce a fost usor in viata mea de parinte?

E o alta etapa insa un subiect de maxim interes pt ei la varsta asta si prefer sa las deoparte tabuurile si sa discutam orice si despre orice.



#4
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 11:21

Pentru ca noi avem un prieten de familie foarte bun care este homosexual, am vorbit de foarte devreme cu fetita (e mai mare si poate intelege - 6 ani) si i-am explicat ca uneori te simti atras de baieti, alteori de fete. Ca sa fie clar cum e cu copiii, numai un cuplu heterosexual poate avea copii, dar asta nu ii impiedica pe cei de acelasi sex sa infieze, ca sa dea o familie iubitoare unui copil care a fost lipsit de asta.

I-am oferit explicatia a cum vedem noi lucrurile, mai ales ca homosexualitatea uneori nu se ''vede'' asa cum am putea, caricatural, sa credem, ea exista, este o stare de fapt, si unii oameni nu pot - pana la varste inaintate - sa aiba o relatie ''civilizata'' cu partenerul lor din cauza mentalitatii, a modului cum isi percep ei insisi ''diferenta'',etc

 

Iar cum se simte un parinte... Pff, cred ca depinde de cat il ''duce si pe el mintea" - sunt parinti care refuza sa mai vorbeasca cu copilul lor pt ca e homosexual, sunt parinti care se simt vinovati, ca i-au lasat parul lung, ca l-au imbracat in roz (daca era baiat) si alte crezuri populare, puerile. Si sunt altii care il accepta, normal, asa cum ar fi firesc, ca fiind un copil ne-heterosexual dar cu nimic diferit fata de lumea in care va trai. Sper ca din acea categorie vom face parte majoritatea dintre noi...



#5
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:56

si eu am vorbit deschis cu fiul meu despre homosexuali. fara discriminare, ura, judecata... ei exista, fac parte din lumea in care traim.





Etichetat si cu adolescent, orientare sexuala, homosexual, sexualitate, heterosexual

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -