Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA

dieta monti montignac slabire

598 raspunsuri la acest subiect

#581
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:04

Hello girls...Mama ce discutii despre smantana, Dumnezeule...

Fermentata sau nu, smantana e GRASIME EMULSIONATA, o avea urme de lapte sau de zer, dar IG ul ei este aproape de 0.Deci este mai mult decat conforma.Da, e grasa, e calorica, cu siguranta nu slabesti daca bagi in tine dulciuri in fiecare zi, dar e mai buna decat laptele si iaurtul degresat intr-un aliment lipidic.

Eu cred ca am folosit peste 5 cutii pe luna...in vara, cand faceam inghetata, si mai multe ,si nu m-a deranjat cu nimic.In schimb am incercat intr o perioada fulgi de ovaz cu lapte integral la MD.Nu a fost bine...am stagnat imediat.

 

Carmen, renunta 2-3 saptamani la desert in we.Si apuca-te de sport, sa ti activezi un pic metabolismul.Tu ai slabit foarte mult din aprilie pana acum, ai pierdut 20 % din greutatea corporala, ceea ce este enorm.Nu poti meerge in ritmul asta la nesfarsit, trebuia sa intervina un plafon la un moment dat...


Editat de caress, 10 octombrie 2013 - 11:12 .


#582
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:38

Camencat la fel ca si caress spun si eu ... tu ai slabit intr-un ritm alert o perioada si acuma e normal sa ai o faza de platou ... sa se echilibreze cumva numarul kilogramelor slabite pe luna la o cifra normala  [:-)))]

 

Si eu stagnez cand mananc rasfaturi d'astea chiar daca sunt fara pic de zahar in ele  [soricel]

 

meniul meu de ieri 

md. tarate de ovaz cu iaurt 

g. un mar si cateva boabe de struguri 

pr. legume cu carne de pui la cuptor 

g. un mar

ci. broccoli cu ficatei gratariti si rosie 

extra seara ... putina tarta  [smulgpar]



#583
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:38

Carmen, cu scuzele de rigoare pentru Brandu (care data trecuta m-a urechiat - acuzandu-ma ca ti-am spus ca esti intr-o cursa pentru slabit), o sa repet in alta formulare, mai diplomata, ca asa cum zice si subiectul nostru Montignac este un stil de viata si nu o dieta - chiar daca in timp se slabeste, incet dar sigur! [flo2]  Nu te supara, te rog din suflet... insa tu vrei ACUM, tu vrei sa slabesti repede si nimic nu mai conteaza... e adevarat ca si eu imi doresc sa slabesc, insa nu cu orice pret... scuze, dar tu ai slabit mancand foarte putin, foarte restrictiv si foarte nemonti si frustrant (pentru ca se pare ca totusi ti-ai dorit sa mananci briose, ti-a facut placere sa papi tortulet, dar ai si stat cu ochii pe cantar sa vezi cat slabesti....)!

Asa cum ziceau si fetele era normal sa apara un prag, asa cum ti-am spus de-a lungul timpului, tu nu mancai nimic si cand ai introdus alimente vrei sa slabesti la fel ca la nimic... 

E adevarat ca din batrani se zice ca cea mai buna cura de slabire e foamea, insa noi aici suntem la Montignac, care numai foame nu promoveaza! Eu am inteles din Montignac ca e INCET si SIGUR; nu e cura de slabire, e ceva ce trebuie sa fie vesnic...

 

Hai sa iti zic cum ar arata cantarul tau in ritmul de acum, cu mancare, briose, tort, in cazul tau; acum stagnare (deoarece i-ai dat corpului mancare - zi mersi ca nu te ingrasi la cat manaci acum fata de acu vreo 2 saptamani), in curand se deblocheaza si scazi cam 0,5 kg la 2 saptamani... care e problema? asta inseamna 1 kg pe luna...asta inseamna 7 kg in 7 luni...esti la un concurs de slabit??? nu e ok 7 kg in 7 luni si fara frustrari si cu alimentatie normala??? [fri] Eu imi fac calcule pe termen lung... altfel as muri sa stiu ca mai am de slabit 40 kg si sa mi se blocheze creierul ca nu le pot da in 3 luni asa cum as vrea [zirea] . De asta am ajuns aici, ca mereu am vreut sa dau acum... ceea ce este imposibil...dupa cateva zile de foame, muream si o luam de la capat, mancand mai mult si mai frustrant...hmmmm... iarta-ma ca iar am sarit pe tine... dar scopul nu e slabitul acum, ci in timp!

Posibil in cazul tau, vazand-o  pe Caress, sa iti doresti si tu performantele ei... nu cred ca trebuie sa iti amintesc ca ea consuma la 2-3 ore de sport mii de calorii... tu astea vrei sa le obtii din nemancat!

Si mie imi place cum arata Caress, imi place cum aratati toate la 70-60-50 kg ale voastre, vreau si eu, ca doar am 117, insa sunt realista, nu ma arunc inainte - pentru ca am facut-o 10 ani si am ajuns aici, nu la 60 kg... [zid] .

 

Ufff, am rabufnit si eu acuma... aratati atat de bine, incat ma gandesc ca eu sunt singura defecta dintre voi... [ascuns]

Va pup si scuze Carmen daca te-am suparat iar, tu oricum faci cum doresti, iar noi oricum suntem aici sa ne sprijinim intre noi... de asta imi permit sa iti spun astea... asa cum accept si voi sa imi ziceti daca ceva e in neregula! [vampa]


Editat de claudia_a, 10 octombrie 2013 - 12:41 .


#584
child

child

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:55

Mi-am revenit si eu...am aflat si cauza indigestiei, un virus circula, pe la gradi au fost mai multe cazuri, fiu-meu a avut sambata ceva simptome, dar l-am rezolvat rapid cu tarate de psylium, la mine tot astea au functionat, pana la urma.

M-ati pus pe ganduri cu smantana asta, nu prea abuzez eu de ea, dar totusi...poate mai putin e mai bine.

Ma bate gandul sa fac niste briose cu faina de migdale, daca am timp, prestez deseara, deci asta va fi si cina mea.

Acum am mancat omleta cu cascaval si rosii si mi-e foame iar...iau o bucatica de cioco, poate-mi trece.

#585
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:01

Claudia, nu ma supar pe tine. In parte ai dreptate, in parte nu ai dreptate.

Da, daca vreau ceva vreau ACUM si fac tot ce tine de mine sa reusesc si da, imi asum riscuri pana la un punct calculate. Dar sunt o persoana destul de cerebrala si logica, zic eu, asa ca la mine vreau ACUM se traduce prin a nu lasa garda jos pana nu obtin, pana nu reusesc sa fac ce mi-am propus la un nivel macar satisfacator. Asta se reflecta in tot ce fac si in tot ce am realizat.

Nu o sa inteleg niciodata o colega de-a mea, de exemplu, care permanent spune eeee... usor-usor ma apuc si eu de monti... se apuca asa usor-usor de vreo juma' de an, usor, permanent e ba cu covrigu' pe masa, ba cu biscuitele, ba cu painea si cand trebuie si cand nu trebuie. Dar ea se apuca usor-usor. La fel cum se si muta in apartamentul pe care si l-a cumparat, tot usor-usor, de vreo 2 ani incoace.

Sa revenim in sfera culinara. Nu ai dreptate cand spui ca nu mananc voit anumite lucruri sau in anumite cantitati si ma frustrez. Nu ma frustrez. Stiu ca e greu de inteles. Asa cum mie imi e greu sa va inteleg pe voi cei care poftiti la cate ceva si care mancati.

Pur si simplu pentru mine mancarea nu e asa ceva special. Mananc daca imi e foame, chiar nu conteaza prea mult ce, bine, in limite comestibile totusi.

Eu nu am poftit la tort si la briose. Le fac pentru ceilalti din casa si da, stiind ca sunt conforme, imi permit sa mananc si eu putin. Dar la fel de bine pot sa nu mananc.

Am cumparat ieri, de exemplu, struguri fara samburi de la Mega, pentru fi-mea. Anul trecut pe vremea asta mancam numai struguri din astia cu cascaval. Si nu intelegeam de ce ma ingras. Acum stiu. Da, imi plac la gust, imi place combinatia, dar nu pot sa zic ca lesin fara ei. nici macar nu fac efort sa ma stapanesc sa nu mananc, pentru ca nu imi trebuie. Strugurii aia sunt pentru fi-mea si punct. Pentru mine nu exista in categoria alimentelor comestibile.

Nu alerg sa slabesc 20 de kile intr-o luna. Sunt suficient de rationala incat sa imi dau seama ca mi-as face in primul rand un mare deserviciu din punct de vedere medical. Da, stiu cat mai am de dat jos, vreau sa le dau jos si daca oricum nu ma intereseaza prea mult ce mananc, ce mi-e ca nu mai mananc smantana sau nu mai pun morcovi in ciorba? Nimic. Mi-e fix indiferent. Le-am pus rational, nu pentru ca am poftit la ele. Tot rational le si scot. Intelegi mecanismul dupa care functionez eu?

Si pragul meu in jur de 62-63 e de mult, nu de doua saptamani, cred ca e de prin iulie-august. Asa ca normal ca intru la idei si ma gandesc ce nu fac bine, ce nu imi prieste si ce pot sa fac sa remediez situatia. Deci ar fi aproape 3 luni de cand bantui printre 62-63-62. A fost si o singura data 61 si un pic, crezusem ca am depasit blocajul, dar nu. M-am intors la 62-63.

Eu sunt permanent in cursa pentru ceva. In cursa sa fac casa, am facut-o. In cursa sa am un copil. Nu am reusit pe cale naturala, am adoptat. Si tot asa.



#586
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:24

Carmen[flo2] , am inteles acum, te admir pentru modul asta de a gandi si a rezolva problemele; bine ca functionezi asa... eu nu prea pot concepe cum un om nu poate suferi dupa ceva...in cazul asta culinar vorbind! Cam asa e sotul meu, el niciodata nu pofteste la nimic, e multumit cu ce este (culinar vorbind - nu chiar in orice privinta [:-)))] ).

Te-am inteles acum! Sper sa reusesti cat mai repede sa deblochezi nesuferitul de cantar! [flo2]



#587
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:40

Wawwww ce de discutii pe aici ... e bine ca nu v-ati suparat  [soricel]  [soricel]  [soricel]  [soricel]  .... asa da , discutam, parlamentam dar nu ne suparam  [deziuata]

 

child ma bucur ca te simti mai bine  [flo2]


Editat de andanii, 10 octombrie 2013 - 14:40 .


#588
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:42

Claudia, si mie imi e tare greu sa inteleg cum e sa nu iti placa sa mananci...sa nu iti fie pofta niciodata de nimic...sa mananci numai de gura lumii sau ca stii ca e ora la care trebuie sa mananci.Dar Carmen asa e.Cea mai fericita cand nu o pune nimeni nici sa manance, nici sa gateasca. [soricel]

Nu stiu cum as fi reactionat daca aveam 30 kg de dat jos...probabil ca prost.Mie mi-e greu acum sa mananc moderat la cina doua zile consecutiv, darmite sa trebuiasca sa sufar de foame...ca de multe ori nici macar nu e foame, e ,,ce as manca ceva bun...''

Imi aduc aminte in tineretile mele-adica acum vreo 20 de ani [batcap] , am avut un maxim de greutate de 78 kg.Nu a mers cu hai sa slabim sanatos, cate jum de kg /luna...a mers cu hei rup de hipocaloric, 7 kg in doua saptamani, si inca 7 in alte doua saptamani dupa o pauza de 2-3 luni.Organism tanar si hranit bine, am reactionat minunat, fara yo yo, m-am apucat si de sport si am stat frumos la 59 mancand de toate,dar cu multa moderatie, ani si ani...pana iarna trecuta.

 

Acum mananc mult mai mult decat in acea perioada.Si sunt mult mai slaba...Mi-ar fi greu sa revin la moderatia aceea, sper sa nu fie nevoie.



#589
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 17:59

Am cautat o reteta de pricomigdale cu nuci, le am la cuptor.Am ales-o pe asta, ca nu trebuiau batute albusurile, nu aveam timp:

http://www.petitchef...dale-fid-510232

 

Nu stiu cum vor iesi, mi se pare cam prea moale compozitia, dar gustul este divin, am mancat ce a ramas pe craticioara...Va tin la curent. [soricel]

 

Cat sunt ele la cuptor-30 de minute, cica, ma duc sa mi fac dus, ma schimb si plec la sala.

Meniu azi:

MD idem

G 2 feliute de telemea cu rosie si ardei capia

P mancare de fasole verde-mai era o portie mica, mica

G jumatate de gutuie cruda-16.00

  un pahar de compot de prune conform, cu pulpa-19.00

C inca nu stiu...

 

Azi am fost cuminte, cred ca mi s-a acrit si mie de atatea cocaturi, wasa si tarate!


Editat de caress, 10 octombrie 2013 - 18:03 .


#590
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 18:34

hehehe..stagnare...pai eu ma tot plimb intre 60 si 63 kg de luni intregi, cred ca de prin martie, asa...acum iar am inceput sa iau in greutate, aveam 61.9 dimineata (face bine la moral sa nu zic 62 :)), insa am ajuns la concluzia ca nu e deloc relevant ce arata cantarul, caci am trecut deja la gaura urmatoare la curea (in jos, adica am slabit in talie). de unde trag concluzia ca mi se trage aceasta marirea a greutatii de la marirea masei musculare. per total sunt multumita, nu ma mai stresez deloc, probabil nu voi atinge cele 55 kg visate, insa sunt sigura ca voi ajunge la silueta pe care o visez, fara depozite de grasime si cu muschii si pielea tonifiate....cand? nu stiu, dar am tot timpul din lume! as dori ca la vara, pe plaja, sa am abdomenul, coapsele, fesele tonfiate, chiar daca mai voluminoase, dar sa nu se mai zgaltaie ca niste meduze.

sunt bucuroasa ca au inceput sa se formeze si pectoralii, pieptul meu are un alt aspect decat acum 3 luni, asa ca....SPORTUL este raspunsul! Ma bucur cel mai mult ca-mi place sa lucrez la sala, nu prea iubesc partea de cardio, in schimb ador lucrul la aparate, imi place sa imi simt fiecare fibra din muschi cum se intinde, ahhhh.

Alaltaieri nu am fost la sala, din cauza ca am facut o extractie de masea in seara aia si-mi era teama de o hemoragie si am simtit ca-mi lipseste ceva...in schimb aseara, am lucrat cu atata energie, de m-am minunat si eu!

 

concluzia la polologhia mea, Carmen, nu te mai stresa cu cantarul. bucura-te de ceea ce ai devenit, papa ce-ti doreste inima (conform, normal), baga si niste sport pt tonifiere si pt de-stresare si sa vezi ca nu o sa te mai necajesti pt o stagnare. [flo2]





Etichetat si cu dieta, monti, montignac, slabire

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -