Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cele mai interesante si delicioase retete de zacusca

zacusca

55 raspunsuri la acest subiect

#51
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 13:11

Ghebe se gasesc in multe supermarketuri, congelate la punga, ca si hribi de altfel. Dar nu sunt foarte ieftine. Mai iau cand fac supe-crema de ciuperci,



#52
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 13:23

Letitzia [:-)))] [:-)))] [:-)))] ,hai mey ca exista cuvintul asta,nu?????

 

A innabusi...(ceapa ,de exemplu)

 

edit.Daca o tzii la frigider,oricum itzi tzine zacusca!

 

Dana

OFF topic!!! Scuzati,

 

 

Exista, exista, cum sa nu existe, doar ca eu nu prea il folosesc, [:-@] . Inafara de ceapa, ce poti sa mai innabusesti? [:-)))] [:-)))] [:-)))]



#53
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 15:54

Exista, doar ca este a inabusi, nu a innabusi.



#54
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 20:38

Exista, doar ca este a inabusi, nu a innabusi.

A ...mersi de corectura!

 

Letitzia,inabusi legume,carne,ma rog..uite ca.-mi vin culinarele acum in minte...ca doar la subietul asta cu bucatareala suntem! [soricel]

 

Dana



#55
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 08:15

Eu pun 3/4 litri de ulei la 24 de borcane de zacusca (din 12 kg de legume). Pun zacusca fierbinte in borcanele spalate si uscate in prealabil, le pun repede capacele si fuga la patul cald pana a doua zi. Apoi le pun in camara mea de bloc unde sunt vreo 20 de grade si stau foarte bine si un an. Nu pun conservant, absolut nimic.

 

Am povestit mai sus ca nu prajesc ceapa si iese f buna zacusca si asa.

 

Nici la gemuri nu pun conservant, gelatina, nimic, nu coc borcanele in cuptor si tin foarte bine.

 

Secretul cred ca e sa pui capacul cand inca e foarte fierbinte gemul/zacusca ca sa se sterilizeze si aerul care mai ramane. Apoi aerul cald se contracta lent la racirea treptata si capacul se sigilieaza bine.

 

Eu le pun fierbinti in borcane, pun repede capacul si intorc borcanele cu fundul in sus. Apoi acopar cu patura si las sa se raceasca incet.

Tin conservele intr-un dulap din bucatarie si pana acum nu mi s-a stricat niciodata nimic.

 

 

La topic, eu fac zacusca clasic, cu vienete coapte, ardei copti, ceapa si pasta de tomate. Dar nu mai fac conserve pentru iarna, pentru ca ar trebui sa folosesc prea mult ulei! Prefer sa fac stocuri de legume coapte congelate si sa fac pe loc, cand ne e pofta, 2 borcane de zacusca pe care le tin in frigider si le mananc in 2-3 saptamani. Folosesc foarte putin ulei, si zahar deloc.



#56
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 22:26

si mie imi place f mult zacusca, chair am facut acum vreo 2 sapt. reteta mamei mele si a mamei ei [:)]

1kg si jumatate vinete coapte, 750gr ardei  gras rosu copt, 4 cepe mari, sare, piper si pudra de dafin, 2 linguri ulei, pasta de tomate dupa gust.  am calit ceapa pana a devenit sticloasa, apoi am adaugat vinetele si ardeii, am dat la foc mic si am fiert pana cand s-a  mai ingrosat, apoi am adaugat pasta de rosii( mie imi place zacusca colorata bine), sarea, piperul si dafinul. am mai lasat la foc mic vreo 10 min si gata. am mancat din ea si am pus si in cutiute  mici la congelator.

am mancat fel si fel de retete de zacusca cu vinete necoapte, nu are acelasi gust ,nu are cum, daca vinetele nu sunt coapte are gust de tocanita/ghiveci de legume. soacra mea tot incearca sa ma convinga cat sunt de bune. tot la ea am mancat zacusca de ardei copti, mustrt si miere, e ok, dar nu e pe gustul meu.

mie imi trebuie zacusca clasica sa o mananc cu branza [pofticios] asta am mancat eu vreo sapt la rand la micul dejun, deh poftele [:)]





Etichetat si cu zacusca

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -