Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cele mai interesante si delicioase retete de zacusca

zacusca

55 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 00:17

hm... pai in cazul asta nu mai fac, desi e ceruta de copii. da unde maika sa coc vinetele? ca nici la cuptor nu ies ca alea pe foc.... am primit din Ro acum cateva saptamani vinete coapte, congelate..... un deliciu. cand fac o salata, fac si cateva plecaciuni spre Ro.  [il]

Cum au ajuns congelate la tine?



#22
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 00:21

hm... pai in cazul asta nu mai fac, desi e ceruta de copii. da unde maika sa coc vinetele? ca nici la cuptor nu ies ca alea pe foc.... am primit din Ro acum cateva saptamani vinete coapte, congelate..... un deliciu. cand fac o salata, fac si cateva plecaciuni spre Ro.  [il]

 

Eu le coc pe un teflon vechi (pe care nu il mai folosesc decat pt copt vinete), pe aragaz. Nu se pateaza nici aragazul (ma rog, se mai pateaza daca explodeaza vreo vanata si sare, dar nu foarte rau) si ies bune. Coc doar vinetele, nu si ardeii, cred ca e suficient pentru gustul de fum.



#23
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 06:13

Ptr consum facem pe aragaz, dar ptr zacusca intotdeauna pe foc de lemne, afara in gradina. Ptr zacusca cu vinete coacem si vinetele si ardeii. Vinete necoapte [help]



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 08:17

Eu le coc pe un teflon vechi (pe care nu il mai folosesc decat pt copt vinete), pe aragaz. Nu se pateaza nici aragazul (ma rog, se mai pateaza daca explodeaza vreo vanata si sare, dar nu foarte rau) si ies bune. Coc doar vinetele, nu si ardeii, cred ca e suficient pentru gustul de fum.

Asa fac si eu ,Kari...asta este solutzia ideala daca nu ai grill sau timp de grill.

 

Ardeii(in general kapya)ii coc in cuptor,sunt foarte buni si asa...insa vinetele ,musai sa aiba un pic de gust de fum! [il]

 

Astazi scot d ela congelator o punga de vinete copate pe gratarul electric,am sa va dau "verdictul "duminica,daca se merita sau nu!

 

Dana



#25
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 10:35



Cum au ajuns congelate la tine?

 

 

o buna prietena le-a copt, apoi le-a congelat si peste doua zile le-a pus intr-o cutie de transport frigorifica si au ajuns congelate la mine. 

 

 

pai fratilor, io am aragaz cu plita electrica, deci ne'xam copt pe el. ah, am copt odata.....si nu va spun ce mi-a facut barbatul.  [:-)))]

cred ca tot la prieteni trebuie sa apelez. 

 

edit, dana  [flo2]  asa ce bine ai explicat, fumul ala le da aroma..... 

ardei capia cumpar gata facuti la borcan. sunt foarte gustosi, deci o munca mai putin ptr mine.  [il]


Editat de kariguld, 13 septembrie 2013 - 10:37 .


#26
simona_toma

simona_toma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 11:11

   Doamnelor si domnilor, haideti sa va uimesc cu o reteta de zacusca cu vinete si ardei necopti, dar care are un gust delicios.Va jur ca e cea mai buna zacusca pe care am mancat-o si e fff usor de facut si foarte light.Deci - 3 kg de vinete si 3 kg de ardei se curata si se taie in bucati.Se pun la fiert 2 l de apa cu 300 gr de zahar, 20 ml otet si 5 linguri de sare.Cand da in clocot se pune ardeiul si se lasa 10 minute la oparit(10 min de cand incepe iar sa clocoteasca).Se scot ardeii, se lasa la racit si se pun vinetele la oparit.Ele se lasa 15 min, ca sunt mai tari.Dupa ce se racesc, se dau prin masina de tocat.Apoi se pun intr-o cratita cu 0,5 l de ulei.Cand compozitia inghite tot uleiul mai punem pana la 1 l de ulei.Nu tinem pe foc decat vreo jumatate de ora.Rapid si delicios.Ies 7 borcane din alea mici, nu stiu sa va zic gramajul.

   Eu n-am facut in viata mea zacusca, sunt o puturoasa, nu prea ma bag la conservaraie. Nici nu prea mancam zacusca macar, dar reteta asta m-a convins.Si credeti-ma ca a placut tuturor celor care au gustat.Si unii dintre ei sunt fooooarte pretentiosi(de ex taica-mio).

   Azi o sa mai fac 2 portii.



#27
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 11:50

Cum adica n-ai facut niciodata zacusca dar azi ai sa mai faci doua portii? 

Eu nu pricep [help]

 

Kari, dar pe plita electrica nu poti pune un teflon? Trebuie dat focul destul de tare, adica spre tare.

Mirosul de fum nu se face de la gazul ars ci de la coaja vinetelor care se arde (fiind temperatura mare). Daca le faci la foc de lemne capata in plus si aroma de lemn ars dar dupa mine nu e mare diferenta. Soacra-mea le facea la foc afara dar nu vad mare diferenta de gust.

 

De curatat eu le curat cu furculita. Tin vanata cu mana stanga de codita in pozitie verticala (pe o farfurie de supa) si cu o furculita decupez frumos coaja. Ramane f f putin de intervenit cu mana. Fiecare vanata o curat in alta farfurie ca sa nu se lipeasca pe ea coji de la vinetele precedente. Apoi clatesc farfuria si o pun in uscator pt urmatorul teflon de vinete. (coc cate 2-3 odata si pana se coace o tura, curat precedenta)


Editat de lavi02, 13 septembrie 2013 - 11:55 .


#28
simona_toma

simona_toma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 12:15

Lavi, n-am facut niciodata pana anul asta.Prima zacusca din viata mea am facut-o saptamana trecuta.Scuze ca nu m-am exprimat bine.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 13:16


 

Kari, dar pe plita electrica nu poti pune un teflon? Trebuie dat focul destul de tare, adica spre tare.

Mirosul de fum nu se face de la gazul ars ci de la coaja vinetelor care se arde (fiind temperatura mare).

Hai ca raspund eu...da,poate!

 

Eu am plita cu inductzie si tot asa fac,intr-un teflon ce nu-l folosesc decit pentru vinete.Nu,nu pot sa-l dau foarte tare(insa tigaia aia e foarte groasa si odata ce se infierbinta,ramine temperatura destul d econstanta si ridicata),ca plita asta se opreste automat daca sare de o anumita temperatura...insa merge,in tigaia de teflon potzi face vinete bune.

 

Dana



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 13:25

   Doamnelor si domnilor, haideti sa va uimesc cu o reteta de zacusca cu vinete si ardei necopti, dar care are un gust delicios.Va jur ca e cea mai buna zacusca pe care am mancat-o si e fff usor de facut si foarte light.Deci - 3 kg de vinete si 3 kg de ardei se curata si se taie in bucati.Se pun la fiert 2 l de apa cu 300 gr de zahar, 20 ml otet si 5 linguri de sare.Cand da in clocot se pune ardeiul si se lasa 10 minute la oparit(10 min de cand incepe iar sa clocoteasca).Se scot ardeii, se lasa la racit si se pun vinetele la oparit.Ele se lasa 15 min, ca sunt mai tari.Dupa ce se racesc, se dau prin masina de tocat.Apoi se pun intr-o cratita cu 0,5 l de ulei.Cand compozitia inghite tot uleiul mai punem pana la 1 l de ulei.Nu tinem pe foc decat vreo jumatate de ora.Rapid si delicios.Ies 7 borcane din alea mici, nu stiu sa va zic gramajul.

   Eu n-am facut in viata mea zacusca, sunt o puturoasa, nu prea ma bag la conservaraie. Nici nu prea mancam zacusca macar, dar reteta asta m-a convins.Si credeti-ma ca a placut tuturor celor care au gustat.Si unii dintre ei sunt fooooarte pretentiosi(de ex taica-mio).

   Azi o sa mai fac 2 portii.

Daca o sa ai ocazia sa mananci zacusca din vinete coapte pe foc.... ai sa vezi diferenta. Nu sufera comparatie.





Etichetat si cu zacusca

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -