Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011 **17**


125 raspunsuri la acest subiect

#21
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:18

Neata mamici,

 

Ce de petreceri pe aici. La multi ani tuturor strugurasilor care au mai implinit 2 ani.

 

Eu am avut o perioada mai proasta si nu am mai intrat pe aici pe al voi insa mi-ati lipsit.

Am avut un week-end de zacut, m-a durut ingrozitor capul iar Edi a facut febra noaptea trecuta si nu a dormit deloc asa ca astazi sunt chiauna la munca dar incerc sa ma mobilizez.

Noi inca stam prost cu somnul noaptea, asa ca va fericesc si va invidiez pe cele care aveti nopti linistite chiar daca se scol piticii dimineata devreme. E greu sa stiti sa rezisti zile la rand cu 4-5 ore pe noapte si alea cu multe treziri.

 

Mihaela ma bucur ca ati depasit perioada proasta, tot inainte acum. Asa este, dupa boala corpul e mai vulnerabil si e bine sa-l feresti o perioada de virusi, raceli...

 

Pupici tuturor si sa auzim numai de bine



#22
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 15:18

buna

 

mult succes in noul an tuturor scolarilor!

 

 

NANNA ii urez si eu cu o mica intarziere La multi ani frumoasei Inez cu ocazia zilei de nastere! sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa creasca mare!

se pare ca ati petrecut nu gluma :) bravo!! i-a placut surpriza cu Minnie?  

 

MIHAELA concediu placut, relaxeaza-te, sa simti ca esti in vacanta! ma bucur ca sunteti bine!

cu buba de la tzantzar cum stati? 

 

RALUCA sanatate multa, vad ca sunteti bolnaviori!

daca te consoleaza cu ceva, si al meu se trezeste de o vreme si plange noaptea... si ii ia ceva timp pana adoarme la loc... nasol! dar sper la nopti mai bune  [:)]

 

eu am trebaluit tot weekendul cu treburi casnice, inclusiv horor cu aranjatul hainutzelor, sortat, triat samd.

cel mare a inceput scoala, e cls 1 si a fost nevoie sa facem si niste cumparaturi specifice asa, pe ultima suta de metrii cand era nebunia maxima. uf dar a inceput si e bine.

imi era teama de Praslea ca va plange dupa fratior ca s-a obisnuit sa fie impreuna si cum il vede ca vrea sa iasa, se pregateste si el  [:)]

chiar ma gandeam ca daca plange tare , sa ii caut si lui o gradinitza, cateva ore , dimineata. dar nu a fost cazul, a fost chiar dragutz, ne-a facut pa-pa, s-a uitat si pe geam dupa noi.

 

o zi buna!



#23
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:51

Ciupitura si-a scarpinat-o pana la sange in continuu. Noroc ca s-a mai dezumflat si pare pe trecute. Dar... iar a luat un microb la burtica. A reinceput sa vomite si sunt f stresata ca sotul nu se va descurca singur in situatia asta. Data trecuta mi-am luat 3 zile libere de la servici dar acum nu mai am cum. Aseara m-au scos dintr-o sedinta. Maine am iar sedinta seara si nu cred ca am cum sa particip in conditiile date. In plus, in ultimele 30 zile nu a fost mai mult de 7 per total sanatos si imi vine deja sa imi iau campii, nu cred ca e normal asa. Nu e dat la gradinita, nu e chiar in halul asta de expus totusi.



#24
nanna_mika

nanna_mika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 06:07

Neatza fetelor!
Sunt pe fuga, dar va las totusi cafelele si cate un pupic!

Va multumesc pentru urari. Am sarbatoriy la dublu pt ca a fost si ziua mea, eu pe 14, Inez pe 15. A fost f frumos!

Imi pare rau de copilasii bolnaviori. Mihaela, nu stiu ce sa spun, cred insa ca iti ete f greu!

Eu ma gandesc serios sa raman acasa cu fetele, adica sa renunt la servici. Aproape tot salariul il dau bonei, invatatoarei care vine sa faca teme cu Indra so femeii la curatenie...In plus, sunt f ffff obosita de la servici, nu sint buna de nmk nici la munca nii acasa :-(:-(:-(

Am fugit. Va pup.

#25
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 06:33

...NANNA La multi ani!!!! [flo2] Daca tu crezi ca ti-e mai bine, de ce sa nu stai acasa? macar o perioada, pana mai cresc fetele. Eu sunt "pe invers". Cand m-am hotarat sa ma intorc la munca nu am pus in balanta chetuieli, bona etc - ci imi doream sa plec macar cateva ore din casa. Dar daca ai un serviciu solicitant....nu e usor deloc.

MIHAELA sunteti mai bine?

MAY pe unde umblati????? Nu e gata concediul?????

 

eu am fost ieri la control la gineco. La "revizia anuala"  [:D] M-a rupt de bani...da' ce mai conteaza. Bine ca e ok (ma rog, astept si rezultatul la papanicolau)

In rest...ma uit la piticul meu cum creste si nu imi vine sa cred. E baiat mare, intelege tot. Inca nu se poate exprima, dar intelege 100% Si peste o saptamana facem 2 anisori...  [pk]



#26
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:29

neata

 

va las si eu o felie de tort din partea lui Praslea care face si el 2 anisori.

 

vad ca azi sunt multi sarbatoriti, la multi ani tuturor, sa creasca mari si sanatosi!

 

MIHA tot cu problema? sanatate multa!

pt burtica merge sumetrolim (biseptol). eu asa l-am reparat pe cel mare chiar si acum in primavara ca nu ii mai treceau problemele cu burtica... intreaba medicul ca sa stii ca este f eficient.

 

NANNA si pe mine ma bate gandul uneori sa ma las de servici... uf, e greu! nu e o decizie usoara, trebuie gandit bine.

 

o zi buna!


Editat de Helenutza23, 18 septembrie 2013 - 09:30 .


#27
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:47

LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI!! (wow, ce de strugurasi nascuti azi!)

HELLENUTZA sa iti traiasca feciorul [:)] Sa fie sanatos si sa va aduca bucurii. (Multumim de tort!)



#28
camady

camady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:54

Neata.
Si eu stau prost cu timpul si din cauza asta am ratat sa-i urez lui Inez La multi ani!!!!Nanna te pup si te imbratisez cu drag.La multi ani!!

Deasemeni urez si eu multa sanatate tuturor strugurasilor nascuti azi iar pe mamicile lor le pup .



Noi suntem bine, Razvan cu scoala, eu cu serviciu, casa,teme, Eva...........si eu am un grad ridicat de oboseala.

Editat de camady, 18 septembrie 2013 - 09:55 .


#29
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:54

La multi ani celor care s-au sarbatorit sau urmeaza. Avem copii mari deja :)

Si eu m-as lasa de servici dar nu am cum. La noi eu sunt cea care castiga mult mai mult ca sotul. Asa ca el a obtinut un part-time si se ocupa de Dani cand sunt eu la munca. Apoi schimbam si isi face el restul de ore pe care nu le-a facut cat dormea Dani. E obositor pentru amandoi asa. Candva poate o sa renunte de tot. Sau ajunge Dani la gradinita si se rezolva. Oricum nu mai vrem bona. Si Dani e fericit acum si face progrese notabile. Invata sa citeasca cifre si litere acum. De vorbit vorbeste f putin dar se pare ca stie multe dar nu simte nevoia sa zica. Rar spune cate un cuvant. Pe de alta parte, ieri i-a zis sotului: "au cazut cheile" ca se jucase cu ele si cazusera pe jos. Deci stie dar nu vrea sa spuna tot ce stie.

Am stat ieri cu el si am lucrat de-acasa. Pot o zi pe saptamana. Si am constatat ca de fapt nu e problema cu burtica ci cu gatul si de aia a vomitat. Si cred ca din cauza ca e mereu cu gatul rosu nu progresam cu mancatul altfel decat pasat.



#30
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 14:41

La multi ani piticeilor care au implinit 2 anisori!

 

Maya a inceput scoala (clasa 0) si a fost superba si Sasha a inceput gradinita. Amanadoi pe 16. A fost o zi frumoasa pt Maya si pt noi, prin prisma ei si uratica pt Sasha si pt noi, prin prisma lui.

De luni incoace ma umflu de plans in fiecare dimineata, dar am convingerea ca se va obisnui. Acum mi se pare mititel si vulnerabil, desi vorbeste foarte bine (face propozitii, spune absolut toate cuvintele, mi-a spus cand il durea burtica.... ceea ce mi se pare fantastic) si cred ca toata evolutia lui se datoreaza in mare parte si Mayei, care vorbeste cu el non stop. repeta dupa ea numaratoarea pana la 10 si tot alfabetul.

Este greu cu acomodarea, daca la Maya am plans ca de ce nu palnge copilul dupa noi (avea 2 ani si 10 luni), ei bine la Sasha plang ca plange prea mult dupa noi...il ajuta foarte mult faptul ca este cu Maya pe bus, insa diminetile sunt grele deocamdata.

partea buna este ca la Maya este excelent la scoala (avem fetitza mare!), iar Sasha mananca foarte, foarte bine si la gradi si doarme zilnic 3 ore la pranz, ceea ce ma bucura mult, pt ca aveam emotii cu somnul de dupa-amiaza. L-a dus educatoarea in patutul lui, i-a explicat ca acolo nu trebuie sa planga, pt ca sunt si alti bebelusi care dorm si nu trebuie sa se deranzeje unii pe ceilalti si ea era pregatita sa stea langa el, sa il legene, etc, stiu eu, ce metode aplica la copilasii noi pana se obisnuiesc...Sasha a cerut jucaria si pernutza cu care doarme (le-a suplinit pe cele de acasa cu unele de la gradi in prima zi, apoi de a doua zi i le-am dus pe ale lui), si-a pus suzi in guritza, i-a spus educatoarei "peaca", s-a intors pe o parte si a adormit :) eu am crezut ca de suparare in prima zi, dar si ieri a facut la fel. Ceea ce inseamna ca (sper eu) incearca sa respecte niste reguli. Este prematur sa spun ceva, dar eu sper ca se va acomoda si va fi totul in regula.

Cu Maya nu am emotii, la ea nu sunt schimbari majore, pt ca stie colectivul, invatatoarea si tot ceea ce este in jur.

Este incredibila, mi-a spus si invatatoarea ei ca ea nu a vazut niciodata doi frati atat de apropiati, cu o relatie atat de frumoasa. Este buna, prea buna, Maya...in bus, in prima zi cand s-au du cu transportul de la gradi, Sasha a inceput sa o loveasca de nervi si plans (nu face asa de obicei, el o iubeste foarte, foarte mult) si invatatoarea Mayei, care este insotitor pe transport cand merg ei dimi, i-a spus Mayei sa se fereasca, la care Maya a raspuns „lasa-l, ca e mic, sa-si verse nervii pe mine si sa se calmeze, sa nu mai planga si sa nu mai fie suparat, mititelul”….ce copil am? Cum poate sa fie atat de matur si de bun?

 

Astept cu nerabdare momentul cand nu vom mai plange dimineata...si eu si Sasha...

 

Este incredibil cat de mult si de repede a evoluat in ultimele 2-3 luni. De la cuvinte la propozitii foarte clare si corecte…

 

Pe Cata il striga cand Cata, cand tati.

Seara, la culcare, Cata crede ca mai scapa din cand in cand, insa Sasha sta in funduletz pe pat si incepe sa strige „Cataaaa, nani!”, dupa care „apa mea, du-te” si-l impinge jos din pat „teci, jos a bucataie, apica mea”! J

 

Edit: si Sasha a inceput sa spuna aseara, pt ca i-am explicat...Mami, tati sevici, Maya coala, Sasha gradiii!


Editat de ingeras26a, 18 septembrie 2013 - 14:54 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -