Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima noastra jucarie...


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 07:54

Acum cateva zile eram pe aeroportul din Amsterdam si mi-a atras atentia o fetita de vreo 3 ani care avea in brate o oita de jucarie mare aproape cat ea. O tinea strans in brate si a fost foarte suparata cand a trebuit sa lase oita sa fie scanata cu bagajele de mana. Sotia mea (Mirela) si-a amintit de prima ei jucarie, primul ursulet, mai apoi prima papusa. Am incercat sa fac un efort sa-mi amintesc si eu prima mea jucarie sau macar prima jucarie de care imi aduc aminte si nu am ajuns la o concluzie clara. Acum imi pare chiar rau ca nu mai imi amintesc.

 

Voi va mai amintiti de prima voastra jucarie?
Care a fost jucaria voastra preferata?

 

Chiar daca va amintiti sau nu, va dau un sfat. Fotografiati prima jucarie sau jucaria preferata a copiilor vostri! O sa fie o "poza de aur", poate intr-un album pe care sa il dati cadou la nunta lor  [:)]

 

Daca aveti poze vechi cu jucaria voastra sau poze noi cu jucaria preferata a copiilor nu ezitati sa le impartasiti cu noi....

bigstock-Vintage-background-with-collec-15026120.jpg



#2
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 13:23

de prima jucarie nu mi amintesc... insa imi amintesc de un tigrisor de "plush", mititel (cred ca vreo 20 cm de la bot la coada inclusiv), umplut cu paie,statea culcat pe labe. obisnuiam sa l plimb intr o cutie de pantofi prin curtea blocului. si tiriiam fraaateee la cutia aia, indiferent de ce ora era. de multe ori ieseau vecinii pe la geamuri, ca nu i lasam sa doarma la prinz.

o alta jucarie (asta a supravietuit anilor si o am si acum) este un iepuras mic,tot din "plush" umplut si el cu paie.

 

teodora si a pierdut jucaria, a uitat o intr o tabara, dar spre norocul ei, am gasit una asemanatoare pe net si i am cumparat o.

 

ana, inca mai are jucariile ce o insoteau in pat, desi acum le a luat altele locul



#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 13:50

Nu imi aduc deloc aminte de primele mele jucarii, insa jucaria preferata a fost multa vreme un ursulet cu corpul tare. Cu care am jucat fotbal de nervi pe scari, pentru ca parintii plecasera din tara fara mine.

 

Prima jucarie, de fapt, primele jucarii, ale fetitei mele le am pastrate in dulap. Face 5 ani in decembrie si nu doarme fara paturica preferata, pe care i-am cumparat-o cand avea 1 luna. Nici macar sa o spal nu ma lasa decat cu f. f. f. mare greutate.



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 13:51

Eu i-am pastrat multe lucruri, unele hainute, primii papucei, trusoul de botez...



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:13

Eu am crescut cu ursuletzul Teddy,varianta de plastic...cred ca pe undeva prin vreun sac(pe la tata ca el nu le arunca,poate poate mai vrea ceva copilul din sacul ala [:)] )inca mai este...din spusele mamei,mi l-a cumparat tata cind aveam 2-3 luni.

 

Si cu o papusa negresa,cu care mama dansa si cinta zumba! [:)]

 

Dana



#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 22:05

O papusica din plastic fara par pe care o chema Olguta. Am primit-o cind eram lata in pat cu febra pentru ca aveam nu stiu ce boala. Sper ca mama o mai are intr-un sertar la Iasi.



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 00:20

O girafa de cauciuc moale. Nu. nu e girafa Sophie.

Si acum girafele sunt animalele mele preferate [il]

 

Nu stiu daca o fi fost prima jucarie dar cred ca e una din primele jucarii de care imi aduc aminte.

 

Si bebe-le ala din blana sintetica rosie si cap cu tugui, cu fata de cauciuc. Cred ca multe dintre voi l-ati avut. Mi-e dor de el [il]



#8
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 10:31

Nu stiu daca a fost chiar prima jucarie dar, dupa spusele mamei, am primit-o inainte de a avea 1 an. Este o papusa cu corp moale si cap de plastic pe care o cheama Rosogul (nimeni nu stie de unde vine acest nume ciudat). Spun "este" deoarece o am si acum in sifonier. Cand eram micuta o caram dupa mine peste tot. I-a cusut bunica mea cateva randuri de "haine" deoarece ambalajul initial s-a murdarit si, mai ale, trebuia sa se imbrace si el adecvat evenimentului la care mergeam.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:41

primele mele jucarii cred ca au fost doua papusi : una mare, cu parul roscat, cu rochie alba cu buline albastre, eram fascinata de ochi, ii putea inchide.

cealalta era o papusa formata din doua sfere rosii, era un fel de hopa-mitica, avea o greutate in partea inferioara si o puteai balansa, cand se misca facea un zgomot ca de clopotel (cred).

cele doua papusi apar in pozele mele de cand eram mica, aveam in jur de 1-2 anisori, mi le amintesc pentru ca le-am pastrat pana aproape de varsta adolescentei. cea mare a ramas la tara, nu-mi mai placea de ea pentru ca o tunsese fratele meu, cea mica probabil s-a stricat sau spart, nu-mi amintesc cand a disparut efectiv din "peisaj".

am si acum 3-4 papusi din copilarie, se mai joaca fetita mea cu ele.



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 14:13


 

Si bebe-le ala din blana sintetica rosie si cap cu tugui, cu fata de cauciuc. Cred ca multe dintre voi l-ati avut. Mi-e dor de el [il]

Daaa, asa era si Nina mea [:)]  Nu stiu daca a fost prima jucarie, dar era in grup cu jucariile preferate.

 

 

Fi`mea nu a avut 7 ani jucarie preferata, insa de 2 ani incoace nu se desparte de o foca rrroz pe care am platit o scump si pt care a facut promisiuni solemne ca nu ajunge in vreo cutie uitata, asa ca foca doarme cu noi [biz]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -