Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

si totusi ...nu se pot gasi solutii? (2)


398 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 21:06

Va rog, continuati discutia aici.



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 22:21

deja nu mai e discutie.solutia exista trebuie doar aplicata.
.


.

#3
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 06:13

Buna dimineata!

 

Mada,am votat pe protv ! Multumesc ca ai pus link-ul!

 

Referitor la problema acestui topic.... of, e destul de greu... stiu cat de mult poti sa iubesti un animal, te atasezi de el ca de o fiinta umana si ai impresia ca si el iti raspunde la fel... asa si este in cazul iubirii adevarate!

 

Am spus deja la un alt topic: Iubirea inseamna responsabilitate, nu mila! Sa fie clar! Daca-l hranesti la coltul blocului , ii pui o patura sub balconul tau pentru iarna si il mangai inainte sa intri in casa, asta nu e iubire! Chiar daca i-ai facut carnet de sanatate , cum imi spune mie vecina de la parter, nu inseamna ca nu poate sa muste sau chiar sa omoare!

Inteleg ca unii prefera sa hraneasca un caine si nu un om, caci tradarea unui om doare mai mult decat muscatura unui caine! Dar, maine poti fi tu sau cineva drag tie in locul lui IONUT!

Nu as fi dorit sa ajungem la eutanasiere,dar in situatia de azi, cand deja sunt prea multi caini maidanezi,cat putem sa mai asteptam?

Cati caini "productivi" sunt pe strazi?

Ne mai trebuie alte victime?

Daca i s-a intamplat altuia,inseamna ca eu sunt bine, ca eu sunt salvat,ca mie nu mi se poate intampla asa ceva?

Sustin eutanasierea,pentru ca este nevoie de o masura radicala care sa ne salveze in cel mai scurt timp!( cuvinte spuse si de Andreea Marin)

Cine iubeste un animal sa-l infieze, sa-l tina in casa, sa fie responsabil pentru acel animal si pentru ce face acel animal! Si sunt destui care au facut si fac acest lucru si ii respect pe acesti oameni! Dar ceilalti?

Nu uitati, blocul nu este o curte pentru a tine cainii in ea!

 

Animalele au drepturi si oamenii la fel!

 

Sa fim o tara civilizata aparand doar animalele?!

Ce a facut dl Marinescu pentru oameni? Ce a facut si pentru cainii maidanezi, exceptand legea? Le-a construit adaposturi, le-a dat bani din salariu (pe care nu il merita) pentru hrana si medicamente? Sau doar a primit voturi ?

Prea putine ONG-uri si-au facut treaba, caci de-asta am ajuns aici!

 

Dam exemplul tarilor straine! Acolo nu vezi haite de caini!

Un prieten din Canada nu i-a cumparat baietelului sau un caine , pentru ca daca latra si vecinii fac reclamatie,plateste amenda zdravana (eu aud in fiecare seara-noapte-dimineata cum cainii de la bloc latra si chiar se musca intre ei), iar plimbarea pe strada presupune saculet-faras-maturica pentru "rahatei"(eu trebuie sa am grija pe unde calc)!

 

Care e concluzia?

Probabil ca trebuie sa schimbam mentalitatile si obiceiurile oamenilor, dar ce facem pana atunci?Asteptam sa vedem cine mai pica la loteria cainilor maidanezi?

 

Ma scuzati ca m-am intins la vorba si sper sa nu deranjeze pe nimeni mesajul meu!



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:24

Victoria, spune-mi si tu ceva: ce faci cu criminalii si pedofilii lasati in libertate? Te duci sa ii vanezi. Daca vezi langa parcul tau un pedofi care si-a facut pedeapsa si a fost eliberat, te duci sa il omori, scuipi samd?

 

E de rasu' lumii ca pana acum de 20 de ani stam in aceeasi situatie, cu caini plimbandu-se printre noi pe strazi, si brusc, cand un caine a omorat un copil toata lumea sare si motiveaza o ilegalitate, ca pana la urma este ilegal sa omori cainii, spunand ca isi apara copilul. Ma lasi?

Spune ca iti place si ca vrei sa omori, nu-ti folosi copilul ca paravan.

Ca iti arat o poza cu vreo 10 pui de catei morti si astept sa imi explici cum iti omorau aia copilul. poate pupandu-l prea mult, ca altfel nu vad cum.

 

Situatia e una cronica, si acum isi ridica toti poalele in cap ca vor sa o rezolve. Pai sa se educe, si apoi se rezolva.

Nu poti peste noapte sa rezolvi asa ceva, e imposibil.

Astept sa vad cat mai dureaza pana cand un iubitor de animale va vedea un psihopat de-asta lovind sau otravind cainii, sil il va lua la bataie. Ca sa se transforme totul intr-un razboi, presa sa fie fericita.

Si mai vreau sa vad daca vreunul dintre cei care omoara acum maidanezi crezandu-se erou in tara lui peste va plati amenda sau va face inchisoare asa cum e stipulat in lege.



#5
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:27

Noaptea mintii:

http://www.dcnews.ro...a-fost-posibil/



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:45

Ramiris, ti se pare ti ca Vadim este o sursa de incredere ?! :)))))))))



#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:48

Xio, exagerezi, denaturezi, minimizezi, inversezi importanta scarilor valorice.



#8
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:57

Victoria, spune-mi si tu ceva: ce faci cu criminalii si pedofilii lasati in libertate? Te duci sa ii vanezi. Daca vezi langa parcul tau un pedofi care si-a facut pedeapsa si a fost eliberat, te duci sa il omori, scuipi samd?

 

E de rasu' lumii ca pana acum de 20 de ani stam in aceeasi situatie, cu caini plimbandu-se printre noi pe strazi, si brusc, cand un caine a omorat un copil toata lumea sare si motiveaza o ilegalitate, ca pana la urma este ilegal sa omori cainii, spunand ca isi apara copilul. Ma lasi?

Spune ca iti place si ca vrei sa omori, nu-ti folosi copilul ca paravan.

Ca iti arat o poza cu vreo 10 pui de catei morti si astept sa imi explici cum iti omorau aia copilul. poate pupandu-l prea mult, ca altfel nu vad cum.

 

Situatia e una cronica, si acum isi ridica toti poalele in cap ca vor sa o rezolve. Pai sa se educe, si apoi se rezolva.

Nu poti peste noapte sa rezolvi asa ceva, e imposibil.

Astept sa vad cat mai dureaza pana cand un iubitor de animale va vedea un psihopat de-asta lovind sau otravind cainii, sil il va lua la bataie. Ca sa se transforme totul intr-un razboi, presa sa fie fericita.

Si mai vreau sa vad daca vreunul dintre cei care omoara acum maidanezi crezandu-se erou in tara lui peste va plati amenda sau va face inchisoare asa cum e stipulat in lege.

Ai putea sa apreciezi ca pana acum nimeni nu a facut aceste lucruri ca razbunare pentru Ionut!

Nici parintii lui Ionut nu au cerut acesta razbunare, ci au cerut doar sa se rezolve problema cainilor maidanezi pentru ca o astfel de situatie tragica sa nu se repete! Sunt extrem de generosi si demni, parinti acestui ingeras!

Stim cu totii ca nu se poate rezolva peste noapte acesta problema,dar trebuie sa incepem de undeva!

 

Sa nu uitam ca autoritatile, ONG-urile si iubitorii iresponsabili de caini ne-au facut sa vedem eutanasierea ca singura solutie !

Ionut nu este prima victima!

 

L.E.- Iar pedofilii si criminalii sunt pedepsiti de lege, mai mult sau mai putin,depinde de tara!


Editat de caresse, 08 septembrie 2013 - 07:59 .


#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 08:24

Sa cititi comentariile la articol :))))))

 

http://www.click.ro/...1683431698.html

 

Cateva comentarii :

 

"Vadim Nebunu Mincinosu e platit de hotul de  Oprescu, de sclerozata  Paula Iacob si de "Mafia ONG -urilor maidanezilor" care fura milioane de euro de la stat din buzunarele noastre. Ieri, Mafia ONG-urilor spunea minciuna ca copiulul a fost mancat de un caine rotweiller cu stapan. Azi, Mafia ONG-urilor si Vadim spun minciuna ca copilul a fost violat si aruncat la caini. 1. De unde stiu "Serviciile Secrete" ca copilul de 4 ani a fost "violat ucis si aruncat la maidanezi" daca FRATELE de 6 ani a fost langa el si a ASISTAT la toata scena cand fratiorul lui a fost trantit jos si devorat de viu de maidanezi? 2. Daca "Serviciile Secrete" sunt asa de " destepte si informate" de ce nu au aparut in public pana acum sa spuna adevarul despre copilul ucis de maidanezi?"

 

"Si acum sa vedeti dezbateri la tv si in presa scrisa pe tema asta. Omul asta, vadim se vede clar ca nu e intreg la minte (vezi cand a aruncat cu apa si cum urla la o femeie) si din pacate se vor gasi destui sa dezbata pe tema asta. Parintii sau cineva ar trebui sa il dea in judecata pe nebun si poate ii da si certificat de nebun sa nu se mai uite nimeni in gura lui."

 

"orice este posibil.Mai putin ca un medic legist, de la IML sa faca un raport fals sau superficial intr-un caz atat de mediatizat.Desi marturie minorilor nu este luata in sema in justitie decat in anumite cazuri si cu oarecare rezerva, fratele lui Ionut a declarat cam ce s-a intamplat.Iar o distanta de 500 m mi se pare aberanta ca apreciere din partea nebunului de Vadim.Copiii s-or fi jucat la oarece distanta de bunica lor, insa 500 de m cred ca este o apreciere exagerata.Iar pentru incidentul respectiv , haitei de caini nu ii trebuiau decat 2-3 minute, avand in vedere varsta si fragilitatea copilului.ganditi-va ca un singur caine de talie medie spre mica, daca ataca cu putere poate sa darame de pe picioare din prima un copil de varsta lui Ionut.Ulterior totul a fost usor".


Editat de Alizee, 08 septembrie 2013 - 08:25 .


#10
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 08:30

Xio....pedofili, v iolatori sunt peste tot in lumea asta, in fiecare tara......caini liberi pe strazi insa nu....ca sa nu mai spun ca asocierea nu-si are rostul.


Editat de emanouela, 08 septembrie 2013 - 08:31 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -