Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#61
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 18:41

Sim, nu stiu ce se intampla exact. Este posibil sa fii in creștere...

eu am simtit fluturasi pe la 16s, cand stateam linistita. Eu eram slabutica, nu stiu daca asta o fi contat.

 

speranta, nu am probleme deloc cu logarea. E ok, daca vrei sa intrerupi sa vezi cum merge cu aspenter/aspirin cardio...

la Fundeni, nu vei avea parte de un consult cum ai la un cabinet. Te duci dimineata, iti ia sange, ti se spune sa revii la 12, 14, etc. Tu lași un dosar cu eco si o pagina cu istoric, pe care il lași acolo. Ii va fi dat doamnei doctor, pe care ai sa o vezi la ora cand ai sa ai rezultatul,dar nu intr-un cabinet face-a-face, ci tot in camera mare unde asteapta toata lumea. Acolo ii poti pune întrebări ( de fata cu toata lumea). Tratamentul cu toate vitaminele mi l-a scris asistenta... Cam asta-i in general procesul.

 

Alex, [:D] poate o sa fac conservute, desi cred ca o sa prepar chestii proaspete fie cu legume/fructe congelate, fie cu ce se găsește pe piata atunci.



#62
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 11:39

Salut fetele si un weekend placut sa aveti! [flo2]

 

Nanne [flo2] anul asta am pus prima data gem si eu si am constatat ca nu e greu deloc! Dar nici nu am pus cantitate industriala, adica am luat 3kg de prune, le-am spalat in 10 minute; le-am scos samburii in 20min ; am dat jumatate prin blender si le-am pus pe toate in oala la fiert la foc mic; am mai mestecat din cand in cand. Practic in 3 ore totul a fost gata...inclusiv puse in borcan.

da si eu imi amintesc de punerea conservelor din copilarie de mama sau buni si imi aduceam aminte ca de un mare efort...dar e adevarat ca se puneau cantitati mari sa ajunga la toata lumea:)

Eu de cumparat nu prea cumpar ca au toate zahar; asa ce am facut eu stiu sigur ca nu are si vorba ta acum sunt super coapte si a iesit chiar dulcisor gemuletul meu.

Mie iarna imi plac tare muraturile asa ca musai trb sa am si asortate si gogosari in otet din aia facuti la rece, dar cu miere nu cu zahar; ce e important e ca nu pun conservanti la nici unele; mai zdrobesc cate o aspirina si pun dar aia sigur nu ne face rau [:)]

 

Speranta [flo2] eu nu prea am probleme cu logarea decat foarte rar; poate ai vreun virus sau viteza internetului mai slabuta; cu Fundeniul sa stii ca si eu m-am mobilizat greu, dar pana la urma am zis ca bebele merita acest efort din partea mea; Daca mergi mai de dimineata iti face analizele si ai rezultatul mai devreme; in rest cum zice si Nanne nu e o consultatie propriuzisa se uita dr peste analize, peste eco si alte date pe care le ai tu si decide ce medicatie continui sau nu; avantajul e ca ai antiFxa si ddimerii in cateva ore si decizia se ia totusi pe o baza corecta! Eu zic ca merita sa faci efortul asta; nu are rost sa te duci mai tarziu doar cu analizele tale pt ca te va chema din nou sa le faci la ei.

 

Sim nu stiu ce poate fi, poate se aseza bebe altfel, mai creste uterul se mai intind ligamentele pe acolo si de asta simti ce simti! Sper sa fii bine! [flo2]  si tie

 

Fetele va pupic pe toate cu drag! [pup]

 

Nelay ce mai zici? [flo2]

Cristina sper ca esti mai bine acum [flo2]


Editat de Sandy2707, 14 septembrie 2013 - 11:40 .


#63
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 13:47

Ce frumos este cand mai intreaba lumea de tine [olala] [:D]
[flor] [pup] eu astept morfo de trim 3 ... Pana atunci imi mai satisfac poftele :))
Am pofta de zacusca !!!!! E prima pe lista :))
O zi buna tuturor ! [:X]

#64
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 16:41

Nelay uite aici se mananca zacusca buna. http://www.hanuberarilor.ro Casa Oprea Soare.
Eu personal nu am mancat, dar am iesit cu prieteni acolo care mereu isi comandau. Ziceau ca ar fi facuta de ei in locatie, nu cumparata.
Eu acolo mancam cu placere platoul mincinosilor.

Pup si te tine si pe bebelus.

#65
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 10:54

Many, fetelor, am niste mere eco si vreau sa le pastrez pana in iarna cand incepem diversificarea dar nu stiu cum...sa congelez felii? sau ca fac mere coapte si sa le congelez ca un piure? O perioada buna cred ca bb mananca mar copt.

Mie mi-ar placea sa pun la murat cu sare prune, gutui, ceapa, struguri...merg f bine cu friptura. Mama se ocupa cu muraturile, dar astea i se par cam SF, e conservatoare...dar incet-incet schimbam...asa zicea si de cereale, seminte de in si alte chestii pe care i le-am insuflat in timp [:)] .



#66
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 19:37

Cristina , multumesc mult de tot ! Pana la urma cred ca o sa faca mama [:D]
Pupam mamica si cei 2 dragalasi [:X]
MeAlex, eu sincer nu te pot ajuta, scuze [flor]

#67
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 07:00

Alex nu stiu ce sa zic, noi le tinem in pivnita la tara si aducem numai cat mancam.

O singura data am pus rase ptr. placinta la congelator si nu stiu ce nu am facut bine insa la decongelare s-au facut asa de urate si s-au inmuiat ca nu am putut sa le folosesc.

Gutuile cred ca tin undeva intr-un balcon. Lui Vlad i-a placut mult gutuia coapta amestecata cu branza dulce de vaci.

 

O saptamana faina si fara griji [flo2]



#68
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 07:32

sim_agn

 

cam aceleasi simptome le am si eu.

vad ca avem aceeasi varsta a sarcinii. poti intra si pe mamici de martie 2014. o sa vezi ca mai toate fetele se plang cam de aceleasi simptome. cred ca sunt in functie de varsta gestationala [flo2]



#69
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:57

Many, eheeee, e ideala treaba cu pivnita, dar nu suntem dotati, nici noi, nici rudele. Cred ca pun o parte in congelator si o parte in balcon, sa vedem cum tin. Da, si eu ma gandeam ca merele se oxideaza si apoi la decongelat se inmoaie, nu stiu ce ramane dupa copt :)))). Poate daca le pun in jumatati sa zicem, tin mai bine.



#70
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 11:04

Multumesc pentru raspunsuri.

Maddutz, am citit pe acel forum si ai dreptate, multumesc, m-am mai linistit. Oricum m-au mai lasat durerile.





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -