Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#51
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 22:47

Cristina, cu hemoroizii e problema frecventa in sarcina. Am si eu, folosesc si o crema cu galbenele. E bine ca nu-s durerosi si nici nu sângereaza. Banuiesc ca daca ar fi fost asa, mi-ar fi dat un tratament mai complicat. Am si fitoroid. ;-)

Partea buna e ca se zice ca dupa nastere dispar. Deci nu mai avem mult!  [soricel]



#52
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 09:01

Waw, cata activitate pe aici.

Sandy, eu n-am avut arsuri, decat greturi, ti-as recomanda iaurt. Stiu ca e bun.

Pe aci e liniste si pace deocamdata. Azi ma duc la hematolog cu analizele. Am tot asteptat una si nu mai iese.

Va pup.



#53
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 09:45

Fetelor am facut de 2 ori tratament cu antibiotic cu ampicilina la 11 saptamani, cu augmentin la 14 saptamani si in acest timp mi s-a dat in fiecare zi cate o pastiluta de urisan dar degeaba. Problema e ca eu nu am simptome doar la analiza imi iese infectie si am facut aceasta analiza de 7 ori pana acum pe sarcina la laboratoare diferite. A zis ca e imposibil sa fie contaminare ca e sigur infectie care nu imi trece. Inainte sa ia decizia de antibiotic injectabil dr ginecolog m-a pus sa repet de 2 ori analiza la 2 laboratoare diferite si a iesit acelasi rezultat. A zis ca asta e trebuie sa scapam de ea sa nu fie prea tarziu.

Intrebarea mea este pot sa beau ceai de cozi de cires? pt ca vad idei impartite. Azi ma duc si la dr de fam si am sa o intreb si pe ea. Apa beau foarte multa si ma duc des la baie dar ceai imi este frica sa beau. Spalaturi fac cu ceai de galbenele, mie mi-a zis dr ca bicarbonatul usuca zona si e mai bine cu ceai de galbenele.

Va multumesc mult de sfaturi

Cand eram constipata dr de fam mi-a zis in caz ca voi avea hemoroizi sa folosesc crema de galbenele. Am avut noroc ca in 2 saptamani mi-a trecut constipatia cu tarate si iaurt luat dim si kiwi, deocamdata am scapat de hemoroizi



#54
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 10:11

Maddutz,

Si eu sunt la fel [batcap]  abia rasuflu si la servici abia urc scarile. O colega mi-a spus ca am burta cu o avea ea la 6 luni [:I]

 

Inainte eram foarte harnicuta, acum tare puturoasa mai sunt. Mai mult pe canapea cand ajung acasa.Ca sa nu mai spun ca mi-am pus rufe in masina de spalat de trei zile si nici acum nu i-am dat drumul ca ma gandesc ca trebuie sa le asez apoi pe sarma si calc. Rusine mie...

 

Sunt umflata, constipata , cu dureri de spate ( aveam deja bazinul un pic sucit) , inima ma injunghie tare in fiecare zi( supararea pana cand am aflat rezultatele la Dublu test si stresul pana la Eco de 18 saptamani [smulgpar] ) , dar fericita :P [bib]



#55
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 11:43

Onitzi, din experienta pot sa spun ca nu usuca zona, nu se insista, ne se face spalatura interna, dupa terminarea dusului, intr-un vas micut, dizolvi un pic de bicarbonat si iei apa cu mana si speli. In sarcina oricum secretiile sunt mai abundente. Eu si acum o spal cam de 2-3 ori/sapt. si nu este zona uscata. Acum face fiecare cu crede necesar.

 

Sim la mine a functionat extraordinar de bine contra constipatiei caisele deshidratate. Mancam seara 5-6 caise inainte de culcare si dimineata cand deschideam ochii trebuia sa fie baia libera, ca altfel erau probleme. Eu sunt o persoana cu o digestie lenta si in viata de zi cu zi, daca nu am grija la ce mananc este bai, in sarcina se acutizase problema.

Am mai auzit ca functioneaza bine si cu prune uscate, puse la inmuiat, se bea si apa, se mananca si prunele.



#56
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 16:27

Fetelor va pupic!

Pt constipatie merg bine si prunele proaspete!

 

Se poate bea ceai de codite de cirese dar nu cntitati mari ca sa nu te deshidratezi!

 

Speranta chiar voiam sa te intreb daca ai ajuns la Fundeni!

 

Fetelor eu azi fac gem de prune fara zahar! ff bun din ce tot gust pana acum ca nu e gata inca!

 

Va pupic pe toate cu drag


Editat de Sandy2707, 12 septembrie 2013 - 16:31 .


#57
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 08:35

Sandy, eu asa stiu ca se face gemul de prune - fara zahăr. De acum, s-au tot copt si sunt foarte dulci si singurele. Gândește-te ca celebrul magiun de Topoloveni, asa se face. Oricum, felicitari!  [flo2] Eu nu cred ca am sa ma indeletnicesc vreodată cu conservarea legumelor si fructelor peste iarna. Mi se pare un efort inutil  [:)] , stiu ca întotdeauna mama se chinuia sa termine ba una, ba alta.... Ma saturam doar de gem de prune, de ex, asa oricum la cat mâncam noi mai iau un borcanel de ce-mi/ne dorește inimioara... Acum suntem la pasta de macese, care imi aduce aminte de micul dejun din tabere.  [soricel]

 

Despre constipatie, am incercat sa o ocolesc, pentru ca am un istoric îndelungat cu ea  [clo] , nu am avut probleme. Nu trebuie sa depășesc ora de mers la "intalnire", beau suficientă apa (4-6l/zi). Am avut o singura data o problema cu o întârziere si a fost ciudat. Am stat si am analizat ce se schimbase, constantand ca eram in a 3-a zi consecutivă de Tardyferon, asa ca dupa am luat decizia sa iau o zi da, una ba. La următoarea intalnire l-am informat si pe medic de decizia mea  [alcool] si a zis, daca totul merge bine dupa modificarea asta, este perfect.

Oricum, am in casa fibre de psyllium, prune deshidratate... Nu le-am folosit inca... Dupa cum ziceam, pe la 10.30 seara mâncam si un iaurt, deci cred ca ajuta si (la) asta.



#58
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 10:04

Neata fetelor!

 

Lasa Nanne, acus'vine momentul diversificarii si o sa te aud cu conservele...Eu pun doar la congelator, legume crude si taiate. Am facut o singura data muraturi asortate, f bune, dar la noi e prea cald pt ele.

Magiunul e cel mai bun si am auzit ca se poate face la fel, fara zahar cu orice fruct dulce.



#59
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 10:38

Buna ziua tuturor,

Voi la cate saptamani l-ati simtit pe bebe ?
De ieri ma tot doare sporadnic uterul , ca o injunghiere, iar cand ma ridic dupa scaun ( stau mai mult) simt parca imi ''cade'' uterul...Durerea nu este mare ,offf
Oare sa mai fac o Eco? Ultima am facut-o acum doua saptamani la dublu test si urmatoarea programare este peste inca doua saptamani. Distanta de o luna este mare intre ecografii?

Azi sunt intr-o zi panicoasa :(((

Multumesc, am sa incerc si cu caisele deshidratate, am facut multe combinatii: fructe+apa+iaurt si tot nu mergea treaba...

#60
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 11:17

Fetelor, de azi dimineata incerc sa ma loghez sa va scriu si de abia acum am reusit. Voi aveti probelem cu site-ul cand vreti sa scrieti?!

Sim, nu stiu ce sa iti zic. Sigur iti vor raspunde fetele mai inaintate. Mai sunt si zile astea si vor mai fi.

Eu mi-a luat rezultatul la analizele de la dr de familie si stau bine, Ca, Fe, etc.

Hematologul mi-a zis ca dupa analize si istoric n-ar trebui sa mai fac Clexane si sa iau Aspenter o perioada.

Normal ca sunt indecisa. Daca intrerup 10 zile pana vedem D-merii cum se comporta, credeti ca se poate intampla ceva rau?!

N-am ajuns la Fundeni si nu stiu de ce nu dau ghes. Daca ma duc, ma duc doar pt AntiFXA sau pot avea o consultatie ca lumea cu Uscateasca bazata pe ce analize am?!

M-as duce dupa 2, parca asa imi zisese odata, sa vada analizele si sa vedem daca trebuie sa mai fac si altceva. Voi ce ziceti?!

Dimineata, mi-e mai greu sa ma urnesc pt ca stau in afara Bucurestiului. [batcap]





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -