Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#41
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 17:27

Nelay, e ok cum a zis medicul atunci. 

 

Sandy, atunci cred ca o sa iti vorbesc din experienta traita ce anume ar trebui sa ai [:D]

cred ca o sa iti zica medic cand sa opresti aspirina, nu iti face probleme. Nu stiu daca ea cauzeaza problemele de stomac sau medrolul. Oricum pana treci de trimestrul întai, nu prea poti sa dai vina pe ceva. Eu nu am avut greturi, insa am avut aciditate. Beam atunci suc de rodii - l-am scos, portocale - la fel... Si ragaiam ca un porcusor. Totul a revenit la normal spre finalul trimestrului... Sper sa fie la fel si la tine...

 

ce s-a întâmplat la Fundeni? Eu am fost dimineata pe la 6.30 eram acolo, apoi am revenit la 14 si nu am stat nici atunci mult. Bine, mie mi se parea foarte complicat si in mod normal as fi pierdut o zi de munca, ca sa plec din Militari, unde aveam biroul, ca sa ajung in est, la Fundeni. Complicat rau... De asta ziceam ca avem posibilitati reduse in România.  Fetele din provincie am vazut ca se testează la Synevo si este o varianta, chiar daca astepti 10 zile, parca.

 

Cristina  [flo2] Sunteti cumintei, da? Esti mai bine?



#42
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 17:52

Nanne [flo2]  da o sa vb luni cu dr gineco sa vad cum fac; mai vad si cum stau cu arsurile; adevarul e ca eu pot sa le am si de la estradiol dar si de la sarcina in sine! Azi mi-am facut compot de mere si am mancat lapte cu biscuiti si vad ca sunt mai ok, dar nu de tot..

La Fundeni am ajuns pe la 7.30; recoltare 8.00; rezultat 10.30-12.00 ca se discuta in paralel cu vreo 3-4.....in fine au fost dragute..dar mie mi s-a parut tare obositor ca si eu fac peste o ora pana acolo

 

Crsitina stiu ca lui Wish i-a recomandat dr un fel de inel de cauciuc, pesar parca in loc de cerclaj' parca si l-a pus si zicea ca era ok. vezi ca parca sunt mai multe detalii la gemeni, acolo parca a scris ea.



#43
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 18:21

Sandy, pentru arsuri imi spusese medicul de Rennie. Mai sunt fete la mine la odisee care iau Gaviscon, din acela de băut.

eu nu prea am probleme, dar in fiecare seara inainte de culcare mâncam un iaurt si ne place tare. Si laptele dulce la fel... E o mișcare dupa ce il mâncam, iam-iam! Se pregătește de lapte bun, cred...



#44
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 19:23

Pt arsuri si eu stiu ca laptele rece ajuta, de la aspirina nu cred sa ai probleme daca o iei dupa masa de pranz....mie asa mi s-a recomandat. Dr meu mi-a zis sa nu intrerup aspirina pana la 27 de sapt.

Azi am fost si eu la dr si bebe e bine dar mie infectia urinara nu mi-a trecut si mi-a recomandat antibiotic injectabil......sper sa fie bine pt ca imi este putin frica



#45
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 19:40

Onitzi, ai incercat cu Urinal aktiv - acela de băut sau vreun suc de merisoare?

eu nu prea stiu remedii, pentru ca, slava DD, nu am avut niciodata probleme.

parca Alex mai stia remedii, poate daca o avea timp sa scrie, ar fi bine de notat. Cred ca prin capitolele de la babutele fivoase sunt detalii, dar cine stie pe unde...



#46
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 19:50

Eu il intrebasem pe ginecolog daca am voie sa iau Urinal si a zis ca da, pot lua chiar preventiv (faceam des infectii inainte), culmea e ca in sarcina nu am facut deloc. Deci, o pastiluta de Urinal pe zi e ok. Trebuie bauta multa apa, in jur de 3 l pe masurate si mers la pipi chiar si inainte sa ai senzatia, e mai bine asa.



#47
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 20:41

sim_agn,

si mie mi-a ramas burta umflata in urma fiv-ului. si parca, de acum incepe sa se umfle tot mai mult. si din cauza asta rasuflu greu... [fri]



#48
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 21:06

Onitzi eu am avut infectie urinara, descoperita in trim1 , sapt.7 la analizele uzulae. Am luat augmentin, conform antibiogramei, impreuna cu urinal si seara spalat duamna cu apa calduta cu bicarbonat, ptr.a preveni candida. Am repetat analiza la 7zile de la terminarea tratamentului si a fost ok. Dr.de FIV m-a pus sa fac urocultura lunar, pana la nastere. Cum mergeam la controlul lunar, de cum deschideam usa ma intreba, avem analiza? In schimb doctora cu care am nascut nu m-a mai intrebat de ea. Riscul este ca la o sarcina avansata  o infectie urinara sa produca ruperea membranelor. Sper sa-I dai repede de cap.

Dupa acest episod eu toata sarcina a spalat duamna cu apa calduta cu bicarbonat, sfat primit si de la dr.de fam.si de la cea care mi-a urmarit sarcina.



#49
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 21:54

Multumesc de intrebare sunt binisor. Patul este prietenul meu cel mai bun. Oricum asa a fost din 2 aug. Am avut doar cateva zile de program redus si acelea cu pauze intre ele.
Voi ati avut probleme cu hemoroizii in sarcina?
Eu folosesc un unguent de la Aboca - Firoroid dar nu da rezultate.
Many multumesc de pontul cu spalaturile cu bicarbonat. Mie dupa ultimul tratament cu antibiotic mi s-a schimbat consistenta si culoarea secretiei. Recunosc ca nu am folosit ovule decat in primele 3 zile de tratament pentru ca aveam probleme cu polipul.
Acum de maine incerc bicarbonatul. Am citit ca modificarea secretiei poate fi si de la scurtarea colului. Eu sper sa nu, desi toate analizele mi-au iesit negative.
Pupam mamici, puiuti si gravidute.

Editat de cristinaddr, 11 septembrie 2013 - 22:02 .


#50
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 21:55

[pup] si [flor] pentru toate mamicile minunate.

Editat de cristinaddr, 11 septembrie 2013 - 22:01 .




Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -