Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#311
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:19

Hello!

Monik33, bine ai venit si felicitari pentru sarcina! Calculul se poate face de la punctie, insa cand te vei duce la un eco, ceva, te vor intreba mereu ultima mentruatie. Aceasta se calculeaza standard cu 14 zile inaintea punctiei (care este echivalentul ovulatiei naturale). In cazul tau, ai putea sa le spui UM 14 aug, indiferent ca a fost mai devreme sau mai tarziu cea "reala". Dublul test eu l-am facut la Medlife, pe cel mai recent, constant in proba de sange in sapt 9 si apoi coloborat cu eco morfo in sapt 11 -13+6.

Jose, iti urez succes si sa fie una din cele mai frumoase eco din viata ta.

Sim, tare te mai plimba medicii astia norvegieni [:D] in teorie, nu este de sfătuit schimbarea anticoagulantului, insa sunt cazuri in care s-a facut si a fost bine. Doar medicii pot hotari cu adevarat in acest caz.

Jaguar, felicitari pentru gagalici si sa va vedeti cu bine peste vreo 6 luni.



#312
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:33

Nanne, multumesc pentru urari:) vabtin la curent cu eco;
F util ce ii spuneai lui jaguar in legatura cu data ultimei menstruatii, nici eu nu stiam exact cum se calculeaza; ps: n-am inteles insa cum ziceai de dublu test:
Deci, se recolteaza sange in s9, cum adica “constant“; e o metoda m noua?
Plus eco la 11-13 (n-am inteles aici +6, adica se repeta eco la 6 sapt si rezulta triplul test)?
te rog scuza-mi intrebarile, pot suna aiurea, dar inca n-am apucat sa citesc multe despre anslize sem 1

#313
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:34

Scuze greselile de ortografie, scriu de pe tel
ps: o pupam pe Olgutza:)

#314
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:09

Many, Nanne, Jose va multumim de urari! [flor]  suntem inca micuti,,dar speram sa fie bine de data asta! gagalicile sunt in avans cu 2 zile [il] Doamne ajuta!

 

Sandy [flo2]  cum mai esti mami?



#315
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:23

Fetele va pup!

 

eu am in continuare prbl cu stomacul, mai ales noaptea, asa ca ziua sunt nauca!

Voi incepe tratament cu famotidina ca se pare nu am alta cale!

 

Pupici tuturor si multumesc de toate gandurle voastre bune si urari!

 

Am vazut ca am sute de PM dar nu am apucat sa le citesc!

 

Pupici cu drag si sanatate si bebei sanatosi tuturor! [flo2] [flo2]



#316
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:30

Sandy [flo2]  muulta sanatate!! sa te refaci repejor cu stomacelul.. pooopici



#317
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:35

Jaguar felicitari , ce minunat cu gemeni [flo2]  [flo2]

 

Da Nane, eu cu alregatul pe la medici [zirea] .

 

A mers cineva la inot in timpul sarcinii, oare il afecteaza clorul din apa de bebel? Eu mergeam la chiriopractor inainte de sarcina , acum ma doare mijlocul tare , dar mi-e frica sa merg acum.

 

Si acum...nu ma bombaniti... [smulgpar]  Au facut doua ecografii in doaua saptamani, au masurat osul femural , circumferinta craniului , stomacului si sunt in limite, apoi am vazut cum a deschis pumnul si intins degetelele, cum mananca, i-am vazut buzele, nasul, ochii.

Dar din cauza prin ce am trecut cu Translucenta Nucala, nu imi gasesc linistea, mereu mi-e frica sa nu ...fie probleme. La ecograf ar fi vazut daca este ceva in nereugula? In legatura cu SD , ar fi particularitati care pot fi depistate la ecografie?

 

Va spun sincer ca mi-e frica de mine [zid] , starea asta nu este buna, mi-as dori sa ma relaxez si sa ma bucur, dar nu gasesc calea...Si nu vreau sa il necajesc pe bebels.



#318
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:58

Jose, constant e greșit, haha. Trebuia sa fie "consta"! 13s6z, asa se înțelege mai bine.

sunt vreo doua tipuri de dublu test, cel clasic, mai vechi, unde se face eco si in aceeasi si testul de sange. Acesta cu sapt 9 sange, iar eco intre sapt 11 -13 este mai recent, cu un soft mai performant, mai recent. Parca am mai vorbit de ele acum un-doua capitole. Cred ca ii explicat lui Sandy ce si cum...

Sim, daca s-a vazut osul nazal, iar translucenta este in limite, totul este ok dpdv Down. Nu se vor mai masura dupa morfo de trim 1, pentru ca nu mai sunt relevante. Acum totul e statistica, iar asa, daca iti tot faci gânduri negre, nu ajuta la nimic. Ba din contra. Trebuie sa fii pozitiva, ai sa iti tii puiul in brate, sa fii puternica, pentru ca apoi incep altele - colici, plansete, la care ai sa te intrebi ce sa faci. vor veni natural lucrurile, dar nu trebuie sa te panichezi. Trebuie sa te relaxezi cumva. Nu stiu ce sa iti zic de înot, stiu ca se face Aqua gym pentru gravidute, deci ar trebui sa fie ok. Ar trebui sa intrebi medicul/moasa. Despre chiropractor, iarasi nu pot sa te ajut. Trebuie iar vorbit cu el si cu medicul tau sau moasa, nu stiu cum se urmărește sarcina in Norvegia. Am observat ca in vest sarcina e urmărită de moase, au scoala si pregătire specială, nu e ca in RO.

Sandy [flo] sanatate multa! 

 

A, si cum nu aveam ce sa fac, daca tot mi s-a spus sa stau mai linistita, m-am apucat de facut o paturica. Am vrut ceva colorat, iar in comert totul era in genere roz sau bleu, iar mie nu imi plac incorsetarile acestea. Numai impletisem din clasa a 5-a, cand se făcea fularul la lucrul manual, asa ca mare priceputa, evident ca nu eram [:D]. Aveam deadline 30 sept, dar cum albinuta a fost mai grabita, am finalizat-o abia ieri. Azi facem doua saptamani!!! [fiesta]

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#319
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 15:23

Nanne la multe,multe saptamani inainte. [deziuata]  (fetita ta s-a nascut de ziua tatalui meu,o sa va tin minte) [flo2]

Jaguar ma bucur pt.tine,ai grija de voi,cat mai multa odihna,da?

Monika [flo2]  bine ai venit,sarcina usoara cat mai aproape de termen,si am sa-ti recomand acelasi lucru:odihna,odihna,odihna,am vazut ca este cheia succesului in sarcinile gemelare.

Sandy [flo2] bine ca ai dat un semn,sanatate multa tie si lui bebe mic.

Jose te asteptam cu inimioara [pk]

Cristina,Nelay,pe unde umblati fetelor,mai dati cate un semn sa stim cand sa pregatim majoretele [:)]



#320
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 15:23

Multumes Nanne pentru vorbe [pup]  . Nu stiu ce m-am prostit in halul asta. Si sotul mi-a spus ca indepartez lumea din jurul meu ... Sper sa ma scutur .

 

Ce mai trece timpul , sa va traiasca , sa aiba viata lunga si luminata [flo2]  [flo2] [flo2]  

 

Am intrebat, si mi-au spus ca pot si inot si chiropractor , cred ca daca intreb si de box vor raspunde afirmativ :)) Aici odata pe luna se merge la moasa, unde masoara burtica si proba de urina. Eu am ales si alti 3 medici particulari [alcool]  mi-e rusine de mine...

 

Ce frumoasa este paturica !!!

 

 

De Sandy mai stie cineva ceva? Sper sa fie bine.





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -