Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#21
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 17:00

Many, am tot studiat problema scutecelor...nu prea m-a multumit ca ei spun ce nu au scutecele...dar ce au?? Eu am taiat cate unul din fiecare tip si toate au granulele alea care nu-s ok. Am testat Pampers (nu mai stiu care tip), Huggies, BabyLove si urmeaza sa testez si Toujours de la Lidl (se pare tot eco). Cert e ca Pampers miros cel mai tare.

Cantarul l-am luat pentru ca ni se recomandase sa verificam cat mananca cu proba suptului, el avand la nastere probleme cu glicemia, era important sa manance la 2-3 ore, minim 40-50 ml. Acum ne distram cu cantaritul si verificam din cand in cand cat a mai luat "grasul".

Biberoanele le folosesc doar pentru lapte matern, mai pun cand plecam, nu alaptez mereu in public.

Cu laptele, nici nu stiu ce sa fac mai incolo, cand se va intarca. Unii zic ca suntem singura specie care consuma laptele altei specie si ca ar fi una din cauzele cancerului...Dar nu stiu ce sa zic, e complicat...

 

Acum nu mai scrie nicio graviduta, vorbesc numai mamici???



#22
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 18:05

Alex, suntem numai urechi [:D] mai invatam si noi una alta de la voi.
Eu de exemplu am cumparat huggies newborn si am luat si pampers premium care . Sper sa fie bune[:D]
Si mai am o punguta de la pampers - swaddlers [:)]

Editat de Nelay_star, 10 septembrie 2013 - 18:47 .


#23
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 18:24

Fetelor , au adus astazi clexane la farmacia multi farm lujerului si apusului [flor]

#24
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 19:05

Alex eu mi-as fi dorit sa mai vrea lapte, am incercat cu lapte de capra, de la ferma de capre din Pantelimon, se spune ca laptele de capra este cel mai aproape de cel matern, nu a fost fan si am lasat lucrurile asa. Atentia ptr.doritoare de lapte de capra, este foarte sarac in B-uri.

Acum nu mai stiu ce scutece sunt ok, nu am mai studiat probl.de peste un an, insa clar ca mi-au placut de departe libero fata de pampers, puffiness sau alte marci comerciale. Bune au fost si cele eco, insa nu reusesc sa-mi amintesc marca.

Burtici?



#25
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 19:30

Burticile se mai plimba cat mai au timp si cum si apoi sunt obosite si dorm [:D]

 

Eu cred ca o sa încep cu Huggies si Baby Love, nici nu iau in calcul Pampers (cum nu folosesc nici always)! Nu prea am vazut Libero...

Apoi, desi am studiat niste site-uri pentru scutecele refolosibile pana acum, e posibil sa mai studiez putin si sa le incerc cel putin pe timp de noapte la inceput (adica nu de cand vin acasa). Asta poate prin luna 2-3, ca sa ma luminez cum merge cu bebe...

 

Alex, tu de care ai luat - scutece refolosibile - si cam cate? M-au zapacit, all-in-one, prefold, cu buzunar, etc. Stii ca atunci cand esti gravi, ai 3% mai putin funcționalitate la creieras...  [soricel]

 

hainute nu am luat prea multe, cel putin nu newborn, am luat up to one month, up to 3 months...

am observat ca lumea aduce hainute de 1-2 luni, parca nu pt astea se pregătesc părinții. Nu prea am vazut pe multi sa se gândească la peste 3 luni, parca la 6 luni nu se mai îmbracă copilul. Vreau sa zic, chiar daca unele nu-s pe placul părinților, macar la cele mari au șansa sa fie purtate macar 1 data, pe cand cele mici - cam putine.

 

am luat si eu seturi de body-uri cu mâneca scurta, tot asa sa le poarte pe dedesubt. Sa vedem si cum va fi vremea... Daca se nastea vara, pe căldurile alea stătea doar in scutec, acolo economie... [:D]

 

Despre lapte, indienii pentru care vaca este animal sacru, beau laptele si spun ca este cadoul ei pentru noi... [flo2]

Nu cred in partea cu cancerul cauzat de lapte. Bem lapte de la alte animale de secole/milenii si totusi nu avem cancer decat de un secol?!



#26
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 19:54

Sunt si eu pe aici, adun informatii [:D] [flo2]

#27
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 22:01

Buna seara mamici si burtici
Stiti cumva pt ce este masuratoarea circumferintei burtii si a distantei dintre buric si zona pubiana?
Azi am fost la controlul de rutina si m a masurat. Dar am fost asa de bulversata dupa masurarea colului ca si uitat sa intreb.

Pup si o seara minunata.

Editat de cristinaddr, 10 septembrie 2013 - 22:02 .


#28
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 22:23

Nanne, am luat one size, cu buzunar, de la Eden Baby (facute in Ro), unele facute in China si mai am si un little lamb. Culmea, cele chinezesti tin cel mai bine, pun noaptea si rezista 5-6 ore, dar retin mirosul si trebuie spalate intr-un mod special (se numeste stripping, adica spalare la o temperatura mai mare, cu otet sau lichide vase, ma rog, sumnt mai multe substante speciale). Little lamb l-am primit azi. Per total, e ok, trebuie sa il schimbi la 2-3 ore, vara rezista scutecul cam 3 ore, acum transpira mai putin si se pipileste mai mult, asa ca rezista vreo 2 ore. Mai pun si de unica folosinta. Nu ma deranjeaza ca se mai uda, e mai importanta sanatatea. Cand vom iesi iarna, ii pun de unica folosinta, sa nu stea ud.

 

Many, eu am fost obsedata de alaptat, am citit enorm inainte si cand am aflat ca bb e mic pt varsta la care s-a nascut, ca a avut probleme de adaptare,etc, m-am mobilizat sa ma misc cat mai repede sa merg sa il alaptez. Am nascut duminica dimineata si am alaptat luni la ora 15. Ma certam cu asistentele si am ajuns sa duc completare de lapte matern sa ii dea intre mese...ma chemau cand plangea de foame...ce mai, tratament preferential. Sigur, am avut noroc ca nu am avut probleme, bb s-a mufat corect, nu am avut rani, totul ok.


Editat de MeAlex, 10 septembrie 2013 - 22:24 .


#29
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 22:53

Cristina, nu stiu la ce se referă măsuratoarea. Stiu ca dupa burtica, îsi dau seama daca varsta sarcinii corespunde cu varsta fatului. Dar asta e pentru sarcina unica, adica nu stiu cum se calculeaza la gemelara. Oare distanță dintre buric si pubiana pentru a-si da seama cat e de lăsată burtica? Asta le-ar spune ca nasterea e aproape?! I'm just guessing...  [soricel]

oricum, sper ca acum sa stai 90% din timp la pat ca sa ajungeti grasunei, dar si fara emotii la intalnire.  [flo2]



#30
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 07:51

Alex felicitari ptr. reusita cu alaptatul. La noi nu au fost probleme, la 24 ore dupa cezariana, cand am fost mutata de la post operator pe sectie. Ma lasau sa stau cat doream la alaptat, nu era limita de timp si cat stateam cu el mufat intrebam asistentele tot ce aveam eu dubii, a fost un inceput frumos. Am alaptat un an + si o mai faceam mult si bine daca nu mai incepeam o procedura FIV.  A trebuit sa am pauza de min.3 luni de la terminarea alaptatului pana la inceperea procedurii. Lapte am avut mult timp si dupa FIV, cred ca si dupa pierderea sarcinii mai iesea ceva.

Nanne libero cumparam din Cora, Real, Auchan(cel mai bun pret si cu stocuri ok) nu se gaseau in Carrefour. O prietena din Chiajna, la al 2 lea copil a folosit numai Libero comandate pe net, si scutece lvabile. Pe cele de la BL le-am folosit mai des dupa un an, cand nu se mai trezea noapte si daca dormeam si eu tun, il gaseam ud pe pijamale, lenjerie. Dupa parerea mea nu absorb la fel de bine ca libero.

Eu am mai cumparat ptr.mine inainte de nastere sutiene de alaptat, un set de doua si tampoane ptr.sani, eram convinsa ca voi reusi cu alaptatul, ma imbatam cu apa rece ca gaina batrana face treaba buna.

Va pup si va urez o zi linistita, ma apuc de munci [flo]





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -