Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (71)

gravidute fiv

335 raspunsuri la acest subiect

#11
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 19:53

Si ca sa vedeti cum merge treaba, eram la Next cu bratele pline cu hainute, le ia o tipa le duce la casa, iar eu vad ca vin cu un rack cu produse reduse.

un set de 3 pijamalute este cam 130-140 lei. Pe rack-ul era un set, colectie veche cred, la 27,90 RON!  [alcool] erau mai multe, dar eu am luat unul, desi nu ar fi contat daca ar fi avut pijamalute in 2-3 exemplare, pt ca ar sta doar in casa cu ele. Si am mai luat un overall cu merisoare, colorat tare-tare frumos, pe care am dat 40 lei in loc de 90 lei, parca. 

 

Asta ca sa vedeti cum se profita de bunavointa si nevoia noastra, dar si a prietenilor, care vor sa faca un cadou la un nou nascut! [fal]



#12
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 22:33

buna dragutelor,

 

Mutu pentru felicitari si pupici [flo2]  Da,deocamdata suntem bine,mi-a confirmat si doctorita caci am avut azi  programare,ne revedem peste 2 saptamani cand o sa ma si consulte,o sa fie prima data.Mi-a recomandat 15 min.de yoga pe zi,dar n-am de gand sa fac,o sa stau la fel ca si pana acum mai mult la orizontala,desi stiti voi,e destul de greu( [batcap] n-am crezut ca o sa zic asta vre-o data,mereu mi-am dorit sa stau acasa si sa nu fac nimic si uite ca nu sunt multumita).

 

stie cineva ceva de  Wish,nu a mai intrat cam de multisor?

 

aveti grija de voi si de burtici [flor]



#13
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 00:11

Daniela, da, banuiesc ca e greu acest stat, insa eu, desi nu am cine stie activitate (adica mai in fac un drum la un market - iau o pâine, biscuiti, etc., mai o rata la banca) -> mai mult de 30 de minute nu ies, habar n-am cand trece timpul.  [:)] Chiar ii spuneam sotului, dar si mamei, ca nu imi dau seama cand se termina saptamana... mai ales ca nu mai am activitatea aceea de la serviciu, telefoane, emailuri, discutii, etc.

Poti sa găsești ceva de facut (Many făcea goblen, la mine la odisee fetele croseteaza botosei, eu mi-am gasit activitate - fac o paturica, oricum nu mai impletisem din generală, mai mult de distracție, pentru ca nu stiu daca termin...), asa poate timpul altfel si mai ai si ocupatie relaxanta.  [soricel]

poti face si yoga, tot de relaxare e; te-o fi citit si doctorita...

 

De Wish ma întrebam si eu zilele astea. Eu sper ca e bine si sta la pat, parca spunea ca nu poate ajunge la calculator, pentru ca nu-i comod pe scaun.  [flo2] tre' sa ii ducem un laptop sau o tableta, ceva, ca sa ne linistim si noi. [:)]



#14
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 09:08

Buna fetele, am ajuns si eu la munci si implicit la internet de "Doamne ajuta".

Am sta acasa, dar n-am stat. A fost botezul nepotelului meu si am avut treburi de facut. Am fost si moasa, adica sunt.

Vreau si eu pe listuta:

 

Speranta2, FIv Cehia, fetita. [:)]  [bib]



#15
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 09:50

Mie mi s-a recomandat de cand am facut transferul sa stau acasa, asa ca stiu despre ce e vb. Incerc sa imi ocup timpul cu tot ce pot prin casa chiar si cu cusutul unui goblen.

Maine am programare la dr si vad daca tb sa mai stau acasa.

Ce frumos ca voi deja v-ati cumarat hainute pt bebe.....mi-as dori si eu dar imi este frica. Am zis ca de la 6-7 luni incerc si eu sa fac cumparaturi, dar cred ca si atunci cu teama dar nici nu vreau sa ajung la spital si sa realizez ca nu am nimic.



#16
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 10:14

Speranța, sa imi zici si DPN.  [flo2]

 

Onitzi, ai facut goblen? Bravo.

Eu nu inteleg asta cu statul dupa transfer. Eu, dupa transfer, am plecat la aeroport si am venit acasa. Apoi a doua zi m-am urcat in masina si m-am dus la serviciu. Daca nu cari tone sau faci eforturi colosale, nu vad sensul. Asta asa ca si comentariu...

Ai timp suficient sa faci cumpărături dupa 6 luni, insa sa nu amani prea mult, asta daca vrei sa te ocupi personal de ele, bineinteles...  [:)]



#17
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 10:32

DPN 8 martie 2014. [flo2]



#18
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 11:13

La noi hainutele newborn au fost bune fix o saptamana, am iesit cu ele din spital si le-a mai imbracat odata si gata. Nici pe cele de 0-3 luni nu le-a purtat prea mult, nici nu se pune problema de purtat 3 luni, dar nici nu puteam lua prea mari sa inoate in ele. Este adevarat ca Vlad s-a nascut cu 3.800kg si 54cm si s-a dezvoltat foarte frumos, chiar si acum la 3 ani si 10 luni luam hainute de 5-6 ani. Este inalt, dar slabut.

Hainute luati cu prudenta, ei cresc foarte repede in primele luni si in plus fiecare ruda/prieten care va viziteaza aduc cate ceva. Eu dupa botez am dat jumatate de sac de hainute cu eticheta, multe primite la care nu imi placea materialul sau nu le consideram potrivite varstei, dar si multe luate de noi pe care nu a apucat sa le poarte.

Noua ne-au fost foarte utile niste body-uri de la marks&spencer, seturi de sapte buc. gen maieu sunt pe grupe de varsta 0-3 luni, 3-6 luni etc.dupa 12 luni urmatoarele sunt 24 luni.Ii puneam peste scutec si apoi il puneam intr-o salopeta de bumbac si cam asa statea in casa, el fiind nascut pe final de toamna. Tot de acolo am luat un pinguin de iarna genial, calduros dar nu greu, comod si se imbraca usor. Toata iarna a fost afara si dormea in caricior, dar fara alt pled pe el, doar in pinguin.

Foarte important ptr. confortul bebelusului sunt scutecele, si mai ales continutul lor.

Va pupez si va urez activitati canapeloase cat mai placute sau dupa caz serviciu usor. Aveti grija de burtici. [pup]



#19
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 11:58

Hello fetele!

Subscriu la ce spune Many, fiti ponderate la cumparaturi de hainute, ca veti primi multeee. Oricum trebuie sa luati alte chestii: cantar (daca recomanda dr), sterilizator, biberon, mai bine sa fie de f buna calitate.

Many, ce scutece folositi? Noi suntem in principal pe scutece textile refolosibile si mai punem si BabyLove. Am mai avut Huggies si scutece bio de la Bebe Tei (care sunt 65% bio...).

Avem un biberon de sticla Dr. Brown's (cu sistem anticolici) si un Tommee Tippee fara bpa. Suzeta de silicon Tommee Tippee, nu ca ar accepta-o si una de cauciuc Chicco pe care o mai accepta cat de cat. Am fost ponderati, dar avem tot ce trebe, acum asteptam sa mai crestem sa luam un marsupiu, nu vreau sa folosesc sistem de purtare inainte sa stea in fundulet.



#20
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:20

Alex, inceputurile au fost cu pampers premium care, pe care dupa prima luna le-am aruncat si am luat de la BE unele eco de care am fost foarte multumita. Nu imi mai aduc aminte cum se numeau, stiu ca firma era din Macin si distribuiau si in Buc. Sunam si comandam cate 2 cutii odata, cand m-am plictisit de sistem am trecut pe scutece libero, care nu contin inalbitori si cu care Vlad s-a inteles minunat, nu a avut nici o iritatie. Cat am folosit pampers, imi mirosea a petrol.Dupa un an cand nu gaseam atunci cand ne ardea buza libero mai luam BabyLove/Alnatura de la DM.

Stiam de la o prietena din Canada de Huggies, insa la momentul ala nu se gaseau asa usor in Ro, erau mai mult prin farmacii si nici acolo prin toate. Dupa ce am trecut pe libero am vazut prin hipermarketuri si Huggies, insa nu erau tot timpul si oricum cu gol de numere.

Biberoane nu am avut decat de la Avent unul singur, folosit de cateva ori si unul de la pompa de muls. Nu am avut cantar, cred ca o luam cu capul daca il aveam in casa, nu am avut sterilizator. Vlad cand am terminat cu alaptatul, a cam terminat si cu mancatul de lapte. Acum mananca extrem de rar lapte dulce acasadar la gradi cica mananca atunci cand au la micul dejun, insa mananca zilnic iaurt, branzica etc.





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -