Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mina! Felicitari Miralexia&Pastilutza! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (21)

gravidute sept2013 oct2013

246 raspunsuri la acest subiect

#61
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 14:50

Nanne, asa sa fie - sa mai stea macar 2-3 saptamani Tu cum esti?

Mina, eu te- am intrebat de pret, da, e foarte ok suma.

Raluca, ce harnicuta esti cred ca faci si tu un bebe harnic ca o albinuta ca bebelina Alinei [sap] .

Virgo - la doctor!!!

La multi ani Pastiluta :) [deziuata]

 

ioi tre sa fac curat...am  o lene [|)]



#62
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 15:35

Mina, la cat te-a dus ca si costuri nasterea la privat prin cezariana?


Arnia, eu am intrebat de costuri si tu de loc :)

#63
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 15:36

Mina, sa te odihnesti bine ca acusic esti la program :). Unde ai nascut? De abia astept sa ne povestetsicum a fost intalnirea cu toata familia :). [flo2]
Miralexia, sa dai laptic bun si din plin :)
Daniela - cred ca te amuza discutiile noastre cu ruperea apei si alaptatul in public [batcap] [batcap] [batcap] .

ioi...incep sa am emotii cu toate, cand vad cat de bine va descurcati - nu stiu ce o sa fac eu care sunt o fricoasa:)))) [alcool]



#64
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 15:50

Hello hello!

 

LA MULTI ANI la cine isi serbeaza ziua numelui!!

 

Cred ca a mea cuconita a decis ca nu ii place prea mult sa doarma in cosulet. Face niste mutre si niste mofturi cand o punem in Moses Basket, dar doarme ca tunu' la noi in pat, sau ghemuita pe perna de alaptat, sau pe canapea, sau in brate... oriunde dar nu in cosulet (aici reusim mai nou sa o culcam doar daca a dormit o bucata de vreme altundeva si o transferam ulterior). Eh, asta e, daca nu-i place la donsoara... nu-i place si gata, nu s-o fi simtit confortabil acolo...nu te poti pune cu gustul omului.

(acum de exemplu doarme de o ora pe perna de alaptat, si are o mutrita atat de fericita [il] )

Raluca, noi dormim cu cea mica in camera (asa se si recomanda aici, in primele luni bebe sa doarma cu parintii in camera), o sa vedem mai incolo daca o transferam cu Mister in camera - daca il deranjeaza noaptea nu vom putea sa o mutam, el are scoala dimineata si trebuie sa se odihneasca. Noi, clasa muncitoare, ne-om descurca cumva [|)] Deci vor putea dormi in aceeasi camera doar din momentul in care bebelina va dormi somn neintrerupt. Vom vedea...Oricum, nu ai de unde sa stii cum va fi pana nu se naste bebele, vezi tu dupa aceea. Sunt sigura ca o sa va descurcati [flo2]

 

Virgo, zic si eu sa te duci la medic, ce-i sigur e sigur [pup]

 

Mina, are mare dreptate medicul tau, asa este, atata timp cat bebe face pipi, face caca, e vioi totul e in regula. Cum am mai scris, se accepta pierderea fiziologica de pana la 10-11%, iar colostrul le da la astia micii tot ce le trebuie. Oricum, stomacelul le e de marimea unei nuci mici, nu le trebuie mult ca sa il umple. In orice caz, sper sa vina si lapticul la tine cat mai repede, stiu cat de stresant e sa astepti pana vine (a durat mult si la mine dupa prima nastere - unul dintre dezavantajele cezarienei - si stiu cat de agitata eram, imi puneam problema daca decizia mea de a nu intra deloc pe lapte praf nu e in detrimentul copilului, moasele si pediatra ma linisteau dar eu tot cu ganduri etc... deci inteleg prin ce treci)

Ce dulce Matei, si reactia lui la surioara... asa e si Mister al nostru, afectuos si dragastos si protector, o sa aiba restul baietilor de-a face cu fratii mai mari cand o sa ne creasca fetele  [pk]  [pk] 

 

Arnnia, eu am zis ca poate fi fie leucoree (scurgerea alba, care e mai abundenta in ultimele saptamani de sarcina) sau poate fi dop... daca are un aspect mai mucilaginos. Dar si daca e dop, pot sa fie zile intregi, chiar si 2 saptamani pana la nastere. La 36 de saptamani, mai ai un pic, hai sa mai stea bebe in burtica macar 2-3 saptamani, daca nu si mai mult.

 

Alina, deci harnicuta? Stai cuminte si odihneste-te, mai sunt doua zile pana la termen, deci nemtoicuta ta poate mai vrea sa stea un picut, sa fie punctuala - tu dormi si odihneste-te cat mai mult, ca dupa aceea... mai va!

 

Daniela, bravo pentru baieteii tai, ce frumos cresc!

 

Nanne, tu cum te simti? [pup]



#65
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 15:52

ELA, 5500 a fost cu totul, pt operatie si 3 zile de spitalizare pt mine si bebe, analize prenatale la mine, analize dupa nastere la amandoua, si cate o consultatie la 1-2 sapt dupa nastere si la mine si la fata.

RALUCA, asa este, nu ti mai face griji de acuma, sunt sigura ca lucrurile se vor aranja. La noi Matei teoretic are camera lui si fata va sta cu noi in camera, dar parca vad ca si baiatul va dori sa doarma cu noi. Vedem ce o fi la momentul potrivit.

multumesc pt incurajare



#66
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:05

Virgo, bine ai revenit si mult succes. Du-te  sau suna la doctor daca ai contractii puternice

Mina, ma bucur sa aud ca esti bine si micuta la fel. Ce dragut Matei ca e asa iubaret cu surioara! La multi ani feciorului! [flo2]

Alina, ce tare, chiar ca sunt punctuali rau nemtii, vad ca nici fetita ta nu se desminte heheh

Azi am fost si eu la control si colul e inchis dar subtiat cica. Oricum nu am nici o contractie dureroasa si nu da nici un semn ca ar vrea sa vina. Si cica fetitele sunt mai precoce..de unde! vad ca si a mea e Americanca punctuala [:D]
A zis doctorul dupa pipaite ca am un "good size kid in there" Cel putin 7-8 lb, adica vreo 3.5 kg. [bib]  Asta mi se pare rezonabil, nu f mare.. Om vedea noi cum o scot

Am facut si eu o ciorba de vacuta ieri ca mi-era pofta si azi ma bag la o mancare de vinete. Iar de maine sunt liberaaaaaaaa!!!! [pk] Credeam ca nu mai apuc sa vad ziua asta! Azi e relaxant la lucru, nici nu ma stresez, inchei ultimele treburi si adios pe anul asta!



#67
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:10

Andra, ce interesant ca are deja preferinte domnidsoara ta [:)] Eu ma gandesc sa o culc in bassinetul de la carucior cat o sa stea la noi in camera. Sper sa ii placa [:D]



#68
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:47

Arnia, eu am intrebat de costuri si tu de loc :)

:)))))) [alcool] ametita sunt



#69
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:51

Andra, iti multumesc mult si eu sper sa fie la fel [pup] . Ce draga e micuta ta - e o smechera, doar e mai bine in brate sau in pat cu mami si tati :P decat in cosulet.



#70
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 18:52

Arnnia, nu aveai azi consultul prenatal si preanestezic? Sunt curioasa cum decurge, ca sa fiu pregătită saptamana viitoare. Bine, nu mi-am facut inca programarea, dar sper sa o fac mâine?! [:D]

 

Dark, da, e bine sa avem preferinte santajiste începând de acuma. Stie ea unde-i mai bine... Mai bine langa mami, decat in cosulet.  [soricel]

 

Eu azi dimineata mi-am gasit pisica dormind pe landou. Cum am spălat toate alea, salteluta, husa de picioare, acum miroase bine. Tare desteapta mai e, cum îsi da ea seama la ce foloseste orice lucru, pentru ca am gasit-o dormind in patut acum ceva zile. Comod acolo, salteluta cu cocos, o nebunie!  [alcool]

 

Eu sunt in regula, nu ma plâng. Mi se pare o aventura sa mut de pe dreapta pe stanga, din astea... am iesit azi sa platesc rata la banca, am gasit si biscuitii preferati la o benzinarie, unde intrasem dupa reviste. Nu am gasit reviste, dar am "chiuit" cand i-am vazut pe ei. Am iesit tare zambitoare si apoi am traversat strada si am revenit. Vineri poate imi spune si mie mai multe detalii, pentru ca ma duc la o intalnire cu dom' Doctor. 





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -