Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

PROTESTUL CONTINUA: Nu lasam cainii sa ne ucida copiii!

protest caini maidanezi

391 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 13:46

>> continuare de aici:

 

Protest PRO siguranta copiilor!

 

9 septembrie, de la ora 18 in Parcul Izvor din Capitala... pentru ca.. "Asa, nu se mai poate!"

Cea mai mare comunitate online a parintilor romani, Desprecopii.com, impreuna cu grupul de initiativa al lui Nadine si Pro Civilizatie, continua demersul pentru siguranta copiilor. Decent si demn, in memoria lui Ionut, si in numele tuturor celor traumatizati de cainii lasati la voia intamplarii pe strazi.

Astazi, luni, 09 septembrie, incepand cu ora 18, in Parcul Izvor (alveola), vom cere din nou cu  fermitate autoritatilor sa gaseasca o solutie IMEDIATA care sa se concretizeze in ridicarea definitiva a cainilor de pe strazi si din parcuri. Copiii nostri saptamana viitoare incep scolile, iar azi se joaca in parcuri!

Precizam ca, avem respect pentru drepturile animalelor, vrem ca ele sa traiasca in adaposturi specializate, unde sa fie in siguranta, asa cum si noi, cetatenii ne dorim sa fim in siguranta pe strazile tarii. Ne delimitam ferm de orice demers care nu se situeaza in acest registru.

Consideram ca, REFERENDUMUL este o forma de AMANARE a luarii unei decizii si de pasare a responsabilitatii. Vrem aplicarea responsabila a legii! Simbolic, ii vom spune Legea lui Ionut, caci oricare dintre copiii nostri putea sau ar putea sa fie in locului micutului ingeras. Recomandam domnului Oprescu sa se lase consiliat de domnul Johanis, primarul Sibiului, care a gasit o solutie pentru aceasta problema fara sa dezbine cetatenii.

Celor cateva sute de oameni, printre care si multi copii, care vineri seara au fost in Piata Romana si duminica in Parcul Izvor, VA MULTUMIM!!! Acest demers - este important pentru toti cei care au ceva de spus in societatea romaneasca, pentru parintii lui Ionut, pentru toti copilasii si oamenii care au dreptul la siguranta.

Impreuna suntem puternici si putem schimba multe lucruri in societatea romaneasca.

Au fost depuse  cereri pentru noi proteste in perioada urmatoare.

NU ne pot opri! Pentru ca... Asa, NU se mai poate!

Detalii de organizare http://comunitate.de...e-ucida-copiii/
 

 

 

----------------------

 

MATERIALE DE PROTEST - PRINTABILE PE A4:

 

(PENTRU COPII)

dc3.gif

 

PENTRU GRAVIDUTE

DC5.gif

 

PENTRU ORICINE

dc6.gif



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 17:21

Ne vedem duminica, la ora 11.



#3
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 20:27

Cu sufletul voi fi alaturi de voi!

Sa dea Domnul ca miscarea voastra sa-i trezeasca pe cei care trebuie!

Ma bucur ca fac parte, chiar daca doar virtual, din acesta frumoasa familie desprecopii!



#4
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 21:08

Am reusit sa ajung si eu aseara, m-am intalnit cu cateva fete de pe DC... paream o ciudata, ca intrebam in stanga si in dreapta: "sunteti de pe DC?"... am  gasit cateva fete, Papanash, Histamina, Cricor, parca... stiam de Alinuk ca e in fata. 

O atmosfera emotionanta, mi-au dat lacrimile cand a inceput lumea sa scandeze "IONUT! IONUT!" 

Ma gandeam, daca era Andrei???? Of, Doamne....  

 

Pe copilul meu nu l-au muscat cainii, n-au apucat, ca a reusit sa fuga, dar de atunci a ramas cu o teama teribila de caini. Avea 5 ani, si n-a uitat. Si nici eu n-am uitat figura lui inspaimantata, ochii iesiti din orbite si cum ii batea inima sa-i sparga pieptul, cand a intrat in casa.... si iesise doar cativa zeci de metri din curte, dupa taty! 

 

A fugit dupa el, si a intrat in curtea cimitirului, unde se dusese el, si-a facut urgent cale intoarsa ca au aparut cainii, latrand. Deci nu un teren viran, parasit, caci este in inima orasului, ingradit de curti pe toate partile. Si totul s-a intamplat in 2-3 minute, daca-l prindeau cainii si-l puneau jos.... nu vreau sa-mi inchipui... Latraturile le-am auzit si eu, si-am iesit urgent in calea lui, dar nu mi-am inchipuit pe loc ce s-a intamplat, doar cand mi-a zis: "m-au alergat cainii, erau sa ma muste!". L-am luat in brate si cu greu l-am linistit, aproape incepuse sa planga.

 

De atunci, cand vede un caine pe strada, liber sau in lesa, ma ia urgent de mana si se da in spatele meu: "UN CAINE!". Iar daca este cu cativa pasi inaintea sau in urma mea si observa cainele, alearga iute sa ma ia de mana, cu figura speriata "CAINELE!".

Si-au trecut deja 2 ani...



#5
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 22:12

Eu va citesc de cateva zile, va sustin si eu de departe! Acum multi ani l-a muscat un caine maidanez pe bunicul meu :( A sarit javra de sub masina, direct la piciorul lui. Cu o vara inainte mergeam cu bunicul meu pe strada si a sarit tot un maidanez la noi; tin minte ca Ota m-a impins in spatele lui si m-a aparat. Ce frica imi era de ei. Si acum mi-e frica de caini, desi am crescut cu caini. De cand cu maidanezi in Romania, cred ca majoritatii ii e frica de caini...



#6
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 22:14

Victoriei ii e frica raaaaaau de caini, dupa ce cainele vecinei a iesit din casa fugind (l-au scapat!) si a fugit direct la ea. Ea cunostea cainele, cainele era prietenos, dar era un Husky mare, a speriat-o.



#7
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:05

Am revenit. Astazi nu am fost deloc disponibila pe net.

Ultimul meu mesaj a fost scris de Elara, la rugamintea mea. Se pare ca s-a pierdut in multimea de pase...

rugaminte: aici dezbatem idei, solutii pentru demersul de protest, asa ca va rog sa ramanem in acest registru, iar pentru alte dezbateri si pareri pro si contra (discutii care pot genera ceva constructiv.. va rog sa scrieti la topicul de aici http://comunitate.de...gasi-solutii-2/

Il citesc si daca e vreo idee care se potriveste demersului credeti-ma ca o iau in considerare. Va anunt insa ca nu ma pot uita la filmulete cu violenta, la imagini de oroare. Am inteles insa din context ca s-a vehiculat aici un film cu violenta impotriva cainelui, film realizat in cu totul alt context. Va rog sa tineti cont de faptul ca mass-media  foloseste ce se scrie aici drept sursa de incredere.

Facebook ul e plin de scenarii aberante. Personal, le dau block, ignore...

Multumesc [flo2]

 

Eu una nu mi-am propus sa eutanasiez caini sau sa gasesc vreo solutie salvatoare.

Majoritatea unei comunitati a votat un primar, care tb sa isi asume respectarea unui legi si sa gaseasca el calea potrivita sa ne scape de teroare. PUNCT

Daca nu face, asta...incerc sa il rog sa o faca, sa il implor... iar acum (iata, ca m-am trezit brusc din adormire, Ionutz m-a luat de umeri si m-a zdruncinat) incerc sa STRIG in Piata publica acest lucru. E cam ceea ce pot sa fac. Sigur, pot sa  imi protejez proprii copii de foamea unor maidanezi (daca sunt cu ei, daca nu ma rapun si pe mine..,etc).

 

 

inchid paranteza si revin:

 

TVR doreste sa vorbeasca maine cu o mama care a trait o experienta care se incadreaza in context. (ea, copilul..)

Daca cineva care citeste doreste sa povesteasca maine in Piata cu TVR va rog sa ma contacteze pe mine, sau sa veniti direct la mine acolo.

 

============

Veniti maine cu tricouri negre sau albe. Incercam sa trasam pe asfalt o cruce in care sa stam cei imbracati in negru si pe margine cei cu alb.

La nivel vizual ar fi de impact. Nu stiu insa daca vom putea pune in practica, avand in vdr ca vor fi si copiii ..ei sunt multicolori. Oricum incerca, am vb si cu Nadine, ea a zis ca va fi mai devreme acolo si va incerca sa traseze crucea asta.

De asemenea, puteti veni cu afisele de aici printate. Cu lumanarele si flori. Si poate o jucarica.

===============

 

Ref referendum. Cred ca e delicata problema. Nu stiu daca va fi validat. Oare vor iesi 50% plus 1 la vot?

Stie cineva dpdv legal daca dupa ce Consiliul a luat aceasta decizie, mai poatre fi atacata. Adica referendumul asta mai poate fi retras?

Daca nu, si daca se va desfasura acest referendum, in urmatoarea luna - daca chiar dorim sa se schimbe ceva - trebuie sa facem ACTIVISM. Pentru a scoate oamenii la vot. Cu pliante, cu iesiri repetate...etc

 

Ma gandeam ca, pe 16 sept, la scoala unde alesii vor deschide cu surle si trambite anul scolar sa mergem la intrarea in scoala si sa dam copiilor cate un afis cu "STOP, nu vreau sa urmez eu". Cum facem asta fara sa intram in conflict (amenzi, etc) cu autoritatile!?

 

in fine...mai vorbim

 

Multumesc tuturor celor care incearca sa sprijine demersul aici, pe FB, pe la prieteni, vecini, frati, surori. [flo2]

Eu le-am spus copiilor ca maine mergem la o manifestare pentru a ne cere drepturile de cetateni. Pentru un oras civilizat.

Papanash ai scris tare frumos.

Elara, Mirela, Andries [flo2]


Editat de alinuk, 08 septembrie 2013 - 00:19 .


#8
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:26

ok ..inteleg ca depinde de Parlament daca se va desfasura Referendumul.

Ei trebuie sa voteze in favoarea lui.

 

16 septembrie e o zi importanta in contextul asta.

Cum ar fi ca toate televiziunile care vor transmite inceputul de an scolar sa aiba in imagini copii cu afisul asta pe ei!?



#9
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 05:36

Buna dimineata, tuturor!

Sper ca azi sa fie o reusita in memoria lui IONUT, dar si pentru drepturile noastre ca cetateni si parinti!

 

Am intrat pe site-ul PROTV la sondajul de opinie cu privire la eutanasierea cainilor si am avut neplacuta surpriza sa vad ca pro sunt doar 52,51%(in momentul in care am votat eu) si 45,48 contra .... nu inteleg ....doar jumatate din bucuresteni simt ce pericol reprezinta cainii vagabonzi???

Acum inteleg de ce a cerut referendum Oprescu: sunt multi alegatori, iubitori de maidanezi la coltul blocului si in parcuri! Electorat,nu gluma!

 

Se pare ca sunt mai importanti cainii decat copiii!

 

Azi sunt 65000 de caini(cel putin), la anu SE DUBLEAZA NUMARUL!

 

Stiu autoritatile cat cheltuie o familie pentru a avea un copil?

Sa intre pe diverse topicuri si sa vada ce durere se ascunde in spatele asteptarii! Si apoi sarcina cu problemele ei... te rogi in fiecare zi sa ajungi sa-ti vezi si sa-ti tii copilul in brate! SI apoi problemele cresterii unui copil si nu ma refer doar la cele financiare!

Am o gramada de solutii pentru cele 6 milioane cheltuite pe un referendum,pe care se pare ca-l pot castiga maidanezii si politica! Sau ,mai bine zis,interesele finaciare si mila!

 

Trebuie sa reusim cumva sa responsabilizam autoritati si iubitori de caini .... nu vreau sa ajung sa ma intreb "ce copil va urma maine?"

 

O sa va urmaresc toata ziua si voi fi cu inima langa voi,acolo in parc!

 

Pentru IONUT si celellate victime, trebuie sa luptam!



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:21

Alinuk, referendumul are rol consultativ, nu definitoriu. In concluzie, sunt bani irositi, fiindca indiferent ce va vota populatia, politicienii vor hotari ce vor vrea.

Acest referendum nu isi are sensul; Oprescu doar trage de timp, in lipsa spiritului civic si a vointei politice.





Etichetat si cu protest, caini maidanezi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -