Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii care pleaca cu un strain - documentar/ semnal de alarma

strain copii parc disparut

6 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 11:24

Buna tuturor,

 

Am gasit un material video facut in UK despre cat de usor pot fi convinsi copiii sa plece din parc cu un necunoscut. A fost facut cu acordul parintilor, cu un angajat al televiziunii in rol de ''strain'' si intr-un loc public, un parc. Recunosc ca ma sperie niste aspecte, cum ar fi faptul ca acei copii au plecat de bunavoie cu strainul (nici macar nu i-a atins!), nu au primit dulciuri sau alte stimulente ca sa ii convinga, nu a trebuit sa insiste prea mult!!!,  parintii lor erau in parc! putin mai departe si totusi copiii au plecat.

 

Scenariul propus de aceasta televiziune mi se pare cat se poate de plauzibil si ma sperie ideea.

 

Video aici: http://www.itv.com/d...danger-day-one/

 



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 17:48

zice ca se poate viziona doar in UK...



#3
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 19:23

Nici eu nu-l pot vedea dar cred cal l-am vazut mai demult.  Si da, a fost un soc pentru parintii ai caror copii au participat, sa vada cat de usor se lasau pacaliti copiii.  Si este vorba de copii care erau educati de parintii lor cum sa se comporte in cazul in care un strain ii abordeaza.  Daca nu ma insel, in cel vazut de mine "strainul"  se facea ca isi cauta catelul, si ii ruga pe copii sa-l ajute.  Copiii nici nu-si dadeau seama cand ieseau din perimetrul parcului, fiind concentrati pe cautarea catelului.

 

 Cocluzia: pazeste-ti copilul ca pe ochiii din cap.  Noi facem exercitii din astea de cand este Eva mica, si tot ne-a facut niste faze de am intrat in panica, tocmai cand mai crescusem si credeam ca a invatat ceva.



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 19:32

greieras tocmai asta e problema, am auzit la o tipa pshilolog ca cei mai multi copii rapiti nu sunt cei mici pana pe la 7 ani...cum eu am crezut...ci peste 10 ani, pt ca atunci parintii lasa garda jos, le acorda mai multa libertate, nu mai stau cu ochii pe ei...si astfel sunt mai usor de a fi rapiti.



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 19:37

Scuze ca nu se vede. Mai este aici un fragment mai mic: http://www.telegraph...emongering.html

 

Greieras - asa e, una dintre momeli era 'ajuta-ma sa-mi caut catelul'... Sunt mult mai subtile modalitatile de ducere cu zaharelul.



#6
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 04:29

Sa stii Michelle ca vad si la Eva un teribilism caracteristic varstei.  Pentru multi copii,  pericolul este ceva de domeniul abstractului.  Cand tot ce stii este ca toti oamenii cu care ai interactionat pana atunci sunt de treaba, ca adultii sunt draguti cu tine, nu ai idee ce se ascunde in intuneric.  Evei mai repede ii este frica de monstrii din intuneric decat de oameni.  Bineinteles ca am incercat sa-i vorbim de ce se poate intampla, dar nu am putut intra in detalii, pentru ca i-am distruge copilaria, asa ca ea se bazeaza mai mult pe faptul ca noi i-am spus ca exista oameni rai care vor sa faca rau copiilor, dar ea nu a intalnit pe nimeni asa in viata ei.  Doamne fereste!!!  Ma rog constant pentru ea ca Dumnezeu sa mi-o protejeze.  Dumnezeu sa protejeze toti copilasii.



#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 10:04

Inca de cand e micuta, ii repet fetitei mele sa nu vorbeasca cu strainii si sa tipe cat poate de tare, daca cineva pune mana pe ea si incearca sa o duca de unde se afla.

Vazuse ea un episod din Bibi Blocksberg, in care Bibi fusese furata de hoti si aruncata intr-un beci. M-a intrebat daca asa ar pati si ea, si i-am raspuns ca da.

Si totusi, in urma cu cateva saptamani, un strain intrase cu ea in vorba, f prietenos, in timp ce ea prinsese un pui de porumbel. M-am apropiat, am vorbit cu ea, apoi l-am fixat cu privirea pe individ, care a si plecat.

Copiii trebuie in permanenta instruiti sa nu vorbeasca cu strainii, in special cu cei care ii roaga sa ii ajute sa faca ceva sau sa le dea cine stie ce, si sa fuga sau sa tipe daca se simt atacati. Pe cat posibil, supravegheati.





Etichetat si cu strain, copii, parc, disparut

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -