Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (29)


244 raspunsuri la acest subiect

#21
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 30 august 2013 - 16:40

Multam Norma de completari, mi-am pus cam toate. Scaun de atasat la scaun normal nu am, o sa ma descurc cu carutul ca nu am ce face. Nici loc in masina nu mai avem, ca am amanat sa ne cumparam cutie de pus pe masina (pentru bagaje) si incarcam Fabia pana la refuz. Bagajele sunt 90% facute. Fugaresc putin aspiratorul prin casa, mai fac niste biscuiti sa avem de rontait pe drum si apoi vreau sa inchid valizele ca sa ma linistesc.

 

Am avut o noapte cu mult nesomn, de la 01,20 pana la 03,50 plimbat, plans si leganat. Am crezut ca va dormi mai tarziu ca e obosit, da' de unde, la ora 08 dimi era FRESH si gata de o noua zi.

 

Am ceva emotii, dar ma gandesc ca nu ma duc la capatul lumii [fri] , sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine.

Mai intru mai pe seara la un raport scurt.



#22
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 30 august 2013 - 16:53

carmen am vazut un fel de scaunel pentru hranit bebe in lidl...era din fas, cu curelute, se atatsa de un scaun normal cu spatar si se strangea cat o poseta mica...nush cum se numeste..

 

ceva in genul asta: http://childsafe.com...xe Travel Chair


Editat de corinuka_g, 30 august 2013 - 17:14 .


#23
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 30 august 2013 - 17:13

Carmen - noi avem lada pe masina datorita schiului iarna ca nu ne încăpeau.....acum punem căruciorul si patutul de voiaj.

Scaunul e ca si cel din lidl doar ca al meu are ceva gonflabil in loc de burete. Pt mine e util pt ca Andrei se misca non stop când papa. Ar trebui sa spăl căruciorul zilnic....
Va fi perfect in concediu....


chiar Corina....cu cine ai avut contact...ha ha

#24
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 30 august 2013 - 18:06

Buna dragelor, mi-a fost dor de voi si m-am tot gandit zilele stea la boboceii care au implinit un anisor! Sa fie sanatosi, ca restul vine de la sine, un pupic pentru fiecare, sa-si fericeasca mamicile in fiecare zi!

Eu sunt in urma rau cu cititul... 2 capitole :(( Vestea buna e ca mi-am cumparat laptop, asa ca voi mai intra seara asa in pat, macar de acum inainte sa va citesc.

Sunt ocupata rau cu munca, asta-i motivul absentei, in caz ca ati intrebat ce-i cu mine, munca-i de vina. Lucrez de acasa, dar bag la foc continuu cat pot de mult, nu exista program dar tre sa fac cat mai multe. 

Matei s-a acomodat din prima zi cu bona, dar cand ma vede asa tare se bucura, se vede ca-i lipsesc, I-am luat si corsetul de la buc si incepem sa-l purtam, Nu plange cu el dar nu suporta sa fie miscat, asa ca i-l punem prin casa si il punem sa stea in carut in fundulet, asa il tolereaza. 

Noi am avut vreo 2 saptamani cu peripetii cu papatul,adica tot ce inseamna masa de pranz cu carne legume, sa n-auda, efectiv tine gura inchisa si nu mananca. Azi mi-a mai venit sufletul la loc pt ca a papat piure de cartof, morcov si ou, facut cu unt si lapte de vaca.

Am inceput sa-l testez cu lapte de vaca, ii dau zilnic cam 50 ml si vad ca n-avem probleme. Eu inca alaptez dar cu atata munca si stres, plus ca tot ne trezim noaptea de 4-5 ori, nu mai rezist... Oricum, un an de alaptat cred ca e mai mult decat bine, ma bucur ca am reusit atata cu toate greutatile.

De lapte praf nu se pune problema, l-am testat ultima oara cu topfer, dezastru total, ah, si nici cerealele cu lp inclus nu ne plac, le manaca asa combinat cu compot de fructe, sa nu simta gustul de lp ca se lasa cu plansete.

Acuma, nu stiu ce sa aleg,lapte de vaca sau de capra? Stiu ca cel de capra e mai tolerat de organismul lor micut, dar de ce se zice ca nu trebuie dat pana la 3 ani? Voi stiti ceva legat de asta?


Si-acu, alt bai, bona mi-a zis ca nu-i normal, asa ca va intreb si pe voi.... ai vostri copii se scoala din somn zi/noapte speriati si debusolati? Matei doarme ziua de 2 ori, la 11 si la 3... se scoala dupa juma de ora f speriat, la 11 nu mai adoarme, iar la 3 fac tot posibilul sa-i prelungesc somnul luandu-l in brate si lucrez cu el asa (bona sta pana la 3.15, deci pleca dupa ce il adoarme, macar adoarme cu ea, pe picioare, iar la 11 adoarme in carut in parc)

Asa, iar noaptea evident ca fiecare trezire e cu sperietura si plans daca nu-s in sec 2 lipita de el, Eu sunt mereu pe faza noaptea sa-i dau apa, san, sa-l iau in brate ca sa n-ajunga sa se sperie si ca sa adoarma relativ repede inapoi.

Dar e normal sa se scoale asa din somn tresarind si speriat plus cu plansete unori? Oricum, noi nu legam mai mult de 3 ore de somn nici acum.. ziua nu legam o ora, max 45 de min doarme, noaptea daca doarme 3 ore e parfum, de regula din 2 in 2 ore ne trezim, Oare cat o sa mai tina asa? Am vorbit cu atatea mamici care ziceau ca au alaptat pana aproape de un an si la fel nu dormeau copii, apoi la cateva sapt/luni dupa intarcare si-au revenit, sper sa nu mai tragem mult asa, ca tare greu e si cu munca.

Legat de fizicul nostru, exercitiile pe care i le fac au devenit apa de ploaie, deja nu ma lasa sa-i mai misc maini, picioare, sa-l rostogolesc, facem doar abdomene cand si cand, voi vorbi cu kinetoterapeutul sa ne mai vada, Dam sa mergem de-a busilea, adica ridicam fundu si ne taram caputul si pedalam cu picioarusele, in fundic tot nu stam bine, deja am o obsesie cu statul in fund si de cand oi avea voie sa-l pun, Deci tre sa vedem ce ne mai zice kinetoterapeutul, ce sa mai facem in cont pt ca simt ca am atins un prag si nu stiu cum sa-l stimulez pe mai departe.

Cam atatic despre noi, prin nu stiu ce minune Matei a stat cumintel la el in patut (ca doar acolo il pot lasa fara sa stau cu ochii pe el) si v-am putut scrie noutatile :) Va pup pe toate si va doresc un weekend minunat! Noi maine mergem la mot, ne vom distra cu multi copilasi, abia astept :D


Editat de stella87, 30 august 2013 - 18:10 .


#25
RamoniXXX

RamoniXXX

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 30 august 2013 - 20:28

Salutare,
Stand cu David in brate am butonat la telefon si am gasit cum sa atasez si eu poza. Iuhuuu....

Miniaturi atasate

  • IMG-20130830-00632.jpg
  • IMG-20130829-00623.jpg


#26
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 30 august 2013 - 21:33

Stella - bine ai revenit. Te felicit ca poti face atatea: job, exercitii cu piticul, alaptat si atatea treziri noaptea. Si Andrei plange noaptea dar nu de speriat ci de alintat; il aud ca se trezeste si ma ridic, ma duc la baie sa ma spal pe maini si el incepe sa urle ca nu merg la el; cum il iau in brate rade. Ziua nu plange deloc cand se trezeste pt ca sunt langa el. In rarele ocazii in care l-am pus in patut s-a trezit plangand dar nu de sperietura ci tot asa pt ca nu ii place sa doarma singur. Azi a dormit un singur somn. Dimineata dupa suptul de la 7 s-a culcat pana la 9.30 si a mai dormit de la 13.30 la 15.30. Si acum doarme de 2 minute.Noaptea se trezeste o data, sau de 2 ori. In putine cazuri de mai multe ori. Si eu voi renunta la alaptat de prin noiembrie dar nu imi fac sperante ca asta va incheia etapa cu trezitul noaptea. Cunosc mamici care pana la 3 ani s-au trezit din ora in ora, altele care si acum la 6 ani se trezesc de 2 ori pe noapte dar cele mai multe spun ca nu se mai trezesc dupa ce se incheie cu alaptatul. Si eu am incercat cu lapte de vaca dar nici vorba....inca nu am incercat cu lapte praf.

 

Ramona - pupam bobocelul scumpelul.



#27
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 31 august 2013 - 09:48

Norma, si daca iti mai zic si de smotruit, gatit, spalat rufe, iesit afara cu brotacul deja sunt campioana :))) Adevarul e ca nu credeam ca-s in stare de atatea, dar din pacate nu stau prea bine cu greutatea, vad ca acul se duce mai jos de 45 :((( Doar ca analizele mi-au iesit ok si sper sa ramana asa.

Voi dormiti super dupa mine, dar desigur ca nu-i deloc bine sa te scoli noaptea. eu cred ca nici n-as mai putea acum sa dorm o noapte intreaga, cred ca m-am dezvatat. Cam asa e, cele mai multe povesti auzite si de mine zic ca bebe doarme dupa ce e intarcat si uita de san. 

Sper sa-ti ia Andrei lp cand va fi cazul... Acuma nici nu stiu sa zic care-i mai sanatos, ca-s atatea argumente pro contra lp/l vaca... Cred ca fiecare bebe alege singurel ce-i mai bine pt el... Bine, noi le expunem variantele cat de cat sanatoase :D

Fetelor, voi ce ati mai pus pe tavita de mot/turta? Ca ne pregatim si noi pe 14 :D

Ramonix, ai un baietel tare frumusel, barbatel in toata regula!



#28
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 august 2013 - 11:29

Stella- îmi e si jena sa mă plâng când vad cate faci. Mie curatenie îmi face o doamna si mâncare ne fac mamele sau mancam in oras. Eu gătesc doar lui Andrei si calc. In rest non stop cu el. Îl las cu mama doar când merg la cosmetica, coafor, cumpărături scurte sau la un restaurant din când in când. Nu pot face curățenie sau mâncare când doarme ca îmi e frica ca pica din pat, in patut nu doarme decât 30 minute si apoi e mârâit....azi noapte s-a trezit din ora in ora...deci nu îl mai laud niciodată. Acum doarme, mă bag si eu la un somnic ca îmi e somn. Felicitari tuturor care reusiti sa faceti atâtea, eu undeva am trezit clar in cresterea lui din moment ce nu sta deloc singur si nu pot face nimic in timp ce se joaca....asta e

#29
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 31 august 2013 - 18:27

Legat de lapte - nu pot sa spun de la David, ca el a fost alaptat a la long, dar la el la odisee mamicile care dadeau lapte ne-matern si ne-lp le dadeau lapte de capra. Eu asa am retinut. Nu am facut cercetari cum si in ce fel.

Sophiei ii dau lapte de vaca in combinatii - gris cu lapte, budinca cu lapte, piure cu lapte si o sa o trec curand (cand termin cele trei cutii de Topfer numarul 3) pe Topfer de continuare (parca asa il si cheama..). O varianta mai e laptele ala de la Prima Crescita (parca Parmalat?) - se gaseste cred in toate supermarketurile.



#30
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 31 august 2013 - 21:09

Buna,

 

am ajuns cu bine in Bulgaria, Paul si fetele dorm, ne culcam si noi imediat ca ne mai asteapta o bucata buna de drum maine. A fost bine per total astazi doar ca Paul la un mom dat nu mai avea deloc rabdare sa stea in scaun, epuizasem toate jucariile si alte atractii. Am fost la o plimbare prin oras si la o inghetata si apoi ne-am retras.

Maine ne propunem sa plecam devreme, sa vad si ora la care se trezeste Paul pentru papa.

 

Stela, esti viteaza dar trebuie sa ai grija si de tine. Concentreaza-te acum pe Matei ca sa ajungi la zi cu achizitiile fizice si apoi ofera-ti si tie putin ragaz. Te puup.

 

Norma, imi amintesc ca si eu cand era Ana mica nu ma omoram cu gatitul pentru noi, dar acum e alta poveste, fetele sunt la scoala, sunt mari, nu mai merge cu boeria. Zilele trecute, v-am zis ca nu am prea fost in forma, si nu am gatit cine stie ce; fetele se minunau ca am mancat 2 zile la rand sandvich-uri [:-)))] , ce sa-i faci? mai avem si zile din astea.

 

Ramana, simpatic baietelul tau. S-a mai obisnuit in camera sau faci tu  naveta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -