Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


415 raspunsuri la acest subiect

#21
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 29 august 2013 - 21:13

bine v-am gasit in casa noua!

azi am facut vacinul de un an - la 1.1 ani :) sper sa nu fie efecte secundare

#22
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 29 august 2013 - 23:12

Buna fetelor!
V-am facut capul calendar.....dar Onuta a inceput si ea sa manance bucatele, biscuiti, covrigi.....acum chiar pot sa spun ca am fata mare.
Nu mai incercasem de mult, iar ultimile dati au fost dezarmante...insa ieri I-am pus in mana un biscuite pe care la halit fara sa se inece si fara sa faca prea multe frimituri! Oricum, bucataria noastra e un camp de lupta, in sensul de dezastru, insa sunt mult mai relaxata....si incerc sa mancam jucandu-ne!
Voi ce le dati de mancare la micul dejun?
Va pup ca imi e fff somn! Nb! Matza!

#23
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 30 august 2013 - 15:17

Buna fetelor !

 

Porumbita , sa va fie de bine vaccinarea si fara incidente nedorite !

 

Lorena , la micul dejun ii dau intr-o dimineata fructe ( mar , para , piersica ) cu branzica calcica , 1 lingura de iaurt , la blender totul , aaa si cu biscuiti amestecat . Nu am rabdare sa-i dau fructul din mana , ca ne prinde iarna pana mananca . Piersica intreaga ii dau dupa masa de dupa amiaza . In alta dimineata ii dau paine cu almette ( cu smantana ) altceva nu-I place , cascaval, rosie ... In alta zi branza cu rosie , omleta  si .... cam atat

 

Noi asteptam cu nerabdare concediul , de maine intr-o saptamana plecam . Pregatesc acum sacosa de medicamente . Monica cred ca te ajung la medicamente , vre-o 3 kg cred ca o sa am [:-)))] Sa de-a D-zeu sa nu avem nevoie de nimic .

 

Andrei in continuare imi doarme cate 4 ore pe zi , este singurul somn . Azi de dimineata iar a sarit termometrul de 37 de grade . Am iesit aseara afara , batea vantul , l-am imbracat eu dar se pare ca nu a fost suficient . El vrea sa mearga afara si la un  moment dat transpirase un pic si dimineata s-au vazut efectele [smulgpar]  I-am dat un oscillo , sper sa isi revina , ca m-am saturat de raceli .

I-am pregatit pt cand se trezeste un piure bebelicesc ( ca ciorba iar nu mai vrea ) cu toate legumele si o sa-i pun si un ou , poate o sa-i fie dor si o sa pape [:)]

Am facut si un compot de mere , sper sa-i placa , ca merele sunt un pic acrisoare .

 

Va pup ! [flo2]

 

Nu dau inca matza , ca poate mai scrie cineva [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 30 august 2013 - 16:43



 

 

 



 

Nu dau inca matza , ca poate mai scrie cineva [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Gabi, ai fost tare, dar ai dreptate, ajungem la 1 mesaj pe zi la topic... [:(]

Cred ca toata lumea se pregateste, e sau isi revine dupa concedii...

Eu inca imi revin...am mai multa treaba acasa decat aveam la job...acolo era relaxare.

Ieri am frecat baia, ca au venit si au dat si acolo contra gandacilor. M-am grabit sa termin pana am adus baiatul de la gradi.

Azi de dimineata am umplut frigi cu lactate, legume si fructe. Aici urmeaza un weekend lung si luni sunt inchise toate.

 

La micul dejun Eric ciuguleste ceva acasa (covrig, fructe) apoi papa la gradi cereale cu piure de fructe, asta in timpul saptamanii. In w-e, acasa, papa cas nesarat cu rosie si castravete si ou (ochi sau omleta) sau o feliuta de cotlet/sunca si, alternativ, lapte cu cereale obisnuite, nu de bebe (gen corn flakes).

Adora fructele, cred ca daca l-as lasa numai asta ar manca. Si-a facut si un obicei (prost) datorita mie. Obisnuiam sa rontai fructe in pat dupa ce adormea el. Acum a prins faza si inainte sa adoarma imi cere in pat: papa, papa. Ieri a mancat afine, mai prefera struguri, pepene rosu. Imi seamana mie la perfectie la preferintele culinare.

 

Lorena, ti-am spus ca Onuta va manca si ea bucati, bravo. Dezastru in bucatarie va fi la toti mult timp de acum incolo, cred. Noi nici nu avem masa in bucatarie, e in living, iti dai seama cum arata. Sunt asa de dulci cand incep sa rontaie alimentele intregi, gen piersica, rosie, etc. Al meu, care recunosc ca e un gurmand, are un fel de a plescai cand papa, de-ti vine sa-l papi pe el. Savureaza, baiatul.

 

Eu nu mai stiu ce sa-i fac de papa fel principal, pt noi fac varza cu costite de purcel, pt el am piept de pui dar nu-I mai place. Cred ca ies mai incolo sa-i iau ficatei, cu piure ii plac.

 

Gabi, noi nu am luat multe medicamente in concediu, dar de baza a fost antitermicul. Ia 2 cutii sa fie. Noi am terminat o cutie si am mai cumparat una de acolo. Poti lua o seringa fara ac umpluta cu ser fizio sau apa, sa il cureti daca ii intra nisip in ochi.

 

Porumbita, voi pe unde ati mai calatorit vara asta? Sper ca nu a avut Victor nici un efect nedorit de la vaccin.

 

Va pup, nu dau nici o matza :))...poate mai scrieti.


Editat de Fleurdelise, 30 august 2013 - 16:44 .


#25
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 30 august 2013 - 16:56

Salutare fetele,

Am apucat si eu sa intru. Bine v-am gasit in casuta noua.

Noi suntem bine, a trecut raceala, am terminat cu antibioticul, dar inca facem aerosoli.

Brb

#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 30 august 2013 - 18:21

Am pus poze noi din concediu pe Picasa. Am admirat piersicute frumoase foc, mai ales Radu si Alex ai exemplarei matusici Dana, pe care nu ii mai vazusem pana acum, ce flacai frumosi si haiosi.

 

Indraznesc sa fac si un mic apel:

 

Antonia

Ali

Letizia

Vera

 

va asteptam la scutece si speram ca sunteti bine si voi si Daria, Denis, Eduard, Mattia.


Editat de Fleurdelise, 30 august 2013 - 19:13 .


#27
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 30 august 2013 - 21:50

Buna seara dragelor,

 

sunt obosita si cand ma gandesc ca incpem scoala imi vine sama duc in [fri] padure

 

colac peste pupaza V are probleme cu o infectie urinara...

 

De cand cu mucii bambina iar are lipsa de apetit, in plus a facut si o mica diaree, nimic complicat dar regimul ne-a limitat posibilitatile de mancare.Azi a mancat sticksuri, mere coapte, banane, branza calcica, o gura de supa, ceai de menta.

 

La poze nu am mai intrat de mult, ar trebui sa pun si eu cateva [zid]

 

La mare e frig de-a dreptul, 17 grade, pe plaja ne lua vantul pe sus.

 

In weekend ne repatriem , sper sa nu revina caldurile [:I]

 

Noi nu am facut nici un vaccin de un an, dupa 16 sept cand vine dr din concediu.

 

Am fost azi la un targ de bebe si i-am luat niste bodyuri, ne pregatim de toamna, oricum tin garderoba pe minim, prefer cateva lucruri dar mai frumoase si de calitate, eu oricum spal des [:I]

 

pup

 

[mata]



#28
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 30 august 2013 - 21:56

am uitat, bambina e la polul opus: nu vrea nimic maruntit, nici nu vrea decojit, struguri de exemplu vrea doar boabe , le alege pe cele mici, eu i le curatam de coaja si seminte dar nu mai vrea.Nu ii mai dau ca inghitea asa intregi, nu i se digerau si fermentau in burtica.

Piersici, pepene, nuci, smochine- cam asta a mancat zilele astea.De sezon.

 

La meniu am avut supa de pui cu galusti, orez cu legume, frigarui, rosii, mozzarella, gris cu lapte, fidea cu lapte.



#29
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 30 august 2013 - 21:59

a mea nu mananca cartof, mamaliga, gris, orez [batcap]



#30
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 30 august 2013 - 22:00

nici iaurt mai nou




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -