Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand mami se intoarce la munca ...

cic concediu de maternitate

3 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 august 2013 - 11:54

Perioada concediului de crestere a copilului este sau ar trebui sa fie una dintre cele mai frumoase din viata oricarei mamici. Ce poate fi mai frumos decat sa iti petreci timpul cu puiul tau abia ivit pe lume, sa-l vezi cum creste sub ochii tai, zi de zi, clipa de clipa? Si totusi, in realitate, lucrurile nu sunt intotdeauna la fel de roz pe cat par sau pe cat ar trebui sa fie. Este firesc sa fie si asa sau este vorba doar de faptul ca unele mamici nu reusesc sa se adapteze situatiei?

Oricat de cinic ar parea, nu cred ca exista mamici care sa nu isi fi dorit, macar o data, pe parcursul concediului de crestere a copilului, sa se intoarca la serviciu mai devreme decat si-au propus. Sunt, desigur si exceptii. Si, da, acestea sunt de admirat, ceea ce nu inseamna ca mamicile care isi doresc sa se termine mai repede concediul sunt de condamnat ... cititi pe larg: Cand Mami se intorce la munca.

 

Intrebare: Cum ati trecut prin aceasta etapa  - cum a fost intoarcerea la munca, dupa CIC?



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 august 2013 - 12:43

Am stat in CIC maximul posibil, pana a expirat, - 3 ani si jumatate, 2 copii cu diferenta mai mica de 2 ani intre ei.

Ce pot sa spun, a fost o perioada foarte frumoasa, de care imi aduc aminte cu placere. Am iesit cu ele mult pe afara, le-am vazut creascand, ne-am jucat... Partea strict legata de copii a fost foarte frumoasa.

Insa partea obositoare a CIC mi s-a parut activitatea in gospodarie, chestiile auxiliare, toata ziua buna ziua facut curatenie dupa copii, de n ori/zi, spalat zilnic o tona de vase, spalat, calcat la foc continuu, activitati care sunt fff monotone, nu-ti adic mari satisfactii sufletesti (dar sunt necesare in procesul de crestere al copiilor), si toate astea facute printer picaturi, cu fragmentary numeroase (cat dorm copii in special, deci intre trezirile lor), chestie care tripleaza timpul alocat acestora (treburilor casnice).

Toate astea indic o stare de oboseala, plictiseala, ca ai impresia ca faci munca de negru, continuu, fara inceput si fara sfarsit.

Repet, obositoare - treburile casnice fara sfarsit, chestiile auxiliare, nu strict copiii, iesirile cu ei, jocurile etc.

SI totul pus la pachet si cu mentalitatea "stai in cic = stai acasa, deci nu ai cum sa fii obosita", niciodata in perioada aia nu eram la zi cu treburile casei, si zau ca nu stateam degeaba, dar efectiv nu aveam timp pt toate, am avut n discutii pe tema asta... Si da, spun cu mana pe inima ca prioritatea nr. 1 erau copiii, nu treburile casei, vasele, praful (asta nu inseamna ca era mizerie, doar ca pur si simplu nu era terminat 100%, timp in care se adunau altele samd)... Erau mici, plangeau, stateam cu ele in brate, alaptam atunci cand era cazul etc...

Din cauza asta, uneori simteam nevoia sa ma duc undeva, sa am si o altfel de activitate, unde sa nu mai aud vesnic de gospodarie, care simteam ca ma calca pe nervi.

 

Cu intorsul la serviciu, nu am avut probleme, intrucat beneficiez de un program flexibil, caci este o activitate pe cont propriu. Nu am revenit la acelasi loc de munca la care eram inainte de sarcini. Si asa am putut sa ma ocup si de serviciu si de copii (pecare intre timp I-am dat si la gradinita, la 3 ani ai fiecaruia)



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 08:53

    La mine a fost simplu. Nu mi-am luat nici macar o zi de CIC. Avea aproape 5 luni si habar nu avea. Cu cat desprinderea se face mai tarziu, cu atat e dependenta mai mare - parerea mea.



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 09:03

Eu m-am intors repede, la 7 luni ale fie`mi, asa era la noi la firma obiceiul. Cum zice Anya, a fost foarte usor.





Etichetat si cu cic, concediu de maternitate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -