Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hai Criss21! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (19)

gravidute sept2013 oct2013

196 raspunsuri la acest subiect

#181
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 20:32

Multam Andra, ai dreptate pt noi va fi foarte importanta odihna


Eu am acum o durere ingrozitoare de umar, pe langa gat din cauza nodulilor. Cu durerea de la incheietura mainii m-am obisnuit, ca si cu cea de la gat, dar asta de umar este criminala. La inceputul sarcinii am avut dureri la un genunchi.
Am luat un paracetamol simplu, sper sa ma lase durerea

Voi ati avut probleme cu articulatiile pe perioada sarcinii?

#182
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 20:57

Dark, Ella mersi, chiar asa o sa fac -

Pentru hainele primite - lichid pete. inmuiat +spalat 60 grade cu ariel si 2 clatiri (ca am masina mai veche).

Imi explicati si mie ce inseamna col "un pic deschis"{....mai stam pana la termen? da? [ascuns]

Pastiluta, pai mi-a dat sotul meu motive sa nu sufar, daca micul meu hamster pleaca - ce o sa fac cand bebe o sa se duca si el la facultate sau prin lume, o sa plang si nu o sa il las?  [:-@]

 

Ella eu nu am probleme cu articulatiile - nu poti sa incerci ceva miscare cu bratele? poate isi mai revin si nu te mai dor...

va pup



#183
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 21:24

Eu cred ca alaptatul fie natural, fie artificial, se face la cerere mai ales la început. A spus si Andra, motivul cu stomacelul si mărimea lui. Poate mai tarziu, cand se mănâncă mai mult, formula care se digera mai greu face ca masa sa para cu program, dar in primele saptamani, cerere cu siguranta.

 

Hainutele le-am spălat normal (in niciun caz nu la 90 de grade) cu detergent eco, fara miros, daca noi folosim tot din ala (ce-i drept al nostru miroase a magnolie), cum am folosi altceva pentru bebe?! Banuiesc ca o sa iau ceva de pete, tot eco, in curand sa fie. Nu am clatit de doua ori, etc. Oricum, acum se calca rufele, mai tarziu poate doar hainutele de strada...  [:)]

 

Pisoi, nu cred ca faptul ca pisica mica nu s-a întâlnit cu motan a dus la dispariția ei inaintea mamei sale, ci faptul ca nu a fost sterilizata si i s-au dat pastilute (hormonale) pentru oprirea căldurilor. Veterinarul ne-a zis ca pastiluta respectiva nu se da mai mult de trei cicluri, apoi se hotăraste fie motan, fie sterilizare.

 

Eu oricum am in plan sa o sterilizez pe pufarina, insa banuiesc ca din solidaritate feminină, am/as dori sa faca un rând de pui sa experimenteze si ea sentimentul matern.  [:)] Cu motanul nu am avut probleme sa il castrez, desi prietenii care veneau apoi in vizita isi exprimau parerile de rau (aia era solidaritate masculina [soricel] ). Acum daca grasanul nu si-o fi facut datoria, o vom steriliza, pentru ca nu vreau sa se mai chinuie cu căldurile. 

 

Arnnia, pisica mea nu e grasa deloc, vet-ul rade de ea de fiecare data, zice ca doar blana-i de ea, o sa pun mai jos o poza cu ea pe ușa  [clo] grasanul e motanul pe care l-am găzduit sa se "imprieteneasca"! La drept vorbind, idealul meu de pisica e un motan gras si portocaliu cum e Garfield, deci asta mi s-a părut senzational!  [pk]

Nu m-am putut abtine si am pus si o poza făcută ieri.  [batcap]

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg


#184
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 21:45

Dark, Ella mersi, chiar asa o sa fac -

Pentru hainele primite - lichid pete. inmuiat +spalat 60 grade cu ariel si 2 clatiri (ca am masina mai veche).

Imi explicati si mie ce inseamna col "un pic deschis"{....mai stam pana la termen? da? [ascuns]

Pastiluta, pai mi-a dat sotul meu motive sa nu sufar, daca micul meu hamster pleaca - ce o sa fac cand bebe o sa se duca si el la facultate sau prin lume, o sa plang si nu o sa il las?  [:-@]

 

Ella eu nu am probleme cu articulatiile - nu poti sa incerci ceva miscare cu bratele? poate isi mai revin si nu te mai dor...

va pup

La cea mare am avut colul partial deschis de la 26 de saptamani. A rezistat pana la 38, insa luam utrogestan vreo 2 pe zi si no spa daca nu ma insel vreo 6. Si acum mi se par multe... Am fost mai cuminte ca acum, adica stateam mult in pat, pe o parte.



#185
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 21:54

Mersi mult raluca, eu nu iau nimic, dar o sa fiu un pic mai cuminte, oricum pana la urma trebuie sa fie bine ca e un bebe simpatic si e bine in burtica la mami.

mersiiiiiiii :) [flo2]

Sa stea pana dupa 22 sept :)



#186
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 21:56

Buna seara mamici

 

revin cu vesti: am fost azi la dr sa verifice problema scurgeri maronii. Nu se pune problema pierderii dopului. Mi-a spus ca am colul moale, intra lejer un deget, deși nu a probat :), si ca e posibil sa se rupă membranele sapt asta. In orice caz o sa vedem cum decurge pana lunea viitoare. In momentul de fata mă doare colul, cred..

sper sa mai reziste acolo o sapt, sa fie 38 sapt implinite.

 

Dark, Pisoi si tuturor celorlalte fete care S-au întrebat de starea mea:multumesc!

 

Daniela-felicitări pentru externare! Sa revii curând cu vesti si poze.



#187
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:00

arnnia, roxana, va fac galerie sa stea bebeii macar pana vreti voi!!!  [colegi]



#188
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:08

Arnnia, daca iti amintesti, eu am fost joia trecuta la control si mi-a zis ca am colul închis, posterior, lung. Deci la tine e in pregătire deja, cred. Ar fi bine sa stai cumintica, totusi. Mi-a zis si mie la fel, sa nu avem surprize pe final.

 

eu iau seara un Arefam si intra greu, deci se simte ca-i tare. Sorry pentru detalii. [soricel] Mi-a zis sa iau 2 No Spa de 40 unul dimineata, altul seara, i-am zis ca iau trei. Mi-a zis ok, pentru ca nu strica.

medicul meu e in concediu saptamana asta, i-am zis ca e ok, sunt de acord; important sa fie din 16 sept, ca sa nu am o surpriza de ziua mea.  [clo]



#189
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 01:26

Merci, fete dragi, pentru gandurile bune. N-am avut timp nici sa respir dupa ce am ajuns acasa pentru ca am avut o droaie de treaba..Piticii au papat acasa mult mai des decat in spital (cam la 2 ore, 2 ore jumate...cred ca avem o perioada de acomodare acum), fiecare pe rand, asa ca ore in sir am avut impresia ca doar asta fac (alaptez) [:)] .

 

De la atata munca , mi-a sarit somnul [:)] . Maine iesim prima data cu caruciorul in parc si la cumparaturi. Abia astept. Doar cand am iesit din spital azi, am avut o droaie de spectatori de la salon pana la masina...Un batranel s-a emotionat tare de tot cand a vazut gemenii si a cerut politicos voie sa se uite la ei. Normal ca l-am lasat ca oricum ma umflam in pene [:-)))] si eram tare happy ca plec acasa.

 

Am pus deja niste pozici in albumul de pe Picasa.



#190
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 07:59

Nanne, imi aduc aminte ca ai fost la control si ca era totul in regula..oricum  nu stiu ce i-a apucat pe doctorii astia cu plecarea in concediu in septembrie :))) . Am intrebat care ar fi protocolul cand se anunta venirea bebelului noaptea - si mi -a zis ca mai intai ma duc la RM la contractii din 10 in 10 min si dupa controlul facut de garda o sun. Ziua pot sa o sun oricand. Ai si tu grija, sa stam cuminti :D [flo2]

 

Aseara am visat pe d-na doctor ca aveam nevoie de o imbratisare din partea ei :))) si sa imi zica ca e ok :)))) cred ca sunt emotiile.. apoi plecam spre casa si in drum, zona de langa tramvai era flancata cu gramezi de pepeni verzi si galbeni - si ma tot gandeam ce cauta acolo - in dreptul liniei de tramvai (cu care merg eu acasa mai tot timpul).

 

Daniela,arati minunat dupa nastere, parca nici nu ai trecut prin asa lupta cu moasele :)) esti fresh - ce mandri umbli cu trenuletul :))) normal ca ti a cerut mosulica voie sa priveasca :) . Ce primire faina :) cine a facut panourile cu Patrick si Edward si a pus berzele cu peretii casei?tati? fain:D:D:D

 

Multumim Raluca, asa sa fie :)

 

Roxana sa stea si la tine bebelul cat trebuie :)


Editat de arnnia_a, 03 septembrie 2013 - 08:04 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -