Sari la conținut

Sari la conținut


Sarcina toxica

sarcina toxica greturi varsaturi rau de sarcina

14 raspunsuri la acest subiect

#11
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 10:57

pe 18 ianuarie 2010 mi-am facut testul de sarcina de confirmare,pt ca greturile au inceput imediat dupa nidare.

am vomitat de 7-8 ori pe zi primele 3 zile. dupa aceea,cuminte am avut disgravidie de prim trimestru,de al doilea trimestru si tardiva.

pana la 5 luni, inclusiv, aveam 2 litri de perfuzii pe zi: glucoza dimineta,la trezire, la 12  coboram la prietenele mele (mergeam la job), si ma branulam cu ser fiziologic, la 16, inainte de plecare, o noua glucoza,seara ser fiziologic.

cel mai mult am baut 200 de ml de apa. 

branula devenise parte din mine,ca si flebita.

inclusiv la picioare imi puneam branula.

cele mai tari faze: mi s-a facut greata si am vomitat de la 2 cuburi de gheata si de la cascat.da, efectiv aerul mi-a facut greata.de la 6 luni pana la nastere am avut 6 perfuzii pe zi.

 

de fapt am facut reactie alergica impotriva copilului de la nidare sia sa greturile erau si componenta a acestei reactii.

pe la orele 19-20 puteam bea o inghitura , doua de apa. noaptea aveam o perioada mai ok, aveam cubulete de carne , mici, mici, de branza si de paine uscata, cu totul,100 de gr.

am nascut in prima zi a saptamanii 33, cand efectiv mi se redusese masa musculara cu 30%.proteinele erau 3, slabisem vreo 7 kg,gravida aveam 47.

copilul s-a oprit din evolutie in saptamana 29.

a fost prematur, dismatur.am fost mama cangur 4 luni,singura mama cangur pe care dr Culcer a avut-o in cariera dumneaei.

acum, dupa 2 ani si jumatate de lupta cu sindromul de malabsorbtie, carenta martiala, perfuzii cu venofer, are o greutate cam de 1 an, inaltimea cam de 2 ani, are 3 ani si 3 luni si..........a fost testat la gradi si bagat direct in grupa mijlocie, avand IQ-ul de dezvoltare 183 si o varsta mentala de 5 ani si 8 luni.

asta e reversul.e bucuria,e fericirea, e perfectiunea.

il iubesc de mor si pentru el as lua-o de la capat de un miliard de ori.

inca mai avem 8 mese/zi,1-3 mese /noapte. inca mai vin de la job si gatesc 5-7 feluri pe papa in portii de 75-100 de gr maxim.dar parca e fain sa gatesti asa,cand strumful minune vorbeste cu tine si foarte serios iti explica el originea Universului, sau iti incepe sa numere prin adunare,acum ajungand deja la 15 ori iti povesteste el diverenta dintre un poligon si octogon.astea au fost ultimele 3 teme mari de discutie.

a, si sa nu uit, e f suparat ca pe planeta lui sunt litere,el vrea doar cifre,pentru ca numele pot deveni cifre,oamenii pot fi cifre cu suflet.

 

a meritat din plin si cat am fost gravida am fost fericita continuu, m-am spovedit si m-am impartasit saptamanal.

dupa ce am nascut am baut apa si eram socata ca nu vomit.apa si covrigi.tin minte.

 

da, mai imi doresc enorm al doilea bebe,desi stiu ca va fi la fel.


Editat de histamina, 07 noiembrie 2013 - 11:00 .


#12
myamaria85

myamaria85
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 09:03

Buna,sunt Mia!

 

Sunt graviduta de septembrie,acum am 15 saptamani, DPN 29 septembrie.

 

Ma simt tare rau,vomit in fiecare dimineata,am slabit,ma simt fara vlaga dar treptat m-am "acomodat" (daca se poate numi asa:) ) .

De dimineata mi s-a intamplat ceva ingrijorator: era sa lesin in metrou. M-am simtit ca la ultima mea donare de sange.

Primul pas a fost programarea la cardiologie deoarece multe gravidute din cercul meu au probleme cu sangele (insuficient, nu se coaguleaza..).

Al doilea: il sun pe dr. ginecolog sa vedem ce poate sa spuna.

 

Mai sunt gravidute ce au astfel de probleme? :(

Va tin la curent!

 

O zi faina mamici cu burtici !



#13
monyroma

monyroma
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 18:41

offf incepusem sa ma preocup ca sunt bolnava tare... eu am intrat in a doua luna de sarcina(stiu asta din calcul,astept inca rezultatele de la analize si am luat programare pentru prima echo...) si imi e de vreo luna taaare rau... nu numai greata,de varsat am reusit doar o data, dar mai ales aciditate, reflux, senzatie de arsita,intolelanta totala la orice miros,aerofagie,meteorism....,mananc si beau foarte putin si am slabit deja un pic... ma fortetz sa pap cate ceva, mai mult stil regim, fara gust, doar ca sa nu lesin... ma ia incontinuu cu stare de lesin si ameteala si nu reusesc sa fac aproape nimic... stau cel mai mult in pat.sotul nici nu prea ma crede ca mi-e asa de rau, mama zice ca nu e normal,soacra se uita ciudat la mine, eu ma simt neputincioasa si nu sunt deloc linistita, asa ca, una peste alta , ma ia si cu tachicardie...

ar fi imbucurator sa stiu ca o sa treaca si o sa fie mai bine... 



#14
andieelen

andieelen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 23 octombrie 2015 - 09:37

20 de saptamani. Greturile si varsaturile continua desi bebe misca. Carnea este exclusa din meniu si pot sa beau si sa manac pana la ora 14:00. Dupa amiaza numai morcovi cruzi sau alte legume tari neprocesate. Nu suport orice are gust dulce inclusiv fructele. Greutatea mea -2kg. Bebe: 230 de grame. Doctora imi zice sa nu imi fac griji ca bebe o sa fie la greutatea normala pana la nastere si dupa ce am mai citit si postarile voastre incep sa fiu mai optimista. Am stat in spital din saptamana 7 pana la 12. Mie mi-a zis ca e din cauza ca placenta e foarte subtire. 



#15
andieelen

andieelen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 23 octombrie 2015 - 09:43

20 de saptamani. Greturile si varsaturile continua desi bebe misca. Carnea este exclusa din meniu si pot sa beau si sa manac pana la ora 14:00. Dupa amiaza numai morcovi cruzi sau alte legume tari neprocesate. Nu suport orice are gust dulce inclusiv fructele. Greutatea mea -2kg. Bebe: 230 de grame. Doctora imi zice sa nu imi fac griji ca bebe o sa fie la greutatea normala pana la nastere si dupa ce am mai citit si postarile voastre incep sa fiu mai optimista. Am stat in spital din saptamana 7 pana la 12. Mie mi-a zis ca e din cauza ca placenta e foarte subtire. Bine ca e al dpile bebe ca eu nu mai trec in viata mea promtr-o sarcina!





Etichetat si cu sarcina toxica, greturi, varsaturi, rau de sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -