Sari la conținut

Sari la conținut


Sarcina toxica

sarcina toxica greturi varsaturi rau de sarcina

14 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.053 mesaje

Postat 27 august 2013 - 13:45

In loc sa fie o perioada de bucurie, liniste si rasfat, unele femei se confrunta cu crize neobisnuite de varsaturi, greata si disconfort pe parcursul perioadei de sarcina. Desi nu este un termen medical consacrat, termenul de 'sarcina toxica' este folosit in mod general pentru a denumi acele sarcini, in care disconfortul (greturile, varsaturile) - pot reprezenta punctul de plecare pentru unele tulburari semnificative in functionalitatea altor organe ale gravidei. Iata mai multe informatii despre sarcina toxica.

 

Intrebare, v-ati confruntat cu asa ceva, gravidute DC?

 

[flo2]



#2
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 10:44

yep la toate trei sarcinile.

la prima sarcina am slabit 5 kg in primele 3 saptamani si ama fost internata 1 luna cu perfuzii dupa care am adunat 30 de kg si am nascut un bebe de 4100.

la a doua  sarcina a fost mai soft am vomat la  greu primele 3 luni  dupa care pana in luna a 7 a  doar 1 data pe zi...toate acestea ducand la o  relatie afectiva cu closetul si 25 de kg extra bebe a vut 3950 nascut cu 2 saptamani inainte de termen.

-la a 3 -a sarcina am avut dinnou sarcina toxica deci vomat la  greu  cu 3 saptamani perfuzii insa care s-au inistiti prin luna 5 si deja am luat 22 de kg  si mai avem maxim doua saptamani si nasc bebelina parand si  e aceasta data destul de voinica fac update dupa "livrare".

 

perfuziile ajuta  uzual inafara de glucoza au si  spectrul de B-uri plus vitamina C si un antivomitiv care clar nu este metroclopramid care este neindicat in sarcina.

 

la primele doua sarcini (baieti) eram posesoare de bila la ultima (fetita )nu mai sunt deci se pare ca nu conteaza sexul, cu bila sau fara ci pur si simplu  asa se intampla la mine.

Stiu totul despre vomat la volan, in cosuri de gunoi cu fanta de scrisori (sect 1)  si oriunde unde nici nu poti  gandi ca te poate lovi "fericirea". ... 



#3
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 22:39

Sunt la a doua sarcina.....toxica. si acum am slabit in primele 3 luni. Apoi am inceput sa pun in greutate......acum la 8 luni am ajuns la kg care le aveam cand am ramas insarcinata.....cu prima sarcina mi-a fost parca mai rau dar nici acum nu mi-e f bine......si nu stiu de ce, dar nu pot manca carne.......sper sa nu fie bebe vegetarian..... E nasol, nu doresc nimanui o sarcina toxica.....chit ca unele ma invidiaza ca nu m-am ingrasat.....dar sa-ti fie rau 9 luni nu e tocmai noroc. In loc sa te bucuri de perioada asta, suferi si iti aduci aminte cu neplacere.......

#4
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 06:27

Si eu. Prima sarcina am avut-o in Ro. am avut hyperemesis si am slabit 6 kg in 4 saptamani. Am fost spitalizata cu IV de vreo 2 ori si de fiecare data m-au trimis acasa fara medicatie. Asa ca, evident, o luam de la capat. Iar mama nu avea altceva mai bun de facut decat sa se mire ca de ce in spital ma simt bine si cum merg acasa mi-e iarasi rau? Doh!

 

A doua sarcina , tot asa, numai ca aici. Am ajuns la spital cu corpi cetonici in urina, mi-au pus perfuzie si in cateva ore m-au trimis acasa dar cu medicatie: Odansetron (Zofran). Doctorita de familie mi-a dat Metoclopramid care se poate lua in sarcina!! Atat meto cat si Zofran sunt medicamente de categoria B. Nu exista antiemetic de categoria A!

 

Acum, la a treia sarcina a inceput foarte devreme, greata de la 3 saptamani iar voma de la fix 6. Mi-e groaza de urmatoarele 2 luni, absolut groaza, mai ales ca acum am si gaza de 5 luni...am inceput deja cu metoclopramid...sper sa aman zofranul cat mai mult posibil. Dar intre doua rele, medicatia e cel mai mic rau.

 

 

In ca ceva: hyperemesis NU trece cu ghimbir, vit B6 si alte fleacuri. daca trece, nu e hyperemesis. Eu daca mai aud o singura persoana cu sfaturi de genul "mananca un biscuit", fac cu capul! Hyperemesis e o boala, o boala ca poate ucide atat bebelusul cat si mama. O boala care daca nu e tratata duce la stoparea functionarii organelor datorita deshidratarii severe. Nu poti sa mananci absolut nimic, si, mai rau, nu poti sa bei. Deloc. Te uiti la paharul ala cu apa si ai da orice sa poti bea. Ai buzele crapate de sete si totusi, orice picatura pui in gura ajunge inevitabil in toaleta. Te dor tyoti muschii de la vomat, te arde esofagul de la acidul din stomac, iti curg lacrimile de efort si neputinta si ti se pare ca timpul sta in loc si nu mai trec saptamanile pana la momentul sublim in care vei putea sa bei! Apa! Atat,.

 

Din cauza asta, la mine asta e ultima sarcina. Nu mai pot sa trec inca o data prin asa ceva!! 



#5
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 00:30

Alexia27 nu stiam cum se numeste si ca este o boala, Am crezut ca sunt eu mai ghinionista. Intr-adevar prezenta corpilor cetonici in urina poate duce la moarte,si pe mine tot cu asta ma speria medicul, cum ca tre sa mananc.....numai gandul la cuvantul mancare ma face sa-mi fie rau.....si chiar asa este, nici apa nu poti sa o inghiti....e nasol rau......wheak....ca deja imi vine sa vomit.... [vom]

 

ma mir ca te-ai incumetat la a 3-a sarcina. Eu sunt la a doua si dupa asta sigur punct.....nu mai rezist....si ma enerveaza cei din jurul meu ca nu ma cred ca nu pot manca


Editat de arleena, 03 noiembrie 2013 - 00:34 .


#6
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 03:22

Arleena, nu sa mananci, sa bei. Cate putin, tot timpul. De mancat o sa mananci tu mai tarziu. [flo2]  Imi pare rau pentru tine, mai ales ca lumea nu crede si nu ai ajutor. Nu te speria, ca sa se ajunga la moarte trebuie sa fie sever de tot si lasat netratat. In cel mai rau caz, iti pune o perfuzie la spital, sa vezi ce bine o sa te simti! Incearca sa bei apa rece gheata. Adica pui sticla pe jumatate plina la congelator si dupa aia o umpli cu apa. Bei asa, cate putin.

 

Acum un an, asa ziceam si eu, ca nu mai rezist inca o sarcina asa...pana am vazut-o pe gaza mica  [:)] .  Si am zis ca ce-o fi, o fi, am rabdat de doua ori, mai merge o data...si acum... [fri] Dupa ce nasc al meu isi face vasectomie, asa ca chiar de m-o apuca iar nebuneala ma apuca degeaba.



#7
Vio2055

Vio2055
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 09:41

Si eu ma confrunt cu aceasta problema, pe care eu o consider foarte grava pt ca practic viata mea e data peste cap, nu pot face nimic in casa pt ca ametesc si imi vine sa vomit, de mers la servici nici nu se pune problema si nu fac nimic dct sa zac si astept sa mi treaca. Am ajuns si la spital de cateva ori, in principiu de la 15 saptamani cam o data pe saptamana pt a ma pune pe picioare pt ca la del ca voi stomacul meu refuza inclusiv apa, nu mi trece cu nimic nici cu ghimbir nici cu lamaie cu nimic, doar perfuziile ma pun pe piciare dar din pacate nu pt mult timp merg doua trei zile pt ale face dupa care iar am crize de voma si nu retin nimic in stomac. Acum am 20 de saptamani si ma intreb oare daca imi va trece sau asa va fi pana la finalul sarcinii?

#8
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 11:14

Alexia27 deja am 34 de saptamani.....am trecut de faza aia critica de la inceput cand am slabit 8 kg , e mai bine totusi acum, nu ma mai deranjeaza nici mirosurile prea tare si mai reusesc sa mananc si sa beau dar asa, o ciorba mai cheala, un lapte rece, iaurt, paine prajita, chesti ca la regim, Intr-adevar tre sa fie rece ce beau si simt nevoie de ceva zemos(mi-s tot uscate buzele si gura),struguri reci, asta vara lebenita  rece, chestii din astea.

La ultimul control doc mi-a spus ca sa iau vitamine daca tot nu reusesc sa mananc mancare( [batcap] crede ca sunt mai bune vitaminele de sinteza) analizele mi-au iesit asa si asa, multi parametri in afara limitelor, si drept urmare bb e cam micut.

Cu primul au fost la inceput simtomele mai severe, cu nivel ridicat de corpi cetonici in urina, dar dupa 5 luni am mai scapat, si mai mancam, inclusiv carne. Acum nu a fost asa sever la inceput dar acum nu pot manca carne deloc, mancarea gatita toata mi se pare scarboasa,

De aia ma gandeam ca e in capul meu, ca doar imi placeau inainte tot felu si acum nici sa nu aud de mancare.

 

oricum, felicitari ca te-ai mai incumatat la inca un bb, poate la a treia sarcina e mai o sa-ti fie mai usor. Si noua ne-ar mai placea o fetita...dar....deocamdata zic pas, si sotul a zis ca el nu mai vrea sa ma vada ca ma chinui inca 9 luni, plus ca ii neglijez si pe ei.



#9
Vio2055

Vio2055
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 12:47

Arleena asa ai fost toata sarcina?

#10
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 20:05

Vio2055 din pacate da, dar dupa 5-6 luni s-au mai diminuat starile de greata......la prima sarcina cam la 2 luni dupa ce am nascut am scapat definitiv de greturi



Etichetat si cu sarcina toxica, greturi, varsaturi, rau de sarcina

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -