Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Tinuta modesta in biserica ,cum ar trebui sa fie,ce parere aveti?


101 raspunsuri la acest subiect

#81
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 28 august 2013 - 23:04

Andacos, nu am vrut sa te acuz, dar tonul tau mi s-a parut condescendent. In ultimult timp, cel putin la anumite subiecte, apare o "elita", care se uita de sus la noi restul forumistilor,  si e neplacut.  Uite cate pagini s-au scris din ceva ce tie nu ti se parea discutabil. Sper sa ne mai intalnim, dar in pace si intelegere.  [flo2]

 

De ce nu lasam sa-si urmeze fiecare postare cursul normal, de discutie?  Daca nu se arata doritori de discutie, totul se va incheia acolo si gata. 



#82
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 august 2013 - 23:06

Da,greieras,tzi s-a parut! [:)]

 

Dana



#83
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 29 august 2013 - 12:25

Revenind la mesajul initial,Eleonora, cred ca ar trebui sa o inveti pe fata ta (de fapt cred ca trebuia sa o inveti de la o varsta mai mica, dar nu-i niciodata prea tarziu sa invatam ceva) care sunt valorile crestine.

Modestia este una dintre ele si ar trebui sa guverneze toate alegerile pe care le facem noi in fiecare zi. 

Acoperitul capului (cel putin la bunica mea la tara) se refera la femeile maritate dar nu te da nimeni afara din biserica daca nu ti-ai acoperit capul si, in ziua de azi cand suntem expusi la atata sexualitate, nu mai pica nimeni pe spate daca n-ai capul acoperit.

 

Acuma, n-o sa te dea nimeni afara din biserica (cel putin nu crestinii) daca esti imbracata cu fusta pana la fund si decolteul pana la buric, sau cu tocuri ridicole, sau machiata ca un clown. Dar incet-incet vei pricepe ca nu iti faci cinste umbland asa pe strada. 



#84
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:33

Revenind la mesajul initial,Eleonora, cred ca ar trebui sa o inveti pe fata ta (de fapt cred ca trebuia sa o inveti de la o varsta mai mica, dar nu-i niciodata prea tarziu sa invatam ceva) care sunt valorile crestine.

Modestia este una dintre ele si ar trebui sa guverneze toate alegerile pe care le facem noi in fiecare zi. 

Acoperitul capului (cel putin la bunica mea la tara) se refera la femeile maritate dar nu te da nimeni afara din biserica daca nu ti-ai acoperit capul si, in ziua de azi cand suntem expusi la atata sexualitate, nu mai pica nimeni pe spate daca n-ai capul acoperit.

 

Acuma, n-o sa te dea nimeni afara din biserica (cel putin nu crestinii) daca esti imbracata cu fusta pana la fund si decolteul pana la buric, sau cu tocuri ridicole, sau machiata ca un clown. Dar incet-incet vei pricepe ca nu iti faci cinste umbland asa pe strada. 

 

Ai desigur dreptate, modestia este una din valorile crestine fundamentale care trebuie sa nu ne lipseasca atat sub aspect exterior,dar mai ales in comportament. Fetita mea asa creste,am incercat mereu sa ii insuflu aceste valori,decenta,modestia,si nu doar de acum. Poarta o esarfa pe cap,iar fusta/sau rochita peste genunchi. 

Evident ca nu te da nimeni afara si daca ai merge ridicol imbracata la slujba,dar un bun simt si respect trebuie sa existe fata de cele sfinte. Desi, trebuie sa spun ca am inceput sa vad cam des,tineri,si mai ales tinere mult prea sumar vestimentate ,sau mergand la polul opus, unele care parca intra in biserica numai pentru parada modei. Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc....! Vorbesc in mediul urban,bineinteles,ca la tara,mai exista cat de cat o rigoare cand se merge la sfanta Biserica. Eu una,de exemplu admir cand vad (tot mai rar ce e drept) fetele mergand la biserica in costum popular,la tara !     



#85
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:39

Bun simt si respect ar trebui sa existe in toate, nu doar fata de cele sfinte!
Degeaba te duci in biserica imbracat modest si imediat ce ai iesit pe usa afara iti pui fusta pana la fund si bluza cu decolteu pana la buric!

#86
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:45

Bun simt si respect ar trebui sa existe in toate, nu doar fata de cele sfinte!
Degeaba te duci in biserica imbracat modest si imediat ce ai iesit pe usa afara iti pui fusta pana la fund si bluza cu decolteu pana la buric!

Total de acord !



#87
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 29 august 2013 - 22:54

Total off-topic: ma streseaza enorm doamnele in varsta (ca sa nu le zic babe), care vin imbracate cat se poate de cuviincios (ar fi si culmea sa nu vina asa...), dar fac o gramada de alte lucruri in timpul slujbei, in loc sa fie atente: se inghesuie, isi dau coate sa ajunga in fata, se pun la punct cu ultimele retete, ultimele barfe, isi arata ultimele poze cu nepotii etc.etc. etc. Asa ca... a ajuns sa ma intereseze extrem de putin vestimentatia si mult mai mult caracterul si educatia. Si da, am vazut multe fete in blugi foarte credincioase si respectuoase. Si eu port blugi cand ma mai duc la biserica. 



#88
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 30 august 2013 - 02:20

Aveam doar o nedumerire si atata tot, de ce sunt straiele atat de importante, mai importante decat credinta sau decat curatenia sufletului.

               

straiele nu sunt deloc importante, Sfanta Maria Egipteanca de pilda nu purta deloc straie, totusi a avut buna cuviinta sa-i ceara cuviosului Zosima o haina ca sa-si acopere goliciunea, atunci cand acesta a intalnit-o in pustia in care isi curata sufletul de cateva zeci de ani

 http://paginiortodox...egipteanca.html

 

 

nu hainele sunt importante, daca ne-am curatat sufletul de patimi (mandrie, invidie, judecata celuilalt, manie, egoism etc); dar daca nu l-am curatat, trebuie sa exersam- statul in biserica, purtatul fustei si al baticului, tinutul ochilor si urechilor pe cuvintele slujbei si nu pe ocupatiile vecinelor  etc etc fireste, ar fi mai simplu sa plecam in pustie ca Sfanta Maria Egipteanca, si mai eficient, dar nu la toti ne da mana sa ne scarbim asa total si iute de tot ce suntem si de tot ce facem

 

metaniile se fac pentru asceza, pentru curatirea trupului de patimi, este rugaciunea trupului, omul nefiind doar fiinta spirituala, ci si trupeasca, inchinarea lui trebuie sa se faca si cu trupul



#89
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 30 august 2013 - 08:17


 

nu hainele sunt importante, daca ne-am curatat sufletul de patimi (mandrie, invidie, judecata celuilalt, manie, egoism etc); dar daca nu l-am curatat, trebuie sa exersam- statul in biserica, purtatul fustei si al baticului, tinutul ochilor si urechilor pe cuvintele slujbei si nu pe ocupatiile vecinelor  etc etc fireste, ar fi mai simplu sa plecam in pustie ca Sfanta Maria Egipteanca, si mai eficient, dar nu la toti ne da mana sa ne scarbim asa total si iute de tot ce suntem si de tot ce facem

 

 

Cred ca asta e esentza intregii"dezbateri"(pun intre ghilimele pentru ca asa cum am presupus de la inceput,pina la urma la asta s-a ajuns mai direct sau indirect ,cum sunt imbracatzi oamenii in biserica).

 

Dana



#90
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 august 2013 - 15:40

Eu nu sunt convinsa ca se obtine vreo "curatire" cu baticul, fusta si mataniile...dar in fine. Poate doar pentru confortul psihic al fiecaruia.

 

dar ar ajuta mai mult curatirea voluntara, constienta, zi de zi de "pacatele" descrise de tine mai sus. totusi asta nu are absolut nicio legatura cu mersul la biserica.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -