Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Tinuta modesta in biserica ,cum ar trebui sa fie,ce parere aveti?


101 raspunsuri la acest subiect

#71
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 august 2013 - 07:30

Edit: nu pot da quote, dar a refeream la cel cu dovada de ipocrizie!

#72
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 28 august 2013 - 09:54

Purtatul baticului nu este obligatoriu, nici mataniile de altfel si nici statul in genunchi la anumite rugaciuni. Poti doar sa pleci capul. Nu te trage nimeni la raspundere ptr asta. Eu nu port batic, nu fac matanii si nu pup icoanele (mi se pare neigienic). Pot fi pioasa si fara astea.

Am vazut fete tinere cu fuste scurte, dar nu se purtau necuviincios, dar barbati in maiou chiar n-am vazut.

Cuvantul de ordine este decenta. 



#73
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 28 august 2013 - 12:48

Eu cred ca Dumnezeu nu da doi bani pe ce si cum suntem noi imbracati...astea sunt doar bariere create de om din diverse motive (gelozia, unul dintre ele)

 

dar chiar as vrea sa ma contraziceti daca exista in biblie pasaje relevante. Desi si alea sunt trecute prin filtrul uman, dar in fine...

Uite aici am cautat eu [:)] si am gasit online asta :

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 11

4. Orice bărbat care se roagă sau prooroceşte, având capul acoperit, necinsteşte capul său.

5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.

 

 

Dar repet cu riscul sa ma blamati eu imi acopar capul doar cand simt....poate vi se pare ciudat ,dar asa simt asa fac. Si daca sunt 100 acoperite daca eu nu simt nu imi pun nimic pe cap si gata [flo2] .



#74
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 28 august 2013 - 12:57

Aaaa si eu ca si Andacos(sper sa nu gresesc) am fost oarecum in razboi cu Dumnezeu. Principala mea frustrare era cum Doamne de unii asculti si de mine nu,cand te rog ceva? [smulgpar] dar exact cand speram mai putin am primit o dovada mai mult decat clara si mi s-au lamurit multe necunoscute. [pk] Dar asta e un alt subiect.

Mai zicea cineva aici de haine diferite de biserica si strada  cred ca ma repet [ups]  eu nu am un raft in dulap specific cu imbracaminte pentru biserica.



#75
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 28 august 2013 - 13:42

Asta cu capul acoperit la femei si neacoperit la barbati mi se pare o tampenie, indiferent unde scrie. Si cu tenta clar misogina, ca intreaga scriere religioasa, barbatii sunt slaviti si au voie sa faca destule si femeile sunt niste spurcate . Pe acelasi principiu la biserica, barbatii stau in dreapta, femeile in stanga, la luat anafura dupa slujba barbatii sunt primii, femeile la urma, sau cand femeile au menstra nu au voie in biserica si multe alte tampenii. Am vazut negru cand o baba m-a tras de mana tipand cum indraznesc sa ma bag in fata barbatilor la luat anafura.... Dar asta e alta discutie.

 

Am intrebat un preot calugar ce inseamna asta cu menstra si de ce nu e voie. Mi-a spus ca asa era inainte , regula impusa de preoti in general, pentru ca femeile nu aveau tampoane si absorbante ca acum si atuci isi puneau carpe, vata etc, si purtand fuste, mai picura pe jos si patau covoarele. Vezi doamne femeile sunt necurate in perioada aia si de aici regula asta.

 

Cat despre vestimentatie , eu personal nu port batic, nu imi acopar capul , asta in bisericile mirene, adica unde preotii sunt casatoriti. Daca merg la manastire in general incerc sa respect codul vestimentar pentru ca asa mi se pare de bun simt in primul rand. Acolo slujesc preoti calugari , cei care nu traiesc decat in curatenie sau ma rog asa ar trebui. Explicatia cu capul acoperit si vestimentatia compusa din fusta lunga si larga si bluza la fel larga , e ca femeia trebuie sa dea dovada de decenta, sa nu ispiteasca barbatul. Pacatul biblic e al femeii, care l-a ispitit de Adam. De aceea de bun simt mi se pare la manastiri de calugari sa nu merg altfel decat imbracata decent , iar la biserici mirene, nu prea respect eticheta, dar nu merg nici cu fuste scurte, decolteu. Eu cred ca o limita a decentei o are oricine e bine crescut , nu pot sa cred ca un om normal nu stie sa faca diferenta intre decent/indecent.



#76
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 august 2013 - 13:50

Asta cu capul acoperit la femei si neacoperit la barbati mi se pare o tampenie, indiferent unde scrie. Si cu tenta clar misogina, ca intreaga scriere religioasa, barbatii sunt slaviti si au voie sa faca destule si femeile sunt niste spurcate . Pe acelasi principiu la biserica, barbatii stau in dreapta, femeile in stanga, la luat anafura dupa slujba barbatii sunt primii, femeile la urma, sau cand femeile au menstra nu au voie in biserica si multe alte tampenii. Am vazut negru cand o baba m-a tras de mana tipand cum indraznesc sa ma bag in fata barbatilor la luat anafura.... Dar asta e alta discutie.

 

Am intrebat un preot calugar ce inseamna asta cu menstra si de ce nu e voie. Mi-a spus ca asa era inainte , regula impusa de preoti in general, pentru ca femeile nu aveau tampoane si absorbante ca acum si atuci isi puneau carpe, vata etc, si purtand fuste, mai picura pe jos si patau covoarele. Vezi doamne femeile sunt necurate in perioada aia si de aici regula asta.

 

Cat despre vestimentatie , eu personal nu port batic, nu imi acopar capul , asta in bisericile mirene, adica unde preotii sunt casatoriti. Daca merg la manastire in general incerc sa respect codul vestimentar pentru ca asa mi se pare de bun simt in primul rand. Acolo slujesc preoti calugari , cei care nu traiesc decat in curatenie sau ma rog asa ar trebui. Explicatia cu capul acoperit si vestimentatia compusa din fusta lunga si larga si bluza la fel larga , e ca femeia trebuie sa dea dovada de decenta, sa nu ispiteasca barbatul. Pacatul biblic e al femeii, care l-a ispitit de Adam. De aceea de bun simt mi se pare la manastiri de calugari sa nu merg altfel decat imbracata decent , iar la biserici mirene, nu prea respect eticheta, dar nu merg nici cu fuste scurte, decolteu. Eu cred ca o limita a decentei o are oricine e bine crescut , nu pot sa cred ca un om normal nu stie sa faca diferenta intre decent/indecent.

Pfuu..al naibii,exact asta am citit si eu aseara pe google,exact cu cuvintele astea...cred de fapt ca si deya s-ar fiputut sa citeasca ca vad ca ea a pus si o explicatzie gasita acolo. [pk] [pk]

 

Dana



#77
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 28 august 2013 - 16:26

Deya a citat bine. Trebuie sa tinem minte cui se adreseaza acest pasaj. Este vorba de o scrisoare a Apostolului Pavel catre crestinii din Corint, Grecia. Pavel era evreu, si deci venea dintr-o cultura foarte diferita. La evrei, barbatii trebuiau sa-si acopere capul si purtau parul lung, iar femeia purta capul descoperit. In cultura lor asa se practica, si asa era considerat decent. Pai vine intrebarea: De ce daca evreii se purtau asa, el le zice corintenilor exact pe invers? Dupa cum stim Domnul Isus nu a mentionat niciodata nimic cu privire la exterior (tinuta) ci numai cu privire la interior (inima), deci nu poate fi vorba ca ar fi schimbat El ceva pentru cei care il urmau (crestini). Ei bine, in Grecia treaba statea foarte diferit. Stim din istorie ca barbatii greci purtau parul tuns scurt iar femeile cinstite isi prindeau parul sus intr-un stil de coc si isi acopereau capul, ca sa nu fie confundate cu prostituatele, care purtau parul lung lasat pe spate si neacoperit. Acum, incepem sa intrezarim cam ce avea Apostolul Pavel in minte cand le-a scris. Practic el le recomanda ca in acea societate, in care regula decentei era cum am spus mai sus, ei sa nu incerce sa iasa din acele limite considerate de bun simt. Crestinii erau indemnati sa fie exemplu prin viata pe care o duceau ca sa nu fie vorbiti de rau de pagani si Evanghelia sa fie facuta de ras.

Dupa cum vedeti este si singurul loc in Biblie unde se mentioneaza lucrul acesta. Domnul Isus niciodata nu a adus macar vorba de imbracaminte. Acum, cum interpreteaza fiecare biserica (denominatie) asta, este altceva.

Pot spune cu siguranta ca difera modul de imbracare al crestinilor si astazi de la o cultura la alta. Crestinii din triburi din Africa se imbraca diferit de noi. Crestinii chinezi, de-a lungul istoriei s-au imbracat foarte diferit de cei din Europa. La fel cei din India, Amazon....

Cu ani in urma chiar am auzit o intamplare foarte nostima, dar care a subliniat diferetele culturale dintre crestini. Cica un grup de americani s-a dus in vizita la niste triburi de crestini din Africa.. Cand au ajuns acolo la programul de biserica (nu stiu daca aveau cladire sau se adunau in aer liber sub un pom, ceea ce e normal acolo) au vazut cu groaza ca mamele de copii sugari erau acoperite de la brau in jos, dar nu purtau nimic pe corp, erau cu sanii in vant, si chiar isi alaptau copiii in timpul programului). S-au intors oamenii nostrii socati acasa, si au strans foduri si au trimis bluze, tricouri , sa aiba cu ce sa se acopere femeile. Dupa un timp, cand s-au dus din nou sa-i viziteze, femeile purtau tricouri all right, dar le facusera cate doua gauri mari pe unde sa le iasa sanii, ca sa-si poata alapta pruncii. Asta da lectie de diversitate.

Biserica ortodoxa are un alt mod de a interpreta lucrurile. In primul rand pune Biblia si traditia (scrierile parintilor bisericii) pe acelasi loc. De aceea multa lume intreaba uneori, de ce se face X sau Y in biserica, dar nu le gasim scrise in Biblie. Pentru ca asa este traditia, traditie formata de-a lungul a sute de ani.

Bisericile protestante iau ca autoritate suprema doar Biblia. Asta inseamna ca numai cuvintele Domnului Isus si al celor care au intrat in contact direct cu Isus, in timpul vietii, (exceptie facand Apostolul Pavel) sunt considerate da si amin. Tot ce trece peste ce zice Biblia devine optional (atata timp cat nu contrazice Biblia). Asta simplifica mult lucrurile pentru crestinul protestant, care crede ca la inceput nu a existat nici o traditie ci numai invatatura lui Hrisots.

A_alinta a intrebat de matanii. Nu e scris nicaieri in Biblie, este traditie. Si da, ai dreptate cand spui ca Dumnezeu nu se uita la haina. Cand a creat pe Adam si Eva i-a creat goi, si erau perfecti asa. Totul s-a schimbat in momentul in care pacatul a intrat in lume, si atunci Dumnezeu Insusi le-a facut haine. Deci clar pacatul a schimbat multe lucruri in relatia cu noastra cu Dumnezeu si unul cu altul.


Editat de greieras, 28 august 2013 - 16:33 .


#78
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:36

Andacos eu am cautat doar in Biblia online sa fac o trimitere atat......nu vad de unde concluzia ta ca as fi rastalmacit ce e pe google.

Cat despre menstra aici chiar asa mi-a explicat si duhovnicul meu ,ca  mai demult tinea doar de optiunile nu asa bogate in ceea ce priveste igiena femeile aflate la menstruatie. Insa acum sunt atatea metode de ingrijire,incat nu mai e asa o problema. Aici era parerea lui personala ca nu trebuie sa exagerez,de exemplu sa stau la usa bisericii ca sunt in perioada cu pricina



#79
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:52

Andacos eu am cautat doar in Biblia online sa fac o trimitere atat......nu vad de unde concluzia ta ca as fi rastalmacit ce e pe google.

Oo...cred ca ai intzeles gresit,ca eu n-am spus ca ai rastalmacit tu ceva.

 

Mesajul aneiraluca l-am gasit pe google,exacta sa cum l-a transcris ea aici pe forum,si -cum am gasit si parte din mesajul,m-am gindit ca ai citi si tu versiunea de pe google.

 

Nu am acuzat de nimic pe nimeni.(greieras m-a acuzat pe nedrept in prima ei interventzie...apoi a revenit la un dialog corect)

 

Dana



#80
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:59

:) Chiar nu am citit nimic pe net, daca ai gasit pe undeva chestia asta inseamna ca o fi ceva adevarat, ce am scris e parerea mea personala si ce am trait eu. Am crescut la bunici, foarte credinciosi de altfel, mergeam cu ei pe la manastiri si dupa cum se vede la profilul meu, sunt dintr-o zona cu foarte multe manastiri. Stiu pe din afara multe asa zise obieciuri si mereu m-am razvratit, atat cat mi-a permis educatia si bunul simt, in ce ma priveste pe mine si alegerile mele, ca n-as putea sa intorc eu acum niste traditii inradacinate de atatia ani. Sunt mult mai multe absurditati, inclusiv obiceiuri de botez/nunta/inmormantare cu care nu sunt deloc de acord, de asemenea sunt majoritatea considerate pagane, dar asta e alta discutie si suntem total off topic. Chiar nu obisnuiesc sa raspund la topicuri la care nu ma pricep sau la care nu as putea sa imi exprim o opinie personala, cu atat mai putin sa citesc pe google si apoi sa transcriu.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -