Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Felicitari Andra! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (18)

gravidute sept2013 oct2013

242 raspunsuri la acest subiect

#241
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:05

Criss, nastere usoara, tinem pumnii sa fie totul bine. De-acuma chiar ca esti pe ultima suta de metri. 

 

Mira, si eu am avut candida in sarcina, tot dupa un tratament cu Augmentin si am scapat de ea cu homeopate. Insa la mine era fara disconfort local, asa ca mi-a fost ok sa ma tin de tratamentul homeopat, care-si face efectul mai greu. Tine-te de baile cu bicarbonat si incearca sa vorbesti cat mai repede cu medicul, nu te mai gandi ca-l deranjezi. 

 

Eu am fost de dimineata la control, colul s-a mai lungit un pic (de la 23 mm luni dimineata acum avea 25 mm). Asa ca dna dr a prins curaj, de unde luni mai ca era sa ma bage in operatie cat mai repede, acuma zice ca daca stau cuminte si ma tin de tratament, mai ca ar tinde sa o tina ca la carte, pana pe 11. Eu imi pusesem in cap ziua de 4, dar vad ca dr e foarte preocupata sa o ducem cat mai mult, sa se asigure de maturitatea respiratorie a bebelushei, ca zicea ca nu vrea sa isi asume nici un risc din pct asta de vedere, si nici injectii de maturare a plamanilor nu vrea sa fac. Nu pot decat sa apreciez atitudinea asta, ca stiu ca sunt multi dr care fixeaza cezariana in functie de programul lor, nu se tin neaparat de termene.

Deja sunt subiect de comisie, cand merg la control stau de vorba si cu dr mea si cu inca un medic, seful de sectie. Apropo de ce ma intrebai tu, Misandra, despre impresii de la fata locului. N-am vizitat maternitatea nici azi, fiindca mi-a fost mie lene, dupa 2 zile de stat in pat deja ma dor incheieturile cand merg asa ca am zis pass. 

 

Elena, lasa plimbarile pe caldura. Pai la 40 de grade te ia cu lesin si ne-gravida fiind, dar cu burtica dupa tine? 

 

of, imi vine sa ma urc pe pereti de plictiseala, ma termina statul asta in pat. N-am stare nici sa vad vrun film, singura chestie care ma calmeaza cat de cat e sa mai crosetez ceva. Are fi-mea deja vreo 6 seturi de manusi+botosei, azi le termin de finisat si dupa aia incep un fes pt fi-miu, ca prea am tricotat numa pentru domnisoara. Cand termin poate ma laud cu poze. Si mai pe seara poate bag o friptura la cuptor, sa scutesc sotul de bucatarit deseara. M-am distrat aseara ca-mi spunea cu o fata serioasa: "ce tare esti ca ne hranesti in fiecare zi cu altceva. Imi place sa gatesc in locul tau, dar mor ca n-am nici o idee ce sa mai fac". Aseara dragul de el mi-a facut si placinta cu mere, din proprie initiativa. A lasat el meciul la pauza si s-a dus sa caleasca merele, nu-mi venea sa cred. 



#242
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:11

Misandra, ce fetita frumoasa ai :) si burtica la fel - [:)]  [flo2]

 

Miralexia si eu am luat Gynofort ovule - pentru candida -recomandate de medic.

 

Criss sa ai grija de tine si fii zeeeeeeeeen.

 

va pup pe toate



#243
SeptOct2013

SeptOct2013

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:33

Catre capitolul 19 -> pe aici [flor]





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -