Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Felicitari Andra! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (18)

gravidute sept2013 oct2013

242 raspunsuri la acest subiect

#231
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 28 august 2013 - 02:35

Misandra, ce dulce e fetitza ta!!! O papusica frumoasa foc! [il]

Si eu am avut pofta de hotdog pe la inceputul sarcinii, si o saptamana numai asta am mancat in fiecare zi. Nu mai zic ca ii fierbeam cate o ora de se stafidea pielea pe ei (cu toate ca cica erau ready to eat), dar nah, paranoia [alcool]  Oricum, pe mine cand ma apuca o obsesie, apai numai aia mananc pt un timp. Apoi uit de ele.. Tare interesant si cu poftele astea. Oricum, vezi poate gasesti crenvusti din aia care cica nu au nitrati.

 

Roxana, ai o familie tare frumoasa. Cred ca ce bucurie e pe baietii tai ca le vine o surioara [:)]



#232
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 28 august 2013 - 07:10

Burtici HELP! Pentru ca mi-a iesit pozitiva analiza pt streptoccoc B doc mi-a prescris augumentin pe care l-am luat, mai am 3 pastile si il termin. Insa, la numai cateva zile de cand am inceput sa il iau mi-a aparut candida... [batcap] Citeam de igiena incorecta si altele, chiar nu cred ca e cazul ca doar fac dus dimineata si seara musai iar pe caldura asta am intrat la dus si in miezul zilei macar o data. Lenjerie port de bumbac si in sarcina am recurs la chilot normal, fara fitze. Nu am mai avut pana acum candida si e tare insuportabila. Cum doc este in concediu pana luni, nici nu stiu cum sa procedez, cat de grav e ca aparut acum in conditiile in care nasc saptamana viitoare prin cezariana pe data de 6 sep.

M-am documentat si am actionat prin faptul ca am mancat zilnic de vreo 3 zile iaurt ba chiar mi-am si aplicat local, seara inainte de culcare, iaurt pe post de crema (stiu ca e yachs insa pe moment parca mai calmeaza mancarimile).

Imi e tare teama sa nu dau in vreo cistita ceva din cauza candidei, mai ales ca acum vezica mea e presata din greu. Inainte de sarcina eram patita cu cistitele, faceam o data la cateva luni musai, daca nu chiar mai des. Insa nu erau de cauza infectioasa ci din cauza ca anatomic am vezica f mica si cristalele de ”nisip” la rinichi imi iritau zona aia.

Ce alte tratamente naturiste, neinvazive :), sa mai fac saptamana asta? Abia astept sa vina doc luni sa il sun. As putea sa il sun pe un coleg de-al lui pe care l-a lasat de backup insa are rost sa sun pentru asta?

 

Vreau sa fac asa:

- 2 iaurturi pe zi

- seara aplicat local ”crema” iaurt si stat asa vreo 2-3 ore

- dupa crema iaurt, dus si spalare externa cu ceai de galbenele + bicarbonat de sodiu

- dimineata, dupa dus, aplicat crema de galbenele de la plafar.

Ah si nu mai beau deloc cafea pana nasc (desi imi placea sa savurez una dimineata devreme, pastrez asta pt dupa sarcina), o sa scot orice are zahar din alimentatie si mai putini carbohidrati (desi nu sunt genul care sa manace paine sau cartofi)

Am gasit aceste remedii imprastiate pe mai multe site-uri si mi-am facut o schema de tratament. Da stiu, nu e buna automedicatia dar sunt numai naturiste. Mai stiti si alte remedii naturiste?

 

Multumesc


Editat de Miralexia, 28 august 2013 - 07:17 .


#233
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 28 august 2013 - 07:49



Burtici HELP! Pentru ca mi-a iesit pozitiva analiza pt streptoccoc B doc mi-a prescris augumentin pe care l-am luat, mai am 3 pastile si il termin. Insa, la numai cateva zile de cand am inceput sa il iau mi-a aparut candida... [batcap] Citeam de igiena incorecta si altele, chiar nu cred ca e cazul ca doar fac dus dimineata si seara musai iar pe caldura asta am intrat la dus si in miezul zilei macar o data. Lenjerie port de bumbac si in sarcina am recurs la chilot normal, fara fitze. Nu am mai avut pana acum candida si e tare insuportabila. Cum doc este in concediu pana luni, nici nu stiu cum sa procedez, cat de grav e ca aparut acum in conditiile in care nasc saptamana viitoare prin cezariana pe data de 6 sep.

M-am documentat si am actionat prin faptul ca am mancat zilnic de vreo 3 zile iaurt ba chiar mi-am si aplicat local, seara inainte de culcare, iaurt pe post de crema (stiu ca e yachs insa pe moment parca mai calmeaza mancarimile).

Imi e tare teama sa nu dau in vreo cistita ceva din cauza candidei, mai ales ca acum vezica mea e presata din greu. Inainte de sarcina eram patita cu cistitele, faceam o data la cateva luni musai, daca nu chiar mai des. Insa nu erau de cauza infectioasa ci din cauza ca anatomic am vezica f mica si cristalele de ”nisip” la rinichi imi iritau zona aia.

Ce alte tratamente naturiste, neinvazive :), sa mai fac saptamana asta? Abia astept sa vina doc luni sa il sun. As putea sa il sun pe un coleg de-al lui pe care l-a lasat de backup insa are rost sa sun pentru asta?

 

Vreau sa fac asa:

- 2 iaurturi pe zi

- seara aplicat local ”crema” iaurt si stat asa vreo 2-3 ore

- dupa crema iaurt, dus si spalare externa cu ceai de galbenele + bicarbonat de sodiu

- dimineata, dupa dus, aplicat crema de galbenele de la plafar.

Ah si nu mai beau deloc cafea pana nasc (desi imi placea sa savurez una dimineata devreme, pastrez asta pt dupa sarcina), o sa scot orice are zahar din alimentatie si mai putini carbohidrati (desi nu sunt genul care sa manace paine sau cartofi)

Am gasit aceste remedii imprastiate pe mai multe site-uri si mi-am facut o schema de tratament. Da stiu, nu e buna automedicatia dar sunt numai naturiste. Mai stiti si alte remedii naturiste?

 

Multumesc

 

Mie mi s-au recomandat pt candida spalaturi locale cu bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita la un litru de apa fiarta si racita. plus 6 ovule cervugid. eu habar n-aveam ca am, era asimptomatica, probabil o forma usoara.

Stiu sigur ca antibioticele starnesc candida, de aceea fa macar baile cu bicarbonat, sunt f bune.


Editat de c.raluca, 28 august 2013 - 07:49 .


#234
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 28 august 2013 - 07:54

Buna dimineata burtici,

 

Va multumesc pt incurajari, cat mai pot va tin la curent cu evolutia, nu stiu cum va fi in spital. Insa bebe al meu seamana cu tatal lui, nu prea se grabeste si vrea sa faca totul ca la carte.

 

M-am trezit la 4 fara 20 cu contractii f dureroase, la interval de 15min, am crezut ca o sa nasc in pat, exact ca la menstruatie cu dureri de burta, spate si stare de molesala. Chiar ma gandeam ca daca asa sunt contractiile la 15min o sa lesin la alea de 3-5min...apoi s-au rarit si au scazut in intensitate, iar de la 5 au fost numai la interval de 10min, dar mult mai lejere decat cele de dimineata.

 

Miralexia, si eu am avut candida de mai multe ori in sarcina....stiu ca ar putea s-o ia bebele cand se naste natural, altfel nu-i problema. Si eu am scos atunci dulciurile aproape complet, mai putin lingurita de zahar din cafeaua de dimineata si dr mi-a dat clotrimazol crema de 2 ori pe zi si asa mi-a trecut



#235
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 28 august 2013 - 08:22

Multumesc Raluca si Criss. Atunci ma apuc de baile cu bicarbonat si neaparat il sun pe doc luni sa ii povestesc, sa vad daca imi recomanda o crmea de genul celei mentionate de Criss. Pana luni, naturiste la greu.

 

Criss se pare ca si la tine s-a prelungit f mult ceea ce pare a fi travaliu.

Saptamana trecuta am povestit intr-un capitol anterior cum am pierdut putin din dop si cum o noapte intreaga am petrecut-o cu contractii la 30 de min f dureroase, exact ca cele descrise de tine.

Doar ca la mine, fiind in sapt 37 doc mi-a dat tratament no spa si uscosin, l-am luat si s-au potolit. Colul meu fiind lung si inchis cred ca s-ar dilata dupa un travaliu f lung in cazul in care as naste natural.

Se pare ca si la tine avanseaza lucrurile dar nu f rapid. Iti doresc sa mearga bine totul si livrarea in sine sa fie rapida chiar daca perioada asta a fost asa mai lunga.

Si tu esti tot la prima sarcina? 

 

Miralexia



#236
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 28 august 2013 - 08:28

Miralexia,

 

Da, tot prima sarcina, iar colul a fost lung peste 5cm toata sarcina si inchis pana in saptamana 36. Avand deja 39+ acum astept sa se indeseasca contractiile macar la 5min sa pot pleca la spital, pt ca aici daca te duci mai devreme te trimit frumusel acasa



#237
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 28 august 2013 - 08:33

Criss-iti doresc naștere ușoară! Vei naște cu anestezie epidurala? imi amintesc clar contractiile de pana in momentul anesteziei si mă gândesc ca erau pana la dilatatie 4...si-mi venea sa zgarii un perete...am acceptat epidurala ca pe o binecuvantare. Sub efectul anesteziei am avut parte de 2travalii cam lungi (dar aveam travaliu indus) insa linistite si de nașteri de care imi amintesc cu drag. Iti doresc la fel!

Mirelaxia-am mai povestit eu pe aici de candida. Si eu m-am confruntat, si era asimptomatica(poate mai e??). Dr mi- recomandat spălături o data pe sapt cu Tantum Rosa plus alternativ, săptămânal câte o doza de Lomexin si Gynofort. Insa e bine sa iti recomande dr tau. Nu e de joaca. Ce m-a linistit a fost ca mi S-a explicat ca pt bebe nu e nicio problema la nastere.

Elena- merci! Sunt tare mandra de familia mea. Băieții sunt extrem de fericiti ca vor avea surioara. De când i-am pregătit patutul vin mereu in camera mea si o mangaie pe Lala (viitoarea papusa de companie). Ei au fiecare jucăria lor de plus de când S-au născut si cu ocazia asta își dau seama cum a fost si la ei.
Ai grija mare cu drumurile, mai ales pe caldura! Tu lucrezi si acum? Cum e la voi legislatia?

Azi merg la ultima eco de sarcina si sunt extreeeem de nerăbdare ! sper sa regăsesc o bebelusa mai grasuta si mai ales un col scurtat altfel mă paste dilatatia manuala.

Editat de Roxana Claudia, 28 august 2013 - 08:33 .


#238
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 28 august 2013 - 08:38

Criss, da, cam asa ceva am patit si eu aici in Bucuresti la spital. Mi s-a spus sa merg doar daca se rupe apa sau daca ajung contractiile sa fie la 5 minute.

 

Roxana e bine de stiut faptul ca doc ti-a spus ca nu e problema pt bebe - citind diverse articole am gasit fel de fel de pareri. Eu mai mult pt bebe imi fac griji decat pt starea mea de disconfort. Ref la tratament medicamentos nu am sa iau nimic pana luni cand il sun si il intreb pe doctor. In schimb, naturistele nu cred ca sunt problema daca le aplic.

 

Multumesc fetelor pt raspunsurile prompte



#239
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 28 august 2013 - 09:00

Criss-așa si la mine la ambele sarcini: col închis si luuuung ca o zi de post. E f bine in timpului sarcinii dar la travaliu e un cosmar. Am sperat ca la a doua sarcina va fi mai "maleabil" insa nici vorba, cu toate contractiile dureroase si regulate, si cu toate ca eu am avut mereu contractii Braxton Hicks la greu in ultimul trimestru....codul a rămasă așa, ultima reduta. Si fierte ca a trebuit făcută dilatatia manuala. Acum astept sa vad ce zice ecografista după masa. Acum o luna avea 4 cm..sa vedem. S-a aliat si dr homeopata cu mine si mi-dat un remediu pt dilatatia insa de luat doar când începe travaliu. Sunt curioasa dacă functionoeaza.
Iti doresc sa ai parte de travaliu scurt...nu uita sa revii cu detalii! Poate la tine se confirma regula cu: la a doua sarcina e mai ușor!

#240
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 28 august 2013 - 09:02

Mirelaxia-asta era si grija mea, pt naștere. Am văzut ca ai făcut trat pt streptococ, asta era problema. Insa problema candidei mai discut-o cu dr. Dacă gasesti niscaiva remedii naturiste, dece nu? De regula sunt invazive.



Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -