Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Felicitari Andra! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (18)

gravidute sept2013 oct2013

242 raspunsuri la acest subiect

#221
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:48

buna,

 

Wish- sa iti asculti medicul si sa stai cuminte la pat, ca sa ajungi la 34 de  sapt macar.

 

Eu nu am auzit sa nu ai voie cu tampoane deala normale , mari - daca nu ai altele, ce vor face? iti dau ei?

 

Misandra, Adicris- vine ati revenit !!! Abia asteptam si vesti bune de la voi.

 

Ce grup de facebook? eu nu stiu nimic....dar vreau si eu in grup :)))

 

Ha! Ha! si eu mananc iaurt cu gem de visine facut de mama sau iaurt cu nectarine taiate bucatele mici...yami, ca o inghetata.

 

Eu am fost azi iar ma monitorizare la RM, si evident ca  aveam contractii de intensitate peste 100-- cum erau acolo evidentiate. In 40 de minute  am avut 5.

 

Medicul de  garda a spus ca nu imi mai face injectii, ca sunt in prima zi de sapt 37 si nu are rost.

Sa stau la pat cu tratamentul de gynipral si nospa , macar o saptamana. Eu sper sa ajung la 39. Sa vedem...poate reusesc.

 

Si eu ma simt obosita mai tot timpul, desi stau in pat si lucrez pe laptop- deci 0 activitate fizica.

 

Eu pentru ca sunt singura , mananc numai racituri ca mi-e lene sa ma ridic sa fac ceva. 

De joi ajunge mama inapoi in Bucuresti si cred ca o sa treaca ea pe la mine sa imi aduca mancare calda.

 

Referitor la vizite, desi si eu as vrea sa fiu singura cu bebe acasa, cel putin la inceput, imi dau seama ca pe mama nu am cum sa o tin la usa, sa ii zic ca nu am nevoie de ea, pentru ca ....voi avea cu siguranta nevoie de ea.

 

Iar prietenii, imi face mie placere sa vina sa mai schimbam o vorba sa imi mai povesteasca ce fac ei.....Ok, nu o sa-i tin cu bebe in camera, dar abia astept sa vina sa ma  vada. 

O sa vad eu cum o sa scap de droaia de recomandari .......dar macar ei imi vor ridica moralul, nu ma vor lasa sa pic in depresie. Singura am sanse de 99% sa devin depresiva. :))



#222
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:49

Criss, mult succes si nastere usoara!! [flo2]

 

Ca tot vorbeati voi de musafiri...Singurul meu avantaj ca sunt acum in spital e ca vine lumea acum in vizita deja, ceea ce nu ma indispune deloc, chiar imi face placere ca nu-s asa singura si am sustinatori morali. Cred ca le-am impuiat deja la toti capul cu absurditatile din spital. Macar ma si descarc asa. Cand ajung acasa, n-o sa mai fie asa aglomeratie.



#223
adicris13

adicris13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:50

Multumesc  Mina, Ela  [flor] 

 

Noi am implinit sambata 37 de saptamani, nu fara emotii, din saptamana 34 suntem pe tratament pentru contractii false multe si dese , repaus , samd. N-oi fi eu vreo atleta, dar atata standby ma lasa si fara putina conditie fizica cu care speram eu sa fac fata la nastere ( imi doresc mult sa pot naste natural ) 

 

Acum m-am mai linistit si cu fiecare zi care trece scade teama de nastere prematura, ramane doar teama de necunoscut, ca sa zic asa.... 

 

Pup burticile si mamicile ! Pe maine !!



#224
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 27 august 2013 - 20:15

Pastilutza, daca nu ai tampoane te trimite sa iei vata si tifon, banuiesc....iti vor face cateva asistentele, apoi te pune pe tine... :) nu stiu, zic si eu. Eu le-am facut pt ca erau pe lista de bagajul meu pt spital

Ref la grupuri pe fb, sunt pt cumparauri lucruri pt bebe purtate sau noi

#225
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 27 august 2013 - 21:10

Inca nu am contractii regulate si intervalul e aproape 30min, dar tocmai am eliminat dopul gelatinos

[majoreta]  [majoreta]  [majoreta] 



#226
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 august 2013 - 21:38

Criss, [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta]



#227
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:32

Haide Criss! Nastere usoara!

#228
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 27 august 2013 - 23:53

Criss, mult succes si nastere usoara! [majoreta] [majoreta] [majoreta]

 

Am fost si eu azi la doctor si am zis sa fac un pic de miscare si sa merg pe jos.. Numai ca nu am pus la socoteala faptul ca sunt 35 de grade afara [alcool]  Asa ca dupa 40 min dus intors de mers pe jos si un litru de apa, m-am simtit cam fara vlaga.. Ar merge un pui de somn acuma dar mai am de lucru ..offff!

 

Colul e lung si inchis, tensiunea buna, bebe miscacioasa si am avut si o contractie BH pe masa de control. Asa s-a bucurat doctorul, zice, bravo, vrem mai multe din astea!! Serioss???? [fri]  Nu chiar acuma, lasa sa mai stea bebe inca 3-4 saptamani

 

Un articol amuzant http://www.babble.co...egnancy-safe-2/

Chiar nu mai stiu cum e sa iti vezi picioarele de sus (si alte cele de sub burta), sa te incalti cu altceva in afara de slapi, sa mananci sushi etc etc Astea sunt problemele mele haha Oricum, chiar imi pare bine ca e vara, mult mai simplu sa fi cu burta la gura decat iarna [:D]


Editat de Elena_R, 27 august 2013 - 23:58 .


#229
misandra

misandra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 28 august 2013 - 01:21

Haide, Criss!!! Haide, Criss!!!


Eu tin galeria de noapte, am adormit aseara in timp ce o culcam pe Ana, cred ca m-a luat somnul inaintea ei, iar acum m-am trezit, e doar 2:00 ceasul si m-am pus pe halit. biscuiti cu telemea de capra si rosii si cereale cu lapte. nu, nu impreuna :)
Asa ca haide, Criss!!! Sa ne tii la curent!

Multam, Ella, ti-am "cerut prietenia" deja, ma scuzi ca la ora asta :)

Elena, am primit datele, inca nu am apucat sa ma loghez, sunt ocupata si biscuiesc si n-am decat doua maini. Multumesc mult! Si nu mai pronunta cuvantul sushi de fata cu gravida din mine :))) tanjesc rau dupa orezul ala cu peste.... offf...
Lasa ca te plimbi azi, o sa fie racoare cu udeala din ce aud de afara, eu intentionez sa fug pana in Sun Plaza sa caut indispensabili de unica folosinta.


Daniela, asta voiam sa te intreb, nu exista posibilitatea sa pleci din spital cu bebelusii pe propria ta raspundere?
Acum, eu stiu de la sot, e normal sa aiba protocoale medicale, daca Doamne fereste se intampla ceva, primul lucru care e intrebat medicul e daca a respectat protocolul. Protocolul fiind fix procedura pe care trebuie sa o urmezi in situatia X, Y sau Z, nu cred ca au voie sa circumscrie hartia unei situatii diferite. E inainte de 37 de saptamani, atunci facem aia (chiar daca nu se comporta ca un prematur). No, nu m-as lua de ei decat legat de faza cu alaptatul, eu cred ca-mi puneam spitalul in cap...

Pastilutza, multumesc de intampinare, lasa laptopul, vezi ca exista viata si dupa munca (spuse sfatoasa din mine, care mai avea putin si venea cu tot cu clienti acasa).

Maine dimineata am chef de hotdog, da, stiu, nu dati cu rosii stricate, crenvurstul nu e cel mai sanatos lucru care poate fi mancat, dar nu mai pooooot.... mananc putin, promit!

Ce ziceam? a, da, haide, Criss!!!

[majoreta]  [majoreta] [majoreta]



#230
misandra

misandra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 28 august 2013 - 02:11

Gata, am pus poze!!! Si, evident, m-am uitat la restul... ce e cu atata frumusete in grupul asta de mamici?





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -