Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Ai nascut ca o doamna sau ba?

nasterea

56 raspunsuri la acest subiect

#31
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 01:15

Ca o taranca si eu.  [clo]

 

De nu urlam, pe masa de nasteri nu mai ajungeam, ca a fost o nebunie, una iesea, alta intra.



#32
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 09:00

Ce chestie. Eu am nascut si ca o doamna  la cezariana si ca o taranca la nastere normala. Pentru ca am avut din ambele.. Ce se pune? [:)]



#33
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 16:52

Apropos de cezariene, un articol despre motivele pentru care sunt atat de multe in Romania comparativ cu alte tari: http://www.evz.ro/de...ri-1075737.html



#34
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 12:04

Dragut articolul :))

nasterile naturale sunt primele pe care le asisti ca rezident. Mai intai cu cineva langa tine si apoi singur.

Incontinenta urinara de care spune si cistocelul, rectocelul, sunt lucruri care vin odata c inaintarea in varsta si sunt frecvente la femeile care nasc natural, mai ales daca la nastere greutatea copilului nu a fost una mica.

 

Cezariana nu este aleasa de medic sau sugerata de medic pt ca nu stie sa foloseasca forcepsul (intr-un an jumate de munca cred ca de 2 ori am vazut sa fie folosit si de ambele dati cu succes). Fostul meu sef care a iesit la pensie acum a spus ca nu a mai folosit forcepsul de mai mult de 10 ani. E pro nastere naturala si isi incuraja tot timpul pacientele sa nasca natural, nu prin cezariana.

Cezariana este preferata de unii medici pt ca se face programat. La ora x vii la spital, operezi si pleci acasa, nu trebuie sa te trezesti noaptea la 3 sa fugi la spial ca sa asisti o nastere si a doua zi sa lucrezi normal.

 

si este preferata si de paciente.

Vad ca nu spune dr si complicatiile de la cezariene, care sunt mai de temut decat o ruptura de perineu sau vaginala sau de col, care oricum exista si care poate fi facuta si de un rezident de anul 1 (bineinteles pana la un punct, ca si aici sunt de mai multe grade).



#35
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 23:05

Xio, fraza cu "e preferata de paciente" depinde de tara, de caracter si de educatie. 

 

Am nascut destul de greu pe cei doi mai mari (au avut peste 3,7 kg pentru o mama destul de mica) si nu mi-a trecut prin cap ca as putea face cezariana (stiam ca sunt bine plasati si bine-mersi). Medical cezariana mi se parea ceva impotriva naturii.

Cind am scris "am nascut ca o taranca" m-am gindit cu foarte mult drag la une din bunice care a nascut de 11 ori normal si cu moasa linga ea. La mine prima nastere s-a facut inainte de ora 5 dupa-amiaza in spitalul universitar, deci erau multi medici, apoi am nascut mai tirziu numai cu moasa. Anestezistul fusese sa faca peridurala (il vazusem de fiecare data la o consultatie inainte de termen) si trecea din cind in cind; era medic de garda, era pediatru de garda. Era acelasi spital unversitar cu sectii de cardiologie si cu reanimare, deci nu aveam nici un motiv sa-mi fie frica.

Ceea ce m-a linistit complet [:)]  a fost ginecoloaga mea care a urmarit sarcina pina in luna a 7-a spunind apoi ca ea nu face nasteri, ca ea trimite pe toata lumea la spital si ca ea insasi a nascut numai cu moasa. 

 

Aici in Franta se prescriu sedinte de educare perineala care se fac cu o moasa sau un kineziterapeut specializat. Problemele de incotinenta sunt foarte rare. 



#36
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 07:30

Incontinenta apare oricum mult mai tarziu.

Eu spuneam de Romania, ca acolo vor f multe cezariana. Si in Germania a inceput trendul cu cezarienele la cerere.



#37
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 14:07

Am nascut de doua ori prima data ca un animal(2002)si apoi ca o doamna(2012).Sunt mamici care imi cunosc povestea primei nasteri asa ca acum imi e mai usor sa vorbesc 

     La prima nastere a fost ok pana la un punct  adica dilatare de 8 cm cand am ajuns nastere rapida circa 30 minute.Nu mi-au administrat nici anestezie nici nimic.Veti spune ca toate trec prin asa ceva.Asa am crezut si eu pana cand au inceput sa ma coase(copilul a venit repede si nu au taiat asa ca tesutul s-a rupt).A cusut medicul o ora FARA ANESTEZIE .Am simtit fiecare impunsatura dar el nu a simtit urletele mele.Si acum imi aduc aminte ca eram plina de sange pe maini cum incercam sa il prind sa nu mai coase.

     Asa ca a doua oara am optat pt privat si nu pt ca sunt fitoasa sau ca ma dau bani afara din casa ci pt ca eram traumatizata.A durat 10 ani sa imi fac curaj sa mai fac un copil.Am ajuns la clinica la 11 dimineata cu ceva crampe (ca nu le pot zice dureri ) .Am stat in salon la povesti cu asistentele si cu sotul (l-au lasat cu mine in fiecare minut).La ora 15 a zis moasa sa ma duc sa vada cum stau de dilatare timp in care sotul coboara la masina sa imi ia telefonul.Era 15.10 cand am urcat pe masa si aveam 5 cm dilatare .Moasa ma intreaba daca sunt pregatita sa nasc pt ca daca sunt imi rupe apa.Ce sa spun ?Sunt.A rupt apa si in 5 minute am nascut.Atunci a ajuns sotul de la masina(care era in curtea clinicii)asa ca i-au pus fetita in brate si a plecat cu asistenta sa o spele.Inima imi zbura din piept si nu de durere sau de fericire (desi era mare)ci de frica ca urmeaza sa ma coase.Au adus fetita inapoi au pus-o pe pieptul meu si acolo a stat pana a terminat doctorul de cusut .

      Acum as mai face inca un copil pt ca nu ma mai tem .



#38
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:54

In Romania complicatiile de la cezariana nu sunt deloc cunoscute de paciente si trecute cu vederea de majoritatea medicilor din motivul de mai sus (comoditatea lor). Toata lumea insa a auzit de nasteri naturale grele. Am vazut ca mai nou si medicii popularizeaza cezariana prin diverse articole si interviuri pe net tocmai ca sa aiba mai multe amatoare de asa ceva.


Ita2v, felicitari pentru nasteri si pentru copii. Eu cred ca a doua nastere a fost mai usoara si pentru ca a fost a doua; la mine a treia a fost cea mai usoara, cum zici si tu, mai mult crampe, nu dureri. A doua a fost la mijloc :)

#39
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:24

prima nastere e intotdeauna cea mai grea, urmatoarele merg mai repede si mai usor.

Complicatiile de la cezariana sunt ca cele de la orice operatie, ideal este ca pacienta sa fie lamurita si sa inteleaga ce presupune una si ce presupune alta.

Cezariana nu este facuta doar dinc omoditate fara sa te gandesti la riscuri, sotiile de ginecologi pe care le stiu au nascut majoritatea prin cezariana. Si cand spun maroitate, ma refer la minimum 80%.



#40
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 17:57

La ce bun sa tipi? Doar nu esti pe stadion.. [:)]

Am facut epidurala destul de tarziu (pe la vreo 8 cm, pana in momentul ala nu am avut nevoie de nimeni si de nimic [:)] ) apoi  cred ca ma puteau taia si in 2 ca n-as mai fi simtit. 





Etichetat si cu nasterea

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -