Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Ai nascut ca o doamna sau ba?

nasterea

56 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 august 2013 - 07:41

Ca o "doamna", dupa 36 de ore de travaliu cu bebelina de 4.100kg (la o mamica de 1.50m si 50kg), doctora mi-a zis "Pot sa te mai las, dar nu iese sigur", impingeam de o ora deja. Recuperarea dupa nastere a fost ok, asistenta medicala jos palaria (de astia aici au un blazon de sustinut - si preturi pe masura [:)] )

Si a doua nastere tot ca o "doamna" cand dupa nici 30min de travaliu, s-a desprins placenta si a sters visele mele de VBAC. Au urmat hemoragia, panica mea, groaza ca mor cu tot cu copil totul in jur de 5 minute pana cand mi-au pus mascutza si somn usor. Au salvat si copilul, m-au salvat si pe mine, sa le dea Dumnezeu sanatate. 

Doctorul zice ca daca mai fac copii ma naste tot ca "doamna" planificat ca sa nu aiba surprize. Dar nu e cazul, ca trauma mi-a ramas, am cosmaruri noaptea si nu mi-a groaza de o alta sarcina  [fri] .

Bine ca a fost bine.



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 23 august 2013 - 09:35

Eu am nascut fix asa cum mi-a fost dat, nu am avut eu de ales [:)]

Pana la urma conteaza doar finalul fericit [il]



#13
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 august 2013 - 11:52

Doamna esti daca te simti asa, indiferent de modul in care ai nascut.

Eu am nascut "normal" cu epidurala. Pentru ca nu-mi place neprevazutul, nu puteam sta cuminte sa astept copilul sa vina.. cand vrea el, asa ca la aproape 39 de saptamani i-am dat afara (provocare) cand era doctorita de garda in clinica (amandoi sunt nascuti martea). In timpul travaliului glumeam cu rezidentii, in preajma nasterii hop si barbatu-meu cu camera sa filmeze, glume cu doctorita sa nu lesine sotul ca nu sunt specializati in barbati, fete de la sanitar care cica invatau (mi s-a cerut acordul in prealabil), doua ore dupa nastere (cand nu trebuia sa dorm) am vorbit continuu la telefon cu toti prietenii, colegii, neamurile. A doua zi dupa nastere eram la sala de gimnastica gravidute (in spital - urcat pe scari doua etaje), cu un capucino si la povesti.

Alaptatul (desi am facut-o) a fost mult mai dureros si neplacut ca nasterea. La capitolul alaptat nu ma simteam prea doamna...



#14
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 23 august 2013 - 12:20

Mai, eu n-am nascut ca o doamna :) nastere naturala cu epidurala, fara dureri. Frumos de tot, insa in momentul expulziei cand s-a aruncat pe moasa pe burta mea (nesteptat pentru mine) am injurat-o foarte, foarte rau :))

 

A fost ceva involuntar, jur [:D]


Editat de J G, 23 august 2013 - 13:10 .


#15
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 23 august 2013 - 13:14

Eu am nascut ca o doamna .... profesoara de muzica. Asta m-a intrebat medicul de garda cand eram in travaliu, daca predau muzica. Imi dau seama cum se auzea ...
Norocul meu si o urechilor celor din jur ca nu a durat decat vreo cateva ore.

#16
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 august 2013 - 14:18

edit:doamna complet tot n-am fost. Ca n-au prea avut efect alea de durere si cand m-au scos din sala imediat dupa cezariana, ma durea asa de tare uterul ca o ora a stiut tot spitalul.Dupa niste perfuzii am tacut si am redevenit doamna....


Editat de eumada, 23 august 2013 - 17:02 .


#17
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 23 august 2013 - 14:43

Mai, eu n-am nascut ca o doamna :) nastere naturala cu epidurala, fara dureri. Frumos de tot, insa in momentul expulziei cand s-a aruncat pe moasa pe burta mea (nesteptat pentru mine) am injurat-o foarte, foarte rau :))

 

A fost ceva involuntar, jur [:D]

Eu n-am injurat pe nimeni, dar mi-am bagat si eu niste chestii pe care nu le am in dotare, la "livrare"....noroc ca nu stia nimeni ce vb eu acolo, doar tatal copilului. 



#18
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 23 august 2013 - 23:22

La prima nastere "normala" cu epidurala am fost foarte doamna, facusem tot felul de cursuri de nascare si aveam nshpe strategii pregatite, pe care oricum n-am prea apucat sa le folosesc ca bebe a venit repede si usor. De fapt am racnit o singura data, la mega-contractia care m-a adus la 10cm si pe care am simtit-o din plin cu epidurala cu tot. In rest ma certam cu medicul de garda ca eu nu voiam epidurala asa de repede, ca mai rezistam si fara, iar el nu intelegea ce-am de-mi place sa ma doara [biz]

La a doua nastere n-am mai fost chiar asa de doamna, desi de data asta a fost cezariana, dar eu eram deja in travaliu serios si pana nu mi-au facut anesteziile de rigoare mi-am manifestat durerea fara restrictii, n-am mai aplicat nici o strategie nimic, ca veneam dupa o sarcina grea si nu mai aveam rabdare si eram si ofticata ca nu ma lasau sa nasc natural pentru ca unul din bebei nu se intorsese [batcap] doctorul, care stia cat de doamna am fost la prima nastere, cred ca s-a cam socat de vocalizele mele, ca m-a informat asa timid ca nasterea doare [:-)))]



#19
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 26 august 2013 - 09:25

oh...eu am nascut de doua ori. Prima data in Romania, in 2006. Eu voiam natural, in schimb doctorita mea a crezut ca eu sunt o "doamna", asa ca mi-a facut fermoar pe burta. De ce? Habar nu am, si nici ea nu a stiut sa-mi spuna cand am intrebat-o la controlul de 6 saptamani. Am vazut fetisoara copilei la multe ore dupa, cand m-am trezit din anestezie. Cateva secunde am putut sa o admir, inainte ca asistenta de la neo nato sa ia sarmaluta si sa o duca. Mi-am vazut copilul cu adevarat abia acasa.

 

A doua oara am nascut acum 3 luni, aici. Aproape cum imi doream eu. M-am luptat cu toti ca sa pot naste cum voiam; natural,in apa. Ah, ii "multumesc" si acum doctoritei din Ro datorita careia am fost considerata sarcina cu risc si doar un singur spital din stat m-a acceptat sa nasc in apa la ei...cu monitorizare permanenta; si nu la centrul de nasteri, unde voiam eu, ci in spitalul propriu zis.

Eu am vrut asa, in apa, fata mea a vrut altfel. A iesit atat de repede incat nu a mai fost timp. A fost superb, nastere naturala, doar cu un gaz care nu avea nici un efect asupra durerii, doar ma ajuta sa ma focusez pe respiratie, tatal copilei cu mine de la inceput pana la sfarsit, moasa care la expulzie nici nu a pus mana pe mine si nici pe copil cand a iesit, momentele sublime imediat dupa cand, in liniste si pace mi-am tinut fetita in brate si i-am dat sa suga...

 

Am invatat lectia...a treia oara intru in cada de la primele contractii; si nu las pe nimeni sa ma trimita acasa pana cand nu mai pot vorbi pe contractie si pana se rupe apa! Eu nasc repede, vreau in apa, si al patrulea copil nu mai fac!

 



#20
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 17:34

In orele de travaliu este ingrozitor,durerea atroce, insa nu am scos un sunet,doar imi curgeau lacrimile pe obraji. Toata lumea m-a felicitat,cat de cuminte si linistita am fost si am nascut natural si fara epidurala. Cred ca tine de individ si de puterea/pragul de rezistenta la durere. Nu pot sa le condamn pe mamicile,care se manifesta altfel decat mine,pentru simplu fapt si motiv ca in momentele respective reactionezi la durerea produsa de contractii si fiecare este libera sa se exteriorizeze sau nu ( macar atunci :) ).



Etichetat si cu nasterea

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -