Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Ai nascut ca o doamna sau ba?

nasterea

56 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 august 2013 - 13:38

Orice mama are un subiect special ... o anume zi de care isi aminteste cu drag si emotie. Este vorba despre ziua in care a devenit mama si copilul a vazut lumina zilei ...

 

Oricarei mame ii face placere sa isi aminteasca acele momente ... chiar daca a fost cu tipaturi, cu gemete, cu diverse neplaceri [soricel]  ... si oricat de greu a fost, parca emotia si bucuria din final acopera acele clipe.

 

Haideti sa ne re-amintim ... cum ati nascut? Ce tineti minte in mod special in acea zi.

Ca sa deschidem putin conversatia ... am o intrebare cu capcana: Ati nascut ca o "doamna" ?

Eu nu prea dar cine stie :))   [bib]

 

 



#2
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 22 august 2013 - 15:06

Eu am nascut de doua ori (in 2006 si in 2012), dar niciodata ca o "doamna" [:-)))]

 

In acceptiunea unei asistente din spital, acum 7 ani - "a naste ca o doamna" = a face cezariana!! Sunt convinsa ca si in ziua de azi are aceeasi parere! Tot ma batea la cap: "cum? nu vrei tu sa nasti ca o doamna? sa nu simti nimic, sa fii relaxata???" NU! Daca pot naste natural si asta e cursul firesc al lucrurilor, de ce sa nu o fac??

 

Si asa am preferat sa nasc natural. La prima nastere a fost cu anestezie, la a doua fara! Au fost doua experiente diferite prin prisma durerilor resimtite, a duratei travaliului, a starii de dupa...

 

Voi vorbi despre nasterea "pe viu", fara anestezie: a fost greu! Foarte greu! Am crezut ca o sa mor acolo! La modul cel mai serios! Dureri ca alea nu cred sa existe pe lumea asta si asta cred ca o poate confirma orice femeie care a nascut asa...Am plans mult, am strigat ca nu mai pot [soricel] , am transpirat prin toti porii corpului meu, DAR..a meritat! [il]  A durat foarte putin nasterea in sine, insa mie mi s-a parut o vesnicie [:)] 

 

Nu stiu cum naste o "doamna", dar eu m-am simtit o doamna dupa nastere [:-)))] La putin timp dupa, stateam deja in fund pe pat, mancam si beam fara probleme, imi tineam puiul in brate si il alaptam! O contributie imensa la starea de bine a avut-o dr mea, careia nu am avut cuvinte sa ii multumesc pt profesionalismul sau! [flo2]

 

Si ca o concluzie: acele clipe/ore de durere si chin se vor uita!!! Ramane bucuria [bb]  din viata ta!



#3
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 22 august 2013 - 16:25

Am nascut ca o doamna la propriu, adica am ales cezariana. Am probleme cu mijlocul si un prag foarte scazut al tolerabilitatii la durere, asa ca am ales cezariana.

 

Mie nu mi s-au parut cumplite durerile dupa operatie, m-am refacut relativ usor.

 

N-am sa uit acea fatzuca minunata, leit taicasu, parca era o miniatura a sotului. 

Era minunat, asa cum l-am dorit, asa cum l-am asteptat.

 

Si pentru ca nu am stiut si nu am fost invatata sa alaptez, mi-a ramas o singura amintire placuta, undeva la spital cat a stat si el cu tatzica in gurita fara sa tipe, tin  minte acea conexiune ca pe ceva intim, minunat.

Parea sa suga, dar nu sunt sigura..



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 august 2013 - 16:45

Am nascut ca o "doamna", dar din considerente medicale.

Imi amintesc chipul extrem de mirat al sotului meu, in timp ce tinea in brate fetita noastra nou-nascuta; semana leit cu el, era copia lui in miniatura. [il]

Am alaptat-o 3 luni jumate, apoi a secat izvorul.



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2013 - 17:54

Ca o doamna......si  a doua zi dupa cezariana eram cocotata pe gardul maternitatii.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 august 2013 - 18:55

Natural, cu epidurala, si fara sa strig. N-am simtit mai nimic, a fost o nastere incredibil de usoara care mi-a lasat cele mai frumoase amintiri.
Am nascut apoi si ca o "doamna" prin cezariana de urgenta la aproape 42 de saptamani dupa un travaliu indus esuat, dar sincer mai frumoasa a fost prima nastere.
A treia nu se mai pune.....cezariana programata...n-a avut nimic special nasterea in sine, dar rezultatul a fost ca si mai inainte, de exceptie :)))

#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 august 2013 - 19:23

Ca o mare "doamna"  [:D] .



#8
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 22 august 2013 - 20:18

eu am fost DOAMNA de 3 ori.am nascut natural,fara nici o anestezie,fara nici un calmant.La a doua nastere a fost atat de rapida livrarea ,ca rezidentul de era de garda a apucat sa zica...pai,pe DOAMNA :-) nu am vazut-o in sala de travaliu ...nuu,ca a venit in expulzie ,si in urmatoarele maxim doua minute s-a trezit cu bebelina livrata :-) .Asa nasteri sa tot ai in garda :-)



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 22 august 2013 - 23:03

Asa am nascut si eu, f repede, a doua oara

Prima data a fost mai greu, cu travaliu in toate fazele sale, dureri, etc

 

N-am nascut ca o dna... am avut nastere naturala de fiecare data



#10
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 august 2013 - 01:45

Ca o "doamna", dupa 36 de ore de travaliu cu bebelina de 4.100kg (la o mamica de 1.50m si 50kg), doctora mi-a zis "Pot sa te mai las, dar nu iese sigur", impingeam de o ora deja. Recuperarea dupa nastere a fost ok, asistenta medicala jos palaria (de astia aici au un blazon de sustinut - si preturi pe masura [:)] )

Si a doua nastere tot ca o "doamna" cand dupa nici 30min de travaliu, s-a desprins placenta si a sters visele mele de VBAC. Au urmat hemoragia, panica mea, groaza ca mor cu tot cu copil totul in jur de 5 minute pana cand mi-au pus mascutza si somn usor. Au salvat si copilul, m-au salvat si pe mine, sa le dea Dumnezeu sanatate. 

Doctorul zice ca daca mai fac copii ma naste tot ca "doamna" planificat ca sa nu aiba surprize. Dar nu e cazul, ca trauma mi-a ramas, am cosmaruri noaptea si nu mi-a groaza de o alta sarcina  [fri] .


Editat de Madanic, 23 august 2013 - 01:46 .




Etichetat si cu nasterea

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -