Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 84

babute fiv

200 raspunsuri la acest subiect

#41
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 25 august 2013 - 18:50

Sandy, e decizia ta cum si ce teste vrei sa faci.
La mine la odisee am avut o graviduta de vreo 41 de ani, căreia i-a iesit bine dublul test, insa ea a cerut medicului ei sa ii faca si amnio. A fost pur decizia ei, pentru ca nu a vrut sa aiba incredere in statistici, dar nici sa nu aduca pe lume copilasi bolnavi. la vremea respectiva am crezut ca e tare curajoasa. Jos palaria! Acum e mămică de fetite, s-au nascut la 34-35s, parca, dar bineinteles ca sunt frumoase si sanatoase. Scrie si la odiseea lui Alex ;-)

#42
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 25 august 2013 - 19:33

Sandy, tocmai de asta trebuie sa fie f exact masuratorile ecografiei, ca sa corecteze statistica busita de varsta.



#43
Teardrops

Teardrops

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 26 august 2013 - 02:29

Hello [flo2] 

se pare că nu am somn.. în timp ce soțul îmi doarme alături am reușit să recuperez ce s-a scris la topicurile de le urmăresc [:D]  bineînțeles că nu v-am uitat și [cit] :

 

elly [pup] eu nu am făcut multe din ce ai făcut tu.. ce am făcut eu a fost doar o IA.. nereușită evident [bang]  urmează să mai fac 2 sau 3 (nu știm sigur) din ianuarie încolo..

- multă sănătate prietenei tale! [flo2]

 

sandy [pup] pup inimioara bătăioasă [flo2]

 

sami [flo2]

 

off măi fetelor.. eu când citesc teratozoospermie parcă mă veselesc și zic că și al meu soț dacă ar avea doar atât ar fi bine.. noi din păcate ne luptăm și cu OLIGO- și cu ASTENO- și cu TERATO- și cu ZOO- spermie și cu SEVERĂ.. parcă asta a noastră sună a ceva mai rău decât teratozoospermie [fri]  dar dacă a fost bine o dată trebuie să fie bine și următoarea dată.. TREBUIE.

P.S.: nu cred că 2-3 țigări pe zi și 1-2 beri sunt motivul principal al problemelor de infertilitate la bărbați.. eu dețin una bucată bărbat care nu fumează, nu cafea, nu cofeină în general (poate foarte rar o cafea mică la muncă atunci când lucrează de noapte).. iar de băut nu se omoară.. cât e la muncă (15 zile) nu bea strop de alcool (nu au acces la alcool) iar acasă mai bea o bere, un vin.. până și medicii mai recomandă.. să fim serioși, nu avem bărbați alcoolici că altfel (zic eu) nu-i mai țineam lângă noi. Nu-i număr berile sau paharele când mergem pe undeva.. Își dorește cel puțin la fel de mult ca și mine un copil și știe când să se oprească. Motivele sunt altele.. la noi singurul găsit e o prolactină ușor mărită.. dar cică nici asta nu ar trebui să-i dea diagnosticul de OATZS severă.. astea sunt probleme genetice din punctul meu de vedere.. sau cel puțin prefer să cred asta poate pentru că am nevoie de un motiv, o cauză, din moment ce ele încă nu există..

 

vă pup pe toate [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup]



#44
ioana7853

ioana7853

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 august 2013 - 08:22

Buna fetele . Va citesc mesajele de ceva vreme ,dar am asteptat mereu momentul apropiat FIV-ului ca sa scriu .In primul rand sanatate la gravidute si aveti grija de voi si de [bib]  binenteles . Sim cum te mai simti [flo2] ?

Eu am facut azi ultima injectie , iar in seara asta trebuie sa merg iar la spital pentru injectia HCG . Voi cum v-ati simtit dupa injectia asta ? Miercuri dimineata am ICSI , iar lunea viitoare am ET . Sper cam pe la jumatatea lui septembrie sa va scriu ca astept un bebe .  

 

Daca se poate sa imi raspundeti si mie cam cum reactioneaza corpul la HCG( dureri, balonari , etc ) sa stiu la ce sa ma astept . Sincer imi este cam frica, pentru ca deja am dureri cumplite cand ma asez pe scaun , sau cand ma ridic brusc simt ca mi se rup ovarele .

 

Va pup pe toate [flo2]  . O zi buna !!!!!



#45
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 26 august 2013 - 10:04

Ioana.. la mine corpul nu a avut nicio reactie la hcg....dar depinde ..in general fiecare reactioneaza diferit...
Mie de stimulare mi e frica...sa nu fac hiperstimulare.... am avut si eu reactii urate la stimulare..dar am uitat de ele...
Eu cred ca ar fi bine sa nu te stresezi si sa stai linistita..
Mult succes

#46
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 26 august 2013 - 10:08

Teardrops...si sotul meu are exact aceiasi problema si sincer nu ma stresez..ca i s or gasi 5 gigei buni pt ICSI... nu ti stresa sotul...
Verifica daca aveti toate analizele facute..de fapt, tu sa ai analizele toate facute: hormonale , de secretie, de tiroida, de trombofilie, de imunitate .....
Succes

#47
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 26 august 2013 - 10:14

Eu ma odihnesc azi putinel pt ca am avut niste zile ingrozitoare.... inmormantare si nunta.....
La nunta a fost fff frumos si obositor...
Am incercat sa ne simtim bine si sa nu observe invitatii ca suntem suparati
Rudele sotului au fost cu inmormantarea si noi cu nunta
:(((((((
Dar asta este....
La nunta a fost ffff frumos...

Ma bag la somnic azi....

#48
ioana7853

ioana7853

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 august 2013 - 10:45

Ioana.. la mine corpul nu a avut nicio reactie la hcg....dar depinde ..in general fiecare reactioneaza diferit...
Mie de stimulare mi e frica...sa nu fac hiperstimulare.... am avut si eu reactii urate la stimulare..dar am uitat de ele...
Eu cred ca ar fi bine sa nu te stresezi si sa stai linistita..
Mult succes

 

Multumesc frumos , incerc sa ma linistesc . Cred ca dureri mai mari ca acum nu o sa am din cauza hcg-ului , mai am o zi si scap .

Somnic usor [mata]



#49
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 26 august 2013 - 13:01

Bună Ioana, multă bafta și sa ne dai vesti cu inimioara. Eu am avut hiperstimulare, efectele se vad acum, mecanic vorbind, dar le rezolv apoi. În schimb am avut ovule viabile. Eu am fost balonata și asa am rămas, am în permanenta burta umflata, dar asta este, m-am obișnuit, bebe sa fie bine. Sa nu te stresezi, durerile vor trece. După implantare când urinezi sa nu faci cu presiune, sa lași sa curgă de la sine și sa stai în pat, 2-3 zile. Fetele de aici m-au învăț și ajutat mult.

Mulțumesc celor care mi-au scris în legătură cu hematomul și celor ce ma încurajează. Maine la ora 11.00 am programare pentru dublu test. Mi-e frica de mor...

Și acum ceva vesel, bebe meu tare mofturos,nu pot sa strâng masa, sa ma apropii de mașină de spălat vase fără sa ma leg cu fular cu parfum la nas... Și de coșul pentru gunoi... Acum încercam să șterg dulapurile în bucătărie sa îmi fac de treaba și nu suporta nici o substanță de spălat... Mi-am luat liber ca nu vreau sa vorbesc cu nimeni.

#50
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 26 august 2013 - 14:26

Fetelor va pup!

 

Sim ma bucur ca esti mai bine! si bebe lasa-l sa fie mofturos [:)] [flo2]

 

Nanne, Alex nu conteaza ce iese vorba voastra daca masuratorile sunt ok, ca materialul genetic are 27 ani [:)]
; la amniocenteza nici nu ma gandesc...

 

Ioana bafta multa; eu am avut doar la primul Fiv o stare mai nasoala de la pregnyl; la urmatoarele nu!

 

Elly pupic si sa fie bine de data asta!

Gabby la fel, ca parca sfarsit de august era nu [:)]

 

Sami [flo2]

 

Teardrops nu e vorba de alcoolism! dar berea si vinul alb sunt recunoscute pt afectarea calitatii spermei fara a bea in cantitati industriale! daca sunt prbl genetice ele se pot vedea la teste geneticel dar sa stii ca si o infectie poate da OATS, la fel ca si stresul, la fel ca si statul mult pe scaun sau in masina, la fel baile calde sau telefonul mobil sau calcultorul tinut in apropierea organelor genitale

Ce poate ajuta dincolo de medicatie miscare, iubareala, tratarea infectiilor, dusuri calai, in loc de fierbinti si telina:) pupici si bafta!

 

 

sa aveti o saptamana frumoasa!


Editat de Sandy2707, 26 august 2013 - 14:32 .




Etichetat si cu babute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -