Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 84

babute fiv

200 raspunsuri la acest subiect

bombi

bombi

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 21:20

samira[pup]

eu nu am noutati, doar niste analize la care nu stiu ce sa fac cu rezultatul ...

prin studiile tale imunologice ai gasit vreo solutie ce se recomanda in caz de KIR sau compatibilitate HLA?

Editat de bombi, 02 septembrie 2013 - 22:16 .

• 0

Sim_agn

Sim_agn

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:02

Cuplul ne cunoaste f bine si stiu si despre faptul ca avem probleme, insa ea nu se lasa niciodata de la a face remarci. De genul: "aleaga si tu dupa copii mei sa vezi cum este", "poate nu ramai din cauza ca faceti si s*x de placere si nu pt a face copii" sau "cand nu o sa mai fiti fixati pe curatenia si decoratia casei voastre poate o sa vi se intample, deocamdata D_zeu crede ca nu meritati" si etc...

Asta este, sunt unele care se intalnesc cu sotii in pat o data pe an si le ies bebei si altele care se lasa pe mana laboratorului. [:)]

Cu alte cuvinte am niste analize de Z3 de facut din care nu recunosc:
delata 4 androstene dione
17 oh prog
Cine stie ce sunt?

Ah si histeroscopia se face in prima parte a cm-ului, nu?

• 0

Sim_agn

Sim_agn

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:07

Doamne Gabi, ce nemernici, eu ii dădeam afara din casa. Sunt răutăcioși și eu am avut parte de multe, în schimb mi-am pierdut diplomația și am selectat mult. Și mie mi s-au pus copii în brate '' sa vad cum este '' sau poate ca sunt pedepsita... Am plâns și mâhnit mult...
  • 0

gabyv

gabyv

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:44

Multumesc de raspuns, fetelor! [flo2]
Bombi, nu te-am mai vazut de mult!
Josephine, nu mi-a dat si DHEA, plus ca nu sunt suspecta de SOPC.

Am vb un pic despre toleranta la gluten si infertilitate si mi-a zis ca o sa analizeze si posibilitatea asta.
Am zis sa analizam NK, dar mi-a zis ca este mai mult pt esec de implantare, ceea ce nu este cazul meu.
Ei tot sustin ca avem o problema cu embrionii.
Vedem ce  solutii imi mai dau!

• 0

vreau_bebel

vreau_bebel

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 23:05

Ma bag si eu putin in seama, ma iertati ca dau buzna, dar nu ma pot abtine,  cele mai grele remarci sunt cele venite de la persoane care stiu cat de cat prin ce trecem.

Eu am o colega "draga", care de fiecare data cand ma "prinde la inghesuiala" se lamenteaza ca nu stie cum sa se mai protejeze de o alta sarcina ca nu fie nevoita sa faca al nustiu catelea avort.  I-am zis o data verde in fata " auzi gagico, stii bine ca eu pe parte de contraceptie/conceptie, nu te pot ajuta, asa ca mai bine sfatuieste-te cu barbatu tau. Si in gandul meu "si cu cine te mai ... ", ca e cunoscuta cu preocupari extraconjugale...

Si pana la urma  n am dat chiar buzna, si dupa varsta si dupa nr de fivuri, ma incadrez la fix in categorie ))

Va pup cu drag, doamne dragi!

• 2

elly_me

elly_me

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 08:33

[smulgpar] [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]

Eu am fost la dr .. in Z2 ... f dragut dl dr .. a analizat cu atentie celelete fiv-uri ...si s-a declarat nemultumit de productia me ff slaba de foliculi antrali ...

..si nu prea mi-a dat sanse de reusita luna aceasta ...si poate nici luna viit ....dar voi incerca si luna viitoare sa vad cati folic. am ....

Mi s-a sugerat donate ... si in sufletul meu parca stiam ...

Dar nu renunt, vom mai face o incercare cu materialul propriu ... cand voi avea sufic. folic .

Si apoi .. ce-o vrea DD..

Eu cred, de fapt ca am fost ff obosita si stresata luna aceasta ... parca am avut prea multe pe cap ...

Asa ca voi incerca sa ma relaxez ... voi pleca weekend-ul acesta la tara .. caci nu am mai fost de ff mult timp ... si s-au cam suparat parintii pe noi .. [ups]

Si apoi voi face o analiza ... si voi trage o linie .... mai groasa ...

• 1

elly_me

elly_me

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 08:37

Parca simteam eu nu va fi ok ...

Asa ca acum sunt intr-un mare butoi  cu smoala ...

[zid]

Va popppp

• 1

Sim_agn

Sim_agn

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 09:55

Elly_me , dupa mult chin si suferinta, vin si bucuriile.Poate trebuie sa mai rabzi un pic. Nu te descuraja TE ROG ... ce sa faci, tot inainte cu Dumnezeu [pup]

Dar incepusei tratamentul pentru stimulare?

Mie mi-a facut tratament lung, deoarece erau mici si putini, pana la urma au ajuns la o dimensiune acceptabila, nu optima....dar, a functionat. Bine au ramas sechele in urma la ovare, unul este cazut altul marit, dar o sa ma gandesc apoi la asta.

• 0

nanne16

nanne16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 10:40

Elly, nu vad care este problema daca ai putini antrali. Eu cu AMH scazut, am avut cam tot la fel. Rezultatul la punctie 4 oo mature, transfer in 3z pe cei mai buni, iar rezultatul urmeaza sa il intalnesc cu mare bucurie si emotie peste vreo luna si putin.

Atat timp cat mai ai antrali, se poate incerca cu material propriu. Eu as face un fiv pe natural cum a facut Adriana si apoi transfer de 2-3z, nu are sens sa mergi pana la blasto cu productie mica.  [flo2]

Adriana, vazusem ca ai scris zilele trecute, dar m-am luat cu altceva.  [batcap] Suntem bine, crestem, eu inca mai sunt mobila, pentru ca nu am doua briose in cuptor... banuiesc ca noptile vor deveni mai albicioase, pentru ca m-am tot foit azi noapte, cand pe dreapta, cand pe stanga...

Fetelor, m-ati innebunit cu galustele cu prune, iar eu nu sunt rea de pofte. Am vorbit si eu cu bucatarul, sa vad daca se incumeta...  [:-)))] Pana atunci, mananc prune coapte si dulci, pentru ca mi-e la indemana!

Pe de alta parte, slava Domnului ca nu am avut cunostinte si prieteni, care sa faca comentarii nepotrivite. De ex, soacra mea i-a zis mamei anul trecut cand am anuntat-o cu prima "sarcina", ca nu a vrut sa insiste, pt ca s-a gandit ca nu vrem copii.  [:)] Apoi avem si prieteni, care au copii obtinuti tot cu ajutorul RUAM, asa ca stiu si ei cum e... sau care au pierdut 2-3 sarcini pana la a-si tine copilul in brate... oricum, cred ca in grupul nostru, nu a avut nimeni copii sub 30 si... de ani.

Bebel, zi-i colegei, ca cea mai buna cale de contraceptie, de cand lumea si pamantul, este abstinenta!  [:-)))] sau steriletul, sa faca si ea o vizita adevarata la un gine...

Da, neuronii mei sunt in conced!  [:-)))] daca va întrebati cine-a scris rândurile de mai sus! [batcap]

• 0

Sandy2707

Sandy2707

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 10:42

Fetelor wow da ce-ati scris!

Bombi [flo2] cauta dr Economu atena pe net si vei gasi cevasi de asemenea rialab sua, si mai cauta site dr Sher ca si acolo gasesti date despre compatibilitate HLA; am mai pus eu niste linkuri mai in urma cu vreo 2 luni.

Gabby [flo2] pai dr tai sunt ciudati tare ...pai tu nu ai avut RIF tinand cont ca embi tai nu s-au implantat niciodata? Auzi da tu nu poti da o fuga in Ro sa iti faci toate analizele astea?

Histeroscopia se face fie in primele 10 zile de CM, fie la 7 zile dupa ovulatie (mai erxact in ziua cand ai varfuol de progesteron dupa ovulatie-la mine de exemplu e ziua 5 dpo nu ziua7)daca vrei sa vezi sansele de implantare! adica endometru bun pregatit pt implantare

Bebel [flo2]  te incadrezi, te incadrezi dar eu sper sa ai sedere scurta!

Nanne subscriu 100% la ce i-ai zis lui Elly; asta ma pregateam si eu sa zic dar n-are rost repetir!

Elly eu zic sa te duci direct la turci si sa nu mai pierzi timpul in RO!  Varsta nu te duce inca la donate! Ai timp pana la 40-42 sa actionezi cu oo proprii si dupa aia abia sa te gandesti la donate! Pupic

Va pup pe toate si va sugerez sa va faceti imune la rautati! [flo2]

Editat de Sandy2707, 03 septembrie 2013 - 10:49 .

• 1

Etichetat si cu babute, fiv

Panic Questions

• Test de sarcina pozitiv la 5 zile după "menstruatie"

Ramona1090
    - Ieri, 05:35

• Lichid amniotic in exces

Cristina Marcovici
    - mai 25 2022 19:00

• De ce ma doare burta

Amalia 12k
    - mai 25 2022 17:05