Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

#261
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 23 august 2013 - 07:52

Si eu am avut ieri contractii fix la interval de 10min, dar s-au oprit dupa primele 3. Cred ca bebe se pregateste foarte curand sa iasa



#262
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 23 august 2013 - 08:01

miralexia eu am avut contractii nedureroase duminica noaptea si luni noaptea..

marti am nascut..

ale mele erau dese si scurte si tineau vreo 2 ore.. dar erau nedureroase.. doar se intarea burtica..

si faptul ca ti+a mers burta  e un semn al travaliului..

oricum ai 37 saptamani deci poti naste linistita.... nu stiu ce vrea dr sa mai amane caci se pare  ca bebe e pregatit sa vina..

 

fetelor  ce bebelusi grabiti aveti !!!

 

eu sunt bine, nu am avut contractii azi noapte deci nu mi-a cazut rau vizita pe afara.. dar totusi voi sta cuminte in pat pana in 2 sept cand am vizita la doctoritza..



#263
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 23 august 2013 - 08:18

Neatza,
Mi-am promis sa intru mai des, ca sa fiu la curent cu evenimentele. Acum beau cafeluta si apoi plec la doctor.

Mira, toate cele bune sa se adune la tine si sa fie exact asa cum iti doresti.
Elena......parca gandim la fel. Asa ma uitam si eu aseara la bebelusii cei noi si ma intrebam cum au incaput in burtica si mai ales, ce-au facut ei acolo singurei, atata timp.
:)))

Editat de pastilutza, 23 august 2013 - 08:18 .


#264
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 august 2013 - 08:39

Miralexia, cred ca ai niste emotii foarte mari, nici nu pot sa imi imaginez cum o sa fiu eu in faza aceasta, as ca esti tare!!!. [flo2]

Fii calma, si totul va decurge normal.

Pastiluta asteptam vestile de la control, sa fie foarte bune!!!

Dorutza, cred ca ti-e greu sa stai atat de mult in pat, dar nu mai e mult asa ca relaxxxxx.

 

Fetelor eu nu prea imi dau seama care sunt contractiile, si mie mi se intareste burta destul de des, mai ales la efort, dar eu cred ca se impinge bebe...sunt cu capu' in nori, cred ca inca nu realizez ce mi se intampla..aseara am visat ca nu eram insarcinata si ca de fapt visam ca am bebe in burtica, cand m-am trezit am simtit burta mare si pe bebe misunand acolo, asa ca m-am linistit instant :).

Plec si eu cu treburi,

 

Va pup pe toate si sa stea bebeii cuminti pana la termen [flor]



#265
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 august 2013 - 08:54

Ella, mie mi s-a spus ca am voie masaj, cu conditia sa fie efectuat de cineva licentiat in masaj prenatal, pt ca ei stiu unde sa te atinga si ce zone sa evite pt a nu provoca contractii. Aici de exemplu, masajele sunt ori de relaxare - la spa, ori medicinale - in cabinetele chiropracticilor in general, efectuate de maseuri cu pregatire speciala. Eu m-as duce la un masaj specific prenatal intr-un cabinet specializat.

 

Eheee Pastilutza ce n-as da si eu sa stau acasa acuma si sa nu ma bata nimeni la cap de la servici! Nici nu as baga in seama emailurile. As sta numai sa vad filme toata ziua [:D] Si as dormi muuuuuuuullllttt! Asa zic eu acuma cand nu am timp de nici una din activitatile astea, dar in 2 saptamani gata!! Somn si filme toata ziua pana vine pitica ..Ce vise am si eu acuma [:-)))]

Elena, bafta sa-ti iasa planul cu somnul ca fix la fel ziceam si eu inainte sa ma potolesc la domiciliu. Si dupa aia pauza, mi-a pierit somnul, ziua nu mai pot dormi deloc, noaptea 4-5 ore cu pauze din ora in ora de mers la baie. Culmea este ca nici nu ma simt obosita, desi ma gandesc cu groaza ca toata aceasta lipsa de somn se va simti si mai acut dupa nastere. 



#266
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 august 2013 - 09:13

Mira, nu stiu ce sa zic, sunt eu la a doua sarcina dar n-am avut experienta travaliului pana acum. Insa cred ca de la no-spa si uscosin ar trebui sa se calmeze, cel putin la mine functioneaza. Iti tin pumnii sa stea bebe la adapost pana  la data stabilita. 

 

Piselino, sa-ti traiasca baietelul!

 

Foarte tari baieteii din odiseea noastra, au venit primii, desi se povesteste ca fetele-s mai harnice la capitolul asta. Dar ei or fi zis ca, daca tot sunt in minoritate, macar sa fie fruntasi.  [perne]

Apropos de nastere si anestezie, m-a dat gata sotu aseara cand m-a pus sa intreb daca poate asista si el la cezariana. Haaaaaaa? No way, la cat il stiu de slab de inger. Oricum frumos din partea lui c-a intrebat, sper sa renunte la idee, fiindca altfel va trebui sa platim un medic in plus sa-l asiste pe el :)). 

 

Andra, zici ca atunci cand contractiile sunt insotite de presiune in rect e serioasa treaba? Hmmmm, bine de stiut. In noaptea de luni spre marti, cand va ziceam ca am avut contractii, cam asa erau, tot faceam drumuri la baie chipurile "sa-mi eliberez intestinele sa scada presiunea". M-am lamurit acum ce presiune era.....

Din fericire de atunci nu s-a repetat situatia, chiar si contractii dureroase am avut fffff rare, sa zic maxim 6-7 pe durata intregii zile. 

 

Daniela, v-am vazut pozele pe fb, sunteti niste frumosi cu totii. Mi-a placut in special domnisoara sora mai mare cum se uita la minunile mici. Abia astept sa surprind aceeasi expresie pe fata lu fimiu cand si-o vedea surioara. 

 

Hehe, Elena, asa am avut si eu un shoc la primu copil cand am realizat ca in burta mea (eu=1,62 m) a incaput un copil de 50 cm, adica apx o treime din inaltimea mea. Cred ca vreo 2 luni dupa nastere m-am tot mirat. 

 

Ieeee, Mihaela, a nascut un harnicutz de baietel! Ce v-am zis, doamnelor, baietii-s fruntasi :)). Sa-ti traiasca, Mihaela, sa fie sanatos si fericit, iar tie recuperare rapida iti dorim! 

 

Eu azi noapte mi-am visat fetita, ma "certam" cu tati care cu ce s-o imbrace mai intai si pana la urma ne-am decis la o salopeta rosie-grena de care sunt eu f incantata si cu care mi-am propus sa o imbrac cand om iesi din maternitate. Se vede ca nu mai e mult nici la mine. 

 

No, ma intorc la ale mele, sa aveti o zi linistita si cu vesti frumoase! 



#267
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 23 august 2013 - 10:24

Miralexia, nu vreau sa te sperii, eu zic ca e travaliu... mai bine mergi la spital.

In noaptea dinainte de a naste eu fata, acum 6 ani, simteam burta mai tare, n-am dormit nici eu nici copilul si parca dadea cu capul sa iasa, asa era senzatia. Eu recunosc ca nu m-am documentat prea mult si habar n-am avut ca alea erau contractii... Nu mi s-a rupt apa!!! Mamei mele (a nascut ambele sarcini natural) nu i s-a rupt apa pana ce nu a iesit bebe. Nici colul n-am stiu cand s-a deschis, dimineata la ora 8 eram in plin travaliu incat m-a bagat repede la operatie. La 11 deja imi priveam fetita.

 

Mexxa, ma bucur ca al tau s-a mai linistit.

Felicitari, Mihaelafalt! Recuperare usoara!

 

Fetelor, voi ati facut spalaturi inauntru cu betadina? Daca da, ce concentratie? Mie mi-a dat medicul 1:9 si mi se pare muuult prea concentrata....



#268
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 23 august 2013 - 10:28

Felicitari, Mihaelafalt!!!! bebe sanatos si mancacios!!!

[artif]  [artif] 



#269
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 august 2013 - 10:37

Uite ca am ajuns sa termin cu lucrul si sa merg si la coafor (plec in jumatate de ora), micuta mea vad ca e ascultatoare, si ma lasa sa ma "pamperesc" si eu. Acum daca mai sta pana miercuri-joi, sa vina si bunicul in Glasgow (ca la nevoie sa aiba grija de nepot) ar fi super, da' zau ca no pressure now, suntem pregatiti sa o intampinam cand vrea ea [flo2] [flo2] [flo2] 

 

Mihaela, multe multe felicitari pentru baietel! Sa creasca mare-mare si mereu sanatos si norocos, iar mamicii recuperare usoara! [flo2]  [pup] [flo2] [pup]

Ce harnici baietei la noi la odisee!

 

Mira, sa stii ca unul dinbtre semnele de "early labour" este cand din senin "iti merge burta" (fara sa ai alte motive), organismul se pregateste pentru travaliu. Si la mine tot asa a fost, nu stiam de acest lucru,... si in urmatoarele ore s-au fisurat membranele, si a trebuit sa plec la spital. La tine nu e obligatoriu sa fie travaliu (desi in sapt 37-38 orice e posibil) dar ... fii atenta si pregatita sa mergi la spital daca se scurteaza timpul intre contractii si sunt dureroase. Cand copilul e "pe iesite" deci in faza a 2-a a travaliului, exact asa se simte, presiune "la fund" si ai senzatia ca vrei sa impingi sa faci No 2... oricum, asta e la dilatatie de 10 cm, deci mai e pana acolo. Dar e bine de stiut. Cat despre apa, am asistat la niste nasteri cand apa s-a rupt pe masa, la dilatatie 9-10, iar bebe a venit in maxim juma' de ora, nu e obligatoriu sa se rupa apa acasa. "hugs* si tine-ne la curent, sa stim daca e cazul sa scoatem [majoreta] [majoreta] sa iti facem galerie



#270
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 august 2013 - 10:42

Raluca, eu nu am facut niciodata spalaturi cu nimic.

 

Mina, sa stii ca asistatul la cezariana nu inseamna ca vede de fapt tati operatia - ea se face sub camp operatoriu. Are chiar mai putine sanse sa vada ceva din capitolul "what is seen cannot be unseen [:)] " decat la nasterea naturala. Tati sta langa tine, langa capul tau, si te poate tine de mana, incuraja, si-l va vedea pe bebe imediat ce e scos, la fel ca tine. Spre deosebire de mama (care de obicei e imobilizata, fie macar cu perfuzii/branula in brat), tati il poate primi pe bebe in brate imediat. La noi asa a fost, sotul si acum e mandru ca el l-a tinut in brate pe Mister imediat ce a fost scos din burtica, si zau ca mie mi-a prins bine sa pot vorbi cu al meu cat timp "ma coseau" medicii dupa operatie.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -