Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei sept-oct 2012 (28)


236 raspunsuri la acest subiect

#211
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 25 august 2013 - 21:01

Oauuuuu Papelusca felicitari, te gandesti la următorul bebel. Bravo....oare eu sunt singura care mă opresc la unul?

#212
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 25 august 2013 - 21:17

Oho, Gabi, ai planul deja facut! Bravo!!! Sa dea D-zeu sa fie totul bine.
Si noi mai vrem unul, dar anul asta inca nu, sa mai muncesc si eu putin si sa ne mai revenim si noi cu banii. Oricum, probabil la anul ar cam trebui sa raman, daca vreau diferenta de 2-3 ani intre pui. Acum cand o zic mi se pare incredibil de repede. Parca ieri eram insarcinata. Vorba ceea, inca ma chinui sa revin la greutatea de dinainte.

Mirabela zicea ca le pune la inmuiat peste noapte si ia o lingurita de tarate/zi, cu iaurt, dimineata, apoi bea multa, multa apa, ca taratele absorb tot din stomac, inclusiv vitaminele. Atat am retinut, sper sa te ajute.

Carmen, concediu placut daca nu mai apuc sa intru! :*

#213
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 26 august 2013 - 10:11

Salutare fetelor si multumesc mult mult pentru urari! Sa dea Dzeu ca toti boboceii sa ne fie sanatosi si sa creasca frumos!

 

A fost f frumos la petrecere, a inceput de sambata si s-a terminat duminica, am ramas si peste noapte. El s-a simtit f bine ca a fost in aer liber, cand ii era somn il plimbam putin in carut si adormea, a mancat si el la masa cu toata lumea, era f fericit ca mananca de la noi de pe masa. Nu mai stiu daca v-am spus, e un mancacios, e asa de fericit daca-i da ceva sa pape, chiar daca plange, asta e calmarea lui, ii dai ceva in mana sa rontaie.

 

Am fost la vaccin azi, sper sa fie ok. Are 10.85 kg, de la 9 luni a luat doar 500 gr, in 3 luni, deci a mai stagnat putin, desi a mancat f bine. O sa-i fac si niste analize mai incolo sa vedem cum stam cu fierul si calciul. Mi-a zis sa-i dau si lp, sa insist ca ar trebui sa se invete, eu i-am zis ca vreau sa alaptez pana pe la 2 ani si a zis ca e f bine, ea recomanda pana la 2 ani, daca este de unde.

 

Sa vad ce-mi amintesc, taratele de ovaz le pap dimineata in iaurt sau lapte, le inmoi putin, vreo 30 min, beau multa apa peste zi. Le iau dimineata ca sa se umfle si sa absoarba peste zi grasimile si glucidele si sa-mi dea satietate. Ce-i peste 3 linguri pe zi este pericol de a absorbi vitaminele, sub 3 linguri nu e problema. Mananc normal, adica 3 mese pe zi dar nu-mi mai trebuie portii mari, inainte mancam f mult si cantitativ si ajungeam la 5 mese cu gustari. Nu mai mananc dulciuri multe, dar mananc, nu grasimi multe, dar eu nu uit ca alaptez si nu ma abtin de la nimic, adica nu ma simt la cura. Pur si simplu nu-mi mai cere organismul asa mult. Seara pe la 6-7 salate cu branza si fulgi de porumb puse direct in salata, imi plac la nebunie.

 

Dukan nu e recomandata in alaptare, eu am adaptat pt mine principiile lor, adica putin zahar, grasimi, tarate de ovaz si miscare zilnica, plimbare si abdomene. Evit fructele seara pt ca eu bagam seara fructe si nu e bun.

 

Calin s-a mai linistit, 1 luna l-a tinut plansul ala isteric, acum e copilasul meu bun si linistit. De azi sta cu soacra, sper sa fie ok si sa nu inceapa iar...

 

Sofia e o dulcica, La multi ani pt ea. Mi-a placut mult ce au organizat ei acolo, super super.

 

Cat atat ma tine memoria, o sa pun si poze.    



#214
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 26 august 2013 - 11:36

Hello!

 

La multi ani tuturor celor ce poarta numele Sf. Adrian si Natalia!! La multi ani, Natalia, bobocica Ramonei7575! [flo2]

 

La insistentele voastre, am sa va spun ca Iustin are 12 kg fara 20 gr (11.980 kg). M-am mai linistit cand am vz ca nu suntem singurii asa dolofani [:-)))]

 

Kytana, Anamaria_12 va multumesc pt incurajari! Stiam de Luca ca e cam ca Iustin, nu si de Matei  [:)] 

 

Carmen, stai linistita ca nu ramai ultima care te intorci la serviciu [:)] Si eu tot doi ani stau cu Iustin. N-am retinut cand plecati, dar iti doresc de pe acum concediu placut si vreme buna! [flo2]

 

Norma, felicitari lui Andrei pt micul dejun de baietel! [:)]

 

Gabi, felicitari pt job si vacanta placuta!

 

Anamaria_12, ma bucur ca sunteti mai bine! Drum bun spre casa!

 

Elfica, petrecere frumoasa si concediu placut in Grecia!

 

Corina, cum sunteti? Am vz pozele cu piticul la nisip  [;)]

 

Kytana, ne spui cum a fost we vostru? Gata, te-ai frizat? [roscatavant]

 

Fug sa ii pregatesc pranzul piciului ca a adormit...

 

Pupici!



#215
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 08:09

Neataaaa!

 

E cineva pe aici?? Me, myself and I... [soricel]

 

Sper sa nu renuntati la scris, mai fetelor, ca ma supar! :((



#216
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 27 august 2013 - 08:16

Buna dimineata! Am terminat cu evenimentele, la cununia civila a fost rapid, ca a fost joi, iar dupa moment am fost la rest. La Bocca, cu specific de fructe de mare si am mancat divin, sigur nu mai apuc in viata asta: homar, sepie, stridii, caracatita, creveti jumbo si de aia mici, calamar, toate minunile, de nu mai stiam ce sa gust... branza de care nu auzisem, parca burata i-au spus, miam, miam! Duminica a avut cununia religioasa la Pitesti (ei ar fi vrut sa o faca in Grecia si un preot din Romania care a slujit o vreme in Grecia a incercat sa obtina aprobari, dar nu a reusit, s-au trezit copiii prea tarziu cu cererea si aveau nevoie de o luna si jumatate sa depuna actele si sa obtina aprobarile. Si daca preotul s-a straduit, au zis ca e frumos sa oficieze tot dansul casatoria, chiar daca aici, iar preotul slujea in Pitesti). Dupa moment, iar masa la restaurant, iar papa bun, mi-am luat piept de rata cu sos de fructe de padure si legume la gratar. Dupa moment am mers la Curtea de Arges, la casa lor de vacanta si casa de zi cu zi a parintilor miresei. Au terminat-o de aproape un an, dar nu am reusit sa ajungem acolo, am mers pentru prima data, ne-a incantat pur si simplu! Am luat desertul acolo si am plecat in Bucuresti, ca sotul lucra luni. Ieri am fost la doctor cu micutza si sigur suntem la pozitia de bebe cel mai mic: la 10 luni si o saptamana avem doar 68 cm si 7160! Dar fiind micutza de inaltime, e grasuna, nu va imaginati ca e slaba. Asta e, asa a fost si Iulia la varsta ei, imaginati-va ca acum, la 2 ani si 10 luni are 11 kg si cred ca 87, maxim 90 cm, daca o mai fi crescut... Asta e, si parintii sunt mici, de unde sa iasa uriase? :)

 

AnaMaria: Ma uit acum pe site la aquazone, sa vad conditiile pt comanda, suma minima etc si sigur, mi-ar placea sa vad foto cu modalitatile de prindere. Eventual, iti dau adresa mea de mail si imi trimiti acolo. Apropos, am trimis pe adresa comuna un document cu retete de cand era Iulia mica, retete adunate de la celelalte mamici din odisee, poate va inspira pe careva. 

 

Norma: In Grecia fratele meu a facut rezervarile, stiu doar ca stam in Golden Beach, hotel Pavlos. Sper sa fie ok, ei ne tot povestesc de bine, abia asteptam. Mai ales ca vom fi cu parintii mei, cu fratele, cumnata si ne gandim ca poate lasam si noi fetele cu careva, sa putem pleca si numai eu cu sotul putin, ca tare ne e dor unul de altul!



#217
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 27 august 2013 - 08:29

Papelusca: Felicitari pentru job!  Eu tot trimit cv-uri, am primit 2 telefoane acum ceva timp si unul ieri, dar nu am apucat sa raspund, voi sta cu telefonul non-stop langa mine azi, sa nu ii mai ratez (au sunat pe la 5 si ceva, ma pregateam de mers la doctor si cand am sunat inapoi, am auzit robotul firmei). Am salariul maricel, adica mediu as spune, dar in niciun caz mic, si primele doua care m-au sunat, firme mari, mi-au spus ca daca cv-ul trece mai departe ma suna si nu m-au sunat. Ma intreb daca asta e inconvenientul, ca nu am apucat sa ajung la pasii urmatori, sa ma tem ca nu sunt suficiente cunostintele mele. Nici nu imi vine sa ma intorc la mai putin, dar criza a scazut mult nivelul salarial cam peste tot. Oli si Oana, voi ati fost norocoase, v-ati dus la tot atat sau mai mult decat in locul precedent? Of, sper sa se rezolve si la mine, ca ma sperie ca ticaie ceasul si eu tot nimic. Si cand ma voi intoarce la fostul serviciu ma voi simti in plus, ca stiu ca nu e volum de munca, of... Ma rog la Dumnezeu sa ne ajute si trimit cv-uri pe unde pot!

 

Stella: Ce mai faceti, sper ca bine si ca absenta ta e datorata inceperii activitatii. Succes, nu iti face griji, suntem alaturi de tine cu gandul! In week-end sau cand ai ajutor de la sot sau soacra, poate ne scrii doua vorbe!

 

Kytana: Du-te la interviu daca nu ai fost, iti faci o idee macar despre cum se fac acolo angajarile, cum e selectia personalului etc. Si eu stiu ca e f greu sa iti gasesti de lucru ca roman, dar stiam ca parca pana in 1 ian 2014 sunt restrictii in acest sens. Se pare ca dupa aceasta data e ok, asa ca poate de atunci incolo vei incepe. Numai bine, pana atunci stai cu puiul non stop! Te-ai tuns? 



#218
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 27 august 2013 - 08:52

AnaMaria: Ai PM!



#219
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 27 august 2013 - 12:08

Pupici mamici!
Noi suntem la ai mei de vineri seara...am fost la parcul balnear de la dej, apa sarata suuuuper, piscine, jacuzi..pe david nu l-am bagat in apa ca e tot mucos :(
Si eu am optat pentru 2 ani, nu ma grabesc sa ma intorc..n-as avea ce sa fac cu david..
Bebe 2 mi l-as dori, dar daca s-ar intampla vreo minune ca nici psihic nici financiar nu as mai putea trece printr-un fiv...si e si destul de tarziu..
Pupici si sanatate multa!

#220
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 27 august 2013 - 12:50

Hello,

eu sunt in zona, va citesc cand doarme Andrei dar nu apuc sa raspund, ca fac mancare, calc si mai fac si cumparaturi. Duminica mergem la noi la mare, ieri am serbat-o pe mama, azi avem musafiri si tot asa si iar asa saptamana asta dar va citttttteeeeeeeeeeeescccccccc .......

Merci Elfica de retete, nu am apucat dar ma voi uita deseara....concediu placut.

Pupici la restul fetelor si boboceilor.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -