Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #14#


886 raspunsuri la acest subiect

#21
laurika1982

laurika1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.421 mesaje

Postat 09 august 2013 - 21:38

Fetelor va supun atentiei un caz al unei mamici internata cu baietelul ei la Marie Curie.  Mamica se numeste Cami si este din Constanta, iar baietelul ei pe nume Andrei, in varsta de 10 luni, este internat inca de la nastere, cu paralizie de diafragm bilaterala in Marie Curie/Budimex.  Inca de acum 10 luni este conectat la aparate, pentru ca nu poate respira singur,
Mamica ar avea nevoie de ajutor, macar cu lucruri folositoare  si lui bebe (pampersi nr 4-5, lapte praf Nan 2, servetele umede, tampoane etc), sau cu mancare si apa. Mamica in cauza nu mananca carne, deci orice mancare fara carne este binevenita...
E un cosmar sa stai in spital, e dureros sa iti vezi copilul depinzand de aparate, e groaznica viata de spital ca persoana care nu locuiesti in Bucuresti si esti departe de toti ai tai, fara sa primesti vizitele familiei mai des, fara sa stai internat cu copilul in aceeasi rezerva, macar! Cu chinul de a nu avea unde sa te speli ca omul in atatea luni, sa iti speli hainele si pe ale copilului, sa mananci pe apucate, pe coltul patului, mancare rece, sa nu dormi...........etc etc.  De cate ori imi tin copilul in brate ma gandesc la cei care nu sunt la fel de fericiti ca mine. La persoane ca ea, care de 10 luni e o fantoma prin spital, la capataiul lui bebe care respira prin tub.
De asemenea, familia cauta ajutor specializat in strainatate, pentru mai multe analize facute copilului... sau chiar pentru o peratie, deoarece in Romania nu ii pot face nimic. Orice idee este binevenita! Poate ati mai auzit astfel de cazuri... unde sa poata apela, catre ce spital sa se indrepte!
Putem sa o ajutam cu ceva?  Sunt constienta si de faptul ca sunt muuulte cazuri de genul asta si nu ii putem ajuta pe toti. Nu putem, dar daca am putea sa ajutam cu 0.0001% pe unul dintre aceste cazuri, nu e bine si asa?  Poate cu ceva de mancare, poate cu ceva produse de igienam poate cu o vizita sau macar cu un mesaj de incurajare. 
 

Nu o cunosc personal dar este prietena (s-au cunoscut in spital) cu Gabriela din constanta, mama lui Arminel. Hai sa mutam muntii din loc sa ii ajutam macar un pic.

 

 

Buna seara, vaznad emailul tau mi-am adus aminte ca acum ceva zile am vazut undeva asta.

http://dansantimbreanu.wordpress.com/

sper sa ajute cumva



#22
mena1906

mena1906

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.994 mesaje

Postat 09 august 2013 - 21:44

Angy nu se ocupa inca nimeni si sper sa gasesc pe cineva in zona. PT NUMAR DE TELEFON SI NUMAR CONT DETALII PE PRIVAT.

#23
Ralucutze

Ralucutze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 09 august 2013 - 21:52

Mena, eu vreau contul
Multuuumesc!

#24
almy

almy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 10 august 2013 - 00:59

CELENA, nici mie nu-mi place sa pompez asa "pe uscat". Ca numai copilul stimuleaza let down-ul. Asa ca daca trebuie sa scot laptic, in timp ce ea suge, pompez sanul celalalt, care curge si el, prin simpatie. Incearca, sa vezi ce usor umpli un biberon.

#25
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 10 august 2013 - 01:18

Almy, asa fac si eu atunci cand chiar am nevoie sa-i las pt ca plec de acasa (deci f rar). Imi e extrem de greu insa, pt ca domnisoara suge in cele mai dubioase pozitii si imi tot da peste maini. O data chiar am.scapat biberonul... Mai aveam un pic si incepeam sa plang, de zici ca cine stie ce aur pierdusem :))

#26
pyaoliang

pyaoliang

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 10 august 2013 - 03:24

Heeey!

 

Cristina, help! Ivan a avut roseola, nu? Cum s-a manifestat in afara de febra? Victor s-a trezit azi cu pete mici, rozalii, pe obrajori, frunte, spate si torace. Pe membre nu are. Oare sa fie o boala a copilariei, care a debutat cu zilele alea de febra si durere in gat (ma rog, pediatra a zis ca e rosu in gat...).

E sambata si nu stiu daca gasesc pe cineva vorbitor de engleza la urgente...Din cate imi amintesc dr noastra vine si in we la maternitate, sa vada bebelusii nou nascuti, asa cum a venit si la noi...O s-o sun dupa 9.

Dar ideea care e, daca are, sa nu-l scot afara deloc? Nici pe terasa? Stiu ca e contagios, nu-l scot in colectivitate, dar n-are voie deloc afara? Oare sa oresc medicatia, care si asa n-o prea ia? Macar nu ne mai chinuim.

Am vazut ca sunt ft multe boli virale care se confunda intre ele, cred ca numai analizele de laborator pot confirma exact ce are.

Offf, problemle nu se termina...Dar macar sa stim ce e.



#27
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 10 august 2013 - 07:36

Pya ma bucur mult ca Victoras nu mai are febra,sper sa se apuce sa pape cat mai repede.Cica si Stefanut a avut roseola ne a zis pediatra cand am föst sa intrebam de niste ganglion ca boabele de piper in cap dttpa ureche.Ne a intrebat daca a avut bubite pe el si intr adevar avusese si ne a spus ca de la roseola sunt..Dar fara febra si alte minuni.Sincer nu sunt sigura ca a avut.Multa sanatate si sa ne tii la curent.

Bioana ma bucur ca Irinuca e bine.Pupici

Onutz,Pya,Bioana multumesc de info,o sa merg la dm sa cumpar ca l a plafar nu am gasit.

V am pupat,nu stiu daca mai intru azi,s ar putea sa trebuiasca sa merg la Buc mai tarziu pentru niste acte.Sunt tare ametita,confuza cu atatea probleme,ieri Stéfanut a avut scaun mai moale cu un pic de mucus,initial am pus pe seama dintilor.Luni incerc sa ma programez la dr, doar luni e zi de programari si nu stiu daca reusesc sa prind saptamana asta ceva.Sunt tare speriata,sper sa fie un episod izolat.

#28
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 10 august 2013 - 07:49

L au muscat tantari in doua locuri, si are manita super umflata si o umflatura ca aluna de mare.L a noi e invazie seara de tantari,iesim afara si cum incep tantari mergem acasa insa tot mai intra cate unu in casa.
V am pupat,o zi minunata sa aveti!

#29
onutz83

onutz83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 10 august 2013 - 11:40

Pyao, draga noastra, multumim  [flo2]

Ii pun tot oul, daca vrei tu poti sa-i pui numai galbenusul.

Cellena, citisem in dungi intrebarea ta, nu stiu daca am reusit sa te lamuresc. Eu i le fac cu apa si apoi le amestec cu fructe  [flo2]



#30
Lacramioara76

Lacramioara76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 10 august 2013 - 13:19

L au muscat tantari in doua locuri, si are manita super umflata si o umflatura ca aluna de mare.L a noi e invazie seara de tantari,iesim afara si cum incep tantari mergem acasa insa tot mai intra cate unu in casa.
V am pupat,o zi minunata sa aveti!



Angi, eu i-am luat un aparat cu ultrasunete de la Joycare costa 67 lei si nu l-a mai muscat niciun tantar. Inainte a avut si 7 muscaturi saracul, si acum i se vad urmele. L-am luat din farmacie.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -