Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (16)

gravidute sept2013 oct2013

247 raspunsuri la acest subiect

#31
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 09 august 2013 - 12:33

Foarte frumos din partea prietenei tale, Daniela!

 

Eu am pe cineva care-mi vine la curatenie + spalat + calcat de 2 ori pe saptamana si tare bine-mi prinde, mai ales acum. 

La mine de obicei curatenie face sotul, dar el face totul doar in mare (bine si asa, of course [:)] ). Acum insa, dupa toate renovarile noastre din ultimele luni, se impunea o curatenie mai serioasa peste tot.

 

In trecut aveam si eu ajutor la curatenie, dar ajungeam sa platesc si 300 de euro pe luna, ceea ce mi se parea destul de mult. De aceea s-a abonat sotul sa faca el curat [:)] . Asta ca vorbeam de olandezii cumpatati mai sus. Preferam sa dam banii astia pe alte activitati sau sa facem diverse achizitii. Asa ca eu-s mai mult cu gatitul si calcatul, activitati de care ma ocup si acum,desi pe reprize.



#32
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 09 august 2013 - 14:46

Da, cica ar fi normale...tocmai am stat la o palavra cu prietena mea si-mi povestea ca la al doilea copil, in ultima luna de sarcina, dormea 2-3 reprize de cate juma de ora pe noapte. Teoria e ca organismul se pregateste pentru noptile albe ce vor veni odata cu colicii lui bebe.


Cred ca ai dreptate Mina, am ajuns sa dorm foarte putin si ma trezesc la orice zgomot sau miscare a lui bebe. Noaptea trecuta, mi-a dat numai suturi in burtik pana m-am dus la toaleta, apoi a sughitat vreo 1/2h, mai dormi daca poti. Dimineta cand am adormit si eu in alt pat, se gasi sotul sa ude florile si lipaia cu papucii si asa a trecut noaptea mea.

Aseara am facut 10 torsoane, mai tb sa fac vreo 10, dar trebuie sa cumpar tifon

In rest sunt ok, suport cat de cat bine caldura, iar sefa mea mi-a dat drumul azi la ora 13, ce bine a fost

#33
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 09 august 2013 - 14:51

E super bine pentru cine isi permite un ajutor in gospodarie

#34
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 august 2013 - 17:09

Eu am anuntat pe toata lumea cam am "di tati", si daca vrea sa ma cadoriseasca cineva cu ceva, fie sa imi ia pampersi (pe bune!), fie vouchere, fie "contributii" la ce am pus pe Amazon wish list (Manduca si pompa electrica). Saptamana viitoare e ziua mea, si de obicei socrii se intereseaza (la sot) ce cadou imi doresc - ei bine, i-am zis sa ii trimita tot la amazon wish list. Dar da, si eu am insistat sa nu cheltuie lumea bani pe hainute, nu de alta, dar am atatea sa imbrac nu unu', ci 2-3 copii, si asta pana la 2 ani! Plus m-a anuntat si cumnata ca are si ea niste hainute care i-au ramas de la fiica ei (care e deja don'soara mare ) si pe care le-a pastrat in pod, deci... o sa mai vina si de-acum incolo (era saraca ingrijorata si necajita ca o sa-i refuz hainutele, i-am zis ca nici gand, ma bucur ca le primesc, ideea e sa nu cheltuie rudele bani acum pe haine noi, cand uite cate sunt deja cumparate si puse la pastrare)

 

Tare, tare fain sa ai pe cineva sa te ajute la curatenie. Noi ne descurcam cum putem, asa cum zicea si Daniela, aici costa cam mult sa vina cineva la curatenie, si da, de banii aia mai degraba mergem undeva in weekend, si de smotru ne ocupam noi. M-am "scotienit" si eu hihi, decat sa platesc pe cineva sa imi calce rufele, mai bine il pun pe barbatu-meu la treaba [:-)))]  . De gatit ma ocup eu, de curatenie amandoi... cand putem, si cum putem,  dar nu ne stresam prea tare.

 

Nici la mine inca nu a aparut nici o vergetura, dar mai am vreo 3 saptamani sau cam asa ceva pana nasc (sper) si apoi urmeaza perioada de dupa...  La prima sarcina am scapat fara, sa vedem acum. Incerc sa nu uit sa ma dau cu crema, desi stiu ca mai mult conteaza "materialul clientului", daca e sa apara, pot sa ma dau si cu mama cremelor si uleiurilor, tot or sa apara.

 

Am ajuns pe ultima suta de metri cu listele de cumparaturi, azi colectez de la Mothercare change mat-ul, chestia aia de plastic pe care se schimba bebele (l-am cumparat online, il recuperez din magazin) si cumpar pampersii, tamponelele de vata pentru spalat popoul in primele zile, si niste servetele umede. Si cu asta, cred ca am terminat. Mai ca nu imi vine sa cred....



#35
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 august 2013 - 23:23

Gata, am colectat change mat-ul de la Mothercare, si am terminat si cu cumparaturile [pk] [pk] [pk]  Pampersi sa imi ajunga o luna, adica un jumbo box cu Pampersi nr 1 (2-5 kg) si doua cu Pampersi nr 2 (3-6 kg), 2 pachete cu servetele umede neparfumate, pentru nou nascuti (una pentru bagajul de maternitate, una pentru geanta de carucior), 2 pungi mari-mari cu tamponele de vata pentru curatat popoul in primele saptamani/luni dupa nastere (aici se gasesc la raionul de bebelusi), si un set perie+piaptan pentru bebelusi (aveam si eu una pe undeva, dar am zis ca iau totusi una noua), am platit pentru tot exact 1.35 lire, restul a fost acoperit cu vouchere [pk] [pk] [pk]  Hai, sa mai vina cupoane din astea, ca imi place [pk] [pk] [pk]


Editat de DarkBendis, 09 august 2013 - 23:24 .


#36
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 10 august 2013 - 00:11

Haha [:)]...Vouchere eu n-am avut de data asta ca mi le-am consumat demult pe toate cate le-am mai avut. Am fost insa si eu in seara asta cu Alma si sotul pana in oras si am facut o repriza mica de shopping . Am mers de fapt sa mancam o inghetata pe o terasa si sa cumpar chiar setuletul ala pentru frezat bebelusii si un setulet de manichiura pentru bebelusi, dar tocmai pe astea nu le-am gasit unde m-am dus (le iau tot din cartier pana la urma). Am luat insa trei plase de haine iar pentru toti trei copiii cu marimi ce se vor purta anul viitor ca erau reduceri foarte mari (50-70%) la magazinul meu preferat din oras...Si sotul s-a minunat ce afacere am facut. Am platit 107 euro si reducerea mea a fost de 188 de euro, deci pretul normal era undeva pe la 300...

Acum gata, ma opresc ca i-am imbracat pe toti pana la toamna 2014 [clo] .

Ah, intre lucrusoarele cumparate erau si ceva hainute pentru nepotelul meu pe drum, sa i le duca sotul sorei mele maine cand o duce pe Alma. Daca tot nu accepta niciun cent pentru vacanta Almei la Paris si Disneyland, macar sa o cadorisim pe ea putin.

I-am luat si pentru burtica ei niste creme anti-vergeturi.

Mi-am facut si eu in seara asta bagajul pentru spital sa fie gata, doar bagajelul pentru bebei o sa il mai completez maine cu cateva lucrusoare.



#37
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 10 august 2013 - 07:06

'neatza buna si pup fetele !!

 

Revin si eu cu vesti si va rog din suflet sa ma sprijiniti cu o parere.

La indicatia medicului ginecolog am facut testul de toleranta la glucoza (TTGO) , rezultat:

- glicemie a jeun = 89 mg/dL

- moment 60 minute = 197 mg/dL

- moment 120 minute = 115 mg/dL

 

Pentru ca glicemia la 60 min dupa ingerarea glucozei este in afara limitei am facut astazi din proprie initiativa analiza hemoglobinei glicozilate a carei valoare este de 6% - cu limitele: pacienti non diabetici 4-6% , pacienti cu diabet controlat 6-8%,pacienti cu diabet necontrolat 8-20%.

Sunt un pic ingrijorata , valoarea mea de 6% imi indica oare un prediabet?

Nu reusesc sa ajung la med ginecolog decat luni.

 

Dau fuguta sa recuperez cu cititul din urma !!!

 



#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 10 august 2013 - 09:19

Wish, buna dimineata! Eu din datele de mai sus, inteleg ca te incadrezi exact in limite, de fapt undeva la limita superioara..nu ai diabet gestational, esti undeva pe aproape (adica acest risc il aveai cumva). Cred ca o valoare de peste 6% ar indica prezenta diabetului.

Mai cred ca poti tine totul sub control cu o alimentatie adecvata. Eu zic sa nu te impacientezi si sa astepti ziua de luni si sa discuti cu medicul tau despre asta.

 

Eu mai inainte mi-am luat ramas bun de la d-ra Alma pentru o saptamana si deja imi fac o mie de ganduri si griji (daca o sa asculte de sora-mea si n-o sa o apuce cheful de-a se juca de-a v-ati ascunselea tocmai in aglomeratia de la Paris/are d-ra experienta in jocuri din astea si numai pe mine m-a bagat in sperieti de nenumarate ori;... daca o sa inoate cuminte si n-o sa sara in piscina in stilu-i caracteristic, bagand in sperieti instructorii de la bazinele din strainatate, care nu inteleg ca la varsta asta chiar exista copiii care inoata foarte bine si chiar se poate ce face ea/ mereu am avut problema asta in Romania si Franta si cred ca ea era cel mai fluierat copil din toate bazinele/piscinele pe unde inotam, mai ales cand sarea de la inaltime sau facea scufundari). Si normal ca o sa-mi fie tare dor de ea. Mi-a fost dor acum, ca n-am vazut-o de duminica pana joi, daramite acum o saptamana intreaga.  Sper sa aiba o vacanta de vis si sa treaca saptamana asta cat mai repede sa o vad ajunsa inapoi [:)].



#39
Tanaion

Tanaion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 10 august 2013 - 09:24

Pup si eu gravidutele!
Wish42, ma intrebai de injectiile cu dexametazona. Am fost ieri la dr si mi-a zis ca avand in vedere contractile si scurtarea colului sa fac si de data aceasta injectiile cu Dexa. Sunt 4 fiole de 8 mg si se fac cate doua deodata la interval e 12 ore intramuscular.
Am facut si eu testul TTGO, nu mai stiu valorile ma uit si-ti scriu.
Tana

#40
Tanaion

Tanaion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 10 august 2013 - 12:47

Wish42, asa cum zice si danyce analiza pe care ai facut-o astazi e la limita superioara, dar in limite si daca chiar e ceva cu o usoara dieta poti sa tii sub control pana nasti, apoi se regleaza.
M-am uitat pe analiza mea si eu am avut peste limita masuratoarea la 120 de min:142 si limita superioara 140 , dar a zis ca atata timp cat este sub 154 e ok. Celelalte masuratori a jeun si la 60 min au fost in limite
Eu zic sa nu-ti faci pb, stai linistita pana vb luni cu medicul.
Tana



Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -