Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)

gemeni tripleti

1044 raspunsuri la acest subiect

#21
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 08 august 2013 - 12:43

am intrat si eu sa ma plang. de cateva zile, copiii astia ma toaca marunt, marunt...eric face figuri din ce in ce mai mari la mancare, nu mai stiu ce maimutareli sa mai inventez ca sa il pacalesc sa manance. la pranz ar vrea numai de la borcanel, dar eu le fac in continuare mancare si macar un pic daca mananca si apoi ii dau borcanel, tot e ok. ieri le-am facut legume cu peste ca cuptor. a mancat 1/4 de castronel si apoi n-a ma vrut sub nici un chip. asa ca am scos un borcanel si l-a mancat.

azi dimineata ca sa manance fructele, a murdarit geamul si perdeaua din bucatarie, ca deh, vrea mereu la geam.

nici lapte nu vrea sa bea toata cantitatea, abia il pacalesc. apa ar bea doar afara daca ar fi dupa el. sper ca toate toanele astea sa fie de la dinti si nu de la altceva.

marc maraie toata ziua si ma trage de haine. ar vrea doar in brate sau sa mearga tinut de maini.

anabel, ma intrebasei daca ai mei merg. merg tinuti de manute. marc face cativa pasi singurel dar doar in patut l-am vazut facandu-i.

tusferi, imi pare tare rau de necazurile legate de reflux. investigatii mai amanuntite i-ati facut? sa nu cumva sa aibe vreo rana pe esofag de la atata reflux, de refuza laptele imediat ce il simte.

danyce, ce baieti mari ai :-)

anna, in ochii mei esti o eroina ca nu ai luat-o razna cu nemancatul lor, sincer.

s-a trezit eric, tre' sa merg la el.



#22
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 08 august 2013 - 13:28

Balanta sper din tot sufletul sa fie de la dinti perioada asta dar la mine asa a fost tot timpul cu andrei numai cu spectacol noroc ca suntem multi in jur si are cine sa intretina atmosfera....parca fructele si iaurtul il mananca mai bine dar in rest dezastru.....si eu le mai dau borcanele cam 2 zile pe saptamana ....nu vreau sa se dezvete de ele ca poate mai plecam si noi in vacanta si nu o sa stau cu steamerul dupa mine. 

 

cred ca ne e mai bine daca comunicam intre noi.....sunt altii care nu fac fata cu un copil daramite noi cu 2 .....



#23
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 08 august 2013 - 14:10

balanta,

ce bine-ar fi si usor daca ar manca borcanele de mancarica, dar la mine nici din alea nu vor, nu vor nimic de fapt, iar la noi masa dureaza in medie cam 1h, timp in care eu innebunesc.

Mai nou Ema nu mai bea lapte deloc, ii mai dau cate un actimel sau ii mai fac putin lapte normal de napolact cu cacao

ce e ciudat, e ca analizele le0au iesit bune, inclusiv piticaniei Duracel, care nu stiu frate de unde are atata energie, i-a iesit bine calciul, iar fier chiar mai multicel, glucoza e mai mica.

in fine, poate acum fac fite si ca au avut probleme cu stomacul, a dat un e-coli pt Eva si cred ca a facut si Ema o forma mai usoara

aseara cred ca o prinsese foame din urma pe piticanie ca a mancat si ea 60g de branzica de la Mega, repede si cu manuta ei,cand i-am mai pus una, evident ca nu a mai mancat

apoi am facut cartofi la cuptor cu salata varza, pai ce sa manace ea cartofi, nu frate, ea vroia varza, sora-sa a bagat si ceva cartof

 

am fost la gradi, adica cresa pt ele, dar n-au locuri decat la program scurt 7-13, cu masa de pranz inclusa, as fi vrut lung pana pe la 18, ca sa pot si eu sa-mi fac treaba linistita si sa scap de mama, macar 3 zile pe saptamana; cred ca am sa le duc asa, de inceput si poate se mai elibereaza locuri, e aproape, numai 1 km, cam scumput as zice 650 de caciula, la altele e 750 pe program lung, dar pana la aia sunt 8km



#24
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 august 2013 - 15:18

Anna, mult succes si rabdare cu domnisoarele tale! Cred ca E-coli e problema actuala, din ce descrii tu. Stiu ca de obicei aveti probleme cu mancarea, dar cred ca E-coli a influentat foarte mult dispozitia fetelelor din ultimele zile.

 

Tu nu ai permis de conducere? Sau nu exista o legatura buna pana la gradinita aceea cu program prelungit? De as fi in locul tau, le-as inscrie la gradinita aceea cu program prelungit, care e si mai ieftina si macar iti ofera tie timpul necesar sa te desfasori. Altfel doar cheltui in plus si fetele sunt plecate doar jumatate de zi, timp in care nu stiu ce reusesti tu sa faci..



#25
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 08 august 2013 - 15:21

Azi am trecut inapoi pe Nexium ca m-a terminat nervos cu urletele si cu zbaterea. Se zgarie pe picioruse cu unghiutele de la degetelele mari, de cat freaca picioarele. Eu i-am taiat unghiutele dar la cat de nervoasa e, i le pot taia si din carne ca tot reuseste sa se zgarie. Ii pun sosetele dar le scoate cand isi freaca picioarele. Pe Albert trebuie sa il decalez cu ora de masa pt ca se sperie asa de rau cand tipa ea, ca nu mai mananca nici el nimic.

Testul de intoleranta la lactoza, cel genetic (parca asa se cheama) costa vreo 280 lei. Problema principala este ca eu nu vreau sa o mai intep iar... Am vazut ca se mai poate face ceva si din scaun, dar nu stiu unde. O sa ma mai interesez.

Nu i-am facut inca investigatii mai amanuntite pt ca din cate inteleg ar trebui sa ma internez cu ea sa ii faca PH-metrie iar mie mi-e groaza sa o duc in spital, sa constat ca nu avea nimic grav in zona asta si sa vin cu cine stie ce infectii de acolo... Am oroare de spitalele de stat din Bucuresti... Mai bine incerc sa o trec pe lapte fara lactoza si sa vad daca se simte mai bine cu el...



#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 august 2013 - 15:40

Tusferi, iti inteleg retinerile si temerile, dar cred ca totusi ar fi bine sa-i faci testul de toleranta la lactoza...Normal ca poti incerca si direct cu laptele fara lactoza, dar o parere avizata (a unui medic) sau/si rezultatul acestui test (fie ca e vorba de intepatura sau scaun), te pot ajuta sa iei decizii pe termen lung si sa stii sigur despre ce e vorba.

Biata de ea, e clar ca se chinuie si trebuie ajutata cat mai repede. Pentru tine trebuie sa fie foarte dificil sa o vezi asa in fiecare zi. Capul sus si sa iei cea mai buna decizie iti doresc!

[flo2]



#27
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 08 august 2013 - 15:45

tusferi, referitor la chestia cu laptele, vezi ca sunt 2 chestii ca sa zic asa, poate fi

- intoleranta la proteina din lapte IgE la laptele de vaca (din care sunt facute si formulele de praf) - asta mi-a iesit mie initial pt Ema, apoi s-a corectat, nu i-am dat lapte special. Eu pe asta l-am facut la Medicover, nu stiu cat e ca sunt abonata.

- intoleranta la lactoza - pe asta n-am facut-o, dar din asta fara lactoza de dau cand fac diaree

acum na, du-te si inteap-o si tu un pic ca nu pateste nimic, pe piticele mele le-au intepat de cate 2 ori ieri ca nu le gasea nici vene, dar asta e, a trecut si stiu ca sunt sanatoase

 

dar tu eco abdominala i-ai facut? si pitica mea a avut reflux si-mi vomita in valuri, asata pana pe la 11luni, 1 an; acum mai face numai daca=i dau ceva ce nu-i place, gen medicamente

 

fetita ta are 4+ luni acum, mai ai un pic si incepe diversificarea si poate mai scapi de problema. de ce nu te duci la o clinica privata, gen Medicover, cat dai la stat pe atentii, platesti la privat si asta e

 

le-a iesit si copro maimutelor si uite ca nu i-a iesit nimic Evei (nici Emei), desi la Spitalul din Pitesti, i-a iesit e-coli, pe proba luata din acelasi caca... in fine, se pare ca s-a reparat singura, fara antibiotic, desi azi a cam facut Ema mai moale

 

danyce,

cred ca ai dreptate; sotul a zis gata, o vreau pe asta, ca-mi place, ca e aproape, dar cred ca ma mai duc la una, ar fi ceva daca as scapa de  mama 3 zile si ar sta doar 2 aici + 2 la socrela in weekend eventual si 3 la ea acasa, asa nu raman nici cu ea pe cap, desi o sa fie disparata ca-i iau fetele, dar nu se mai descurca nici ea



#28
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 09 august 2013 - 17:18

Anna, i-am facut analizele de intoleranta la laptele de vaca, analize pentru intolerante la proteinele din laptele de vaca (vreo 3) si inca niste analize, care au iesit negative toate. I-am facut si eco abdominala (la Regina Maria), s-a evidentiat refluxul dar pentru a determina gravitatea episoadelor trebuie facut un test care nu se face la nici una din clinicile particulare, ci doar la spitalele de stat si presupune internare. Nu i-am facut intoleranta la lactoza, nu are diaree si abia am intepat-o pt intoleranta la laptele de vaca si proteinele din laptele de vaca, nu am inima sa o intep din nou pt intoleranta la lactoza. Sincer, ea nu prea prezinta simptomele de intoleranta la lactoza (simptomele apar la 30 min-2 h dupa masa si sunt durere abdominala, imbalonare, gaze, diaree, greata, umflarea abdomenului, conform qbebe. Ea nu e balonata, nu are diaree, nu are abdomenul umflat iar problemele ei sunt in timpul mesei. Tot sursa respectiva scrie ca testul de sange poate da rezultate fals pozitive si ar trebui facut de cateva ori. Nu prea cred ca are rost sa o intep de cateva ori si sa platesc cate 280lei pe test daca niciunul din pediatrii la care am fost nu mi-a recomandat asta. Mai degraba as testa prin schimbarea laptelui cu unul fara lactoza, sa vad daca se amelioreaza crizele ei din timpul mesei. Pana una alta, dupa ce i-am schimbat din nou tratamentul, are 2 mese pe zi la care nu urla (prea tare...)

 



#29
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 09 august 2013 - 17:19

pup toate mamicutzale si viitoarele mamicutze de gemenasi!!!!

 

Revin si eu cu vesti si va rog din suflet sa ma sprijiniti cu o parere.

La indicatia medicului ginecolog am facut testul de toleranta la glucoza (TTGO) , rezultat:

- glicemie a jeun = 89 mg/dL

- moment 60 minute = 197 mg/dL

- moment 120 minute = 115 mg/dL

 

Pentru ca glicemia la 60 min dupa ingerarea glucozei este in afara limitei am facut astazi din proprie initiativa analiza hemoglobinei glicozilate a carei valoare este de 6% - cu limitele: pacienti non diabetici 4-6% , pacienti cu diabet controlat 6-8%,pacienti cu diabet necontrolat 8-20%.

Sunt un pic ingrijorata , valoarea mea de 6% imi indica oare un prediabet?

Nu reusesc sa ajung la med ginecolog decat luni.

 

Dau fuguta sa recuperez cu cititul din urma !!!



#30
Roxxy2

Roxxy2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 10 august 2013 - 00:44

Salve fetelor,

 

Eu nu stiu ce am,ma simt epuizata intr-un hal fara de hal si dorm noaptea.

Cred ca imi trebuie si mie un concediu ceva,un pic de repaus,dar nu e posibil asa ceva.

S-ar putea sa mergem saptamana viitoare la bunicii fetitelor,in Sicilia si sa raman acolo cu fetele cam o luna.

 

Wish,eu nu stiu cum as putea sa te ajut,imi amintesc ca am facut acest test insa mi s-a spus ca totul e in regula si atat.

Iti doresc sa nu ai nici un fel de problema.

 

Anna,si eu as alege cresa aceea de la 8 km distanta.

Am auzit multe cazuri de copii care la cresa sau gradinita mananca mai bine decat acasa.

E foarte important ca sunt sanatoase,eu pana acum nici macar nu le-am facut vreo analiza de sange,le-am facut doar vizitele regulate la pediatru,vaccinurile si ecografia de sold la 2 luni si jumatate.

Sper din tot sufletul sa se remedieze situatia si sa inceapa fetitele sa manance mai bine.

Tare imi doresc si eu sa le dau la o cresa si sa incep munca,din pacate nu sunt bani,aici unde sunt la cresa de stat nu sunt locuri,iar la privat costa 500 euro/copil,deci 1000 euro ne-ar trebui si chiar daca mi-as gasi de munca nu as castiga 1000 de euro.

 

 

Balanta,am avut si eu o perioada cam acum vreo 5 luni cand amandoua,mai ales Franci beau cam 100 ml de lapte si atat,de dimineata.Am incercat sa nu-i mai dau lapte la miezul noptii dar degeaba,manca la fel de putin dimineata.

Eu cred ca e doar o perioada si va trece,la fel si cu mancatul,Laura mea plangea mereu cand venea ora mancarii solide si nu manca mai nimic,acum mananca de toate.

Nici ale mele nu beau apa destula,ma rog de ele,umblu cu biberonul cand in stanga,cand in dreapta.Numai cand sunt afara beau mai mult.

 

Tusferi,sper ca fi bine cu Lara,poate ca daca ii dai lapte fara lactoza nu va mai plange mititica de ea,imi inchipui cum te simti cand plange.

 

Anabel,Francesca mea are momente cand e mai atasata de tatal ei si momente cand fuge de el,probabil pentru ca nu il vede in fiecare zi,probabil pentru ca e mai atasata de mine.

Ea doarme cu mine de un an,cred,Laura a ramas in patutul care a fost al amandurora si Franci a venit cu mine in pat,din lipsa de spatiu nu am cumparat un alt patut.

E foarte mamoasa,e mereu umbra mea,cand ma intorc trebuie mereu sa fiu atenta caci ea e mereu dupa mine si vrea mai mereu in brate,daca nu o iau,plange rau de tot.

Bineinteles ca o iau in brate,dar mai sunt momente cand o schimb pe Laura si chiar nu pot in momentul acela si nu stiu cum sa fac.

 

Danyce,au greutati bune baieteii tai,sa stea la cuptor atat cat trebuie si sa vina pe lume sanatosi.

 

Mie azi Laura mi-a facut dupa fiecare masa diaree,iar sora-sa o data.

O fi poate de la dinti,am vazut ca ii ies caninii de jos,sora-sii deja i-au iesit cei de jos.

In rest pot spune ca nu a avut febra si a fost voioasa si jucausa ca de obicei,doar un pic mai agitata.

sa vad cum va fi maine si sun pediatra.

 

E o chestie care ma supara foarte tare aici langa mine,vecinii mei albanezi isi lovesc baietelul de 3 ani si 2 luni peste fata.(eu m-am bagat si le-am spus asa cu frumosul ca sa nu li se para jignitor),le-am explicat ca e cel mai nociv pentru un copil sa fie lovit peste fata,pentru ca isi pierde respectul fata de sine insusi si va deveni si el violent.

Chiar este violent cu amandoi,cum il lovesc,loveste si el parintii,peste maini,peste picioare.eu deja stiu cand il lovesc pentru ca plange intr-un anume fel.

ieri taica-sau a facut o faza care m-a lasat perplexa,mi-am amintit imediat cum a fost criticat Michael Jackson la faza cu copilul aratat multimii peste balcon.

Asa a facut cu baietelul acesta taica-sau ieri,l-a luat in brate si timp de cateva secunde l-a tinut in brate afara din balcon,deasupra gradinii.

Nu va spun cum a urlat bietul copil,ca din gura de sarpe,ii era o frica,era inspaimanta si taica-sau radea.Eu i-am spus sa-l lase ca il sperie asa.

cand l-a lasat in balcon s-a repezit spre taica-sau plangand si lovindu-l cu mainile si picioarele.

eu nu stiu cum inteleg anumiti parinti a-si creste copiii,violenta nu aduce nimic bun pentru un copil,dimpotriva,il strica de tot.Nici nu vorbeste pena acum,eu ma gandesc ca poate si din cauza asta,ca e lovit.

 

Scuzati-ma pentru divagatie,dar imi vine mie sa plang de mila lui.

 

Un sfarsit de saptamana cat mai placut si copii cuminti si mancaciosi va doresc.





Etichetat si cu gemeni, tripleti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -