Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.2

mamici burtici gravidute martie 2014 sarcina bebe

248 raspunsuri la acest subiect

#11
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:39

Bine ati venit Sasha si Alex! Poate se mai anima un pic discutiile pe aici, deocamdata e tare liniste..

 

Eu azi am avut o zi mai proasta - mi-e destul de greata de cateva zile (si nu doar dimineata, ci cam tot timpul). Si din pacate asta nu ma impiedica sa mananc, dimpotriva - parca daca tot bag in mine imi mai trece. Am zis sa-mi fac poftele azi, dar de maine ma opresc, nu de alta da o sa ma fac cat un butoi in stilul asta.

 

Sunt si cam deprimata - job-ul meu a fost restructurat la jumatatea lui mai, de atunci am fost pe la o gramada de interviuri dar nu s-a legat nimic. Si sunt constienta ca sansele de a ma mai angaja scad vazand cu ochii pe masura ce sarcina avanseaza, asa ca probabil discutam de minim un an acasa. Trebuie sa-mi gasesc ceva pe cont propriu, altfel o sa ma duc cu capul :)

 

Dar destul despre mine - voi ce mai spuneti?



#12
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 06 august 2013 - 23:17

Multumesc Didinela. Eu ma chinui sa scriu mesaje dar pana mi le modereaza...am impresia ca un mesaj a fost omis, ca nu a aparut sau cine stie pe ce am apasat pe telefonul asta :)). Si eu am avut greturi o saptamana, cateodata ma apuca si plansul dar vad ca de 2 zile mi s-au diminuat, acum imi e greata doar daca nu mananc. Sper sa imi treaca cat mai repede pentru ca eu sunt foarte sensibila si pentru mine e ingrozitor. Nici eu nu mai muncesc, imi cautam aici dar acum, nu cred ca as fi in stare sa ma duc la munca, asa ca mai astept putin, iar apoi iar la trimis cv-uri :)). Am trm un msj si pt Sasha, in care spuneam ca un hematom trece, nu trebuie sa se ingrijoreze, am prietene care au avut asa ceva iar in ceea ce priveste faptul ca nu s-a vazut embrionul, nu inseamna ca el nu exista, ci poate fi si din cauza aparaturii folosite sau a poziției sarcinii. Sper sa auzim numai vesti bune pe forum!

#13
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:34

Didinela, ce aiurea cu jobul. Eu sper sa îți găsești cât mai curând ceva. Restructurările ai avut loc după sarcina, sau înainte? Adică apucasei sa anunți oficial?
Nasol cu greata, eu încă nu am, dar am pofte și ca și tine zic ca de maine mănânc numai chestii nutritive și nu cât pentru doi, dar e greu.

Aseară am fost la un dr nou, ca vroiam sa îl schimb. Mi-a dat mai multe analize de făcut, bb ar 10.8 mm și 140 bpm. De polip nu am scăpat, extracția trecuta nu a fost completa :( dar dr a zis ca scăpam de el în curând.

#14
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 august 2013 - 09:00

Buna,eu am scris 2 mesaje pe care nu mi le-au afisat, nu inteleg de ce...

#15
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 07 august 2013 - 09:52

Didinela, ce aiurea cu jobul. Eu sper sa îți găsești cât mai curând ceva. Restructurările ai avut loc după sarcina, sau înainte? Adică apucasei sa anunți oficial?
 

 

Restructurarea a fost in mai si sarcina s-a intamlat dupa (ultima menstruatie 14 iunie) deci nu aveam ce sa fac..



#16
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 07 august 2013 - 11:03

Alex, nu te speria cu greturile, nu sunt constante, ele apar si dispar. La fel se intampla si cu sanii, 1-2 zile sunt mai durerosi si mai fermi, apoi sunt apropae ca inainte de a ramane. M-am mai panicat si eu din cauza asta. Stai linistita, totul o sa fie bine!

Pup burticile!



#17
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 august 2013 - 11:28

Alex, nu te speria cu greturile, nu sunt constante, ele apar si dispar. La fel se intampla si cu sanii, 1-2 zile sunt mai durerosi si mai fermi, apoi sunt apropae ca inainte de a ramane. M-am mai panicat si eu din cauza asta. Stai linistita, totul o sa fie bine!
Pup burticile!



Si eu care speram sa-mi dispara de tot zilele astea, pentru ca mi s-a diminuat mult greata...nu mai vreau sa apara iar :((((((, nu, nu , nu. Dar totusi ma gandesc daca bebe e bine, rezist si eu pentru el. Of, of ce ma mai plang atat :)). Pup!

#18
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 07 august 2013 - 11:53

Neata burtici de martie!

 

Cochonel, ce ceaiuri bei? Eu eram mare amatoare de ceaiuri, atat clasice (verde, negru, alb, rosu), cat si infuzii de plante si fructe. Acum nu mai stiu ce pot si ce nu bea. Parerile sunt impartite. La ceaiurile clasice, desi contin mai putina cofeina, se pare ca sunt interzise datorita continutului de antioxidanti.

De plante care sunt ok? tu ce bei? :-s

 

Cu balonarea sunt cu tine. Dimineata e mai bine, nu e chiar asa umflata, dar pana seara am burta de gravida de 6 luni, mare si tare si dureroasa de la balonare :(

Eu beau de obicei ceaiuri din plante pe care le vad, nu in saculet. Beau acum de coacaze uscate, codite de cirese sau musetel. 

 

M-a prins o raceala de vara. :( Ma ustura gatul, tusesc putin, imi curge nasul. M-a luat de la transpiratie + aerul conditionat de la serviciu. E o sala foarte mare si nu il pot controla eu. Se tine numai pe 21-23 de grade si  mi-e frig mereu. :( Stau cu esarfa la gat, cu ceaiuri fierbinti tot timpul.  [zid]



#19
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 august 2013 - 12:07

Cochonel, ceai de ghimbir ai încercat? Vroiam sa beau pentru digestie un ceai de menta in care sa-mi pun cateva bucatele de ghimbir...vad ca te pricepi la ceaiuri, poate imi dai un sfat.

#20
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 07 august 2013 - 12:42

Alex, nu am baut ceai simpul de ghimbir, dar stiu ca e bun la digestie. Mai beau limonata facuta cu lamaie stoarsa + ghimbir ras + miere. Imi place gustul, iar in plus ajuta la raceli. 

 

Ghimbirul in general are multi antioxidanti. Nu stiu daca este indicat in sarcina.





Etichetat si cu mamici, burtici, gravidute, martie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -