Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Asa te educa mama?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 09:46

Am fost martora unei intamplari zilele trecute in timp ce stateam cu Sandra afara la joaca.

O vecina de a mea casatorita are un baietel de 5 ani, de care se ocupa toti bunici si matusa si ea,dar copilul e putin cam rasfatat ( in opinia mea).

 

Intamplarea a fost asa : Un alt vecin a trecut pe langa copil, iar copilul la salutat spunand ,,ceao,, in loc de buna ziua sau saru'mana. Ma deranjat felul in care ia raspuns respectivul copilului replicandu-i ,,asa te educa ma-ta?,,

 

I-am atras atentia respectivului ca totusi i se adreseaza unui copil de 5 ani care probabil ia spus ,,ceao,, fiindca asa i se pare normal, iar daca are ceva de reprosat sa ii spuna mamei copilului.

Toate bune si frumoase dar..tot mama copilului sa suparat inclusiv pe mine desii ei nu ii spusesem nimic, totusi pana la urma am atentionat-o ca ar mai trebuii sa lucreze cu copilul vis a vis de formula de adresare fata de alte persoane.

 

Recunosc ca Sandra nu spune ,,Ceao,, decat daca i se permite de catre persoana respectiva, in rest se adreseaza cu ,,buna sau buna ziua,, SI cu ,,sarumana,, cand vede o persoana cu par alb  fiindca asa mi sa parut corect sa o invat.

 

La voi cum e cu salutul?

Miniaturi atasate

  • photo0718.jpg


#2
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 august 2013 - 09:55

Ce le mai place unora sa se bage unde nu le fierbe oala......

 

 

Daca era vorba de copilul tau mai in iteleg...dar asa ????

 

Asta face parte din categoriile : de ce nu ii pui  caciula, de ce nu face inca pipi la olita, de ce nu vorbeste n-limbi staine, etc .........

 

P.S. Asta imi place mie aici - nimeni nu se baga, nimeni nu comenteaza cum iti cresti copilul, il imbraci, ........



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 august 2013 - 10:09

Cred ca nu as fi facut nici o remarca parintelui respectiv.

Fetele saluta cu buna ziua - strainii si persoanele mai in varsta si buna cunoscutii. de varsta lor sau apropiata.



#4
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 10:10

Ce le mai place unora sa se bage unde nu le fierbe oala......

 

 

Daca era vorba de copilul tau mai in iteleg...dar asa ????

 

Asta face parte din categoriile : de ce nu ii pui  caciula, de ce nu face inca pipi la olita, de ce nu vorbeste n-limbi staine, etc .........

 

P.S. Asta imi place mie aici - nimeni nu se baga, nimeni nu comenteaza cum iti cresti copilul, il imbraci, ........

 

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.



#5
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 05 august 2013 - 10:59

Mi se pare amuzant, si in acelasi timp trist. Copilul a salutat, deci a facut ce trebuie. Ca a folosit varinata italiana, ce conteaza? Doar nu a injurat, n-a zis nimic urat.

 

Ai mei saluta pe toata lumea, indiferent de varsta, cu "Hello", c-asa-i moda aici. Inclusiv pe bunici, chiar daca apoi discuta cu ei in romana, sau o amestecatura romano-engleza.



#6
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 august 2013 - 11:17

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.

 

 

 

 

Toate bune si frumoase dar..tot mama copilului sa suparat inclusiv pe mine desii ei nu ii spusesem nimic, totusi pana la urma am atentionat-o ca ar mai trebuii sa lucreze cu copilul vis a vis de formula de adresare fata de alte persoane.

 

 

 

Daca nici asta nu se numeste bagat .........



#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 august 2013 - 11:20

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.

Cu ce drept ai atentionat-o? Inteleg sa atentionezi daca copilul injura, vb urat....dar ca saluta?! Si eu te-as fi trimis la plimbare si sa-ti vezi de ale tale. N-am sa imi invat copilul sa salute dupa cum iti place tie, lui X, Y. Ironia e ca nu iti dai seama de gafa facuta si te simti tot tu ofensata, ia pune-te in locul mamicii respective.....imagineaza-ti ca al tau prunc da peste o persoana careia nu-i place salutul "sarumana" si s-ar gasi o "binevoitoare" sa te atentioneze....



#8
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 11:21

Daca nici asta nu se numeste bagat .........

 

Ca doar nu i-am dat in cap, si crede-ma altii i-au spus intr-un mod mai urat ca mine, oricum femeia pana la urma mi-a dat dreptate deci nu e sfarsitul lumii.



#9
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 11:23

Cu ce drept ai atentionat-o? Inteleg sa atentionezi daca copilul injura, vb urat....dar ca saluta?! Si eu te-as fi trimis la plimbare si sa-ti vezi de ale tale. N-am sa imi invat copilul sa salute dupa cum iti place tie, lui X, Y. Ironia e ca nu iti dai seama de gafa facuta si te simti tot tu ofensata, ia pune-te in locul mamicii respective.....imagineaza-ti ca al tau prunc da peste o persoana careia nu-i place salutul "sarumana" si s-ar gasi o "binevoitoare" sa te atentioneze....

 

si daca ma atentionaza care e problema? Daca vreau o ascult daca nu nu, dar nu trebuie sa fac pe suparata, si si normal ca i-am atras atentia cand am vazut cum vorbeste vecinul cu copilul si ea nu a reactionat in nici un fel.



#10
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 11:24

Mi se pare amuzant, si in acelasi timp trist. Copilul a salutat, deci a facut ce trebuie. Ca a folosit varinata italiana, ce conteaza? Doar nu a injurat, n-a zis nimic urat.

 

Ai mei saluta pe toata lumea, indiferent de varsta, cu "Hello", c-asa-i moda aici. Inclusiv pe bunici, chiar daca apoi discuta cu ei in romana, sau o amestecatura romano-engleza.

 

Nu zic ca copilul nu a salutat, a salutat dar tot el a fost cel luat prea tare ,,fiindca nu asa se saluta,, de parca mai conteaza forma in care saluti, conteaza doar sa saluti.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -