Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stimularea lactatiei


6 raspunsuri la acest subiect

#1
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 04 august 2013 - 08:37

Buna dimineata!
 

Am uitat de sectiunea asta a forumului, noroc ca a scris Lavi [flo2] , la noi la odisee, si ne-a reamintit de ea.

 

Povestea mea : Am nascut in 11.07 . Prin cezariana, dar am avut si travaliu ( nu stiu daca conteaza). Inca din a3a zi am avut niste ragade ingrozitoare. Am ajuns acasa cu bb, alaptam cu lacrimile curgand siroaie. Am cautat un consultant de lactatie in Tg Mures, sa ma ajute, nu am gasit. La un san, mamelonul era umflat ca nu mai reuseam sa il bag copilului in gura. Si la ambele sfarcuri aveam rani pana la sange. Am chemat , in final, o asistenta de la neonatologie , care mi-a aratat cum sa fac cu o seringa sa-mi formez sfarcul si am resuit sa alaptez si cu sanul ala umflat.

M-am dat cu toate cremele din lumea asta, dar durerea era tot mai infioratoare, asa ca intr-o sapt am renuntat la alaptat si m-am muls de sambata pana marti, am stat continuu cu comprese Multi mam la san si ma dadeam si cu crema de galbenele si asa m-am vindecat in prop de 70% si am reluat alaptarea.

 

Dar, acum nu am lapte suficient. [batcap] II dau san la cerere, peste zi stau mereu cu el la san, dar nu se satura, cam dde 2 ori pe zi, ii dau completare LP ( amiaza -60 ml si seara-60 ml.) Nu i-as da, sincer, dar vad ca trage la san, si nu iese nimic si se miauna cu sanul in gura, si trage de el si se enerveaza. Si nu sunt colici. Si cand ii dau LP, parac aur ii dau, asa se repede.

E adevarat ca apoi, sta satisfacut si da afara lapte, si cand ii dau doar san, nu da afara atata lapte.

 

Mai am un fecior, pe care nu l-am alaptat decat 6 saptamani, dar acum chiar imi doresc sa alaptez, macar 6 luni.

 

Acum am niste intrebari :

1. Cum stimulez lactatia? Stiu ca doar punand bb la san e cel mai bine, dar de o sapt stau cu el la san mereu si nimic. Am luat si Galafor Forte si am baut si ceai de lactatie de la Fares, si nimic. La ceai am renuntat, ca ma chinuie o constipatie urata, si am vazut ca ceaiul ala contine menta si am renuntat.

 

2. Faptul ca regurgiteaza f mult dupa   completare, inseamna ca a mancat mai mult decat ii tb?

 

3. Cum pot sa-i fac un program? Chiar mananca haotic, si efectiv sunt frustrata- stau cu el la san, in detrimentul celuilalt copil. Raul are 3 ani , si nu a eactionat tocmai bine la schimbarile survenite si nici nu pot sa-mi petrec mult timpcu el, din cauza alaptatului.

 

4.Sanii mei sunt moi, am impresia ca nu exista lapte aproape deloc. Nu ar tb sa simt si eu ca sunt plini?

 

5. a nu l-am cantarit de cand am venit acasa, mi-e si groaza, va spun sincer...s-a nascut cu 3800 si am iesit din spital cu 3550. Cat ar tb sa puna in prima luna, sa fie ok?

 

Daca mai imi amintesc si alte intrebari, va mai bazai...multumesc anticipat [flo2]

 

 



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:59

Tot eu :)

 

1. Vezi ca Galafor Forte e mai slab decat Galafor simplu [:-)))], adica la simplu doza care trebuie luata o data e de 2 capsule care e mai concentrata decat cea de 1 capsula de Galafor Forte. 

 

2. Da, se poate sa regurgiteze pt ca mananca prea mult.

 

3. E foarte important sa-l cantaresti ca sa stii cum stai de fapt cu laptele. Ia-ti inima in dinti si un cantar electronic (noi am cumparat unul de la Gorenje, f bun, n-a fost scump) si cantareste-l o data pe saptamana. Trebuie sa ia minimum minimorum 150g pe saptamana, ideal pe la 175-180 si peste.

 

4. Incearca in timp ce stai cu bebe la san sa te implici si in unele activitati cu bb1. Asta iti va veni tot mai firesc pe masura ce capeti experienta. [biz]

 

5. Pentru vindecarea totala a ragadelor dupa supt unde sanii cu laptele tau si stai cu ei in aer liber, macar jumatate de ora. La mine laptele de mama si aerul s-au dovedit in final cel mai bun tratament.

 

6. Il auzi pe bebe cum inghite in timp ce suge? Atunci suge eficient. Nu trebuie sa ai neaparat sanii plini inainte de supt,  laptele vine si in timpul suptui, uneori se simte o furnicatura caracteristica in sani, alteori nu.

 

7. Bebe trebuie pus sa suga de minim 8 ori in 24 de ore la varsta asta pentru stimularea lactatiei si ca sa ia in greutate.

 

8. E normal sa-ti fi scazut laptele in perioada cu rani, muls, samd. Dar isi va reveni pentru ca tot bebe stimuleaza cel mai bine.


Editat de lavi02, 04 august 2013 - 18:00 .


#3
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 05 august 2013 - 00:34

Paula felicitari pentru copilasi si pentru ca nu te dai batuta  si alaptezi in continuare.

Eu am nascut la fel prin cezariana si am avut cam aceleasi probleme.Eu am alaptat 1 an si 2 luni desi niciodata nu m-am laudat cu sani mari si plini cu lapte.

 

1. Pentru stimularea lactatiei se spune ca are efect sa mananci miez de nuci cu miere si sa  consumi cat mai multe lichide. Eu am mai luat si pastile pe baza de ceara de albine.Se numesc Apilac.La mine nu au avut nici un efect dar cunosc cazuri cand au functionat si nici nu costa scump. Nu stiu daca se gasesc in Romania  (eu sint din Republica Moldova).

 

2. Aici sint de acord cu lavi02. 
Unii copii regurgiteaxa aproape dupa fiecare masa, pe cand altii nu regurgiteaza decat foarte rar. David (baietelul meu) regurgita foarte rar. Ai grija dupa ce il hranesti pe bebe sa il ridici un pic mai pe verticala astfel se elimina aerul inghitit la supt si riscul de a regurgita si de a se sofoca e mai mic.Asa faceam eu.

3. In privinta programului de mese nu prea ma pot lauda cu succese mari.Pe David il alaptam ori de cate ori vedeam ca ar vrea alaptat. Erau zile cand aveam impresia ca alptam non-stop. Stiu ca se recomanda ca sugarii sa aiba un program de mese, dar mie nu mi-a reusit nici in primele si nici in ultimele luni.
Pe la 3 saptamani brusc parca imi scazuse lactatia,(si asa era putin san) incepusem sa-i dau supliment la masa de seara.Timp de o saptamana a revenit totul la normal. Pe la 3 luni s-a repetat aceasta situatie.Si cum spuneam am alaptat 1 an si 2 luni.

4. Cum spuneam mai sus eu niciodata nu am avut sanii plini, aproape niciodata.S-a intimplat de cateva ori sa simt ca ,,explodeaxa,, dar asta din cauza ca nu am alaptat cateva ore. Paula in teoria alaptatului conteaza mai mult calitatea laptelui decat cantitatea. Laptele mai putin dar mai gras e mai hranitor decat cel mult si slab.Cred ca intelegi ce spun.  Asa ca sfatul meu e sa nu alergi dupa lapte mult ci lapte de calitate. Pentru aceasta eu mancam supe si ciorbe din carne de pui de casa (locuiesc la tara) , piureu, terci cu lapte,rontaiam intruna biscuiti cu miere sau unt, miez de nuci si cam tot ce se putea de rontait si nu dauna bebelusului. Adevarul e ca eu nu ma igrasam(chiar si acum mi-e forte greu sa pun 1 kg)

 

 

5. Pentru vindecarea totala a ragadelor dupa supt unde sanii cu laptele tau si stai cu ei in aer liber, macar jumatate de ora. La mine laptele de mama si aerul s-au dovedit in final cel mai bun tratament.

 

5.Si la mine a functionat asta. Cremele speciale cumparate pentru ragade imi faceau mai mult rau decat bine.


In ceea ce priveste primul tau copil ti-as sugera urmatoarele_ roaga-l pe Raul sa te ajute cand te ocupi de cel mic.  Ai nevoie de cava din dulap, de pe masa, de pe scaun etc -daca e posibil si daca nu e nici un pericol roaga-l pe Raul sa iti aduca acel ceva. fie ca e vorba de un scutec, biberon, jucarie sau altceva. Ai putea la fel sa il lasi pe el sa aleaga hainutele pentru bebe Cred ca intelege deja astfel de simple rugaminti.Roagal sa te ajute de fiecare data cand aceasta e pe masura posibiltatilor lui. Astfel s-ar simti util. Nu prezenta nici o retinere in a-l lauda cat de mult te ajuta si cat de griluliu e fata de fratiorul lui. El te vede acum pe tine si pe bebe ca un grup din care el nu mai face parte si daca l-ai implica in activitalile voastre (pe cat e posibil pentru el si inofensiv pentru beblus) cred ca s-ar bucura si nu s-ar mai simti neglijat, s-ar simti parte din ,,grupul vostru''. Copilul meu are 2 ani si 4 luni si e foarte mandru de sine cand ma ajuta cu ceva. Cred ca si Raul ar face la fel. Pare un fel de ,,exploatare'' ( scuze alt cuvant nu gaseam) dar asta il aduce mai aproape de voi si il invata de pe acum sa fie responsabil de unele lucruri. 


Va doresc numai bine. [flo2]  [flo2]  [flo2]



#4
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 05 august 2013 - 10:11

Paul, si eu tot din Tg Mures  [:)]

 

La mine a avut efect f bun Mamma Plus - la plafar, e o solutie lichida care se lungeste cu apa.

Pe de alta parte, la primul copil n-am reusit mare lucru cu alaptatul, la cea mica am mers pana la 3 ani.

Diferenta: cu Ana am stat la san cat a vrut ea (si a fost ca un pui de maimutzica tot cu tzata in gura) pana pe la 5 luni, macar ca-l avea si pe cel mare (doar 2 ani dif, deci nu cine stie cat de mare ...)

 

Bafta si rabdare si nu te stresa (stiu cat e de greu dar mai stiu si ca merita !!)

[flo2] 

 

Trimite-mi PM dc vrei sa discutam direct si mi-ar face mare bucurie sa-ti spun din experienta mea (... esuat la primul prunc si reusit la al doilea [pk]



#5
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 06 august 2013 - 14:54

Lavi, Irina, Oana, multumesc [flo2]

Am cantar din ala electronic, enervant de-a dreptul! Copilul are 4300, am iesit din spital cu 3530, dec a pus binisor, dar nu vreau sa-l scot din dulap, ca o dau in altele. Il cantaresc o data pe luna.

 

Pai Raul ne ignora si pe noi si pe Luca si nu mai vrea sa ne asculte, na, e greu, si degeaba imi propun ca imi petrec mai mult timp cu el, ca nu pot. Ca asa m-am gandit initial, eu stau cu cel mare, si pe bb il pasez bonei, mai putin cand mananca, dar nu am luat in calcul ca mananca aproape non stop. [batcap]

 

Oana, merci, caut azi un Plafar. Trimit PM

 

Irina, il aud cum inghite, dar inghite constant  putin, 2, 3 minute la inceput si apoi se modiffca ritmul si trage mai mult si inghite mai putin, de aceea zic eu ca nu prea am lapte.

 

Irina, m-ai omorat!! [fri]  Deci nu isi face program nici mai tarziu?



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 august 2013 - 15:16

Paula, stati foarte bine!

Atat cu greutatea cat si cu inghiitul! E normal cum inghite, nu mai presupune ca nu ai lapte! Ar fi bine sa-l cantaresti saptamanal ca sa fii sigura ca esti pe fagasul cel bun dar fa cum crezi.

 

Eu zic sa te relaxezi. Socoteala de dinainte de nastere nu se potriveste cu cea de dupa [:D].

 

Luca e foarte, foarte mic. Are 3 saptamani. Abia a sosit pe lumea asta. Inca nu s-a prea orientat ce si cum pe aici. [bebic] Are o singura nevoie, mare si o singura certitudine: sanul mamei! [alap] Acolo isi gaseste el linistea, alinarea si hrana. Lasa deoparte orice alte planuri si prioritati pentru cateva luni si ofera-i acest mare dar, pentru ca esti singura care i-l poate da [flo] [flo] [flo]

 

Lasa-l pe Luca sa stea la san cand si cat vrea el. Nu aveti nevoie de biberon, mai mult va incurca.

 

Intre timp, printre picaturi, incearca sa te ocupi si de copilul cel mare sau organizeaza-i program distractiv cu bona. Iesiri in parc, la locul de joaca, tricicleta, orice il distreaza. Seara, inainte de baita celui mic, paseaza-l pe Luca lui tati si ocupa-te mai mult de Raul. Numai bine se aduna mai mult lapte in sani si dupa baita ii dai sa suga si il culci.

Sau sa se ocupe tati de Raul, activitati mai de "barbati", de copii mari, un fotbal, o chestie.

 

E normal si natural ca cel mare sa fie gelos si sa aiba comportamentul dat peste cap la varsta asta. Si intre primele 2 fete ale mele sunt 3 ani si 8 luni diferenta si am avut probleme de comportament cu cea mare. In toate familiile in care diferenta intre copii e oarecum mica se intampla asta. 

 

Dupa ce incepi diversificarea poate fi vorba de un program, pe care il faci in functie de mesele solide. Dar mai e mult pana atunci. 

 

Intre timp mesele i se vor scurta. Dureaza atat de mult doar acum, in primele saptamani. Apoi vor ajunge la un 10 minute. Acum e normal sa dureze si 40. Ai rabdare cu el! [flo]

 

Perioada asta va fi foarte frumoasa si usoara dupa ce va invatati unul cu altul si inveti sa te relaxezi. Relaxarea e cheia.


Editat de lavi02, 06 august 2013 - 15:21 .


#7
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 09 august 2013 - 13:18

Ragadele se fac de la pozitionarea incorecta la san. Cel mai bine functioneaza lanolina.

Secretul este sa nu-i faci program, fiecare copil va suge in ritmul lui. La mine, al doilea copil sugea si la juma de ora, si in puseele de crestere nu-l puteam dezlipi de mine. 

E normal sa se enerveze dupa experienta cu biberonul, am citit ca se invata sa traga mai usor din biberon decat din san.

Poti lua chimen si anason, separat, si faci ceai din ele ca sa nu mai ai probleme cu menta.

Copilul va stimula cel mai bine lactatia.

La al doilea copil, tot asa am avut si eu sanii




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -