Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credinta si Ateismul

religie. credinta ateism

100 raspunsuri la acest subiect

#51
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 06:28

Eu  cred in Dumnezeu, desi nu sunt tocmai o mare credincioasa.

Cred ca exista ceva mai mult deasupra noastra, si de ce sa nu recunosc SIMT CA AM NEVOIE sa cred in Dumnezeu.

 

 

Si tot dupa parerea mea, religia crestina a venit cu niste "daruri" psihologice absolut extraordinare, mai cu seama pentru vremurile acelea, si care se dovedesc tot mai actuale. 

 

 

Pe de alta parte, chiar nu vad rostul unor asemenea topice "Crestinism si Ateism"  [:D] - ok, sunt credincioasa, am anumite opinii si pareri zic eu, de nestramutat - ce fac, ma apuc sa convertesc ateii?!  [alcool] 

Nu, nu am de gand.

 

Dar si voi ateilor, ok, va respect opiniile, parerile, dar fie acolo la voi, nu incercati sa ma "convertiti" nici voi pe mine [:D]

 

 

Nu e vorba de convertit crestini sau atei aici, eu sunt atee de la 15 ani..ok recunosc la inceput era doar de fronda si da mia luat vreo 3 4 ani pana m-am informat familia care oricum nu prea intervine in deciziile mele. Dar in tot timpul asta am citit diverse opinii ale ateilor din toate categoriile sociale etc.

Dar eram curioasa cum procedeaza un pariente ateu cu copilul mai ales stiind ca religia e obligatorie in scoli.

Cu Sandra am incercat odata sa vorbesc despre ingeri, nu prea pare interesata asa ca trebuie sa astept momentul cand ma va intreba ea.

Mai ales ca eu nu am dus-o la biserica decat o singura data, si a mai duso bunica-sa dar degeaba fiindca spunea ,,hai acasa nu imi place aici,,



#52
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 05 august 2013 - 07:50

Materia "Religie" nu e obligatorie.



#53
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 august 2013 - 08:34

Noi suntem mai degraba agnostici. Nu negam ca s-ar putea sa existe o "forta superioara", pe care nu o cunoastem si nici nu am avea cum, dar negam ca o cheama Dumnezeu, Alah, Buda, Zeus etc

Ce facem cu copiii? Au trecut pe la biserica la nunti, inmormantari si botezuri si dupa ce au dat o tura prin biserica au declarat ca e plictisitor si au preferat sa se joace afara. La scoala sunt retrasi de la ora de religie (ca sa nu aiba teme sau rugaciuni de invatat) si e la alegerea lor daca sa ramana in clasa sau sa plece. Pana acum au preferat sa ramana si sa mai traga cu urechea in timp ce isi fac temele primite in ziua respectiva. Unul din baieti pare interesat si in mintea lui e o chestie de genul: Dumnezeu a facut Cubul (asta e din Transformers) care a explodat (BigBang) si au aparut planetele..si mai e ceva cu Forta (StarWars). Pe de alta parte e si foarte sensibil. Intr-o zi a vazut pe strada un afis al unei secte cu un cap de Cristos cu coroana de tepi si l-a apucat plansul de mila lui. Acum, pentru ca trece in clasa a 5-a, i-am zis sa hotarasca el daca il retrag sau nu de la religie. Sa vad ce alege. Cel de-al doilea copil al meu pare ateu. E total dezinteresat de divinitati, religii... Asta micu' e inginerul [:)] . La el totul trebuie sa fie tehnic.

     Ce le spunem? Le povestim din toate religiile cate putin, le spunem atat despre religiile politeiste cat si despre monoteise, le spunem ca ceva-ceva s-a intamplat si este povestit aproximativ la fel in toate cartile sfinte (exemplu: potopul), ca oamenii de stiinta au gasit o explicatie (Santorini) dar nu sunt siguri, ca omul necunoscator a avut nevoie "sa dea vina" pe o entitate superioara pentru tot ce i se intampla si nu intelegea... Ca religiile au in general un profet, dar ca fiecare considera ca altul este (Moise, Isus, Mahomed...), ca indiferent de religie oamenii pot fi mai buni sau mai rai. Le-am povestit de atrocitatile la care a dus fanatismul in religie (inchizitie, jihad) si ca de fapt credita oarba si neacceptarea  diversitatii sunt cel mai mare rau....

   Sunt multe si pe masura ce apar intrebarile discutam. Eu le ofer cunostintele, posibilitatile de informare, parerile mele (cu titlul de pareri, nu de adevar absolut) si sper sa filtreze totul si sa aleaga ce vor dori.


Editat de anya, 05 august 2013 - 08:37 .


#54
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 05 august 2013 - 08:45

Exact, blue_starr, religia nu e obligatorie in scoli, doar ca multi directori/invatatori/profesori incearca sa te convinga ca este (exact vorbele invatatoarei lui Denis: "Religia nu e optionala", la care mi s-a ridicat tensiunea - adica ori are tupeu maxim si ma minte in fata, ori nu stie si atunci e grav). Eu l-am lasat totusi, ii place ora de religie, asa ca n-am de ce sa nu-l las...



#55
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 09:30

Exact, blue_starr, religia nu e obligatorie in scoli, doar ca multi directori/invatatori/profesori incearca sa te convinga ca este (exact vorbele invatatoarei lui Denis: "Religia nu e optionala", la care mi s-a ridicat tensiunea - adica ori are tupeu maxim si ma minte in fata, ori nu stie si atunci e grav). Eu l-am lasat totusi, ii place ora de religie, asa ca n-am de ce sa nu-l las...

 

 

Eu am facut multi ani religie fara sa fiu interesata, eram interesata mai mult de istoria religiilor decat de materia predata la ora, dar ideea e ca educatoarea fiica-mii mi-a zis ca va face si ,,un pic de religie,, cu copiii ,,asa mai pe intelesul lor,, desii stie foarte clar ca eu am completat un formular din care reiese ca Sandra nu va face ore de religie.

Dar daca va face ora respectiva in mijlocul zilei nu stiu cum voi proceda, fiindca acasa nu o pot aduce daca eu o sa fiu la lucru.

O sa cer sa fie mutata in alta grupa in ora respectiva sau sa i se dea altceva de facut.



#56
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 august 2013 - 09:32

Noi suntem mai degraba agnostici. Nu negam ca s-ar putea sa existe o "forta superioara", pe care nu o cunoastem si nici nu am avea cum, dar negam ca o cheama Dumnezeu, Alah, Buda, Zeus etc

Ce facem cu copiii? Au trecut pe la biserica la nunti, inmormantari si botezuri si dupa ce au dat o tura prin biserica au declarat ca e plictisitor si au preferat sa se joace afara. La scoala sunt retrasi de la ora de religie (ca sa nu aiba teme sau rugaciuni de invatat) si e la alegerea lor daca sa ramana in clasa sau sa plece. Pana acum au preferat sa ramana si sa mai traga cu urechea in timp ce isi fac temele primite in ziua respectiva. Unul din baieti pare interesat si in mintea lui e o chestie de genul: Dumnezeu a facut Cubul (asta e din Transformers) care a explodat (BigBang) si au aparut planetele..si mai e ceva cu Forta (StarWars). Pe de alta parte e si foarte sensibil. Intr-o zi a vazut pe strada un afis al unei secte cu un cap de Cristos cu coroana de tepi si l-a apucat plansul de mila lui. Acum, pentru ca trece in clasa a 5-a, i-am zis sa hotarasca el daca il retrag sau nu de la religie. Sa vad ce alege. Cel de-al doilea copil al meu pare ateu. E total dezinteresat de divinitati, religii... Asta micu' e inginerul [:)] . La el totul trebuie sa fie tehnic.

     Ce le spunem? Le povestim din toate religiile cate putin, le spunem atat despre religiile politeiste cat si despre monoteise, le spunem ca ceva-ceva s-a intamplat si este povestit aproximativ la fel in toate cartile sfinte (exemplu: potopul), ca oamenii de stiinta au gasit o explicatie (Santorini) dar nu sunt siguri, ca omul necunoscator a avut nevoie "sa dea vina" pe o entitate superioara pentru tot ce i se intampla si nu intelegea... Ca religiile au in general un profet, dar ca fiecare considera ca altul este (Moise, Isus, Mahomed...), ca indiferent de religie oamenii pot fi mai buni sau mai rai. Le-am povestit de atrocitatile la care a dus fanatismul in religie (inchizitie, jihad) si ca de fapt credita oarba si neacceptarea  diversitatii sunt cel mai mare rau....

   Sunt multe si pe masura ce apar intrebarile discutam. Eu le ofer cunostintele, posibilitatile de informare, parerile mele (cu titlul de pareri, nu de adevar absolut) si sper sa filtreze totul si sa aleaga ce vor dori.

 

 

Si tata e agnostic, de fapt il lasa rece toate chestiile legate de credinta, pana la momentul cand Sandra va decide daca va fii credincioasa sau nu, mai este destul timp.

Oricum eu respect credinta fiecaruia pentru ca fiecare om e diferit, unii oameni au nevoie sa creada in ceva iar altii pur si simplu nu.



#57
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2013 - 17:18

Disputa atei-credinciosi e absurda, asa cum se poarta ea ede obicei (si aici, fireste). Eu sunt credincios si zau daca ma intereseaza ce credinta au (sau n-au) altii.

Am inteles la inceputul subiectului ca un parinte intreaba cum sa se poarte cu copila sa, vis a vis de credinta, in masura in care acel parinte nu prea e convins de existenta Domnului. Intre timp vad ca intrebarea era putin retorica, pentru ca oricum a hotarat ca fata sa stea departe de religie. Asa ca s-a rezolvat.

Nu, nu veti putea influienta credinta intr-o divinitate a copilului vostru, nici intr-un sens, nici intr-altul. Si, zau daca asta nu este o minune Dumnezeiasca: multe lucruri vor copia de la parinti sau vor fi influientati de acestia, dar cand vine vorba de credinta, suntem complet neajutorati. Nu vom putea sa hotaram nimic pentru ei. Frustrant, nu? [:D]

Sper ca i-am raspuns autoarei: o atitudine relaxata pe tema asta merita orice copil, macar de la parinte, ca de la altii nu avem pretentii.



#58
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 august 2013 - 17:59

blue, daca spui ca esti asa de deschisa de ce nu iti lasi fata la orele de religie...si doar daca ea hotaraste ca nu mai vrea sa mearga, sa o retragi?]

ce rau crezi ca ii fac aceste ore de religie? probabil doar ca va veni cu intrebari acasa la care tu nu vei stii ce sa-i raspunzi...dar asta e...


Editat de michelle-usa, 05 august 2013 - 18:00 .


#59
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 05 august 2013 - 18:04

Michelle, sunt de acord cu tine, mai putin un lucru: daca sunt atee, nu inseamna ca nu stiu nimic despre religie, din contra, intr-un timp am studiat intens chestiunea, m-a interesat, doar ca la mine concluzia n-a fost aceeasi ca la tine. La intrebari despre religie ii pot raspunde (cazul meu), doar ca nu-i pot spune si ca eu cred in ele...

Cum zicea Ruf mai sus, va alege singur daca va crede sau nu, informatii cu siguranta va avea [:)]



#60
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 05 august 2013 - 18:08

Michelle, nu trebuie sa presupui ca ateii nu au cunostinte despre religie. De obicei au cunostinte mai aprofundate decat cei care se declara credinciosi...





Etichetat si cu religie. credinta, ateism

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -