Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iar probleme.... alcool


77 raspunsuri la acest subiect

#11
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 02 august 2013 - 09:12

I-am permis sa bea acasa, tocmai, pentru a nu fi tentata , sa bea afara, cu gasca. Cel putin asa am gandit eu.

 

Corina, tatal fetei nu mai traieste. A murit cand ea avea 2 luni. Chiar daca nu i-as fi dat eu voie sa guste berea acasa, ar fi facut-o cu siguranta in alta parte, mai ales ca am vazut ca la toate petrecerile, chiar si cele de acasa, parintii puneau la dispozitie si bere.

 

JG, o sa o invat aceste reguli de baza, cel putin sa le stie.

 

Blue_starr  , multumesc. Are ora de venit acasa. Stiu cu cine iese si unde se duce. Doar ca nu-i cunosc pe toti din gasca.

 

Marius, o sa tin cont de sfaturile tale. Am facut-o si cu alta ocazie si a fost bine. In mare parte judec ca si tine, doar ca uneori uit ca ea e ea, ca e alt om, ca e viata ei. Ma tem ca poate lua decizii gresite.

 

Toate sfaturile si opiniile voastre ma ajuta.

Am retrait aseara, toti anii petrecuti cu tatal ei.

 

Stie ca tatal ei a fost alcoolic. I-am spus sa se gandeasca bine ce vrea de la viata, ce drum vrea sa apuce. Poate am exagerat, poate "dracul nu-i chiar asa de negru" cum il vedeam aseara.



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2013 - 11:01

Ai incredere in ea. Si mai ales dar mai ales si foarte mai ales comunicati una cu cealalta!

Cu cat veti comunica mai mult cu atat va veti simti mai bine amandoua va veti cunoaste mai bine dorintele, necazurile, bucuriile, dezamagirile cu marea diferenta ca fiecare dintre voi doua va stii cu precizie ca orice s-ar intampla pe lume asta precis exista cineva alaturi.

 

Si acest gand va va da puterea sa mergeti mai departe mult mai usor.



#13
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 02 august 2013 - 11:16

Marius, aseara imi reprosa ca nu-i dau mai multa libertate, si ca orice ar face eu nu sunt multumita de ea.

 

Si nu stiu de unde acest gand. E drept ca intotdeauna am vrut mai mult de la ea ( ma refer la scoala, aici), pentru ca poate si o duce capul, dar departe de a nu fi multumita de ea. Poate ca n-am stiut sa arat acest lucru, probabil ca n-am fost capabila sa o fac pe ea sa simta acest lucru. Si aici ar fi alta discutie.

 

Cat despre libertate, isi doreste o ora mai tarzie de venit acasa, undeva in jurul orei 22.30 - 23. Ori eu nu sunt de acord. Acum e adevarat ca ce mi-e 22 ( la cat trebuie sa ajunga acum) ce mi-e 22.30...

I-am explicat de ce mi-e teama de o ora mai tarzie, dar vad ca la aceasta varsta, li se pare ca nimic rau nu li se poate intampla. Cel putin nu lor.



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2013 - 11:36

De cate ori ai felicitat-o? Sau de cate ori i-ai multumit pentru un lucru sau altul?

Acum ca e vara si vacanta nu cred ca ar fi vreo problema ora 22.30. Insa poti sa spui ca TU iti faci ganduri pentru ea. Intreab-o ce propunere are ea ca sa fie cat mai OK pentru amandoua? Sa dea ea varianta ei pentru amandoua. Implic-o in relatia voastra. Si daca ideea este buna ... de ce nu?

Las-o sa propuna si sa ia decizii. De exemplu aplica strategii de negociere. Uite sunt de acord sa fie 22.30(asta este cedarea ta) insa (negociere) doresc sa ai un telefon la care sa te pot gasi la o adica sau de pe care sa ma poti suna la o adica si sa stiu unde vrei sa mergi si care este ora maxima la care ne revedem.

Nu te caut daca aceste reguli convenite de amandoua sunt respectate.

Procedand in acest mod deja exista puntea de legatura dintre voi, deja ea isi asuma responsabilitati in mod constient, liber asumat si conform vointei ei. Acestea au pret. "Intamplator" este si exact ceea ce ai dori. Dar altfel. Costul? 30 de minute. Valoarea reala? Relatia deschisa, increderea reciproca pentru ca devine acordul de vointa al  fiecareia. Sa tii minte ca in orice relatie interumana cheia reusitei este exact gasirea si respectarea acordului de vointa. Insa nu este suficient pentru ca acest acord de vointa trebuie mulat/adaptat intr-o simbioza cat mai buna cu alte acorduri de vointa ceea ce este o arta uneori mai ales cand sunt antagonice.

Dar sa fim optimisti.



#15
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 02 august 2013 - 11:56

Marius, am aplicat aceasta negociere, in urma cu 1 luna, cand am mai cedat o jumatate de ora in favoarea ei. A respectat ora.

 

De felicitat, am felicitat-o la fiecare reusita, dar probabil ca n-am ajuns la sufletul ei suficient. N-a perceput lauda asa cum am crezut eu.

 

Imi face tare bine sa stau de "vorba" cu tine, cu voi.

Sper sa ne ajute pe amandoua.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2013 - 12:15

Pai nici nu trebuie. Ii spui sincer felicitari si/sau multumesc pentru... si atat.

Pe de alta parte intrebari neutre de genul: Cum ti-a mers azi? Ce mai fac prietenii tai? Sau unde/cum isi petrec zilele de vacanta sau pe unde vor merge? Sau ce/unde ti-ar place tie sa....faci/mergi/petreci? 

Cand ai fost ultima data cu ea in oras? Asa, voi doua?

 

 

PS

 sa stii ca berea aia e 99% suc... asa ca nu-ti face griji prea mari.



#17
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 02 august 2013 - 12:49

Daca nu vrei sa vina mai tarziu de ora 10, mai ales ca abia i-ai dat jumatate de ora in plus, poti sa-I spui "Nu sunt pregatita sa vii acasa asa de tarziu, dar putem sa reluam discutia peste o luna. Intre timp vreau sa gasesti 3 argumente pro si 3 contra deciziei de a te lasa sa vii acasa la 10.30pm. " Eventual, marchezi in calendar data cand urmeaza sa reluati discutia. Daca peste o luna nu are toate cele 6 argumente pregatite, prelungesti cu inca o luna. Adesea, copiii ajung singuri la concluzia ca decizia nu e buna inainte de data discutiei. Alteori raman hotarati, dar gasesc variante ceva mai flexibile. De exemplu un baiat a vrut neaparat sa-si vopseasca parul verde. Parintii nu vroiau sa-l lase si au folosit metoda de mai sus. Dupa o luna, baiatul a venit cu argumentele si a decis sa foloseasca un spray care se ducea la spalare. A experimentat vreo 2-3 zile, dupa care nu i-a mai trebuit par verde. A fost un experiment, o cautare a propriei persoane.

 

Legat de laude, am vazut adesea parinti, care de teama ca lauda face copilul sa o lase moale cu invatatul, au tendinta sa reactioneze la note "e bine, bravo, dar poti si mai bine". Copilul percepe urma aia de nemultumire ca "poti si mai bine" si ignora lauda, care nu mai inseamna nimic. Urmarea? Comentarii de genul "niciodata ce fac nu-i bine/nu te multumeste". Nu stiu daca tu faci asa, isabela, dar am vazut multi care o fac.



#18
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2013 - 15:58

Dati-mi voie sa generalizez discutia de fata cu intrebarea : Cam care este totusi varsta la care putem fi confortabili cu copiii nostri in a bea alchool ?

Ca daca ne bazam pe maturitatea lor, pe puterea lor de a controla consecintele betiei, eu as zice undeva pe la 20 de ani ...legea americana zice tot asa, la noi adolescentii nici nu pot cumpara alchool de la magazin ...sigur, asta nu inseamba ca nu beau, probabil ca unii o fac, dar exista restrictii ...

Eu rezonez cu Isabela ...15 ani mi se pare cam devreme pentru astfel de experimente ...si pentru tzigari, si pentru alchool si pentru sex ...

Voi care aveti adolescenti acasa, ce pozitie aveti vis-a-vis de asta ? Sau e ca la unghiile vopsite la 6 ani, daca toata lumea face asa, o gura de bere nu are ce sa strice.

Cu alte cuvinte, cum convingi un adolescent, fara sa-l constrangi, ca ei nu sunt inca pregatiti pentru acest gen de experiente, cand teribilismul si hormoneala ii ataca pe toate partile ...mie asta cu convingerea mi se pare o batalie pierduta. Cred ca constrangerea si motivarea ei sa isi atinga oarecum scopul impreuna cu speranta ca acele explicatii sa ajunga undeva la ratiunea lor inca cruda ...

Intreb ca sa invat si eu de la voi, cei care treceti sau deja ati depasit aceasta faza

Editat de buflea, 02 august 2013 - 16:03 .


#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 02 august 2013 - 17:55

din cate stiu alcolismul are fi o parte si mostenire genetica .

 

15 ani dupa parerea mea e prea devreme sa vina acasa mirosind a bere indiferent care ar fi fost cazul...ca a baut o gura sau o sticla si nu mi-ar place nici sa fie intr-un grup care consuma bauturi alcolice.

daca a fost suc si nu bere adevarata...e altceva...da tot as fi atenta pt viitor.

 

si ora 22 mi se pare o ora tirzie de venit acasa  la 15 ani, indiferent ca are sa nu telefon la ea.

 

revenind la alcool, eu nu i-as pune niciodata paharul in mana nici macar in casa si nu voi fi de acord cu acces la bautura pana la 21 de ani....la fel cum nu voi fi de acord  sa fie in gasca cu prieteni care beau sau care au familii care le ofera bautura.


Editat de michelle-usa, 02 august 2013 - 18:09 .


#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 02 august 2013 - 22:20

din cate stiu alcolismul are fi o parte si mostenire genetica .
 
15 ani dupa parerea mea e prea devreme sa vina acasa mirosind a bere indiferent care ar fi fost cazul...ca a baut o gura sau o sticla si nu mi-ar place nici sa fie intr-un grup care consuma bauturi alcolice.
daca a fost suc si nu bere adevarata...e altceva...da tot as fi atenta pt viitor.
 
si ora 22 mi se pare o ora tirzie de venit acasa  la 15 ani, indiferent ca are sa nu telefon la ea.
 
revenind la alcool, eu nu i-as pune niciodata paharul in mana nici macar in casa si nu voi fi de acord cu acces la bautura pana la 21 de ani....la fel cum nu voi fi de acord  sa fie in gasca cu prieteni care beau sau care au familii care le ofera bautura.


Si ce ai sa faci concret ca sa impiedici toate astea? Tu nu esti de acord, dar el totusi bea cu pietenii la 15 ani. Cum ai sa-l opresti? E usor de vorbit teoretic, practica insa ne omoara.
Eu nu stiu ce as face. Al meu are 13 ani, deci nu mai e mult pina m-oi lovi de asa ceva. E foarte greu, sint absolut ingrozita. Cheia si lacata e totusi anturajul si asta o sa incerc sa controlez cumva din fasa.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -