Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iar probleme.... alcool


77 raspunsuri la acest subiect

#1
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 02 august 2013 - 07:48

Si cum nu se poate sa treaca linistita perioada aceasta a adolescentei, iata am iar probleme. Daca acum 2 ani a fost incercarea de a fuma, iata acum apare incercarea de a consuma alcool ( bere). Nu credeam sa am probleme legate de acesta.

 

Ca sa fiu mai clara, fi-mea,15 ani, a venit 2 seri la rand mirosind a alcool. Evident ca a negat ca ar fi baut ceva. In prima seara a recunoscut ca au baut bere ( din aceea cu aroma de lamaie). Am discutat in aceea seara, am crezut ca a inteles ce i-am spus, dar surpriza... aseara a baut iar. Au baut. Gasca. O sticla pe care au trecut-o de la unul la altul.

 

Inutil sa va spun cum ma simt. Ca si data trecuta , cu fumatul, simt ca eu ca parinte , am dat gres undeva.

 

Nu stiu ce sa fac mai departe, nu stiu ce masuri sa iau. Va fi o pedeapsa imediata, de a intrezice sa mearga afara, si o restrictie la a folosi internetul. Dar stiu ca nu este o rezolvare. Efectiv parca nu mai pot judeca. Ce simt eu? Dezamagire. E copilul meu, il iubesc cu toata fiinta mea, dar parca m-a lovit cu ceva in cap. Si revine intrebarea: unde si cand am gresit? Am gresit cand i-am permis , sa bea cate 1 gura de bere, acasa, duminica la masa? Am gresit cand i-am acordat libertate, cand i-am acordat incredere?

 

Am discutat intotdeauna cu ea, deschis, despre orice, i-am spus ce repercursiuni are fumatul si alcoolul. Se pare ca nu a inteles nimic.

 

De ce face acest lucru? Pentru a se integra in gasca? De ce nu poate spune ,nu? Ce vrea sa demonstreze? Ca a ireusit la liceul pe care si l-a dorit si acum poate face ce vrea? Teribilismul varstei?

 

Poate temerea mea este cu atat mai mare cu cat tatal ei a fost alcoolic. Genetic se poate mosteni?



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 august 2013 - 07:55

parerea mea e ca iti faci prea multe probleme. fetelor in general nu le place bautura, insa berea cu lamaie e cea mai acceptabila din toate bauturile alcoolice, zic eu. daca au baut mai multi o sticla, inseamna ca a baut destul de putin fiecare.



#3
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:30

Si cum nu se poate sa treaca linistita perioada aceasta a adolescentei, iata am iar probleme. Daca acum 2 ani a fost incercarea de a fuma, iata acum apare incercarea de a consuma alcool ( bere). Nu credeam sa am probleme legate de acesta.

 

Ca sa fiu mai clara, fi-mea,15 ani, a venit 2 seri la rand mirosind a alcool. Evident ca a negat ca ar fi baut ceva. In prima seara a recunoscut ca au baut bere ( din aceea cu aroma de lamaie). Am discutat in aceea seara, am crezut ca a inteles ce i-am spus, dar surpriza... aseara a baut iar. Au baut. Gasca. O sticla pe care au trecut-o de la unul la altul.

 

Inutil sa va spun cum ma simt. Ca si data trecuta , cu fumatul, simt ca eu ca parinte , am dat gres undeva.

 

Nu stiu ce sa fac mai departe, nu stiu ce masuri sa iau. Va fi o pedeapsa imediata, de a intrezice sa mearga afara, si o restrictie la a folosi internetul. Dar stiu ca nu este o rezolvare. Efectiv parca nu mai pot judeca. Ce simt eu? Dezamagire. E copilul meu, il iubesc cu toata fiinta mea, dar parca m-a lovit cu ceva in cap. Si revine intrebarea: unde si cand am gresit? Am gresit cand i-am permis , sa bea cate 1 gura de bere, acasa, duminica la masa? Am gresit cand i-am acordat libertate, cand i-am acordat incredere?

 

Am discutat intotdeauna cu ea, deschis, despre orice, i-am spus ce repercursiuni are fumatul si alcoolul. Se pare ca nu a inteles nimic.

 

De ce face acest lucru? Pentru a se integra in gasca? De ce nu poate spune ,nu? Ce vrea sa demonstreze? Ca a ireusit la liceul pe care si l-a dorit si acum poate face ce vrea? Teribilismul varstei?

 

Poate temerea mea este cu atat mai mare cu cat tatal ei a fost alcoolic. Genetic se poate mosteni?

 

 

Haide sa iti spun cum vad eu lucruriile din punctul meu de vedere fiindca am trecut si eu prin probleme de astea cu alcoolul in jurul varstei de 16/17 ani.

 

Este foarte posibil sa vrea si ea sa fie ,,misto,, adica nu vrea sa fie pe din afara gastii probabil a baut si ea vreo 2 guri deci cu siguranta nu a fost ,,praf,,

Tot ce pot sa iti spun este sa fii si prietena ei nu doar mama care o pedepseste fiindca a facut ceva rau.

Cum spuneam la 16 ani am trecut si eu prin problema asta cu alcoolul am inceput cu o bere, la discoteca sau un chef, apoi am trecut la tarii etc. Si toate astea pentru ca voiam sa ma integrez, e drept ca nu treceam de 2 pahare dar...eram o adolescenta de 16 ani.

Si da stiu ca alcolismul e ereditar se mosteneste genetic, iar fata ta banuiesc ca ar trebui sa isi stabileasca prioritatiile adica sa o intrebi tu ce e mai important pentru ea, sa fie ,,misto,, cu prietenii ei care oricum la greu o vor lasa, sau viitorul ei in viata.

 

Eu nu consider ca ai gresit undeva, poate ca ia-i dat prea multa libertate,,orice adolescent trebuie sa aiba putina libertate dar ce e prea mult strica, ar trebui sa ii dai o ora de venit acasa si sa stii cu cine merge si unde.

 

Si mai am o idee ai putea sa o duci la un centru pentru alcolici anonimi nu sa o inscrii ci doar sa auda povestiile oameniilor de acolo, poate asa constientizeza cum te distruge alcoolul.



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:32

Cred ca exagerezi. Si cu cat vei fi mai draconica fata de fiica ta gen "Va fi o pedeapsa imediata, de a intrezice sa ...", cu atat sansele de a avea cu adevarat surprize neplacute cresc. 

La 15 ca si la 2 si 8 si 12 si 18 si 28 de ani experimentam.  Ba un suc, ba o lamaie, ba o tigara, ba o bere, ba o strangere de mana, ba un sarut, ba o geanta, ba o coafura, ba un sex,  ba o relatie, ba.... pentru ca suntem oameni.

Ce poti tu sa controlezi este viata ta si persoana ta. Daca incerci sa faci asta cu altii probabil nu vei reusi. Sau daca vrei reusi nu va fi ceva pozitiv.

Vrei sa comunice cu tine? Atunci gaseste alte cai pentru ca "Va fi o pedeapsa imediata, de a interzice sa... " este total opus.

A experimentat tigara ? Ok - ideea este ca tu sa stii ca nu e deloc grozav sa devii fumatoare. Dar decizia iti apartine. Ai baut o bere? Ok, ideea este sa nu te imbeti sau daca ai vrut sa vezi cum e Ok, ideea este sa nu devina obisnuinta pentru ca iar nu este sanatos. Dar decizia iti apartine. Putem discuta de ce cred eu ceea ce afirm. Putem discuta de ce crezi tu (daca crezi) ca e mai bine sa.... Dar decizia iti apartine. Rolul meu nu este sa iti bag pe gat ce cred eu. Rolul meu este doar sa iti raspund la intrebari, sa iti spun opinia mea, sa it spun ce as face sau ce nu as face eu si de ce. Rolul meu nu este ca tu sa fii eu. Rolul meu este ca tu sa fi tu si eu sa fiu eu. Rolul meu nu este sa iti interzic sa incerci si nici sa ai experiente asumate. Pentru ca daca as face asta tu nu ai mai fii tu. Viata ta nu ar fii a ta ci a mea. Experientele tale nu mai sunt ale  tale decat daca eu am decis peste tine sa le ai sau nu. Si asta eu nu as vrea.

E normal sa fii ingrijorata. E normal sa iti pese. E normal sa cauti solutii. Insa prima solutie trebuie sa vina de la voi doua, amandoua.



#5
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:33

Daca i-ai permis sa bea bere acasa, nu inteleg de ce te superi daca bea putina bere si cu prietenii. Ori e permis, ori e interzis.

 

Mie nu mi se pare atat de extraordinar nici ca a incercat fumatul, nici ca a baut putin alcool cu gasca, nici ca incearca sa se integreze, asta e varsta la care se afla, o sa faca teribilisme, lucruri interzise, greseli... carora ar fi bine sa nu le dai proportii uriase. Intelegeam s-o pedepsesti daca venea beata acasa.

 

Daca as fi in locul tau as incerca sa corelez asteptarile pe care le am de la copil la realitate (adica varsta ei, lumea in care traim, personalitate) pentru daca continui sa fii atat de dezamagita pentru orice abatere e posibil ca relatia voastra sa se strice.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:37

Daca i-ai permis sa bea bere acasa, nu inteleg de ce te superi daca bea putina bere si cu prietenii. Ori e permis, ori e interzis.

 

Ideea asta am vrut si eu sa o subliniez.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:44

pai daca tatal ei a fost alcoolic, n-ar fi trebuit sa-i permiti copilei sa bea o gura de bere, duminica, la masa...e ca si cum ai vorbi despre funie in casa spanzuratului...

cat despre motivele pentru care bea, ar trebui s-o intrebi chiar pe ea.

unde bea gasca respectiva ? la terasa sau la scara blocului/in parc ? daca sunt toti minori, e ilegal pentru comerciant sa le vanda alcool. daca gasca e surprinsa de politie in timp ce consuma alcool (mira-m-as) voi parintii veti fi cei trasi la raspundere...

incearca sa nu-ti instrainezi si indepartezi fiica prin pedepse si tot felul de reprosuri, e posibil sa se inchida in ea, sa se ascunda de tine, sa prefere gasca cu tot ce implica asta : fumat, baut, sex, si lista poate continua.

tatal fetei este prezent in viata voastra ? care e relatia ta si a fetei cu el ?

n-ar fi rau s-o duci la intalnirile alcoolicilor anonimi sau la un centru unde sunt internati alcoolicii, sa vada ce ravagii poate face alcoolul in timp...



#8
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 02 august 2013 - 08:45

Inca ceva - cand am inceput sa beau alcool (eu am avut voie sa beau acasa de pe la 15 ani, bineinteles cantitati foarte mici de bere sau sprit) parintii m-au invatat cateva reguli de baza ca sa nu ma imbat: sa nu beau pe stomacul gol, sa nu amestec felurile de alcool, sa nu beau bauturi dulci. Inclusiv cam ce cantitate de alcool te face ranga: atatea pahare de vin, atata whisky, etc.

 

Mi-au servit foarte bine sfaturile astea.



#9
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 02 august 2013 - 09:01

 Si eu zic ca exagerezi, iar atitudinea cu pedeapsa nu va face decat sa o indeparteze.

 

 Din proprie experienta iti spun ca am incarcat sa fumez prima data la 14 ani, kim mentolat...norocul meu ca mentolul ala in combinatie cu tutun mi-au fact o greata de nedescris...totusi am insistat ceva timp ( eram in scoala generala), nici eu nici fetele cu care am incercat nu ne-am apucat de fumat. Si crede-ma ca eu am fost considerat un copil cuminte si la locul lui toata viata mea...

 In facultate, aveam cu colega mea de apartament sticla de garrone permanent in casa...ne-am si imbatat odata, la fel, mi-a fost atat de rau ca am zis ca nu-mi mai trebuie cate zile oi avea, desi aveam alcoolic in familie, uite ca nu am devenit una :).

 Tu din toata treaba asta, rist doar s aiesi cu relatia dintre tine si fiica ta sifonata...cam asta e singurul risc care il vad daca nu ai atitudinea adecvata...



#10
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 august 2013 - 09:08

eu nu cred ca alcoolismul se mosteneste genetic.

mai ales la fete,  cred ca daca au un parinte alcoolic, mai degraba vor uri alcoolul toata viata. la baieti posibil sa cada mai usor in plasa alcoolului.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -