Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bunica vs nepotel


115 raspunsuri la acest subiect

#11
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 17:12

Da... un subiect dureros si pt mine... 

eu i-am spus o data cand ne-am certat... nici macar o data nu ai zis vino cu baiatul sa-l vad si eu! 

ce a zis.. da. stiu. si a schimbat subiectul.

deci nu am reolvat nimic. 

Pe fata a vazuto o data la maternitate si apoi dupa 3 luni ca s-a dus sotul sa o i-a cu masina.  Nu vine la noi ca avem caini pe strada desi stam la 3 statii de tramvai. 

Daca o rog sa stea cu el.. cand trebuie sa mergem pe undeva la fel ca mama ta... a mea mai da si ochii peste cap si apoi imi reproseaza ca inca nu stie copilul nici o poezie desi are abia 3 ani... si imi tot da exp vecinului sau care are aceasi varsta si stie o multime de lucruri sa faca... bravo lui ce sa zic. 

Inghit in sec... dar e extrem de dureros. 

Si pt asta dar si pt altele am rarit vizitele si telefoanele extrem de mult.



#12
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 17:29

De curiozitate, ce relatie ai avut tu cu bunica ta? La fel s-a comportat cu tine ca si mama ta cu baietelul?



#13
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 17:35

Cu bunica din partea tatalui am avut o relatie foarte calda. Nu pot sa spun acelasi lucru despre cea din partea mamei.

Stiu ca totul continua, ”se mosteneste” (ma apuca groaza), dar una sunt vorbele ei si altele sunt faptele... Se lauda, e mandra de noi, dar ne ignora total. Tuturor le spune ce viata minunata am, dar nu imi da nici macar un telefon...


Editat de Roxyn, 31 iulie 2013 - 17:37 .


#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 17:51

Sincer, nu as avea pretentii la ea. Dragostea trebuie cultivata si daca bunicii vor dragostea nepotilor ... aceea nu vine la pachet. Ei ca aduti trebuie sa investeasca in primul rand sentimente daca vor atentia si dragostea nepotilor.

Dar nici nu i-as accepta comentariile, sau criticile aduse copilului. Scurt in dinti, i-as spune ca atata timp cat esti un strain neimplicat in nici un fel in viata copilului, nu ai dreptul sa dai din gura. Nu as menaja-o, la fel de rece cum e ea la fel as trata-o si i-as replica.



#15
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 17:51

Da, eu  cred ca e foarte posibil ca ei sa i se para absolut normal, cata vreme asa s-a intamplat si cu tine si mama ei.

 

Dar tu poate stii mai bine cat e rea-intentie, cat e dorinta de a nu te deranja, cat e...principiul ca fiecare isi creste copiii fara ajutoare de acest fel (mama ei a ajutat-o cand ai fost tu mica?)

 

De schimbat nu cred ca poti schimba prea multe, doar sa te obisnuiesti cu ideea. Mai e si varianta s-o suni tu mereu s-o intrebi ce face...si sa nu astepti prea multe de la ea, iar cand face un efort oricat de mic, s-o lauzi mult si sa-i multumesti...poate asa reusesti sa mai schimbi cate ceva.



#16
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 18:01

Nu cred, adica nu vreau sa cred ca e rea intentie. Nu m-ar fi deranjat daca ma suna sa ma intrebe daca Vladut mai are febra...

Grija mea fata de ea a existat intotdeauna. Ma refer la telefoane, vizite etc., mai ales de cand e Vladut. Daca nu am sunat 2 zile (eram la mare) m-a sunat ea si m-a apostrofat cu ”pai bine mai fata dar niciun telefon nu mai dai?”

Incep sa ma cam satur de fazele astea, incerc sa-mi cresc moralul, incerc sa ma detasez...

 

Da, a avut ajutor din partea mamei ei. Mai ales in vacante...

 

Am incercat si laudatul dar a avut efectul invers: vai ce mare efort a facut ea pt 1 ora la 3 luni de stat cu Vlad...



#17
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 18:39

Pe mama mea nu au ajutat-o ai ei. 

Ce ma oftic eu cel mai tare e dorinta copilului de a merge la mamaie!

Intodeauna ii spun ca are treaba, ca nu e acasa...etc si eu par personajul negativ al basmului.

Cand e la ea il indoapa cu dulciuri si de asta cred ca baiatului ii place de ea. Desi ii spun mereu sa nu mai exagereze ca nu ii fac bine...

Si mama mea are pretentia sa fie sunata. "Ca doar nu vrei sa te sun eu!" am citat exact.

Tot mostenita si prostia asta.



#18
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 august 2013 - 10:10

mama ta se crede buricul pamantului, probabil e de conceptia ca ea ca MAMA si bunica trebuie sa fie f. respectata si numai voi s-o cautati si s-o menajati....

mai greu de schimbat conceptiile la varsta asta...



#19
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 01 august 2013 - 11:16

Roxyn, eu cred ca pur si simplu asa e ea, nu o face cu intentie, nu vrea/nu poate sa se implice mai mult si asta e. Ia-o ca atare si nu iti mai bate capul. Pierzi energie si timp pretios si nu schimbi nimic.

Ai familia ta, copilul tau, il cresti exact asa cum consideri si simti tu. Il duci la gradinita, gaseste o bona de back-up si macar stai linistita.

 

Nici pe noi nu ne-a ajutat si nu ne ajuta nimeni cu copilul. Mama sta cu sora mea si are grija de cealalta nepoata. Mai duc fetita acolo acuma, de cand e mare, pentru cateva ore sambata cand am ceva urgent de facut. Sun din timpul saptamanii, intreb politicos daca se poate si daca se poate bine, daca nu iarasi bine, chem bona. Acu' ce sa fac? Sa stau sa imi plang in pumni? Chiar nu are sens sa imi stric dispozitia si ziua. In genere se poate, ca insista si nepoata-mea sa o duc pe fi-mea acolo sa se joace. Dar nu abuzez. Soacra-mea e femeie moderna. Nu are nici un fel de obligatii, dar ii place sa se plimbe, sa faca ce vrea... genul de femeie care a stiut sa isi traiasca viata si iata ca o face si la 70 de ani. Am apelat la ea de exemplu intr-o dupamasa cand trebuia sa mergem la o intalnire la Directia pentru protectia copilului. ne-am intalnit in oras cand am iesit de la servici, luat copil de la gradi, lasat acasa cu ea cu totul pregatit (mancare, etc.), ne-am intors, am mai stat putin si a dus-o sotul acasa. Uneori mai vine/pleaca si cu transportul in comun. Oricum, s-a intamplat sa apelam la ea si sa ne refuze ca pleaca nu stiu unde, ca e prea cald/frig, aaaaa e copilul raciiiiit? Nuuuu ca daca se molipseste si ea. Iarasi nu am considerat ca merita macar sa ma enervez. Eu am intrebat, sa nu zica vreodata ca nu vrem sa o implicam in viata copilului. Ea a declinat... am sunat bona.

 

Ce am vrut sa iti spun cu exemplele astea este ca tu trebuie sa iti pastrezi echilibrul si linistea. De dragul familiei tale si al copilului. Nu incerca sa mai cauti aprobarea si suportul mamei tale. Nu te mai crampona de asta. Devi nesigura pe tine, trista si vei face greseli. Tu ai viata ta, ea are viata ei. Tu nu traiesti viata ei, ea nu traieste viata ta. Nu o judeca. Ia-o asa cum e. Evita conflictele. Daca iti spune ca nu ii convine sau nu ii place sau mai stiu eu ce cum iti cresti tu copilul poti sa ii replici calm, frumos ca este copilul tau si il cresti asa cum consideri tu. ii multumesti pentru sfaturi, ii spui ca le vei lua in considerare in masura in care consideri ca le poti adapta la viata, familia si personalitatea voastra si schimbi subiectul, gen si ce ziceai ca ai mai facut? A, ai fost in piata? Cat mai sunt vinetele? Ai vazut cu 2 lei, bun pret, uite eu nu am gasit mai ieftine de 3 lei. Unde ai vazut cu 2? Ma gandeam sa fac o salata de vinete.

Si daca te ajuta vreodata cu copilul atat cat e ea capabila multumeste-i simplu. Multumesc mama si atat. Eu nu sunt de parere ca trebuie sa ne purtam cu parintii nostri altfel decat cu niste adulti responsabili. Nu multumiri exagerate, nu motivari. Ca nu sunt copii sa ii pacalesti cu o bomboana. Sunt adulti.



#20
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 01 august 2013 - 12:25

Draga Carmencat, iti multumesc pentru cuvintele si sfaturile frumoase. Voi incerca sa iau in considerare tot ceea ce mi-ati scris aici.

Nu sunt o fire razbunatoare sau ranchiunoasa. Tocmai de aceea vreau sa abordez aceasta situatie cat mai ”diplomatic” posibil.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -