Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#41
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 14:45

Va mai amintiti cand se fuma chiar si in avion? [:)]

Erau niste locuri in spatele avionului, pentru cei ce fumau [:)]

 

Lucrurile s-au schimbat mult, foarte mult de atunci, chiar si in Romania. Mai greu decat in alte tari...dar mai sunt si altii ca noi (Grecia, Spania, etc). Nu toti sunt la fel de obedienti la schimbarea legislatiei mai ales cand le ingradeste niste drepturi. Parca primii care au aplicat fara sa comenteze noua legislatie au fost nordicii.

 

In alta ordine de idei, ar fi interesant de aflat cu cat s-au redus cancerele de plaman in urma aplicarii acestei reguli (ma gandesc ca or exista date pe undeva?). La fel, ar fi utila o comparatie cu tarile ce nu au introdus o astfel de reglementare (Aveti idee daca Turcia a introdus? India, China?)



#42
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 14:52

Da imi aduc aminte de vremea cand se fuma in avion - in 1995 am zburat pe ruta Amsterdam - Bangkok si  - aveam loc pe ultimul rand al unui jumbo jet. Erau locuri de ne-fumatori. Nu pot sa uit cat de tare m-am afumat in acel zbor de 14 ore. Am ajuns in Bangkok cu ochi rosii care imi lacrimau si ma usturau.

Apoi, am zburat pe aceeasi ruta in 1997 si nu se mai fuma in avion - si am fost socat de placut suprinsa. Imi aduc aminte ca mi-am adus o masca chirurgicala in avion - ca sa o folosesc si nu a fost nevoie :)) dar am folosit-o insa in traficul cu tuk tuk in Bangkok.



#43
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 14:55

Adina, chiar daca in multe tari, exista aceasta interdictie de fumat in spatiul public, asta nu inseamna ca fumatorii nu mai fumeaza acasa  (sau afara)  compensativ :)

 

Atata vreme cat medicii spun ca fumatul provoaca cancer, nu mai e nevoie de studii ca sa ne convinga pe noi, nefumatorii  - ca fumatul e ceva sanatos :) [flo2]



#44
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 14:56

,,Exceptie de la aceste interdictii fac unele spatii publice inchise destinate distractiei - cluburi, baruri, discoteci, chiar si cantine si restaurante.

Dar atentie! Daca administratorul alege aceasta varianta, trebuie sa nu mai permita accesul persoanelor sub 18 ani.

Vor exista probabil si restaurante doar pentru nefumatori.''

 

Probabil de asta...barurile si restaurantele nu sunt locuri publice, sunt spatii private...si cred in spatiul lui privat fiecare face ce doreste...Iar despre terase nu se spune absolut nimic in lege.

E prima oara cand aud ca barurile si restaurantele sunt locuri private, nu publice. Sunt publice in virtutea faptului ca oricine poate si are dreptul de a intra in ele, si se supun reglementarilor publice.

Si nu, nu le faci o "favoare" nefumatorilor ca iesi tu afara si fumezi, nu e vorba aici de cine cedeaza, faci un lucru normal, firesc.



#45
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:00

Eu m-am lasat de fumat cu ceva ani in urma tocmai datorita acestei legi.

 

In restaurante nu mai aveai cum sa fumezi (in tarile din W EU) - trebuia sa iesi afara daca voiai sa fumezi o tigara. Afara fiind oricum: vant, frig, ploaie etc. Ieseam eu si cu inca vreo 2-3 ciudati (nu stiu daca fumau tigari obisnuite sau droguri?!)

 

Schipol a fost mult timp non-smoking airport. Acum au facut chioscuri de sticla - dar nu va imaginati ca se poate sta acolo, parca intri intr-un cos de fum.

 

Cred ca multi s-au lasat de fumat (cel putin in afara) exact din aceleasi motive.



#46
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:01

Adina, din cate stiu eu in Schiphol NU se fumeaza nicaieri. Am vazut insa in Otopeni acele custi de sticla sauna de fum pentru fumatori.

 

adaug: de fapt s-ar putea sa fie niste spatii special dar nu le-am vazut niciodata



#47
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:03

Aveti idee daca Turcia a introdus? India, China?

 

Da Turcia. Nu stiu celelalte.



#48
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:06

Interesant de citit niste detalii din Legea Olandeza (Dutch Tobacco Act)

 

Tobacco act

Some important provisions of the Dutch tobacco act are:
- Smoking is not permitted in government buildings and institutions for health care, subsidised sports, welfare and education.
- No tobacco products may be sold in government buildings and institutions for health care, subsidised sports, welfare and education.
- Tobacco products may not be sold to children aged under 16 years.
- Operators of public transport (e.g. trains, buses, taxis) are obliged to ensure that their passengers travel smoke-free.
- All forms of advertising for tobacco products are prohibited, except in shops selling tobacco products. The tobacco industry is forbidden from sponsoring events. Tobacco products may not be given away free of charge (e.g. for promotional purposes).
- Employers are obliged to ensure a smoke-free place of work for their employees.
 
As from 1 July 2008, smoking is legally prohibited in hotels, restaurants, bars, cafés etc. and in all sports, art and cultural institutions and venues.



#49
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:09

E prima oara cand aud ca barurile si restaurantele sunt locuri private, nu publice.

 

Nici vorba. Sunt publice.

Spatiu privat este locuinta sau proprietatea ta, adica "acasa". Acolo nu ai voie sa desfasori activitati comerciale, decat daca detii o autorzatie de functinare. In momentul in care o obtii, spatiul ala devine public si se supune legislatiei locurilor publice, chiar daca tu spui ca acolo nu intra decat prietenii tai.

Nu este interpretabil. Este clar.



#50
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 15:09



Adina, din cate stiu eu in Schiphol NU se fumeaza nicaieri. Am vazut insa in Otopeni acele custi de sticla sauna de fum pentru fumatori.

 

adaug: de fapt s-ar putea sa fie niste spatii special dar nu le-am vazut niciodata

 

Am vazut indicator in Schipol catre zona de fumat - dar nici eu nu am mai fost sa vad ce si cum...daca tot nu au avut smoking place ani de zile cand mi-a trebuit mie... [:)]

 

Eu n-am mai vazut vreo alta forma de "smoking place" acum in afara chioscurilor alea horror de sticla, nu sunt doar in Bucuresti, sunt peste tot. Am intrat o data intr-unul, cu o colega - e absolut infiorator ce fum e acolo. Nu se poate sta.


Editat de A_Iulia, 31 iulie 2013 - 15:13 .




Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -