Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#31
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 23:10

se exagereaza.acu sunt la o terasa pe malul marii fumeaza cam ls fiecare masa cate doi,sunt si cu fata si nu se simte nimic.de ce sa ma deranjeze ceva?e aer pentru toti.

Nu se exagereaza, tu ai deja nasul si plamnii plini de fum, daca inspiri fumul celui de la masa de alaturi, nici nu iti dai seama daca e de la tingata ta sau de la a aluilalt. Eu stiu ca daca simti mirosul de fum de tigara (nu de nevoie sa il vezi, sa fie fum de sa il 'tai cu cutitul') inseamna ca deja l-ai inhalat. Asa ca datul din mana si imprastiat putin fumul , ca lasa ca nu e mult si il ia vantul, nu inseamna ca iti protejezi copilul de nicotina si celelalte 'minuni' ce mai sunt prin fumul ala. Plus ca grudonul se depunde pe degetele cu care apoi mangai fata copilului sau ii rupi bucata de paine.



#32
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 08:46

Eu nu cred ca va fi nicio problema cand se va interzice complet fumatul in spatiile publice. Aceleasi speculatii se faceau si cand s-a interzis fumatul in spatiile de fast food-uri din mall-uri si galerii comerciale. La inceput toata lumea era disperata. Vai ce ne mai facem ca nu mai avem voie sa fumam, o sa dea astia faliment. Ei bine nu au dat faliment, ba din contra, sunt la fel de multi, daca nu mai multi, cei care mananca la fast food-urile respective chiar si cu fumatul interzis.

 

Da, si eu am fumat candva, stiu cum e, dar mai stiu si cum e sa te lasi. Daca chiar vrei asta, poti. Si mai stiu ca acum ma deranjeaza teribil. Inainte mergeam destul de des in cluburi unde se canta live. Acum nu mai pot merge din cauza fumului, pur si simplu nu mai suport la modul foarte real, nu de fitze. Nu am aer, mi se face rau fizic. Nu mai zic de cum miros hainele... mi se chirceste ficatul numai la amintirea mirosului.

Nu, nu e o fitza a nefumatorilor si o lipsa de intelegere pentru fumatori. Atunci cand fumezi tu insuti esti atat de saturat de fum incat nu realizezi.

 

in plus, acest fumat face rau. Face rau demonstrat. Da, o sa spuna un fumator, e treaba mea, plamanii mei, ce te roade pe tine ca aleg eu sa fac cancer. Pai ma roade, pentru ca tu, fumatorule, nu alegi numai pentru tine cand fumezi la masa de alaturi, sau treci pe strada pe langa mine si imi dai un fuior de fum drept in nas mie si copilului. In momentul acela alegi si pentru mine.

Nu o sa inteleg niciodata de ce fumatorii trebuie sa aiba dreptul sa fumeze, pe cand nefumatorii nu trebuie sa aiba dreptul sa respire aer neviciat. Fumatorilor trebuie sa li se amenajeze locuri, sa li se faca inlesniri, sa li se asigure facilitati astfel incat sa isi intretina pe mai departe viciul, viciu care ii afecteaza si pe ei insisi si pe ceilalti.

Daca un nefumator comenteaza ca valatucii de fum de la masa alaturata il impiedica sa manance, chiar la terasa fiind, se cheama ca e lipsit de toleranta si intelegere. Toleranta si intelegere pentru ce? De ce trebuie sa accept eu nefumator sa inspir fumul acela, sa imi expun si copilul in spiritul tolerantei si intelegerii si sa nu manifeste toleranta si intelegere fumatorul si sa se afume fericit la el acasa cat o vrea, unde nu se deranjeaza decat pe el insusi, unde nu isi expune decat plamanii lui.

Natural si sanatos este sa nu fumezi, nu invers. Deci, cel cu musca pe caciula si cu grija sa nu deranjeze trebuie sa fie cel care fumeaza. El e cel care ar trebui sa manifeste vinovatie, nu cel care nu fumeaza ca nu accepta sa ii inhaleze fumul, sa ii suporte chistoacele, sa ajunga acasa putind ca un furnal numai ca a avut nenorocul sa stea la o terasa langa un grup de fumatori care trebuie tolerati. De ce trebuie? Chiar nu trebuie. Si asa se face un bine si nefumatorilor si fumatorilor obligati de imprejurari sa se abtina in public. Nu mori daca nu fumezi in nasul altora cateva ore.



#33
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 08:52

Nu vreau sa-mi serbez ziua o tura cu fumatorii si o tura cu nefumatorii. Vreau cu toti impreuna.

 

pai tocmai ca in general nefumatorii cedeaza in favoarea fumatorilor, nu e corect...



#34
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:21

O sa radeti, dar in astfel de situatii eu intotdeauna cedez in favoarea nefumatorilor...Si ies frumos afara si fumez, daca nu mai pot.



#35
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:29

Pe de o parte, fiecare parte are o unda de subiectivism (chiar daca acel al nefumatorilor este mai sanatos) .... insa ce ma intriga nu este reactia si nepasarea nefumatorilor - cat  - faptul ca legea nu este respectata in Romania. Pe mine asta ma irita cel mai mult.

 

De ce se intampla asta? Din goana pentru profit al patronilor de terase? Desigur. DIn nesimtirea politistilor care nu dau o amenda grasa acestor patroni! 

Daca ar da niste amenzi serioase, sunt sigura ca patronii ar di mult mai sensibili la legile acestei tari, printre care si cea care spune despre fumatul in spatiile publice.



#36
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:30

apropo, cica aceasta lege este valabila de la 1 ianuarie 2013

 

http://stirileprotv....unt-vizate.html



#37
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:35

,,Exceptie de la aceste interdictii fac unele spatii publice inchise destinate distractiei - cluburi, baruri, discoteci, chiar si cantine si restaurante.

Dar atentie! Daca administratorul alege aceasta varianta, trebuie sa nu mai permita accesul persoanelor sub 18 ani.

Vor exista probabil si restaurante doar pentru nefumatori.''

 

Probabil de asta...barurile si restaurantele nu sunt locuri publice, sunt spatii private...si cred in spatiul lui privat fiecare face ce doreste...Iar despre terase nu se spune absolut nimic in lege.


Editat de caress, 31 iulie 2013 - 10:36 .


#38
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:42

Aproximativ 5 milioane de romani sunt fumatori, dintre care patru milioane fumeaza zilnic, se arata intr-un studiu al Ministerului Sanatatii, care solicita ca o lege privind restrictionatul fumatului in spatiile publice sa intre pe lista prioritatilor legislative.

Potrivit studiului, o treime dintre adulti sunt expusi la fumul de tutun la locul de munca, 86,6% in restaurante si 94,4% in baruri si cluburi. Aproape trei sferturi dintre adultii din Romania (72%), s-au declarat in favoarea interzicerii totale a fumatului in restaurante si mai mult de jumatate (57%) in baruri si cluburi.

"Avand in vedere ca in Romania mai mult de 4,4 milioane de persoane fumeaza zilnic, aproape 6,5 milioane persoane sunt expuse la fumul de tigara la domiciliu (dintre care peste 3 milioane de nefumatori) si 2 milioane la locul de munca, la care se adauga expunerea ridicata la fumul de tutun ambiental in diverse spatii publice, este de o importanta vitala ca Guvernul sa aseze controlul tutunului pe lista prioritatilor legislative",

 

 

Astfel, Ministerul Sanatatii intentioneaza reglementarea interzicerii fumatului in spatiile publice in concordanta cu recomandarile UE, se precizeaza intr-un comunicat.

Recomandarile UE prevad ca cetatenii sa fie protejati de fumul de tigara in toate spatiile inchise, acestea fiind definite, pentru a nu se da nastere la interpretari, drept orice spatiu care dispune de un tavan si cel putin un perete.

Potrivit Organizatiei Mondiale a Sanatatii, ale carei recomandari au fost preluate de Comisia Europeana, un spatiu protejat de fumul de tigara este doar un spatiu in care nu se fumeaza deloc, nu si cel in care fumatorii sunt separati de nefumatori sau cel dotat cu sisteme de ventilatie.

 

 

asta se vorbea in 2012



#39
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 10:50

Iar ce ai citat mai sus a ramas in faza de intentie.Deci una peste alta, exceptand spatiile de joaca pentru copii, in restul locurilor care fac obiectul nemultumirilor tale fumatul este legal.



#40
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 11:02

Legea nu este respectata in Romania nu numai din punct de vedere al fumatului, ci in orice domeniu. Chiar ma gandeam serios de ce noi romanii procedam asa. De unde ni se trage.

Explicatii ar fi multe si cu radacini adanci. Una din ele ar fi trecerea de la comunism la ce e acum, tranzitia, cum vreti sa ii spuneti. In perioada comunista eram destul de incorsetati de nu, nu e voie, te vede x, ai grija ce vorbesti ca si peretii au urechi, ai grija ce faci, cum faci, a fost o perioada a fricii, terorii, opresiunii, autocenzurii. Cred ca prima la care s-a renuntat a fost autocenzura. Cumva a fost o bravada, iar in scurt timp libertatea si democratia s-a confundat cu haosul si anarhia.

O alta explicatie ar fi lipsa de reactie a celor care ar trebui sa vegheze la respectarea legii. Stim cu totii cum trec relaxati politistii pe langa cei care flutura facturi false, vand fara autorizatie si asa mai departe.

Scaderea drastica a nivelului intelectual, ridicarea smecheriei, mitocaniei pe trepte superioare, argumentul banului si al pumnului ar fi o alta cauza. Suntem mai tari daca facem ce vrem noi cu atat mai mult cu cat incalcam legea. Uite ba, nu poate sa ne faca astia nimica! Las ca sun eu unde trebuie si ma scot. Sau: nu vezi ba fraiere ca oglinda de la masina mea costa mai mult ca salariul tau pe un an??

Bunul simt, simtul civic sunt pe cale de disparitie. Am ajuns tara manelelor, a borfasilor mai mari sau mai mici, ai imbogatitilor conjuncturali, tara in care oamenii normali au ajuns din ce in ce mai putini, atat de putini incat se pierd in peisaj.

Degeaba avem legi, bune, mai putin bune cum or fi, daca pot fi incalcate fara repercursiuni.

Sunt convinsa ca s-ar rezolva problema crizei, bugetului, PIB-ului numai din amenzi de circulatie date pe bune, din amenzi pentru aruncarea gunoiului in locuri nepermise, din amenzi pentru tulburarea linistii publice, si asa mai departe.

Aici e tara in care permanent pisica e putin plecata sa se relaxeze pe undeva si soarecii isi fac de cap.





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -